Προς το περιεχόμενο

Κατι πολυ περιεργο συμβαινει (worldventures)


Hellaslover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν για να τελειώνουμε μια και καλή με τα καραγκιοζιλίκια. Εγώ αντίθετα με τους υπόλοιπούς σας τον natic21 τον λυπάμαι πραγματικά. Δεν κάνω πλάκα. Όταν θα βγει από την εταιρία μετά από κάποιο καιρό ελπίζω να μην έχει χάσει πολλά λεφτά (γιατί το χρόνο του θα τον έχει χάσει σίγουρα) και να μην έχει χώσει κανέναν γνωστό του μέσα και να νιώθει και τύψεις. Και επειδή αποφάσισα να ακολουθήσω τη λογική του 'η αγνοια δεν ειναι κακο πραγμα ... Οποιος ενδιαφερεται μαθαινει' κοιτάξτε τι βρήκα.

 

************************************************************

During the period October 2011 to September 2012, 19.82% of all Independent Representatives (“IRs”) earned a

commission or override, while 80.18% did not. The average annual commission or override earnings of all IRs, including

those who did not earn a commission or override, was $190.15. The average annual commission or override earnings of

that group of IRs who earned a commission or override was $957.12, and the median was $40.00. 

*********************************************************************

 

Και επειδή μερικοί δεν ξέρουν αγγλικά και για να μάθουν όλοι τι λεει το κείμενο θα προσπαθήσω να το μεταφράσω

 

**********************************************************************

Aπό την περίοδο Οκτώβριος 2011 έως Σεπτέμβριος 2012, το 19.82% όλων των ανεξάρτητων αντιπροσώπων, κέρδισαν προμήθεια ή προμήθειες από πωλήσεις τρίτων ενώ το 80.18% δεν κέρδισε ΤΙΠΟΤΑ. Η μέση ΕΤΗΣΙΑ προμήθεια (απευθείας ή μέσω τρίτων) όλων των ανεξάρτητων αντιπροσώπων (συμπεριλαμβάνωντας και αυτούς που δεν κέρδισαν τίποτα) ήταν $190.15. Η μέση ΕΤΗΣΙΑ προμήθεια (απευθείας ή μέσω τρίτων) μόνο των αντιπροσώπων που κέρδισαν κάτι ήταν $957.12 και ο διάμεσος ήταν $40. 

*********************************************************************

 

μμμμμμ αν ήμουν ο natic21 τώρα θα ίδρωνα και θα αναρωτιόμουν γιατί δεν άκουσα τίποτα από αυτά όταν μου κάνανε παρουσίαση. Επίσης αν ήμουν λίγο έξυπνος θα άρχισα να αναρωτιέμαι αν όντως αυτά που μου είπαν ισχύουν ή όχι (πόσω δε μάλλον για τα εκατομμυρια που με περιμένουν)

 

Ας ξαναδούμε τι λέει το παραπάνω. Από τους 100 αντιπρωσώπους της εταιρίας (ο θεός να την κάνει) οι 80 δεν κέρδισαν τίποτα και οι 20 κέρδισαν κάτι. Από όλους τους 100 αν πάρουμε τον μέσο όρο κερδών αυτά είναι $190 ΕΤΗΣΙΩΣ!!!! (εντάξει δεν είναι εκατομμύρια αλλά είναι κατι  ) Και αυτά δεν είναι καθαρά αλλά μεικτά, χωρίς να λάβουμε υπόψη τα έξοδα για να τρέχεις σε παρουσιάσεις (επι πληρωμή ε , πληρωμές membership κτλ κτλ. Μιλάμε για αποδοχές που κάνουν αυτόν που παίρνει το βασικό ΜΗΝΙΑΙΟ μισθό στην Ελλάδα της κρίσης ΚΑΡΑΠΛΟΥΣΙΟ σε σχεση με τους αντιπρόσωπους της εταιρίας.

 

Παρακατω...Αν πάρουμε τον μέσο όρο των κερδών από αυτούς τους 20 τυχερούς (μπουαχαχα) είναι $957 ΕΤΗΣΙΩΣ!! Και πάνω που θα πεις ε εντάξει δεν είναι και άσχημα, σου λέει ότι η διάμεσος είναι $40!!! Αυτό πολύ απλά σημαίνει ότι αν βάλεις αυτους τους 20 σε σειρά από αυτόν που κερδίσει τα λιγότερα μέχρι εκείνον που κερδίζει τα περισσότερα όταν φτάσεις στη μέση (στον 10ο) αυτός κερδίζει $40!!!! Κοινώς για να βγει ο μέσος όρος των $957 σε 20 ατομα όταν ο 10ος παίρνει 40$ οι άλλοι 8 από τα δεξιά ή κάποιοι από αυτούς, πρέπει να παίρνουν περισσότερα απο $957. Έτσι πως είναι δομημένη η εταιρία το πιθανότερο είναι δυο τρεις να παίρνουν καλούτσικο παραδάκι και οι αλλοι ψίχουλα. Εκεί είναι τα λεφτά (μιλάμε για ετήσιο εισόδημα ε  ;)

 

Α και το καλύτερο.... Τα στοιχεία αυτά προέρχονται από την ίδια την εταιρία (!!) από ένα site της, για όποιον έχει την διάθεση να ψάξει (όπως λέει και ο αγαπημένος μας natic21!) Φυσικά δεν τα έχουν φάτσα κάρτα όταν μπεις στο site τους, ούτε υποθέτω τα είπαν σε καμιά παρουσίαση (μπορεί να μας πει ο φίλος nefelwdhs αν τα είχε ακούσει πουθενά)

 

Δεν ξέρω για σας εγω μετά από αυτά θα προτιμήσω το βασικό μισθό γιατί πολύ απλά θα βγάζω περισσότερα ή απλά θα προτιμήσω το καζίνο γιατί εκεί μάλλον έχω καλύτερες πιθανότητες να βγάλω λεφτά!

 

Μια δυο μέρες έψαξα στο νετ και αν θέλει το κοινό μπορώ να βγάλω και καμιά μετάφραση του πως δουλεύει το σύστημα των πληρωμών στην WV, τα κλιμάκια, τα bonus, το αμάξι που παίρνεις (καλά ιδίως για το αμάξι είναι να γελάνε και οι κότες αν μάθετε πως το δίνουν). Το ξέρετε ότι σου πληρώνουν και τις δόσεις του δανείου για το σπιτι σου αν είσαι ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ καλός; Και όλα αυτά από το site της WV όχι από site τίποτα κακόβουλων ατόμων που θέλουν να αμαυρώσουν την 'εταιρία'

 

 

Καλά ρε συ μας δουλεύει ή απλά θέλεις να ψαρέψεις κόσμο και εδώ; Δεν εξηγείται αλλιώς πως ακόμα προσπαθείς να πείσεις κόσμο ότι βγάζεις άνετα λεφτά. Με τις χαζοαοριστίες που πετάς συνέχεια (έβγαλα 300 ευρώ, κάτι φίλοι μου έβγαλα χιλιάρικα και πήραν και bmw) γίνεσαι γραφικός. 

