Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μονοφασικού ρεύματος ΔΕΗ σε τριφασικό


DrLo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα πάγια έξοδα είναι νέο σχέδιο από ηλεκτρολόγο και νέο ρολοι και ότι θα πληρώνεις μεγαλύτερο πάγιο στο λογαριασμό.

 

Τώρα από εκεί και πέρα παίζει και τι αλλα θα αλλάξεις μέσα στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 219
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σκεφτομαι να βαλω τριφασικο και θελω να ρωτησω:

1.Ειναι φθηνοτερο το ρευμα αν βαλω τριφασικο σε σχεση με το απλο μονοφασικο που εχω τωρα?

2.Τριφασικο και νυχτερινο μαζι γινεται ή το νυχτερινο μπορεις να το βαλεις οταν εχεις μονοφασικο?

3.Μου ειπαν οτι υπαρχει και ενισχυμενο μονοφασικο εκτος απο το τριφασικο.Γνωριζει κανεις αν ισχυει και αν υπαρχουν διαφορες αναμεσα στα δυο σε σχεση με τα χρηματα που θα πληρωνεις μετα στη ΔΕΗ για το ρευμα?

4.Το κοστος τελικα για τριφασικο ειναι κοντα στα 1000 ευρω?

5.Χρειαζεται ν'αλλαξεις τιποτα καλωδια μεσα στο σπιτι ή μονο το καλωδιο απο την κολωνα μεχρι το σπιτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πάγιο είναι πιο ακριβό. Η αξία του ρεύματος η ίδια αν θυμάμαι σωστα. Το νυχτερινο δε θυμάμαι αλλα λογικά ισχύει ότι και στη μια φάση. Σε κάθε περιπτωση θα πρεπει να αλλάξεις το καλωδιο απο το μετρητή (συνηθως απο το υπόγειο δλδ) μεχρι τον πίνακα μέσα στο σπιτι σου και αν μιλάμε για τριφασικό πας και για πινάκα η ανακατασκευή του παλιού αν δεν είναι τραγικός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο τις μεγαλες καταναλωσεις που εχω οταν ειναι πολλες συσκευες ανοιχτες πεφτει παντα η ασφαλεια.Εδω και χρονια τωρα.

Το κυριο ζητημα ειναι ομως οτι θελω να φτιαξω τωρα και ενα επιπλεον κομματι του σπιτιου περιπου στα 50-60 τετραγωνικα και θα μπουν αρκετες συσκευες ακομη και το κυριοτερο το σπιτι ειναι παλιο και σιγουρα χρειαζεται μια καλη αμανεωση στον συγκεκριμενο τομεα.

 

Το οτι θελει αλλαγη θελει σιγουρα απλα σκεφτομαι τωρα ή τριφασικο ή ενισχυμενο μονοφασικο.

Αλλα με τοσες συσκευες μαλλον για τριφασικο παω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει δεν ειναι και πολυ.

Απλα νομιζα οτι ηταν πιο φθηνο το τριφασικο γιατι και απο 1-2 ατομα που εβαλαν μου ειπαν οτι ειχαν μια μειωση στον λογαριασμο.

Εκτος κι αν μου λενε μπουρδες,

 

Οποτε αν ειναι το ιδιο πιστευω με συμφερει αν εξαιρεσεις το αρχικο κοστος που ειναι αρκετα μεγαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο τις μεγαλες καταναλωσεις που εχω οταν ειναι πολλες συσκευες ανοιχτες πεφτει παντα η ασφαλεια.Εδω και χρονια τωρα.

Το κυριο ζητημα ειναι ομως οτι θελω να φτιαξω τωρα και ενα επιπλεον κομματι του σπιτιου περιπου στα 50-60 τετραγωνικα και θα μπουν αρκετες συσκευες ακομη και το κυριοτερο το σπιτι ειναι παλιο και σιγουρα χρειαζεται μια καλη αμανεωση στον συγκεκριμενο τομεα.

 

Το οτι θελει αλλαγη θελει σιγουρα απλα σκεφτομαι τωρα ή τριφασικο ή ενισχυμενο μονοφασικο.

Αλλα με τοσες συσκευες μαλλον για τριφασικο παω.

 

Η πτωση των ασφαλειων συνηθως ειναι προβλημα χαλαρωσης των συνδεσμων των καλωδιων στον πινακα, ειδικα οταν περνανε μεγαλα ρευματα, υπαρχει μια συνεχης δονηση που σιγα σιγα χαλαρωνει τις βιδες με αποτελεσμα να πεφτουν οι ασφαλειες. Σε δικου πινακα δεν υπηρχε ουτε μια βιδα σφιγμενη, και ειχε φτασει μονο με τον υπολογιστη να πεφτει η ασφαλεια.

