Προς το περιεχόμενο

Ποιο παιχνίδι για PC παίζετε αυτό τον καιρό; [The Now Playing PC Games thread]


naruto14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 920
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, Tobajara είπε

Παρεπιπτόντως, χειρότερο παιχνίδι για ψάξιμο από το Hexen δεν έχει ξαναϋπάρξει σε FPS, αλλά τα 320x240 γραφικά του αυθεντικού δεν παλεύονται. Πρέπει να βρω engine που το τρέχει σε 1080p (ναι υπάρχουν)...

Yπαρχουν γενικα engines που τρεχουν τα παλια χαμηλης αναλυσης games σε 1080, ή μιλας για το συγκεκριμενο μόνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παράλληλα με τη φάση Doom, περνάω και μια φάση Hexen.

Ένα από τα αγαπημένα μου παιχνίδια εκείνης της εποχής ανεξαρτήτως είδους, λόγω του ασύλληπτου για την εποχή level design του. Σαν FPS - με ερωτηματικό στο S - δεν έχει σχέση με τη λογική των Doom clones. Ο ρυθμός είναι πολύ πιο αργός ενώ και ο σχεδιασμός (όπλα, επίπεδα) δεν ευνοεί το τρέξιμο και τα γρήγορα αντανακλαστικά. Τα όπλα είναι ακόμα πολύ διασκεδαστικά, αν και παίζω με το βαρετό fighter και το μπουνίδι - τσεκούρι - σφυρί - σπαθί του αντί για τον αγαπητό μου cleric, γιατί στο launch του gzdoom ξέχασα να διαλέξω class. Καινοτομίες να φας με το τσουβάλι. Τρεις classes με κάποιες διαφοροποιήσεις στο gameplay, hubs σε κάθε επίπεδο και αλληλοσυνδεόμενα μπουντρούμια, πολλοί γρίφοι και στοιχεία platform (χωρίς look, έτσι για σαδισμό, αν και το gzdoom έχει), πολύ ψάξιμο για το πού θα πας μετά πιστό στη σαδιστική λογική της εποχής που δε σου έδινε τίποτα στο πιάτο, πολύπλοκα επίπεδα τρισδιάστατου (κάθετου) σχεδιασμού, inventory και ευρηματικά αντικείμενα (καλείς ένα μινώταυρο! τους κάνεις γουρούνια! τους τρελαίνεις! τους τηλεμεταφέρεις!) και γενικά ένα είδος gameplay που άφησε μακρινούς απογόνους στο Deus Ex και σε πιο εναλλακτικά FPS που βάσιζαν το gameplay όχι μόνο στη μάχη και το pacing αλλά στην εξερεύνηση, την παρατηρητικότητα και την ήρεμη σκέψη. Είναι εντυπωσιακή η μετακίνηση από το Heretic, που ήταν ένα μεσαιωνικό Doom clone. Επίσης το παιχνίδι είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ.

Αρνητικά? Τα είχε και ακόμα τα έχει. Ο παίκτης ώρες ώρες νιώθει σα να παίζει Metroidvania, γυρίζοντας γύρω γύρω σαν την άδικη κατάρα χωρίς ιδέα τι να κάνει μετά γιατί έχει χάσει ένα interaction point, ένα διακόπτη ή μια τρύπα. Αγαπημένο μου το σημείο όπου για να ανοίξουν οι πόρτες μιας σπηλιάς έπρεπε να πέσεις σε μια κρυμμένη τρύπα στο έδαφος που έβγαζε ΜΕΣΑ στη σπηλιά (ΣΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΠΟΥ ΟΛΑ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΜΕ ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ ΑΡΦΑΡΦΑΡΦΑΡΦ). Τα 4 όπλα είναι λίγα αλλά κάνουν καλά τη δουλειά τους, οι εχθροί είναι λίγοι και δεν την κάνουν - έχω βαρεθεί να σκοτώνω τα ίδια πράγματα. Τα χρώματα είναι παραλλαγές του γκρίζου και του καφέ, όπου εντάξει, είπαμε, μουντίλα, αλλά δε μπορούσατε να τη βγάλετε λίγο διαφορετικά? Το Doom ήταν πιο ζωντανό. Τεχνικά το παιχνίδι θέλει υποχρεωτικά upscaling εκτός αν είναι κανείς purist, γιατί το 320*240 δεν παλεύεται.