 

Δε μου λες αυτό εδώ το έχεις υπόψη σου;

 

http://gs1.wpc.edgecastcdn.net/80289E/media/1/PDF/unitedstates_us/incomedisclosure_us.pdf

 

Αν δεν ξέρεις αγγλικά για ρίξε και μια ματιά στο post #394 για μια μετάφραση.

 

Πως ακόμα μπορείς και μας μιλάς για κέρδη και λοιπές μπούρδες όταν η ίδια σου εταιρία παραδέχεται (γιατί υποχρεούται όχι γιατί της αρέσει) ότι το 80% όσως είναι αντιπρόσωποι έχουν μπει μέσα τουλάχιστον μερικές εκατοντάδες δολάρια και δεν έχουν κερδίσει Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α!!!!

 

Πως μπορείς να μιλάς για τρελά κέρδη όταν ο μέσος όρος των κερδών για το άλλο 20% είναι 957 δολάρια το χρόνο!!!!!! ήτοι  79 δολάρια το μήνα;;;; Σου φαίνονται πολλά αυτά τα λεφτά; Και είναι μεικτά χωρίς να συνυπολογίσει τα έξοδα από συνδρομές, παπαροπαρουσιάσεις κτλ κτλ Πολύ πιθανόν και αυτοί να μπαίνουν μέσα αν τα συνυπολογίσεις

 

Και πως σου φαίνεται πάλι πως η διάμεσος αυτού του 20% είναι 40$ ;;;; (για διάμεσο βλ ποστ #394)

 

Και έρχεσαι πάλι και μας λες αρλούμπες για μπόνους και λεφτά κτλ κτλ. Στην Ελλάδα αυτοί που βγάζουν λεφτά ήταν αυτοί οι 2-3-4 που το ξεκίνησαν. Λεφτά για τους υπόλοιπους δεν έχει. Όσο πιο γρήγορα το πάρεις χαμπάρι τόσο το καλύτερο για σένα και τους φίλους σου. Μπορείς να φαντασιώνεσαι ότι θα χτίσεις ομάδες με άπειρους από κάτω σου αλλά θα μείνουν φαντασιώσεις. 

 

Και μην αρχίζεις πάλι τα 'ε δεν είναι όλοι για αυτή τη δουλειά' 'δεν αφιερώνουν αρκετό χρόνο' και λοιπές γνωστές δικαιολογίες. Απλά έτσι λειτουργεί το MLM αν δε θέλεις να το καταλάβεις κακό το κεφαλιού σου 

 

Δηλαδή να τα λέει η ίδια η εταιρία σου και εσύ να επιμένεις σε αοριστίες και φούμαρα μπας και ψαρώσεις κανέναν είναι απίστευτο.....

Προς όλα τα μέλη της WV: Αν διαβάσατε τα παραπάνω δύο ποστς και εξακολουθείτε να θέλετε να μετέχετε σε αυτήν την εταιρία, ΚΑΛΑ κάνουν και σας τα τρώνε!!!

 

Την ανηθικότητα θέλοντας να βγάλεις λεφτά μπορώ να την καταλάβω καθώς πλέον είναι σύνηθες φαινόμενο.

Τη βλακεία του να μην καταλαβαίνεις ότι σε εκμεταλλεύονται, λυπάμαι δε μπορώ.

 

Μαγκιά των ιδρυτών της WV που πατάνε στην πλάτη σας για να γίνουν εκατομμυριούχοι, ενώ εσείς πασχίζετε να βγάλετε πενταροδεκάρες εξαπατώντας συνανθρώπους σας.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδη με λογια δεν θα βγαλουμε ακρη, βρες ενα μελος της wv στην πολη σου που να εχει βγαλει λεφτα και ζητα του να σου δειξει ποσα λεφτα εχει βγαλει... να εισαι σιγουρος ομως οτι θα σου δειξει και θα δεις οτι θα ειναι πολλα περισσοτερα απο τους μεσους ορους που ειδες...

 

++ δεν σου ειπα οτι εβγαλα τρελα λεφτα, ουτε σας το παιζω ανετος και ιστορια.... απο την αρχη εγγραψα οτι προβληματιστηκα με αυτα που διαβασα... τα ποσα που μας ανεφερεις πες μου λιγο που ακριβως τα ειδες?

 Προσέξτε τώρα τι μου λέει το Melos WV. Του βάζω τους αριθμούς που δίνει η εταιρία του με τα ακριβή ποσοστά αυτών που βγάζουν λεφτά και αυτών που μπαίνουν μέσα και μου λέει να πάω να ρωτήσω μέλη στην πόλη μου. Είναι απίστευτος. Προτιμάει τις αερολογίες από την αλήθεια των αριθμών προσέξτε όχι από κάποιον άλλο αλλά από την ίδια την εταιρία του. Τι να πω άλλο.... 

Και μάλιστα μου λέει ότι τα έχω βγάλει από το μυαλό μου(!!!!) και έχω ένα μπέρδεμα(!!!!). Εμένα αυτό ένα πράγμα μου φέρνει στο μυαλό. Άρνηση της πραγματικότητας

 

 

 

 

Να σας αναφερω κατι που θελω. 

Επισης αυτο ειναι και για ενημερωση των ανθρωπων που ειναι ηδη μελη. Ενημερωση. Δεν με ενδιαφερει καποια αντιπαραθεση.

 

Παθητικο εισοδημα της World Ventures.

Μην περιμενετε να σας πω ποσα καθως δεν θυμαμαι. Καπου 500 δολλαρια νομιζω το μηνα.

Αυτο ειναι το παθητικο εισοδημα. Καθεσε και σου ερχονται αυτα τα χρηματα ΚΑΘΕ μηνα.

Ισχυει.

Προφανως δεν γινεται ως δια μαγειας. Για να στο προσφερει αυτο η εταιρεια πρεπει να κανεις κατι γι'αυτην.

Για να παρεις το παθητικο εισοδημα απλως κανεις οτι εκανες και πιο πριν σαν μελος της εταιρειας.

Βαζεις ατομα. Μολις φτασεις τα 60 ατομα ( να τα εχεις βαλει ή εσυ προσωπικα ή τα ατομα γενικα που ειναι απο κατω σου να ειναι 60 ειτε τους εβαλαν αυτοι που εβαλες εσυ είτε καποιος αλλος. ).