Οι δυο συσκευες που ρουφανε ενεργεια ειναι ο θερμοσυφωνας και η κουζινα. Αν δε, εχεις ηλιακο, τοτε το μονο που μπορεις να ζητησεις ειναι μια απλη αυξηση απο τα 8 στα 12kw στο υπαρχον μονοφασικο συστημα και να τελειωνεις. Με 12 kw εισαι υπερκαλυμενος, Εκτος βεβαια και αν τα νεα 50-60τμ που θα κανεις ειναι ξεχωριστο διαμερισμα, με δικες του ηλεκτρικες συσκευες. Εκει θελει αλλη κουβεντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος βεβαια και αν τα νεα 50-60τμ που θα κανεις ειναι ξεχωριστο διαμερισμα, με δικες του ηλεκτρικες συσκευες. Εκει θελει αλλη κουβεντα.

Ο κυριοτερος λογος αυτος ειναι.

Θα εχει κανονικα τις ηλεκτρικες συσκευες που εχει ενα σπιτι οποτε πιστευω το τριφασικο ειναι η μονη λυση για να ειμαι ενταξει οπως ειπα και πριν 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κυριοτερος λογος αυτος ειναι.

Θα εχει κανονικα τις ηλεκτρικες συσκευες που εχει ενα σπιτι οποτε πιστευω το τριφασικο ειναι η μονη λυση για να ειμαι ενταξει οπως ειπα και πριν 100%.

 

Αν θα ειναι ξεχωριστο διαμερισμα, θα θελει το δικο του πινακα, και στην πορεια (αν το νοικιασεις καποτε, η αν μεινει καποιος αλλος εστω και μελος της ευρυτερης οικογενειας σου), νεο ρολοι. Δεν πιστευω οτι το τριφασικο ειναι η λυση σε αυτη την περιπτωση, πιο πολλα περοβληματα θα δημιουργησει παρα θα λυσει. (γνωμη μου παντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θα ειναι ξεχωριστο διαμερισμα, θα θελει το δικο του πινακα, και στην πορεια (αν το νοικιασεις καποτε, η αν μεινει καποιος αλλος εστω και μελος της ευρυτερης οικογενειας σου), νεο ρολοι. Δεν πιστευω οτι το τριφασικο ειναι η λυση σε αυτη την περιπτωση, πιο πολλα περοβληματα θα δημιουργησει παρα θα λυσει. (γνωμη μου παντα).

Αν ηταν ξεχωριστο δεν υπηρχε περιπτωση να εβαζα τριφασικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πτωση των ασφαλειων συνηθως ειναι προβλημα χαλαρωσης των συνδεσμων των καλωδιων στον πινακα, ειδικα οταν περνανε μεγαλα ρευματα, υπαρχει μια συνεχης δονηση που σιγα σιγα χαλαρωνει τις βιδες με αποτελεσμα να πεφτουν οι ασφαλειες.

 

 

Συνήθως, αν όχι πάντα, δεν πέφτουν οι ασφάλειες αλλά δημιουργούνται τόξα -σπινθήρες στην καθομιλουμένη- και καίγονται συσκευές :cry: Οι ασφάλειες πέφτουν όταν περνάνε μεγαλύτερα ρεύματα για κάποιο χρονικό διάστημα (ανάλογα την καμπύλη της ασφάλειας), ώστε να μην υπερθερμαίνονται οι αγωγοί, ένεκα φαινομένου Joule. Τώρα δόνηση από ρεύμα συνήθως έχουμε σε πηνία ή σε καλώδια στα οποία περνάνε ανώτερες αρμονικές. Αλλά στα 1φ δίκτυα (οικιακά) δεν έχεις μεγάλο magnitude αρμονικών, οπότε δύσκολα μπορώ να πιστέψω ότι κουνιούνται τόσο ώστε να χαλαρώνουν τις συνδέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως, αν όχι πάντα, δεν πέφτουν οι ασφάλειες αλλά δημιουργούνται τόξα -σπινθήρες στην καθομιλουμένη- και καίγονται συσκευές :cry: Οι ασφάλειες πέφτουν όταν περνάνε μεγαλύτερα ρεύματα για κάποιο χρονικό διάστημα (ανάλογα την καμπύλη της ασφάλειας), ώστε να μην υπερθερμαίνονται οι αγωγοί, ένεκα φαινομένου Joule. Τώρα δόνηση από ρεύμα συνήθως έχουμε σε πηνία ή σε καλώδια στα οποία περνάνε ανώτερες αρμονικές. Αλλά στα 1φ δίκτυα (οικιακά) δεν έχεις μεγάλο magnitude αρμονικών, οπότε δύσκολα μπορώ να πιστέψω ότι κουνιούνται τόσο ώστε να χαλαρώνουν τις συνδέσεις.

 

Κι ομως, ανοιξε ας πουμε την ασφαλεια του θερμοσιφωνα που περνανε 3kw απο εκει, και (αν ειναι και λιγο παλια και καταπονημενη), θα τη νιςσεις να τρεμει.

Το φαινομενο αυτο το εχω δει σε αρκετους πινακες (παλιους ετσι; με πολλα χρονια λειτουργιας), οχι μονο σε εναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...