Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μονοφασικού ρεύματος ΔΕΗ σε τριφασικό


DrLo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Βασικά σε τόσο παλιό σπίτι (του 1976), είναι απίθανο η εγκατάσταση να αντέξει τα φορτία των ηλεκτρικών συσκευών που έχει ένα σύγχρονο σπίτι. Όταν με το καλό πάρεις τα κλειδιά θα βάλεις ηλεκτρολόγο να ελέγξει, και αυτός θα σου πει τι πρέπει να γίνει.

Το κουτί δεν είναι ούτε της ΔΕΗ ούτε της ΔΕΔΔΗΕ, αυτό το κουτί το έχει πληρώσει ο πελάτης, στη ΔΕΔΔΗΕ ανήκει ο μετρητής που έχει μέσα.

Επίσης στην περίπτωση σου εφόσον θέλεις να πας σε εναλλακτικό πάροχο τότε υπογράφεις νέα σύμβαση με τον πάροχο που θέλεις, όχι με τη ΔΕΗ.

Κανεις  λαθος !!! Ηταν της ΔΕΗ  (νομιζω το γρφει κι ολας ) και τωρα απο το 1/5/2020 του ΔΕΔΔΗΕ.

Την παροχη σε αυτο εχει πληρωσει ο χρηστης δικτυου .

Ανεξαρτητα απο παροχο πρωτα  τυχον επαυξηση απο ΔΕΔΔΗΕ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 219
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Γιάννης Platano είπε

Κανεις  λαθος !!! Ηταν της ΔΕΗ  (νομιζω το γρφει κι ολας ) και τωρα απο το 1/5/2020 του ΔΕΔΔΗΕ.

Την παροχη σε αυτο εχει πληρωσει ο χρηστης δικτυου .

Ανεξαρτητα απο παροχο πρωτα  τυχον επαυξηση απο ΔΕΔΔΗΕ 

Δεν ξέρω αν αυτό έχει αλλάξει πολύ πρόσφατα όπως λες, αλλά εγώ προσωπικά σε 2 διαφορετικές περιπτώσεις έχω πληρώσει ο ίδιος τη χελώνα (αυτό αντιλαμβάνομαι ως κουτί), καθώς επίσης έχω δει σε πάρα πολλές πολυκατοικίες το κουτί αυτό να το βάζει ο κατασκευαστής μαζί με την υπόλοιπη ηλεκτρολογική εγκατάσταση.

Στην παρακάτω πολυκατοικία πχ με οικοδομική άδεια το 2005 ο κατασκευαστής τοποθέτησε με δικά του έξοδα τα κουτιά.

image.png.098f973073bcc79c05a28b9161ec09e1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν ξέρω αν αυτό έχει αλλάξει πολύ πρόσφατα όπως λες, αλλά εγώ προσωπικά σε 2 διαφορετικές περιπτώσεις έχω πληρώσει ο ίδιος τη χελώνα (αυτό αντιλαμβάνομαι ως κουτί), καθώς επίσης έχω δει σε πάρα πολλές πολυκατοικίες το κουτί αυτό να το βάζει ο κατασκευαστής μαζί με την υπόλοιπη ηλεκτρολογική εγκατάσταση.

Στην παρακάτω πολυκατοικία πχ με οικοδομική άδεια το 2005 ο κατασκευαστής τοποθέτησε με δικά του έξοδα τα κουτιά.

image.png.098f973073bcc79c05a28b9161ec09e1.png

Δεν εχει αλλαξει τιποτα προσφατα και δεν αντιλεγω σε αυτο που λες .Την παροχη την πληρωνει  ο κατασκευατης ή οποιος συμφωνησουν και δεν ξαναπληρωνεται αν την διαδεχτει καποιος 

Ο καθε επομενος πληρωνει τυχον εγγυηση σε παροχο που επιλεγει 

Αυτος που φευγει δεν ειναι ιδιοκτησια του η χελωνα και ο μετρητης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Δεν εχει αλλαξει τιποτα προσφατα και δεν αντιλεγω σε αυτο που λες .Την παροχη την πληρωνει  ο κατασκευατης ή οποιος συμφωνησουν και δεν ξαναπληρωνεται αν την διαδεχτει καποιος 

Ο καθε επομενος πληρωνει τυχον εγγυηση σε παροχο που επιλεγει 

Αυτος που φευγει δεν ειναι ιδιοκτησια του η χελωνα και ο μετρητης .