Τιποτα το ιδιαιτερο για καποιον που ουτως ή αλλως δουλευει στην εταιρεια. Καααποια στιγμη θα το πετυχει. Σε 1 μηνα? Σε 6 μηνες? Σε 2 χρονια? Σε 10? Καποια στιγμη θα το φτασει αυτο το νουμερο.

 

Λοιπον, για μια εταιρεια με στοιχεια πυραμιδας οπως η WV ολα μια χαρα μεχρι εδω σωστα? Κινητρο για να ασχοληθεις παραπανω και ενα εισοδημα που πλεον μπορεις να καθεσαι.

 

ΑΥΤΟ ειναι το παθητικο εισοδημα της εταιρειας. Ωραιο ετσι? Πολυ ωραιο μπορω να πω εγω προσωπικα.

 

Διαβαζοντας ομως....βρηκα το εξης πολυ ωραιο!

Για να παρεις το παθητικο εισοδημα για καποιον μηνα πρεπει εκεινο το μηνα να εχεις 60 ΕΝΕΡΓΑ μελη.

 

Ωραιο ε? Τον ενα μηνα εχεις 61 και τον αλλο 2 ατομα βγαινουν και το χανεις!

Αλλα για κατσε....βγαινουν συχνα ατομα? Και να βγουν? Σιγα...θα βαλω αλλους!

Οοοοοχι! Δεν γινεται καποιος ανενεργος μονο με το να βγει! Χα!

Και εξηγω.

 

Ενεργο μελος της World Ventures =

Μελος το οποιο μπηκε και εχει κανει 4 εγγραφες διαγραφοντας τις συνδρομες του.

Ή μελος το οποιο δεν εχει κανει 4 εγγραφες και δεν εχει διαγραψει τις συνδρομες του οποτε πληρωνει συνδρομη.

 

Ξερετε ποσοι απο αυτους που μπαινουν καταφερνουν να κανουν 4 εγγραφες?

Εγω παντως οχι. Αυτο που ξερω ειναι αυτο που λεει η εταιρεια.

1 στους 5 βγαζει. 

 

Τροφη για σκεψη.

 

 

 

 

Υ.Γ. ΔΕΝ με ενδιαφερει η ηθικοτητα του ολου θεματος αυτη τη στιγμη.

Αυτο το εγραψα για να δειξω τί παιζει.

Σιγουρα πολλοι εκει μεσα σε πρηζουν για να μπεις αλλα ειναι πολλοι που δεν ειναι τοσο ζωα που να το κανουν με δικους τους ανθρωπους. 

 

Υ.Γ. 2   Ο "Μελος WV" δεν εχει γραψει καποιο ψεμα ή καποια ανακριβεια. Μην τον βριζετε και σταματηστε να του την λετε. Δεν το λεω για να τον υποστηριξω. Το λεω επειδη αυτο παρατηρησα οτι συμβαινει και δεν μου αρεσει. Ρωτηστε τον οτι θελετε και αν κατι αποφευγει να σας το απαντησει, ψαξτε μονοι σας να βρειτε τα νομικα εγγραφα της εταιρειας οπως εκανα κι εγω.

Καλο ξημερωμα!

Φίλε μου, έχω διαβάσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ από το site της εταιρίας. Πρόσεξε... Όχι ότι λενε τρίτοι αλλά η ίδια η WV. Πιστεύω ότι τα ξέρω καλύτερα από το Melos WV και από τους περισσότερους που είναι ήδη μέσα. Αντίθετα με εσένα, εμένα μου αρέσει η αντιπαράθεση και ενδιαφέρομαι για το ηθικό του πράγματος. Αλλά η εποικοδομητική αντιπαράθεση. Έχω κάνει 3 -4 ποστ που εξηγώ μερικά πράγματα και δεν έχω ακούσει από κανέναν να μου λέει ότι κάτι είναι λάθος. Αντίθετα πετάνε κάτι χαζά ανούσια videάκια, και συνεχίζουν να λένε ότι βγάζεις λεφτά εύκολα χωρίς να κουράζεσαι κτλ κτλ Αν τους στριμώξεις θα σου πουν, ε εντάξει έχει τρέξιμο και δεν είναι εύκολα, δεν είναι αυτό για όλους πρέπει να το έχεις κτλ κτλ. 

 

Και σε ρωτάω. Αν πας σε ένα μαγαζί να αγοράσεις ένα προϊόν και ο πωλητής προσπαθεί να σου πουλήσει ένα ακριβό και σου λέει 'αγόρασε το, θα σου κάνει καφέ κάθε πρωϊ,  θα γεννάει χρυσά αυγά κτλ κτλ' και εσεί το αγοράσεις πες μου πως θα νιώσεις όταν πας σπίτι σου και καταλάβεις ότι ο πωλητής σου έλεγε π@π@ντζες ;;;Δε θα νιώσεις εξαπατημένος;;; Αυτό ακριβώς γίνεται στις παρουσιάσεις της WV

 

Aν σου λέγαν την αλήθεια του στυλ 'κοίτα οι πιθανότητες δεν είναι μαζί σου, είναι πολύ δύσκολο να βγάλεις λεφτά αλλά γίνεται αν το κυνηγήσεις πολύ, σου εξηγήσουν πως ακριβώς δουλεύει το σύστημα της WV με το binary tree κτλ κτλ' δε θα είχα κανένα πρόβλημα. Θα είναι στο χέρι του καθενός να τα ζυγίσει όλα και να μπει. Αλλά εδώ έχουμε να κάνουμε με παρουσιάσεις του k@λου όπου όλα είναι ρόδινα, όπου όλοι βγάζουν λεφτά και όσοι δεν βγάζουν είναι losers ή απλά δεν το κηνύγησαν. ΛΑΘΟΣ

 

Και να έρθω τώρα σε αυτό που λες για το παθητικό εισόδημα. Για να το παίρνεις πρέπει να είναι senior representative και πάνω. Τι σημαίνει αυτό; Κάθε αντιπρόσωπος μπορεί να έχει δυο άτομα από κάτω του και μόνο δυο. Με τη σειρά τους ο καθένας από αυτούς τους δυο θα έχουν άλλους δυο από κάτω τους και πάει λέγοντας. Αυτο είναι το binary tree. Όταν γράφεις κάποιον για καινούριο μέλος θα τον βάλεις από κάτω σου και αν έχεις ήδη δυο ατομά από κάτω σου θα τον βάλεις κάτω από κάποιον που είναι πιο κάτω από εσένα. Τώρα για να δικαιούσαι τον μηνιαίο εισόδημα πρέπει να έχεις από κάτω σου 60 άτομα που να πηρώνουν μηνιαίες συνδρομές. 60 άτομα!!!!! Τωρα αν νομίζεις ότι αυτό ειναι εύκολο να σου πω ότι δεν είναι καθολου εύκολο. Και όχι μόνο αυτό. Πρέπει να είναι 30 από τα αριστερά του binary tree και 30 από τα δεξιά!!! Αν δηλαδή έχεις 31 άτομα από τα αριστερά σου που πληρώνουν μηνιαίες συνδρομές και 29 από τα δεξια σου δεν το δικαιούσαι το μηνιαίο εισόδημα!! Έχει πάλι 60 άτομα αλλά παίρνεις τον π@λο αντί για μηνιαίο εισόδημα.  Και με αυτά παίρνεις 100$! Το ξαναλέω... ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ 100$!! Το maximum για τον senior represenative είναι 500$ όπως είπες παραπάνω δεν πάει. 

