Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μονοφασικού ρεύματος ΔΕΗ σε τριφασικό


DrLo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρει κανείς αν είναι δυνατό και πόσο περίπου κοστίζει η αλλαγή μονοφασικής παροχής ΔΕΗ σε τριφασική ?

 

Εννοείται χωρίς το κόστος αλλαγών στην εσωτερική εγκατάσταση (πχ πινακα) ... εννωω μόνο τη μεριά της ΔΕΗ

 

http://www.deddie.gr/Default.aspx?id=31025&nt=18&lang=1

 

 

Έχοντας την τυπική 3φασική αντί της 1φασική παροχής της ΔΕΗ ποιά είναι η αύξηση της ισχύος που μπορείς να έχεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 219
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απο 500 ευρα και πανω, κανα 800αρι υπολογιζω, παιζει ρολο και η αποσταση απο την κολωνα, διοτι θα αλλαχθει και το καλωδιο μεχρι εκει (το οποιο σε επιβαρυνει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο 500 ευρα και πανω, κανα 800αρι υπολογιζω, παιζει ρολο και η αποσταση απο την κολωνα, διοτι θα αλλαχθει και το καλωδιο μεχρι εκει (το οποιο σε επιβαρυνει).

 

Α. Γίνεται ή έκανες μια φορά => 1φασικό έχεις πάντα μονοφασικό?

 

Β. Το καλώδιο από τη κολώνα λογικά φέρνει ρέυμα σε όλη τη πολυκατοικία (1 καλώδιο) η αλλαγή υποθέτω ότι γίνεται στο "διαμοιρασμό" του καλωδίου στα ρολόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πρωτη ερωτηση δεν την επιασα, για το Β παιζουν αρκετα ρολο, μπορει να γινει οπως λες, αλλα δεν μπορεις να διαμοιρασεις με το ετσι θελω κοστος στους αλλους που δεν θελουν την αλλαγη, αρα θα το πληρωσεις παλι μονος σου. Τωρα αν τεχνικα δεν ειναι εφικτο, μπορει να σου περασουν εξτρα καλωδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πρωτη ερωτηση δεν την επιασα, για το Β παιζουν αρκετα ρολο, μπορει να γινει οπως λες, αλλα δεν μπορεις να διαμοιρασεις με το ετσι θελω κοστος στους αλλους που δεν θελουν την αλλαγη, αρα θα το πληρωσεις παλι μονος σου. Τωρα αν τεχνικα δεν ειναι εφικτο, μπορει να σου περασουν εξτρα καλωδιο.

 

Η πρώτη ερώτηση ρωτάει στην ουσία αν το ξέρεις 100%, αν έχεις κάποιο παράδειγμα που το έχει κάνει κάποιος.

 

Για το καλώδιο

 

Εφόσον το καλώδιο μπορεί να μεταφέρει την νέα ισχύ δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει ούτε επιβαρύνεις κανένα. Από τα λίγα που σκαμπάζω στα ηλεκτρολογικά το σημείο με τα ρολόγια της ΔΕΗ σε κάθε πολυκατοικία δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένας "υποπίνακας" της κεντρικής παροχής της ΔΕΗ όπου "κρέμονται" γραμμές για τους "υπο-υπο-πίνακες" στα σπίτια. Απλά ξυώνουν την μία γραμμή που έπερνε από την μία φάση και βάζουν νέα γραμμή που θα κρέμμεται και από τις 3. Λογικά να απαιτείται νέο ρολόι αλλά δε νομίζω νέο καλώδιο (από έξω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη ερώτηση ρωτάει στην ουσία αν το ξέρεις 100%, αν έχεις κάποιο παράδειγμα που το έχει κάνει κάποιος.

 

Για το καλώδιο

 

Εφόσον το καλώδιο μπορεί να μεταφέρει την νέα ισχύ δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει ούτε επιβαρύνεις κανένα. Από τα λίγα που σκαμπάζω στα ηλεκτρολογικά το σημείο με τα ρολόγια της ΔΕΗ σε κάθε πολυκατοικία δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένας "υποπίνακας" της κεντρικής παροχής της ΔΕΗ όπου "κρέμονται" γραμμές για τους "υπο-υπο-πίνακες" στα σπίτια. Απλά ξυώνουν την μία γραμμή που έπερνε από την μία φάση και βάζουν νέα γραμμή που θα κρέμμεται και από τις 3. Λογικά να απαιτείται νέο ρολόι αλλά δε νομίζω νέο καλώδιο (από έξω).

 

Ναι ξερω, απλα δε θυμαμαι το ακριβες ποσο, επειδη και σε καθε περιοχη αλλαζει καμποσο.