Η παροχή (ότι και να εννοείς με αυτό) είναι αδιάφορη με αυτό που συζητάμε, ο φίλος ρώτησε συγκεκριμένα για το κουτί και για το κουτί του απάντησα, το κουτί είναι εξοπλισμός του σπιτιού άρα ανήκει στον ιδιοκτήτη του σπιτιού.

Ο μετρητής είναι ιδιοκτησία της ΔΕΔΔΗΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Η παροχή (ότι και να εννοείς με αυτό) είναι αδιάφορη με αυτό που συζητάμε, ο φίλος ρώτησε συγκεκριμένα για το κουτί και για το κουτί του απάντησα, το κουτί είναι εξοπλισμός του σπιτιού άρα ανήκει στον ιδιοκτήτη του σπιτιού.

Ο μετρητής είναι ιδιοκτησία της ΔΕΔΔΗΕ.

Παροχη εννεοω το δικαιωμα χρησης για το καθε σπιτι του δικτυου ηλεκτρικης ενεργειας .

Κουτι (χελωνα) και μετρητης ανηκουν πια σε ΔΕΔΔΗΕ και παλια σε ΔΕΗ 

Η ΔΕΗ παραγει και εμπορευεται ηλεκτρικη ενεργεια .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης Platano είπε

Κουτι (χελωνα) και μετρητης ανηκουν πια σε ΔΕΔΔΗΕ και παλια σε ΔΕΗ 

Μόνο ο μετρητής, τη χελώνα από πάντα την αγόραζε και την τοποθετούσε ο πελάτης μόνος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Μόνο ο μετρητής, τη χελώνα από πάντα την αγόραζε και την τοποθετούσε ο πελάτης μόνος του.

Κανεις λαθος .Ζηταει να του την τοποθετηση ο ΔΕΔΔΗΕ στον οποιο και ανηκει .

Σε αυτο παλια υπηρχε μεγαλη καθυστεριση λογω εργολαβων που ευτυχως εχει φτιαξει  αρκετα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης Platano είπε

Κανεις λαθος .Ζηταει να του την τοποθετηση ο ΔΕΔΔΗΕ στον οποιο και ανηκει .

Σε αυτο παλια υπηρχε μεγαλη καθυστεριση λογω εργολαβων που ευτυχως εχει φτιαξει  αρκετα .

Όπως έγραψα και παραπάνω, σε δύο διαφορετικές περιπτώσεις την αγόρασα μόνος μου από κατάστημα με ηλεκτρολογικό εξοπλισμό, και την τοποθέτησε ο ηλεκτρολόγος μου.

https://www.smart-cover.gr/product/chelona-kivotio-gia-monofasiko-metrit/

Επίσης στην πολυκατοικία μου (του 2000) υπάρχει από τον κατασκευαστή έτοιμη ηλεκτρολογική εγκατάσταση για τα 9 κλειστά πάρκινγκ που διαθέτει, υπάρχουν ήδη τοποθετημένα 9 χελώνες με έτοιμες γραμμές, αλλά κανένας μέχρι στιγμής δεν έχει ρευματοδοτήσει το πάρκινγκ του. Ε αυτές οι χελώνες δεν ανήκουν στη ΔΕΔΔΗΕ, η κάθε μία ανήκει στο πάρκινγκ που αντιστοιχεί, και αν ποτέ κάποιο από τα πάρκινγκ ηλεκτροδοτηθεί στο μέλλον στη ΔΕΔΔΗΕ θα ανήκει μόνο ο μετρητής που θα βάλει μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειρήνη υμίν.

Δε μπορώ να πω με σιγουριά τι ισχύει

αλλά ... technically που λενε

το ποιός πλήρωσε κάτι κάποτε, δε σημαίνει ότι του ανήκει για πάντα. Δε ξέρω τα τυπικά "νομικίστικά" μιας νέας παροχής αλλά δε το βλέπω τεχνικά αδύνατο να περνούσε η ιδιοκτησία του "κουτιου" στη ΔΕΗ (ΔΕΔΔΗΕ πλέον) με την ηλεκτροδότηση.

Θα μου πεις γιατί να μη τα βάζει η ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ μόνη της;

Ξέρω γω;

- για να είναι του "γούστου" (εμφανησιακά) του ιδιοκτήτη

- για να μην ασχολείται με αυτό η ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ

- για να μπορεί να διαλέγει ποιότητα ο πελάτης

- για να υπάρχει ομοιομορφία (αν πχ όπως στο παράδειγμα παραπάνω κάποιο ρολόι μπει χρόνια μετά μπορεί η Η ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ να είχε πλέον άλλο τύπο)

κλπ

Δηλαδή στην ηλεκτροδότηση ο πελάτης "πληρώνει" τη ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ με Χ δραχμές/ευρώ + 1 κουτί (με μινιμουμ απαιτήσεις ... αν θελει κάποιος βάζει από χρυσό που λέει ο λόγος αλλά θα το "χάσει"). Θα μπορούσε να παίζει και αυτό ως ενδεχόμενο. Να είστε και 2 δύο σωστοί.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, DrLo είπε

το ποιός πλήρωσε κάτι κάποτε, δε σημαίνει ότι του ανήκει για πάντα.