 

Και όχι δεν είναι εύκολο να έχεις 60 άτομα από κάτω σου όπως λες. Δες ξανά εδώ

 

http://gs1.wpc.edgecastcdn.net/80289E/media/1/PDF/unitedstates_us/incomedisclosure_us.pdf

 

Οι Senior representative στην αμερική για το 2011-2012 ήταν το αστρονομικό νουμερο των 0.512% των αντιπροσώπων της WV. 

 

Και όντως όπως πολύ σωστά είπες ο αριθμός των μελών που τα παρατάνε είναι τεραστιος. Το ξαναλέω ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ. Προσπάθησα να βρω ένα νούμερο αλλά δυστηχώς δεν βρήκα έως τώρα. Αλλά ακόμα και site φιλικά προς τα MLM το παραδέχονται ότι είναι πάνω από 50%. Kαι φυσικά όταν χάνεις τα μέλη χάνεις και όποια bonus έπαιρνες. 

 

Αυτό είναι πολύ σημαντικό και ισχύει ακόμα και για της μηνιαίες συνδρομές που δεν πληρώνεις όταν φέρεις 4 ατομα. Aν ένας από τους τέσσερεις φύγει μάντεψε τι γίνεται.... Αρχίζεις να πληρώνεις πάλι! Δεν μπορώ να φανταστώ το πόσο πολύ πρέπει να τρέχεις για να συντηρήσεις μια ομάδα που συνέχεια φέυγουν μέλη. 

 

Συνοψίζοντας για σήμερα. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την WV ή με οποιαδήποτε MLM αρκεί να είναι ειλικρινής με τα μέλη της. Με εκνευρίζουν αφάνταστα τα ανούσια marketiνίστικα κόλπα και οι τεχνικές εξαπάτησης που εφαρμόζουν για να προσελκύσουν μέλη. 

 

Η μόνη απάντηση σε αυτά δεν είναι το βρίσιμο όπως λες αλλά οι αριθμοί και το ψάξιμο. Από εκεί και πέρα αν κάποιος ξέρει τι παίζει μπορεί ελεύθερα να μπει γνωρίζοντας τις πιθανότητες να βγάλει λεφτά. Άλλωστε όλοι μας δεν έχουμε παίξει λαχεία, λοτταρίες κτλ κτλ; Όλοι όμως όσοι παίζουν γνωρίζουν ότι οι πιθανότητες να κερδίσεις εκατομμύρια είναι απειροελάχιστες οπότε κανένας δεν μιλάει για εξαπάτηση

 

Αυτά προς το παρόν

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι πολύ σημαντικό και ισχύει ακόμα και για της μηνιαίες συνδρομές που δεν πληρώνεις όταν φέρεις 4 ατομα. Aν ένας από τους τέσσερεις φύγει μάντεψε τι γίνεται.... Αρχίζεις να πληρώνεις πάλι! Δεν μπορώ να φανταστώ το πόσο πολύ πρέπει να τρέχεις για να συντηρήσεις μια ομάδα που συνέχεια φέυγουν μέλη. 

Προφανώς και πληρώνεις.  Κάποιος πρέπει να συντηρεί το σύστημα!

Διαφωνώ όμως με κάποια από αυτά που λες.

Ακόμα και να ήταν εύκολο να βγάλεις χρήμα, ακόμα και να έχεις το ταλέντο να πείθεις τον κόσμο, ακόμα και να έχεις άπειρους γνωστούς με iq ραδικιού, εξακολουθεί να είναι ΑΠΑΤΕΩΝΙΑ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@beastgr

Φυσικα και με ενδιαφερει και το ηθικο του πραγματος και ολα.
Απλα ηθελα να τονισω οτι το συγκεκριμενο μου ποστ δεν εγινε γι'αυτο το λογο.

Επισης, τις λεπτομεριες για τους κυκλους τις ηξερα απλα δεν τις εγραψα γιατι δεν εχουν και τοσο νοημα. Οταν γραψεις καποιον οπου θες τον βαζεις ειτε δεξια ειτε αριστερα. Καποια στιγμη αν συνεχισεις να βαζεις θα φτασεις π.χ. 80 αριστερα και 60 δεξια οποτε θα παιρνεις το παθητικο. 
Ξερω ατομα που το εχουν κανει σε 6 μηνες. 

Κι εμενα με ενοχλουν οι αηδιες και τα πρηξιματα. Εμενα οταν πηγαν να με βαλουν δεν τα ειχα. Οταν τελειωσε η παρουσιαση, ρωτησα αυτα που ηθελα, τους ειπα καλως θα το ψαξω και μεσω ιντερνετ και μου εδωσαν τα λινκ να μπω στη σελιδα της εταιρειας να δω τα νομικα της εγγραφα και μου ειπαν διαβασε οτι θες και αν θες μπες.

Αυτο ειναι καλο. Ελα ομως που δεν το κανουν ολοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θερμά συγχαρητήρια στο λατρεμένο insomnia,πρώτη φορά γράφω αν και είμαι μέλος καιρό απλά μέχρι τώρα δεν το έκανα γιατί οποιοδήποτε πρόβλημα και αν είχα με τον υπολογιστή μου το θέμα υπήρχε ήδη και φυσικά είχε αναπτυχθει και απαντηθεί από τα φοβερά μυαλά του insomna.Αυτά για τους διαχειριστές και ενεργά μέλη.Όσον αφορά το θέμα των πυραμίδων αυτό που θέλω να ρωτήσω γιατί όλα τα υπόλοιπα έχουν αναλυθεί εκτενώς είναι το γιατί τέτοιο πάθος με τον πλουτισμό!!!!!Οι πυραμίδες δεν υπόσχονται μόνο έναν μισθό αλλά αμυθητα κέρδη και χλιδή,γιατί φοιτητές που σπουδάζουν,είναι στην καλύτερη φάση της ηλικίας τους αντί θα θέλουν να βγάλουν το κλασικό χαρτζιλίκι να θέλουν τόσο πολύ να γίνουν Βαρδινογιάννηδες;;;;;;Όλοι αγαπάμε το χρήμα και το έχουμε ανάγκη,όλοι θέλουμε ένα σπίτι αλλά δεν ποθούμε και δεν εκστασιαζόμαστε όλοι με την βιλάρα και δεν νομίζω όλοι εμείς δεν έχουμε όνειρα και στόχους.Οι στόχοι μας είναι λογικοί,ρεαλιστικοί.Βάλτε πιο απλούς πιο ρεαλιστικούς στόχους στη ζωή σας,μην είστε άπληστοι,γιατί το όνειρο που ακολουθείτε είναι η απληστία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ήμουνα μικρός, 17 χρονών το 1997, προσπαθούσα να βρώ στη θεσσαλονίκη κάποια part-time δουλειά για να βγάζω το χαρτζιλίκι μου. Οι γονείς μου, βιοπαλαιστές με 3 παιδιά δεν είχαν τα χρήματα για να ικανοποιούν όλα μας τα καπρίτσια και εγώ τότε, με φροντιστήρια για πανελλαδικές και άπειρο τρέξιμο, δεν μπορούσα να βρώ κανονική δουλειά.