Αυτά. Έχω καεί. Πάω για άλλα. Κάποτε πρέπει να τερματίσω το Painkiller (άσχετο).

Επεξ/σία από Tobajara
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Μετά το Age of Decadence σκεφτόμουν τι να βάλω.

Να βάλω ένα management game σαν το Tropico ή (πάααλι) το Patrician 3?

Να βάλω ένα indie action πολύ γενικά να ξεχαρμανιάσω?

Να βάλω κάτι άλλο από το backlog που μεγαλώνει μεγαλώνει γερά παιδιά?

Τελικά το έκαψα τελείως και έβαλα το Hexplore. Ναι αυτή την καϊλα που το έλιωνα όταν ήμουν μικρός και καλύτερος άνθρωπος. Ακόμα και τώρα κόλλησα πάντως και το φχαριστιέμαι περισσότερο από κάτι σοβαροφανείς gimmickιές που βγαίνουν σήμερις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tobajara είπε

Μετά το Age of Decadence σκεφτόμουν τι να βάλω.

Να βάλω ένα management game σαν το Tropico ή (πάααλι) το Patrician 3?

Να βάλω ένα indie action πολύ γενικά να ξεχαρμανιάσω?

Να βάλω κάτι άλλο από το backlog που μεγαλώνει μεγαλώνει γερά παιδιά?

Τελικά το έκαψα τελείως και έβαλα το Hexplore. Ναι αυτή την καϊλα που το έλιωνα όταν ήμουν μικρός και καλύτερος άνθρωπος. Ακόμα και τώρα κόλλησα πάντως και το φχαριστιέμαι περισσότερο από κάτι σοβαροφανείς gimmickιές που βγαίνουν σήμερις.

Tα Anno ειναι καλα παιχνιδια. Δοκιμασε τα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tobajara είπε

Μετά το Age of Decadence σκεφτόμουν τι να βάλω.

Να βάλω ένα management game σαν το Tropico ή (πάααλι) το Patrician 3?

Να βάλω ένα indie action πολύ γενικά να ξεχαρμανιάσω?

Να βάλω κάτι άλλο από το backlog που μεγαλώνει μεγαλώνει γερά παιδιά?

Τελικά το έκαψα τελείως και έβαλα το Hexplore. Ναι αυτή την καϊλα που το έλιωνα όταν ήμουν μικρός και καλύτερος άνθρωπος. Ακόμα και τώρα κόλλησα πάντως και το φχαριστιέμαι περισσότερο από κάτι σοβαροφανείς gimmickιές που βγαίνουν σήμερις.

Τα παιχνίδια εκείνης ειδικά της εποχής 1990-2000 είχαν το κάτι που σε κρατούσε στα pc. Δυστυχώς με το mainstream και την άνοδο των consoles στη συνέχεια, όλα τα AAA είναι στεγνά ports και περιορίζονται από τις δυνατότητες της κονσόλας. Παρόμοια/περιορισμένα genres, UI, control schemes, gameplay κλπ. Πχ έπαιζες το reboot του tomb raider (2013) και ήταν λες και έπαιζες κάποιο uncharted κ.ο.κ. Παρόλο που ήταν καλό game, ήταν μια από τα ίδια been there done that. Ελάχιστες πρωτοτυπίες έχουμε δει από τότε, με κυριότερη το Demons Souls και την παροδική τρέλα με το Wii. Πανέμορφα και άριστα polished games, αλλά όχι κάτι καινούριο. Ζούμε τον απόλυτο κορεσμό.