Αδυνατώ να βρω κάποια λογική σε αυτό που έγραψες...

Όταν έφτιαξα το σπίτι μου αγόρασα και τοποθέτησα έναν ηλεκτρολογικό πίνακα μαζί με διακόπτες/ρελέ, όλες τις εσωτερικές καλωδιώσεις, πριζοδιακόπτες, καλωδίωση από τον πίνακα ως τη χελώνα, την ίδια τη χελώνα, και μετά ήρθε η ΔΕΗ (δεν υπήρχε ΔΕΔΔΗΕ τότε) και έβαλε τον μετρητή της ώστε να συνδεθώ με το δίκτυο. Με ποια ακριβώς λογική κάτι από όλα αυτά δεν θα μου ανήκει? Αν κάποια στιγμή ζητήσω από τον ΔΕΔΔΗΕ να αφαιρέσει τον μετρητή πχ γιατί θέλω να το κατεδαφίσω, με ποια λογική θα αφαιρέσει εκτός από τον δικό της και δικό μου εξοπλισμό?

Το "δεν ξέρω" ως απάντηση δεν αποτελεί επιχείρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα σήμερα με τη "Φυσικό Αέριο" για ρεύμα και θα σας μεταφέρω από που μου είπε ο άνθρωπος που μίλησα οπότε δεν γνωρίζω την εγκυρότητά του. Στη δική μου περίπτωση, ο πρώην ιδιοκτήτης πρέπει να πάει στη ΔΕΗ να διακόψει τη παροχή ρεύματος μόλις φύγει από το σπίτι. Όταν γίνει αυτό τότε η πρώτη μου κίνηση πρέπει να είναι να ενημερώσω τη ΔΕΔΔΗΕ ότι θέλω την επαύξηση ή τη παροχή τριφασικού. Με το που γίνουν οι απαραίτητες εργασίες από τη ΔΕΔΔΗΕ τότε ενημερώνω τον πάροχο της αρεσκείας μου και επιλέγουμε πρόγραμμα. Ταυτοχρόνως θα πρέπει να γίνουν οι ανάλογες εργασίες από τον ηλεκτρολόγο (γραμμές, πίνακας κτλ). Σε ό,τι αφορά εάν θα εγκρίνει ο ΔΕΔΔΗΕ την αλλαγή σε τριφασικό μου είπε σε τελείως πληροφοριακό επίπεδο ότι συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα, ειδικά εάν έχει έρθει τριφασικό ρεύμα στη πολυκατοικία (δεν το γνωρίζω) ή αιτιολογείται ειδικώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, DejanP είπε

Μίλησα σήμερα με τη "Φυσικό Αέριο" για ρεύμα και θα σας μεταφέρω από που μου είπε ο άνθρωπος που μίλησα οπότε δεν γνωρίζω την εγκυρότητά του. Στη δική μου περίπτωση, ο πρώην ιδιοκτήτης πρέπει να πάει στη ΔΕΗ να διακόψει τη παροχή ρεύματος μόλις φύγει από το σπίτι. Όταν γίνει αυτό τότε η πρώτη μου κίνηση πρέπει να είναι να ενημερώσω τη ΔΕΔΔΗΕ ότι θέλω την επαύξηση ή τη παροχή τριφασικού. Με το που γίνουν οι απαραίτητες εργασίες από τη ΔΕΔΔΗΕ τότε ενημερώνω τον πάροχο της αρεσκείας μου και επιλέγουμε πρόγραμμα. Ταυτοχρόνως θα πρέπει να γίνουν οι ανάλογες εργασίες από τον ηλεκτρολόγο (γραμμές, πίνακας κτλ). Σε ό,τι αφορά εάν θα εγκρίνει ο ΔΕΔΔΗΕ την αλλαγή σε τριφασικό μου είπε σε τελείως πληροφοριακό επίπεδο ότι συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα, ειδικά εάν έχει έρθει τριφασικό ρεύμα στη πολυκατοικία (δεν το γνωρίζω) ή αιτιολογείται ειδικώς. 

