Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μονοφασικού ρεύματος ΔΕΗ σε τριφασικό


DrLo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα! Να επαναφερω και εγω με την σειρα μου το θεμα !

Εχω ενα υπογειο στην τουμπα. Αυτο το ειχε ο πατερας μου ξυλουργειο και δουλευε. Εχει κανονικα τριφασικο ρολοι,πινακα και τα λοιπα. Το διακοψαμε εδω και χρονια μιας και ειχε κλεισει το μαγαζι. Τωρα θελω να το ξαναξεκινησω γτ θελω να βαλω εναν τορνο και μια φρεζα για να κανω το χομπι μου. Ξερετε αν ειναι εφικτο γτ ακουσα πως δεν δινουν τριφασικοπλεον στην πολη. ΚΚοστος χοντρικα ;

Ευχαριστω εκ των προτερων

Γιωργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 219
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα! Να επαναφερω και εγω με την σειρα μου το θεμα !

Εχω ενα υπογειο στην τουμπα. Αυτο το ειχε ο πατερας μου ξυλουργειο και δουλευε. Εχει κανονικα τριφασικο ρολοι,πινακα και τα λοιπα. Το διακοψαμε εδω και χρονια μιας και ειχε κλεισει το μαγαζι. Τωρα θελω να το ξαναξεκινησω γτ θελω να βαλω εναν τορνο και μια φρεζα για να κανω το χομπι μου. Ξερετε αν ειναι εφικτο γτ ακουσα πως δεν δινουν τριφασικοπλεον στην πολη. ΚΚοστος χοντρικα ;

Ευχαριστω εκ των προτερων

Γιωργος

 

Μια χαρα γινεται και χωρις κοστος εκτος το πιστοποιητικο του ηλεκτρολογου αν χρειαζεται . Ποιος σου ειπε οτι δεν δινουν τριφασικα ?? Μεχρι 3*35 ασφαλειες μια χαρα δινουν και δεν νομιζω οτι θελεις πιο μεγαλες.Αν οταν ειχες κανει διακοπη σου ειχε επιστραφει η εγγυηση τοτε θα την ξαναπληρωσεις αλλα δεν ξερω ποσα ειναι .

 

Ρωτα τον ηλεκτρολογο σου αν σε καλυπτει ασφαλεια 1*63 που ειναι πιο απλη η διαδικασια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1*63 να φανταστώ εννοείς πως είναι μονοφασικό με 63 Α ασφάλεια... Τα μηχανήματα που θα βάλω έχουν 3φασικά μοτέρ γύρω στα 4KW το καθένα (σύνολο 2 μηχανήματα προς το παρόν και δεν θα δουλεύουν ταυτόχρονα). Τώρα δίνω από το κοινόχρηστο της οικοδομής και έχω μια λάμπα κάτω στο μαγαζί και μια μπρίζα αν χρειαστώ τίποτα. Δεν μπορώ όμως να συνδέσω τα μοτέρ σε μονοφασικό. Ρώτησα σε μαγαζί με μοτέρ και inverter και μου είπαν πως το μεγαλύτερο μοτέρ που μπορείς να βάλεις inverter από μονοφασικό σε τριφασικό είναι 3KW και έχει και καμιά 300αριά ευρώ. Για να βγάλω πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου τι κάνω ; που πάω ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1*63 να φανταστώ εννοείς πως είναι μονοφασικό με 63 Α ασφάλεια... Τα μηχανήματα που θα βάλω έχουν 3φασικά μοτέρ γύρω στα 4KW το καθένα (σύνολο 2 μηχανήματα προς το παρόν και δεν θα δουλεύουν ταυτόχρονα). Τώρα δίνω από το κοινόχρηστο της οικοδομής και έχω μια λάμπα κάτω στο μαγαζί και μια μπρίζα αν χρειαστώ τίποτα. Δεν μπορώ όμως να συνδέσω τα μοτέρ σε μονοφασικό. Ρώτησα σε μαγαζί με μοτέρ και inverter και μου είπαν πως το μεγαλύτερο μοτέρ που μπορείς να βάλεις inverter από μονοφασικό σε τριφασικό είναι 3KW και έχει και καμιά 300αριά ευρώ. Για να βγάλω πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου τι κάνω ; που πάω ; 

 

 

Πολυ απλα με ενα τελευταιο λογαριασμο για να δει την παροχη πας σε ενα ηλεκτρολογο και στο βγαζει.Κανονικα πρεπει να ερθει να ελεγξει και την εγκατασταση αλλα συνηθως (κακως) δεν το κανουν . Για μονοφασικα κοστος 50-60 ευρω . Αν βεβαια χρειαζεσαι πιστοποιητικο .Ισχυουν 14 χρονια για σπιτια και 7 για επαγγελματικες στεγες.

Ναι αυτο εννουσα με το 1*63 αλλα δεν σου κανει απο οτι λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κάποιο παλιό λογαριασμό από το υπόγειο. Το 2000 το διακόψαμε οπότε δύσκολα να βρω κάτι. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση ; Σίγουρα χρειάζομαι πιστοποιητικό ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κάποιο παλιό λογαριασμό από το υπόγειο. Το 2000 το διακόψαμε οπότε δύσκολα να βρω κάτι. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση ; Σίγουρα χρειάζομαι πιστοποιητικό ...

 

 

Στο κουτι που ειναι το ρολοι μεσα σε ενα τσιγκινο ταμπελακι λεει τον αριθμο .Αλοιως με τα στοιχεια του τελευταιου κατοχου της παροχης σε πρακτορειο ΔΕΗ ή ΔΕΔΔΗΕ τον βρισκεις και σου εκτυπωνει χαρτι με οτι χρειαζεσαι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανόητη ερώτηση :

 

Όταν λες πρακτορείο ΔΕΗ γίνετε και στα προποτζίδικα ; 

 

σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου ! 