 

Τότε είδα σε αγγελία ότι ζητούνται μαθητευόμενοι Μάνατζερς, οι οποίοι θα μάθαιναν το Μάρκετινγκ και παράλληλα θα έβγαζαν πολλά λεφτά, δουλεύοντας σε χρόνο της αρεσκείας τους. Δεν απαιτούνταν κανένα ιδιαίτερο προσόν.

 

Είπα ΟΥΑΟ και πήγα. Ήταν ένας μικρός χώρος πίσω από το Ιπποκράτειο Νοσοκομείο, ο οποίος προσπαθούσε να φανεί χλιδάτος, με διακόσμηση τύπου "Κυριλέ νεόπλουτη εταιρία".

 

Επί 1 ώρα, εμένα και μερικούς ακόμα που ήρθαν για την αγγελία, μας έκαναν σεμινάριο, όπου μας εξηγούσε ότι προωθούν πρωτοποριακά προϊόντα στην αγορά, αλλά το πιό σημαντικό, μαθαίνουν την τέχνη του Μάρκετινγκ σε νέο κόσμο, ο οποίος μπορεί να πλουτεύσει πολύ πολύ γρήγορα.

 

Πώς?

 

Για να μπείς στην εταιρία, κατέβαλλες ένα αρχικό ποσό για να αγοράσεις ένα αρχικό μικρό στόκ προϊόντων. Αν τα πουλούσες όλα, έβγαζες ένα αμελητέο μηδαμινό κέρδος, ίσα ίσα για να ξανααγοράσεις το στόκ χωρίς να βάλεις άλλα λεφτά από την τσέπη σου.

 

Αν όμως έβαζες φίλους σου στην "επιχείρηση", να κάνουν το ίδιο πράγμα με εσένα, τότε έπαιρνες μιά προμήθεια από εκείνους, η οποία αντιστοιχούσε σε λίγο μεγαλύτερο κέρδος από αυτό που θα έβγαζες πουλώντας τα προϊόντα.

 

Αν αυτοί οι φίλοι σου έφερναν και άλλους φίλους, τότε έβγαζες ακόμα περισσότερα λεφτά, ενώ σε κάποιον αριθμό ατόμων και πάνω αναβαθμιζόσουν σε "μάνατζερ" και μετά σε "director" και μετά δεν θυμάμαι και εγώ τί.

 

Για τα προϊόντα τα ίδια δεν μας είπαν τίποτα παρα μόνο στο τέλος. Σε όλη τη διάρκεια μας φλομώναν με ψέματα για πλουτισμό, για μάνατζερς και directors, για μιά πλούσια καλύτερη ζωή, ενώ μας ανέφεραν άγνωστα ονόματα ατόμων που και καλά αποσυρθήκαν από το όλο σκηνικό σε μόλις 2-3 χρόνια σκληρής δουλειάς και ότι είναι εισοδηματίες σε επαύλεις με παθητικό εισόδημα εκατομμυρίων.

 

Και μετά, όσους από εμάς πείστηκαν (ήμουν μέσα σε αυτούς), μας είπαν να περάσουμε μία μέρα με έναν υποψήφιο μάνατζερ της εταιρίας για να δούμε τη δουλειά του.

 

Και πήγα με ένα παιδί στην ηλικία μου, το οποίο είχε στον ώμο του την τσάντα με τα προϊόντα, πήραμε το λεωφορείο και πήγαμε Περαία για να τα προωθήσουμε. Και στην διαδρομή μου έλεγε τα όνειρά του, ότι δεν τα πήγε καλά με τα γράμματα, αλλά τώρα βρήκε την ευκαιρία και ότι θα δώσει όλο του τον εαυτό σε τούτη την επιχείρηση, και ότι θα τα καταφέρει και θα γίνει μάνατζερ και μετά director.

 

Και κατεβήκαμε στην Περαία και μαζί αρχίσαμε να προωθούμε τα πρωτοποριακά προϊόντα στους περαστικούς που βρίσκαμε. Τους προωθούσαμε μπρελόκ για τα κλειδιά, που έμοιαζαν με μικρό κινητό, τους προωθούσαμε ημερολόγια με τον Μυστικό Δείπνο επάνω, τους προωθούσαμε παιδικά εικονογραφημένα βιβλία, τους προωθούσαμε μικρούς φακούς.

 

Αυτά ήταν τα πρωτοποριακά προιόντα και αυτές ήταν οι υποσχέσεις τους, που εκμεταλεύονταν τα όνειρα και τις φιλοδοξίες άτυχων ανθρώπων, που έτυχε να πειστούν από τα όμορφα φουσκωμένα λόγια τους.

 

Φυσικά και δεν ξαναπήγα, αλλά είναι από τα πράγματα που έμειναν πιό πολύ από όλα χαραγμένα στη μνήμη μου. Ήταν ένα μάθημα ζωής για τις απατεωνιές που κυκλοφορούν εκεί έξω.

 

Σήμερα, ένας φίλος μας, μας κάλεσε σπίτι για να μας δείξει μία "έκπληξη". Πήγαμε με τη γυναίκα μου να τους δούμε, να πιούμε και το καφεδάκι μας. Και τότε έφεραν και ένα ζευγάρι άγνωστο σε μάς, άνοιξαν ένα λάπτοπ και άρχισαν να μας παρουσιάζουν μία καταπληκτική ιδέα, όπου με μία συνδρομή 300 ευρώ + 40 ευρώ το μήνα θα δικαιούμασταν προσφορες σε ταξίδια και ότι αν φέρουμε άτομα θα γλιτώσουμε την συνδρομή και ότι αν φέρουμε πολλά άτομα και εκείνοι και άλλα άτομα θα γίνουμε πλούσιοι και ότι θα μας δώσουν ΒΜW αυτοκίνητο και και και και............