Το τελευταία πραγματικά αυθεντικά masterpiece PC games ήταν τα HOMM3 (1999), Diablo 2 (2000) και Baldurs Gate 2 (2000), από εκεί και πέρα όλο το ταλέντο μαζεύτηκε για να μας σερβίρει AAA console ports.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Tobajara said:

Τελικά το έκαψα τελείως και έβαλα το Hexplore. Ναι αυτή την καϊλα που το έλιωνα όταν ήμουν μικρός και καλύτερος άνθρωπος. Ακόμα και τώρα κόλλησα πάντως και το φχαριστιέμαι περισσότερο από κάτι σοβαροφανείς gimmickιές που βγαίνουν σήμερις.

HEXPLORE, τι με θύμησες τώρα... Είχα κολλήσει με το shareware/demo όταν κυκλοφόρησε πριν χρόνια αλλά δεν κατάφερα ποτέ να βρω το full game. Παίζεις κάποια απο τις digital εκδόσεις (Steam/GOG) και αν ναί, σε σύγχρονο σύστημα τρέχει "σωστά";

Πάντως μου έχει μείνει για πάντα στο μυαλό το theme της πρώτης περιοχής του demo:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Greygore είπε

Παίζεις κάποια απο τις digital εκδόσεις (Steam/GOG) και αν ναί, σε σύγχρονο σύστημα τρέχει "σωστά";

Παίζω την έκδοση του GOG χωρίς κανένα πρόβλημα. Το παιχνίδι το είχα αγοράσει αυθεντικό και ακόμα έχω το CD οπότε φαντάζομαι θα υπάρχει τρόπος να το έπαιζα χωρίς να το ξαναπληρώσω, αλλά δε βαριέσαι. Θυμάμαι χαρακτηρηστικά πως ήταν από τις πιο φτωχές συσκευασίες της εποχής.

Αν έρθεις να κολλήσουμε παρέα, σε προειδοποιώ πως είναι μεγάλο σε μέγεθος παιχνίδι αλλά πολύ διασκεδαστικό. Μετά από 5 ώρες είμαι κοντά στο τέλος του τρίτου κεφαλαίου και έχει συνολικά 11.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναί, συμπάσχω απο backlog-ίτιδα οπότε θα το σκεφτώ 3 και 4 φορές πριν ξεκινήσω άλλο παιχνίδι (τώρα τελευταία άρχισα να "ξεκαθαρίζω" κάποια μισοτελειωμένα απο 2017-18) αλλά είναι καλό να βρίσκεται μια και το είχα άχτι απο παλιά :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/4/2020 στις 10:01 ΠΜ, panther_512 είπε

Συνεχίζω με το Outer Worlds. 

Περνάω καλά με το παιχνίδι, και αυτό είναι που μετράει στο τέλος της ημέρας. Το να κάνω one-kill headshot τον ένα κακό μετά τον άλλο, από απόσταση μισού χιλιομέτρου σε slow-motion δεν το βαριέμαι στιγμη 🙂

πως το καταφέρνεις αυτό; έχω φτάσει τις 14 ώρες με το παιχνίδι και ακόμα δεν καταλαβαίνω τι παίζει με τα όπλα.

εχω 1-2 long guns με διόπτρα και χρειάζομαι ένα σωρο headshots  για να σκοτώσω αντίπαλους.

έχω δώσει έμφαση σε long guns και δεν χρησιμοποιω καθόλου melee...

Μόνο τώρα που πήρα το special όπλο του Phineas κάνω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Sniper rifle. Βρίσκεις ένα στα πρώτα 20 λεπτά του παιχνιδιού.  

Κάπου στα μισά του παιχνιδιού ο χαρακτήρας μου είχε γίνει ασταμάτητος. 

 

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ξανα ξενικησα το gothic 2 απο νοσταλγια δν το βαριεμαι ποτε αλλα πολυ δυσκολο το ατιμο. Και το οτι εχει τοσες διακλαδωσεις σαν στορυ και πλοκη ειναι αγχωτικο η αληθεια ειναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...