 

 

Οχι δεν γινεται εκει ....Σε καταστημα ΔΕΗ ή ΔΕΔΔΗΕ μονο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα!

να ρωτήσω σχετικά με το τριφασικό αν γίνεται,

έχω αυτή τη στιγμή 2 μονοφασικά σε Μονοκατοικία (Ισόγειο και Α όροφος, 2 σπίτια).

Έχει νόημα να μετατρέψω το ένα μονοφασικό σε τριφασικό

και μια από τις φάσεις να την δώσω στο ισόγειο

και τις άλλες δύο στον Α όροφο (με το δεύτερο μονοφασικό να καταργηθεί).

Επιτρέπεται;

Ευχαριστώ εκ΄των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

να ρωτήσω σχετικά με το τριφασικό αν γίνεται,

έχω αυτή τη στιγμή 2 μονοφασικά σε Μονοκατοικία (Ισόγειο και Α όροφος, 2 σπίτια).

Έχει νόημα να μετατρέψω το ένα μονοφασικό σε τριφασικό

και μια από τις φάσεις να την δώσω στο ισόγειο

και τις άλλες δύο στον Α όροφο (με το δεύτερο μονοφασικό να καταργηθεί).

Επιτρέπεται;

Ευχαριστώ εκ΄των προτέρων!

 

 

Σε δυο διαφορετικα σπιτια απο την ιδια παροχη απαγορευεται αυστηρα !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα,

 

Να ρωτησω κι εγω σχετικα με την παροχη ρευματος. Ανακαινιζω διαμερισμα 43μ2 του 1950, η υπαρχουσα παροχη ειναι μονοφασικη 5kw. Ο ηλεκτρολογος μου προτεινε να κανω αιτηση στη ΔΕΗ για αναβαθμιση σε μονοφασικη 8kw.

 

Η διαδικασια αποτι μου ειπε θα κρατησει περιπου ενα μηνα και επειδη βιαζομαι να τελειωσω την ανακαινιση θα προτιμουσα να αποφυγω τη διαδικασια αν ειναι αναγκαια.

 

Το διαμερισμα δε θα εχει πλυντηριο η κουζινα. Για θερμοσιφωνα θα βαλω ηλιακο που αποτι ειδα μπορω να βρω με αντισταση 2kw και απο αλλες συσκευες θα εχω ενα-δυο καινουργια air-condition, μια τηλεοραση, μικρο ψυγειο, ενα υπολογιστη και ενεργειακες λαμπες για φωτισμο.

 

Α. Πιστευετε οτι η παρουσα παροχη με καλυπτει?

 

Β. Αν οχι, ξερετε ποσο κοστιζει η αναβαθμιση και ποσο καιρο παιρνει περιπου απο την αιτηση στη ΔΕΗ εως την αλλαγη του ρολογιου?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Γιαννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνονοματε μια χαρα θα σε καλυπτει η παροχη.Εχω διαμερισμε πολυ μεγαλυτερο με ενεργοβορες συσκευες χωρις κανενα προβλημα.

 

Για 63αρα ασφαλεια δεν υπαρχει  κοστος αλλα για τριφασικο να υπολογιζεις καπου στο 1000αρικο

 

 

Σε 10 μερες το πολυ γνονται αυτα μεσω ΔΕΔΔΗΕ και οχι ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γεια χαρά . Θέλω τα φώτα σας.

Αυτή τη στιγμή έχω μπει στο σπίτι και παίρνω ρεύμα από τους γονείς που είναι από κάτω το σπίτι δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα ως διαδικασία (εφορία, πολεοδομία κλπ) και θα μου πάριε κάνα χρόνο ίσως μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία αυτή (αυτή τη στιγμή έχει status «υπό ανέγερση»). Λοιπόν έχω κάνει όλες τις εγκαταστάσεις για τριφασικό στο δικό μου (και πίνακα) ενώ οι γονείς μου έχουν μονοφασικό από κάτω (από κει που παίρνω και γω τώρα). Θέλω να πάρω μια αντλία θερμότητας γιατί έχω εγκαταστήσει ήδη ενδοδαπέδεια και φαν κοιλ. Οι αντλίες όμως είναι μονοφασικές και τριφασικές και σκέφτομαι να πάρω τώρα μια μονοφασική που να δουλεύει με την παροχή που έχω από τους γονείς τώρα αλλά και με το τριφασικό που θα πάρω σε κάνα χρόνο εγώ όταν θα ολοκληρώσω τις διαδικασίες. Το ερώτημα είναι (όποιος ξέρει και από αντλίες θερμότητας) αν είναι σωστή η κίνηση αυτή και ότι η μονοφασική αντλία θα δουλεύει και αργότερα στο τριφασικό (μια φάση έχει σχεδιαστεί μόνο γι’ αυτήν). Επίσης θα αντέξει το μονοφασικό των γονιών μου 2 σπίτια με 2 πλυντήρια, 2 φούρνους και εστίες, 2 ψυγεία, ένα ac και μια αντλία; Να σας πω εδώ ότι η αντλία θα είναι περίπου 12kw με συντελεστή απόδοσης cop > 4 άρα με 3kw περίπου απαιτούμενα μέσο όρο την ημέρα (θα δουλεύει συνέχεια όλο το χρόνο) και ότι το σπίτι των γωνιών μου (από κάτω) είναι περίπου 20έτιας.

Οποιαδήποτε άλλη παρατήρηση είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...