 

Και όλη την ώρα που μου έλεγαν αυτές τις βλακείες, το μόνο που σκεφτόμουν ήταν εμένα και εκείνο το παιδί, στο παραλιακό της Περαίας, να προσπαθώ να πουλήσω μπρελόκ σε γιαγιάδες και παπούδες, προσπαθώντας να γίνω πλούσιος μάνατζερ αν έφερνα φίλους μου να γίνουν παράνομοι πλανόδιοι μικροπωλητές σαν και εμένα.......

 

Λυπάμαι πάρα πολύ όσους παραμυθιάζονται από αυτές τις βλακείες......

  • Like 21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε panter μου θύμισες και μένα το πρώτο έτος μου στη Θεσσαλονίκη καθώς εκεί τελείωσα κι εγώ τη σχολή μου.Μόνο που εγώ την πάτησα με τις εταιρείες προώθησης προιοντων μεσω τηλεφώνου και  και μέχρι να καταλάβω τι γίνεται δούλευα τζάμπα,μετά βρήκα το δρόμο μου(καφετέρια-πωλήτρια σε κατάστημα,τα γνωστά),είμαι σίγουρη και θέλω να πιστεύω ότι και αυτά τα παιδιά θα ξυπνήσουν και θα δουλεύουν νόμιμα και θα είναι περίφανοι που βγάζουν το χαρτζιλίκι τους.Δεν αναφέρομαι σε άτομα άνω των 25 διότι γνωρίζουν πολύ καλά τι κάνουν εκτός και αν πάσχουν από ψυχικές διαταραχές ή διαταραχές της συνείδησης οπότε και έχουν το ακαταλόγιστο! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θερμά συγχαρητήρια στο λατρεμένο insomnia,πρώτη φορά γράφω αν και είμαι μέλος καιρό απλά μέχρι τώρα δεν το έκανα γιατί οποιοδήποτε πρόβλημα και αν είχα με τον υπολογιστή μου το θέμα υπήρχε ήδη και φυσικά είχε αναπτυχθει και απαντηθεί από τα φοβερά μυαλά του insomna.Αυτά για τους διαχειριστές και ενεργά μέλη.Όσον αφορά το θέμα των πυραμίδων αυτό που θέλω να ρωτήσω γιατί όλα τα υπόλοιπα έχουν αναλυθεί εκτενώς είναι το γιατί τέτοιο πάθος με τον πλουτισμό!!!!!Οι πυραμίδες δεν υπόσχονται μόνο έναν μισθό αλλά αμυθητα κέρδη και χλιδή,γιατί φοιτητές που σπουδάζουν,είναι στην καλύτερη φάση της ηλικίας τους αντί θα θέλουν να βγάλουν το κλασικό χαρτζιλίκι να θέλουν τόσο πολύ να γίνουν Βαρδινογιάννηδες;;;;;;Όλοι αγαπάμε το χρήμα και το έχουμε ανάγκη,όλοι θέλουμε ένα σπίτι αλλά δεν ποθούμε και δεν εκστασιαζόμαστε όλοι με την βιλάρα και δεν νομίζω όλοι εμείς δεν έχουμε όνειρα και στόχους.Οι στόχοι μας είναι λογικοί,ρεαλιστικοί.Βάλτε πιο απλούς πιο ρεαλιστικούς στόχους στη ζωή σας,μην είστε άπληστοι,γιατί το όνειρο που ακολουθείτε είναι η απληστία.

Πολύ καλά τα λες.

Οι περισότεροι θέλουν όχι λίγα λεφτά αλλά να γίνουν πλούσιοι και τρανοί και ακούραστα φυσικά!

 

Όταν ήμουνα μικρός, 17 χρονών το 1997, προσπαθούσα να βρώ στη θεσσαλονίκη κάποια part-time δουλειά για να βγάζω το χαρτζιλίκι μου. Οι γονείς μου, βιοπαλαιστές με 3 παιδιά δεν είχαν τα χρήματα για να ικανοποιούν όλα μας τα καπρίτσια και εγώ τότε, με φροντιστήρια για πανελλαδικές και άπειρο τρέξιμο, δεν μπορούσα να βρώ κανονική δουλειά.

 

Τότε είδα σε αγγελία ότι ζητούνται μαθητευόμενοι Μάνατζερς, οι οποίοι θα μάθαιναν το Μάρκετινγκ και παράλληλα θα έβγαζαν πολλά λεφτά, δουλεύοντας σε χρόνο της αρεσκείας τους. Δεν απαιτούνταν κανένα ιδιαίτερο προσόν.

 

Είπα ΟΥΑΟ και πήγα. Ήταν ένας μικρός χώρος πίσω από το Ιπποκράτειο Νοσοκομείο, ο οποίος προσπαθούσε να φανεί χλιδάτος, με διακόσμηση τύπου "Κυριλέ νεόπλουτη εταιρία".

 

Επί 1 ώρα, εμένα και μερικούς ακόμα που ήρθαν για την αγγελία, μας έκαναν σεμινάριο, όπου μας εξηγούσε ότι προωθούν πρωτοποριακά προϊόντα στην αγορά, αλλά το πιό σημαντικό, μαθαίνουν την τέχνη του Μάρκετινγκ σε νέο κόσμο, ο οποίος μπορεί να πλουτεύσει πολύ πολύ γρήγορα.

 

Πώς?

 

Για να μπείς στην εταιρία, κατέβαλλες ένα αρχικό ποσό για να αγοράσεις ένα αρχικό μικρό στόκ προϊόντων. Αν τα πουλούσες όλα, έβγαζες ένα αμελητέο μηδαμινό κέρδος, ίσα ίσα για να ξανααγοράσεις το στόκ χωρίς να βάλεις άλλα λεφτά από την τσέπη σου.

 

Αν όμως έβαζες φίλους σου στην "επιχείρηση", να κάνουν το ίδιο πράγμα με εσένα, τότε έπαιρνες μιά προμήθεια από εκείνους, η οποία αντιστοιχούσε σε λίγο μεγαλύτερο κέρδος από αυτό που θα έβγαζες πουλώντας τα προϊόντα.

 

Αν αυτοί οι φίλοι σου έφερναν και άλλους φίλους, τότε έβγαζες ακόμα περισσότερα λεφτά, ενώ σε κάποιον αριθμό ατόμων και πάνω αναβαθμιζόσουν σε "μάνατζερ" και μετά σε "director" και μετά δεν θυμάμαι και εγώ τί.