Καπως εστσι ειναι αλλα αυτο που τονισα τι σχεση εχει ? Η παροχη παει στο δοεμρισμα και οχι γενικα στην πολυκατοικια .

Ναι χρειαζεται ο ηλεκτρολογος να πει γιατι ζηταει 3φασικο αλλα ειναι ευκολο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/10/2020 στις 2:48 ΜΜ, Βασίλης_29 είπε

Δεν βρίσκω τον λόγο να πάτε σε ενισχυμένο μονοφασικο η σε τριφασικό εκτός κι αν θέλετε να χρησιμοποιείτε σώματα ηλεκτρικής θέρμανσης τον χειμώνα η πολλά κλιματιστικά για θέρμανση ψύξη. Οι σύγχρονες συσκευές καταναλώνουν λιγότερο σε σχέση με παλιά. Τώρα για το κλασσικό θέμα με κουζίνα και θερμοσίφωνο, ε μην τα αναβετε και τα δύο μαζί ή βάλε ηλιακό. Συγγενής μου έβαλε ενισχυμένο μονοφασικο γιατί ήταν 5μελης οικογένεια και θερμοσίφωνας κουζινα πλυντηριο δουλευουν σχεδόν συνέχεια, τον χειμώνα ανάβουν και θερμοπομπους. Το τριφασικό δεν είναι σίγουρο ότι θα στο εγκρίνει η ΔΕΗ. 

Από ότι μίλησα με ηλεκτρολόγο και μηχανικό μου είπε ότι δεν υπάρχει σενάριο που να γίνεται. Δυστυχώς όταν έχεις οικογένεια που εργάζονται και οι δύο + μωρά ο χρόνος είναι περιορισμένος. Ορισμένες μέρες λόγω βαρδιών μπορεί η σύζυγος να είναι 3 ώρες τη μέρα στο σπίτι. Δεν είναι μόνο ο συνδυασμός Κουζίνα + θερμοσίφωνας. Είναι ότι έχεις 8kw ή 35Α και ότι συνδυασμό και να κάνεις όταν η κουζίνα είναι ανοικτή τότε μπορεί να υπάρξει πρόβλημα. Όταν είσαι π.χ. μόνο 3 ώρες στο σπίτι και έχεις μωρά παιδιά δεν μπορεί π.χ. το πλυντήριο να μπει τη νύχτα. Παραδείγματα :

Κουζίνα + θερμοσίφωνας = 8+ οπότε έπεσε.
Κουζίνα + κλιματιστικό ψύξη μπορεί και να πέσει (το κλιματιστικό φτάνει σε peak τα 2.500+w)

Κουζίνα + Στεγνωτήριο  εδώ φτάσαμε τα 10+ [Κουζίνα + 1 μάτι = 5-6kw]

Για να μη κουράζω, σε οποιοδήποτε συνδυασμό κουζίνας με ενεργοβόρα συσκευή πρέπει να το προσέχεις είτε αυτό λέγεται στεγνωτήριο, είτε λέγεται θερμοσίφωνας, σίδερο, διάδρομος, σκούπα κτλ. 

Ενδεικτικά αναφέρω τις ενεργοβόρες συσκευές μου:

Κουζίνα 16Α

Στεγνωτήριο 10-16Α

Κλιματιστικά 5Α και 6Α

Airfryer 9A

Διάδρομος 10Α

Σίδερο 6Α

Πιστολάκι 6Α

Σκούπα 9Α

1 λεπτό πριν, Γιάννης Platano είπε

Καπως εστσι ειναι αλλα αυτο που τονισα τι σχεση εχει ? Η παροχη παει στο δοεμρισμα και οχι γενικα στην πολυκατοικια .

 

Αν κατάλαβα καλά, εάν έχει έρθει τριφασικό στη πολυκατοικία δεν πρέπει να τρέχει ο δεδδηε να σου τραβήξει γραμμή από το στύλο. Οπότε, υποθέτω ότι το εγκρίνουν περισσότερο εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, DejanP είπε

 

Αν κατάλαβα καλά, εάν έχει έρθει τριφασικό στη πολυκατοικία δεν πρέπει να τρέχει ο δεδδηε να σου τραβήξει γραμμή από το στύλο. Οπότε, υποθέτω ότι το εγκρίνουν περισσότερο εύκολα.

Αν και δεν ειμαι τεχνικος απο την κολωνα στην πολυκατοικια μια παροχη παει για καθε παροχη και αναλογα ο καθενας επιλεγει συμφωνα με τις αναγκες του την ισχυ .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...