 

Για το καλωδιο, πρεπει να αλλαξει διοτι πριν μεταφεροταν μια φαση ενας ουδετερος και μια γειωση, τωρα πρεπει να μεταφερθουν 3 φασεις ενας ουδετερος και μια γειωση. Επισης με την αλλαγη ειναι αναγκαιο να αυξηθει και η διατομη του καλωδιου για μεγαλυτερη ισχυ, οποτε η αλλαγη ειναι 100% σιγουρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το καλωδιο, πρεπει να αλλαξει διοτι πριν μεταφεροταν μια φαση ενας ουδετερος και μια γειωση, τωρα πρεπει να μεταφερθουν 3 φασεις ενας ουδετερος και μια γειωση. Επισης με την αλλαγη ειναι αναγκαιο να αυξηθει και η διατομη του καλωδιου για μεγαλυτερη ισχυ, οποτε η αλλαγη ειναι 100% σιγουρη.

 

Μα το καλώδιο από την κολώνα προς την πολυκατοικία δεν είναι 1 έτσι κι αλλιώς, παροχικό, τριφσικό που τροφοδοτεί τον "υποπίνακα-ρολόγια" (πχ 2 σπίτια κρέμονται στην 1η φάση, 2 στη 2η, 2 στη 3η)?

 

Δηλαδή σε μια πολυκατοικία με 20 διαμερίσματα έρχονται από την κολώνα 20 καλώδια ? Δε νομίζω.

 

Τέλος πάντων, θα περάσω και από ΔΕΗ να ρωτήσω αλλά αν ξέρει κάποιος θα με υποχρέωνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα το καλώδιο από την κολώνα προς την πολυκατοικία δεν είναι 1 έτσι κι αλλιώς, παροχικό, τριφσικό που τροφοδοτεί τον "υποπίνακα-ρολόγια" (πχ 2 σπίτια κρέμονται στην 1η φάση, 2 στη 2η, 2 στη 3η)?

 

Δηλαδή σε μια πολυκατοικία με 20 διαμερίσματα έρχονται από την κολώνα 20 καλώδια ? Δε νομίζω.

 

Τέλος πάντων, θα περάσω και από ΔΕΗ να ρωτήσω αλλά αν ξέρει κάποιος θα με υποχρέωνε.

 

Κοιτα σε αυτες τις ερωτησεις παντα οι απαντησεις ειναι γενικες, διοτι καθε περιπτωση ειναι ιδιαιτερη. Ουτε στη δεη θα σου δωσουν ακριβες ποσο, ουτε θα σου πουν αν πρεπει η οχι να αλλαχθει καλωδιο. Θα γινει πρωτα αιτηση, θα ερθει επισκοπητης απο τη δεη να δει το χωρο, να δει το καλωδιο και να αποφανθει αν χρειαζεται η οχι καλωδιο και για οτιδηποτε αλλο χρειαζεται αν χρειαζεται. Μπορει ακομη και να σε βαλει να κανεις επεκτασεις στο χωρο, για να χωρεσει το νεο κιβωτιο αν στο παλιο δε χωραει, μπορει να σε βαλει να παρεις μεχρι και δευτερο μπαροκιβωτιο.

Ολα αυτα ειναι θεματα που λυνονται με επιτοπιο ελεγχο, και αφου γινει η μελετη, τοτε βγαινει το τελικο κοστος. Στη δεη σημερα, απλα θα σου πουνε ποσο ειναι το κοστος μονο του ρολογιου συν το φπα. Αυτο υπολογισε το λιγο πανω απο τα 500 ευρα.

Επεξ/σία από pournaras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να βαλεις τριφασικο?

Παει αρκετα το μαλι γιατι πρεπει να γινουν πολλα.

 

Και βασικα για να σου βαλουν 3σικο πρεπει ειτε να εχεις μαγαζι ή σπιτι πανω απο 100τμ αν θυμαμαι καλα?

Τα μετρα για το σπιτι μπορει να ειναι και λιγο παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τριφασικό μπορείς να βάλεις αν θες ,αλλα πρεπει να βάλεις ένα καινούργιο καλωδιο από το σπίτι σου,από τον πινάκα δλδ,μεχρι το ρολοι της δεη στην πολυκατοικία.

Επίσης θες καινούργιο πινάκα.

Το κόστος είναι καμπόσο,και πρεπει να δεις από που θα περάσει το καινούργιο καλωδιο μέσα από την πολυκατοικία,μιλάμε.για αρκετά χοντρό καλωδιο με μια συνολική διατομή άνω των 5 εκατοστών...

Η ισχυς που μπορει να σηκώσει θα είναι η τριπλάσια πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξα τον Μάρτιο που μας πέρασε από οικιακό μονοφασικό σε 3φ.

Δεν θυμάμαι ακριβώς τιμές, μου έχει μείνει ότι έδωσα "κοντά στο χιλιάρικο". Χοντρικά έδωσα 800€ στην ΔΕΗ για το καινούργιο ρολόι και την αλλαγή της εγγύησης (ουσιαστικά κόβεις το παλιό, κάνεις νέα σύνδεση και πληρώνεις την διαφορά).

Γύρω στα 200-300 πήρε ένα ηλεκτρολόγος που έπρεπε να κάνει μία μελέτη για τον χώρο και καινούργιο σχέδιο (κάτι σαν τα ενεργειακά πιστοποιητικά) το οποίο έχει ισχύ αν θυμάμαι καλά για 20 χρόνια.