 

Για τα προϊόντα τα ίδια δεν μας είπαν τίποτα παρα μόνο στο τέλος. Σε όλη τη διάρκεια μας φλομώναν με ψέματα για πλουτισμό, για μάνατζερς και directors, για μιά πλούσια καλύτερη ζωή, ενώ μας ανέφεραν άγνωστα ονόματα ατόμων που και καλά αποσυρθήκαν από το όλο σκηνικό σε μόλις 2-3 χρόνια σκληρής δουλειάς και ότι είναι εισοδηματίες σε επαύλεις με παθητικό εισόδημα εκατομμυρίων.

 

Και μετά, όσους από εμάς πείστηκαν (ήμουν μέσα σε αυτούς), μας είπαν να περάσουμε μία μέρα με έναν υποψήφιο μάνατζερ της εταιρίας για να δούμε τη δουλειά του.

 

Και πήγα με ένα παιδί στην ηλικία μου, το οποίο είχε στον ώμο του την τσάντα με τα προϊόντα, πήραμε το λεωφορείο και πήγαμε Περαία για να τα προωθήσουμε. Και στην διαδρομή μου έλεγε τα όνειρά του, ότι δεν τα πήγε καλά με τα γράμματα, αλλά τώρα βρήκε την ευκαιρία και ότι θα δώσει όλο του τον εαυτό σε τούτη την επιχείρηση, και ότι θα τα καταφέρει και θα γίνει μάνατζερ και μετά director.

 

Και κατεβήκαμε στην Περαία και μαζί αρχίσαμε να προωθούμε τα πρωτοποριακά προϊόντα στους περαστικούς που βρίσκαμε. Τους προωθούσαμε μπρελόκ για τα κλειδιά, που έμοιαζαν με μικρό κινητό, τους προωθούσαμε ημερολόγια με τον Μυστικό Δείπνο επάνω, τους προωθούσαμε παιδικά εικονογραφημένα βιβλία, τους προωθούσαμε μικρούς φακούς.

 

Αυτά ήταν τα πρωτοποριακά προιόντα και αυτές ήταν οι υποσχέσεις τους, που εκμεταλεύονταν τα όνειρα και τις φιλοδοξίες άτυχων ανθρώπων, που έτυχε να πειστούν από τα όμορφα φουσκωμένα λόγια τους.

 

Φυσικά και δεν ξαναπήγα, αλλά είναι από τα πράγματα που έμειναν πιό πολύ από όλα χαραγμένα στη μνήμη μου. Ήταν ένα μάθημα ζωής για τις απατεωνιές που κυκλοφορούν εκεί έξω.

 

Σήμερα, ένας φίλος μας, μας κάλεσε σπίτι για να μας δείξει μία "έκπληξη". Πήγαμε με τη γυναίκα μου να τους δούμε, να πιούμε και το καφεδάκι μας. Και τότε έφεραν και ένα ζευγάρι άγνωστο σε μάς, άνοιξαν ένα λάπτοπ και άρχισαν να μας παρουσιάζουν μία καταπληκτική ιδέα, όπου με μία συνδρομή 300 ευρώ + 40 ευρώ το μήνα θα δικαιούμασταν προσφορες σε ταξίδια και ότι αν φέρουμε άτομα θα γλιτώσουμε την συνδρομή και ότι αν φέρουμε πολλά άτομα και εκείνοι και άλλα άτομα θα γίνουμε πλούσιοι και ότι θα μας δώσουν ΒΜW αυτοκίνητο και και και και............

 

Και όλη την ώρα που μου έλεγαν αυτές τις βλακείες, το μόνο που σκεφτόμουν ήταν εμένα και εκείνο το παιδί, στο παραλιακό της Περαίας, να προσπαθώ να πουλήσω μπρελόκ σε γιαγιάδες και παπούδες, προσπαθώντας να γίνω πλούσιος μάνατζερ αν έφερνα φίλους μου να γίνουν παράνομοι πλανόδιοι μικροπωλητές σαν και εμένα.......

 

Λυπάμαι πάρα πολύ όσους παραμυθιάζονται από αυτές τις βλακείες......

Χα  την πάτησες και εσύ :-D

΄Εστω κάποιοι ξέρουμε οτι αυτά είναι παπάτζες.

Σε κάποιους άλλους όμως βλέπουνε τα μάτια τους γυρίζουν και βλέπουν $$  όπως ο Skroutz McDuck..

Νομίζω στην ηλικία που είμαι δύσκολα θια με κοροΙδέψει ένας βλάκας κουστουμάτος που κάνει είσοδο σε μια παρουσίαση λες και είναι ο Mick Jagger και να μου λεει για αμύθητο και ακούραστο χρήμα.

Ούτε να προσπαθήσει να με πείσε ένα 18χρονο οτι είναι η σούπερ ιδέα και ότι όσο το καθυστερω χάνω λεφτά.

Και όταν έχεις και λίγο φιλότιμο δεν προσπαθείς να βγάλεις λεφτά εξαπατώντας τους φίλους σου και τους συγγενείς.

Χίλιες φορές να μην έχω να φάω παρά να χάσω όλους τους φίλους μου!

Εντύπωση μου κάνει πάντως οτι η μέθοδο προσέγγισης μοιάζει σε προσητυλισμό που κάνουν αιρέσεις και θρησκείες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να δεις κι εσυ τα οργανομενα ταξιδια... εγω παντως για ιανουαριο στην μυκονο δεν ειδα τιποτα... αμα θες να την κραξεις καν το αλλα βρες καποιο επιχειρημα και μην τα βγαζεις απο το μυαλο σου

Όπως ανέφερα και προηγουμένως μίλησα με συγκεκριμένα παραδείγματα. Φίλος μου και εξαπατημένο θύμα/μέλος της εν λόγο εταιρίας μου έδειξε απο τον λογαριασμό του τις "προσφορές", δεν μιλάω στο ντούκου δηλαδή. Την "προσφορά" της Μυκόνου το καταχείμωνο δεν την είδες γιατί μάλλον δεν ήθελες. Τι άλλο είδες όμως;;;; Γιατί ότι και αν είδες, όλα ήραν νησιά, καλοκαιρινοί προορισμοί. Και όλα αυτά το καταχείμωνο. Αυτό μόνο ως ΑΝΕΚΔΟΤΟ μπορώ να το εκλάβω.....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.youtube.com/watch?v=oDNvWZBZE-U

Εγω αυτόν είχα πετύχει. Και όταν τους εκανα ερωτήσεις που δεν μπορούσαν να απαντήσουν, επεσε όλο το team να με φαει! Ακομα το θυμαμαι και γελάω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.youtube.com/watch?v=oDNvWZBZE-U

 

Εγω αυτόν είχα πετύχει. Και όταν τους εκανα ερωτήσεις που δεν μπορούσαν να απαντήσουν, επεσε όλο το team να με φαει! Ακομα το θυμαμαι και γελάω!

Η ξεφτίλα σε όλο της το μεγαλείο...

 

Μα αφού η worldventures είναι τόσο μεγάλη και τρανή και τους κάνει όλους εκατομμυριούχους, γιατί να χρειάζονται ένα κάρο τρικς, τεχνικές, κτλ για να τουμπάρεις το ανυποψίαστο θύμα; Ρητορικό το ερώτημα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα πολυ παρομοιαζουν το δικτυακο μαρκετινγκ με μαγαζι... Επειδη ξερω πολλες εταιριες δικτυακου μαρκετινγκ η wv ειναι μια απο αυτες που για να βγαλεις χρηματα πρεπει να κανεις την λεγομενη "δικτυωση"... σε αλλες βγαζεις αγοραζοντας προμηθειες και ξερδιζεις οσο αγοραζουν οι συστασεις σου και γενικα η αλυσιδα δου... αυτα ειναι κερδη απο "προμηθειες"... το δικτυακο μαρκετινγκ μπορει να μην φαινεται καλη επιλογη για να βγαλεις χρηματα αλλα λειτουργει 100% και πολυ βγαζουν.... οταν πουλησω ταξιδι που λες το 50% των χρηματων του πακετου που θα πουλησω θα το εχω για να τα χρησιμοποιησω σε δικο μου ταξιδι... οπως ειπα τα κερδη προερχονται απο την δικτυωση...

 

Όταν σου έκανα την ερώτηση περίμενα για απάντηση έναν αριθμό και εσύ μου εξηγείς τι είναι το δικτυακό μάρκετινγκ. Παρόλα αυτά, από την απάντησή σου κατάλαβα δύο πράγματα:

1) Δεν έχεις πουλήσει ΚΑΝΕΝΑ προϊόν της εταιρίας και

2) Πουλάς, όπως και οι όμοιοί σου, αέρα κοπανιστό.

 

Και προσπαθείς ακόμα να μας πείσεις ότι δεν είναι απάτη και είναι η ευκαιρία της ζωής μας. Τουλάχιστον, πήγες εσύ κανένα ταξίδι ή τζάμπα πλήρωνες συνδρομές.

 

Α! Και επειδή την ψάχνω για καμία εκδρομούλα μέσα στο Πάσχα, έχεις τίποτα να μου πουλήσεις; Μπας και σου κάνω σεφτέ στα ταξίδια.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές φορές βρίσκουμε τον εαυτό μας μέσα σε μια αντιπαράθεση σε κάποιο δημόσιο χώρο όπως ενα chat, το twitter, εδώ στα φόρα. Η μόνη λύση για να βγούμε κερδισμένοι είναι να κάνουμε ένα βήμα πίσω.. 

Πολύ ενδιαφέρον: 

Σταμάτα. Πάρε μια βαθιά ανάσα. Κάνε πίσω. 

Πιθανότατα έχεις φτάσει σε αυτήν τη σελίδα γιατί θεάθηκες να απαντάς σε έναν παράφρονα σε κάποιο δημόσιο χώρο συζήτησης, όπως μία λίστα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ή ένα φόρουμ. Με πολιτισμένο και υψηλής πνευματικότητας ύφος, έδινες μια δίκαιη ευκαιρία ακρόασης στις παλαβές ασυναρτησίες του ανισόρροπου μουρλού, με την ελπίδα να εκλογικεύσεις το βλαμμένο σε μια πολιτισμένη συζήτηση. 

Αυτό είναι αξιέπαινο και τιμητικό για σένα, αλλά το σχέδιο θα λασπώσει και θα σου γυρίσει πίσω σαν μπούμερανγκ. Απαντώντας σε αυτά τα άτομα, το μόνο που πετυχαίνεις είναι να τα ενθαρρύνεις. Κάθε ήρεμη, λογική, και προσεκτικά διατυπωμένη απάντηση που γράφεις, απλά γεννά ακόμη ένα ασυνάρτητο κατεβατό από το μανιακό παράφρονα. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να σταματήσεις να απαντάς αυτήν τη στιγμή. 
Η μόνη διέξοδος είναι να διακόψεις τον κύκλο. 

Θα μπεις στον πειρασμό να δοκιμάσεις μια στρατηγική αντιπαράθεσης, απαντώντας σε κάθε κείμενο του θεοπάλαβου με μια παθιασμένη καταδίκη αυτών που έγραψε. Αυτό θα σε ικανοποιήσει για λίγο, αλλά σταδιακά θα συνειδητοποιήσεις ότι κάνεις μια τρύπα στο νερό. Ο παπαρδέλας θα απαντά με κάτι εντελώς άσχετο, και θα αναρωτιέσαι γιατί μπήκες καν στον κόπο να ασχοληθείς με το φρενοκομείο. Εν τω μεταξύ, κάποιοι άλλοι στη λίστα θα δουν τη "συζήτηση" και πιθανόν να ακολουθήσουν με δικά τους flames, τα οποία δε θα ωφελήσουν σε τίποτα. 

Οτιδήποτε θυμίζει αμυδρά μια υποψία αληθινής συζήτησης με ένα τέτοιο λυσσασμένο άτομο, απαιτεί αρκετά προχωρημένα πτυχία και χρόνια επαγγελματικής εξάσκησης, και είναι αρκετά απίθανο οποιοσδήποτε στη λίστα συζήτησης σας να έχει αυτά τα προσόντα. 

Η μόνη λύση είναι να σταματήσεις το πρόβλημα στη ρίζα του: την προσοχή σου. Αυτές οι αποβλακωμένες περιπτώσεις τρέφονται από την προσοχή των άλλων και των απαντήσεων τους. Δεν ενδιαφέρονται για το ποια είναι η απάντηση, αρκεί να λάβουν κάποια απάντηση. Δε διαβάζουν το περιεχόμενο αυτών που γράφεις, το μόνο που βλέπουν είναι το γεγονός ότι έγραψες κάτι. Συνεπώς, η καλύτερη λύση είναι να τους αγνοείς. Μην τους μιλάς. Μην ανταλλάζεις μηνύματα. Μην αναγνωρίζεις την ύπαρξη τους. 

Αν πρέπει να απαντήσεις οπωσδήποτε, τότε γράψε ένα μήνυμα μιας γραμμής με ένα σύνδεσμο σε αυτήν τη σελίδα, ούτως ώστε οι υπόλοιποι στη λίστα να καταλάβουν τι σκέφτεσαι. 

Έτσι, όλοι κερδίζουμε. 

Ευχαριστίες στο do not feed the energy beast.com
 
 
 
 
 
εγω συμφωνω με αυτο ...
 
αφηστε τους βρε παιδια ....
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τα ανωτέρω αλλά πιστεύω ότι οι περισσότεροι από εμάς μπήκαμε στη διαδικασία ν΄απαντάμε μήπως και ξυπνήσει κανείς ή μήπως και προλάβουμε άλλα θύματα.Τεσπά .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...