 

+ τα έξοδα της εγκατάστασης, στην περίπτωσή μου μόνο το καλώδιο από τον πίνακα του σπιτιού μέχρι το ρολόι και τις αλλαγές στον πίνακα.

 

Από την αρχή που πήγα στην ΔΕΗ μου είπαν τι θα με χρεώσουν, χωρίς να δουν ούτε τον χώρο ούτε τίποτα.

Η όλη δουλειά κράτησε περίπου 6-7 ημέρες και αυτό γιατί δεν είχαν ρολόγια και περίμεναν καινούργια. Δεν έμεινα ούτε ώρα χωρίς ρεύμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να βαλεις τριφασικο?

 

Γιατί ίσως χρειαστώ μεγαλύτερη ισχύ ... το ψάχνω

 

Και βασικα για να σου βαλουν 3σικο πρεπει ειτε να εχεις μαγαζι ή σπιτι πανω απο 100τμ αν θυμαμαι καλα?

 

Τα μετρα για το σπιτι μπορει να ειναι και λιγο παραπανω.

 

Είσαι σίγουρος ?

Φίλος έχει τριφασικό σε σπίτι πολύ κάτω από 100 τμ

 

 

 

πες μου ότι θες να βάλεις τριφασικό για φτηνότερο ρεύμα και να γλιτώσεις τα χαράτσια :P

 

Όχι, απλά θέλω μεγαλύτερη ισχύ.

Πως θα κάνεις οικονομία με 3φασικό ? και τι σχέση έχει το χαράτσι ? (το οποίο btw λένε ότι θα αποσυνδεθεί με την χρήση ηλεκτρισμού)

 

Άλλαξα τον Μάρτιο που μας πέρασε από οικιακό μονοφασικό σε 3φ.

Δεν θυμάμαι ακριβώς τιμές, μου έχει μείνει ότι έδωσα "κοντά στο χιλιάρικο". Χοντρικά έδωσα 800€ στην ΔΕΗ για το καινούργιο ρολόι και την αλλαγή της εγγύησης (ουσιαστικά κόβεις το παλιό, κάνεις νέα σύνδεση και πληρώνεις την διαφορά).

 

χμ, σαν πολλά μου φαίνονται ... μάλλον απορρίπτεται προς το παρόν

 

πάντως εδώ λέει ότι η εγγύηση είναι (ή μάλλον ήταν το 2010) μόνο 128,

 

Γύρω στα 200-300 πήρε ένα ηλεκτρολόγος που έπρεπε να κάνει μία μελέτη για τον χώρο και καινούργιο σχέδιο (κάτι σαν τα ενεργειακά πιστοποιητικά) το οποίο έχει ισχύ αν θυμάμαι καλά για 20 χρόνια.

 

Σαν μηχανικός αυτό νομίζω μπορώ να το κάνω και μόνος μου (και τυπικά).

 

+ τα έξοδα της εγκατάστασης, στην περίπτωσή μου μόνο το καλώδιο από τον πίνακα του σπιτιού μέχρι το ρολόι και τις αλλαγές στον πίνακα.

 

Τις αλλαγές στον πίνακα θα τις κάνω μάλλον έτσι κι αλλιώς γιατί

 

α. είνα πολύ παλιός

β. Κάποιοι διακόπτες έχω την εντύπωση ότι δεν λειτουργούν καλα

γ. είναι κακάσχημος

 

 

Από την αρχή που πήγα στην ΔΕΗ μου είπαν τι θα με χρεώσουν, χωρίς να δουν ούτε τον χώρο ούτε τίποτα.

Η όλη δουλειά κράτησε περίπου 6-7 ημέρες και αυτό γιατί δεν είχαν ρολόγια και περίμεναν καινούργια. Δεν έμεινα ούτε ώρα χωρίς ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 1φ σου το δίνει η ΔΕΗ, ενώ στο 3φ το αγοράζεις, δεν είναι μόνο η εγγύηση, γι' αυτό βγαίνει τόσο. Το στραβό είναι πως αν διακόψεις, στο παίρνουν πίσω και δεν σου δίνουν τίποτα, μόνο την εγγύηση.

 

Σαν μηχανικός ναι, το κάνεις μόνος σου το χαρτί, θα σου πουν στη ΔΕΗ πως το θέλουν.

 

 

Αν δεν έχεις άμεση ανάγκη την ισχύ κάτσε όπως είσαι, δεν υπάρχει λόγος να κάνεις την μετατροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσο που θα πληρωσεις για επαυξηση απο 1Φ σε 3Φ ειναι standard ανεξαρτητα αν χρειαστει να αλλαχθει

καλωδιο ή οχι. Ο ηλεκρολογος πρεπει να τραβηξει νεο καλωδιο (5x10+1,5mm αν θες νυχτερινο) απο τον πινακα του σπιτιου σου μεχρι το ρολοι της ΔΕΗ, και να ισομοιρασει οσο μπορει στις 3 φασεις τα φορτια σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...