Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μονοφασικού ρεύματος ΔΕΗ σε τριφασικό


DrLo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, nvel είπε

δεν υπάρχουν πολυκατοικίες με μονοφασική παροχή

Τρφασικη υποχρεωικα μονο στο ανσασερ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 219
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

και ανελκυστήρας να μην υπάρχει στο κιβώτιο διακλάδωσης τερματίζεται τριφασικό συγκεντρωτικό καλώδιο δεν γίνεται μονοφασικό καλώδιο να παραλάβει τα φορτία μιας πολυκατοικίας, περισσοτερα για όσους έχουν το κατάλληλο τεχνικό υπόβαθρο στην οδηγία διανομής Νο45

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/10/2020 στις 5:28 ΜΜ, Joshua21 είπε

Αδυνατώ να βρω κάποια λογική σε αυτό που έγραψες...

 

Το άγαλμα της ελευθερίας το πλήρωσαν Γάλλοι αλλά ανοίκει στην Αμερική.

Αν αδυνατεις να καταλάβεις την έννοια της μεταβίβασης ιδιοκτησίας είναι κάτι που πρέπει να το κοιτάξεις. Από την άλλη δεν εκπλήσσομαι αν σκεφτώ τι μπαρουφες έχεις γράψει κατά καιρούς.

Ξερεις τι αλλο δεν είναι επιχείρημα; Το δε μπορώ να το καταλάβω. Το "δε βρισκω λογική γιατί 1+1=2" δεν είναι επιχειρημα. Αν σε κάποιον πεις "ο ουρανός είναι μπλε αλλά κάποιες στιγμές μπορεί να είναι και κόκκινος"  αν είναι πανίβλακας και σου πει "δε μπορώ να βρω λογική σε αυτο, εγώ μια φορά που κοίταξα ήταν μπλε, δε ξέρεις τι ειναι με σιγουριά" δεν έχεις κανένα λόγω να του το εξηγήσεις παραπάνω. Ότι και μέχρι όπου μπορει μπορεί ο καθένας. Δεν είναι ντροπή. Εγώ πάλι δε μπορώ να θυμάμαι να κοιτάω τα username αυτόν που σχολιάζω και δεν είδα ότι ήσουν εσύ αλλιώς δε θα είχα σπαταλήσει αυτο το χρόνο ξέροντας ότι απλά ...δεν μπορείς.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DrLo είπε

Το άγαλμα της ελευθερίας το πλήρωσαν Γάλλοι αλλά ανοίκει στην Αμερική.

Αν αδυνατεις να καταλάβεις την έννοια της μεταβίβασης ιδιοκτησίας είναι κάτι που πρέπει να το κοιτάξεις. Από την άλλη δεν εκπλήσσονται αν σκεφτώ τι μπαρουφες έχεις γράψει κατά καιρούς.

Εγώ την έννοια της μεταβίβασης ιδιοκτησίας την καταλαβαίνω, εσύ όμως δεν θες να καταλάβεις ότι πάνω σε αυτό που συζητάμε δεν προκύπτει από κάπου "μεταβίβαση". Το "Δε μπορώ να πω με σιγουριά τι ισχύει" όπως έγραψα και παραπάνω δεν αποτελεί επιχείρημα, το μόνο που δείχνει είναι ότι γράφεις για πράγματα που δεν έχεις ιδέα.

Το άγαλμα της ελευθερίας ήταν δώρο της Γαλλίας στους Αμερικάνους για τα 100 χρόνια ανεξαρτησίας των ΗΠΑ, και ως γνωστόν τα δώρα ανήκουν στους δωρεολήπτες, καμία σχέση με αυτό που συζητάμε εδώ. Τη βάση, το κιβώτιο, την καλωδίωση και ότι άλλο είναι εξοπλισμός που τον έβαλα με δικά μου έξοδα σε δικό μου χώρο για να εξυπηρετήσει δικές μου ανάγκες, δεν ένιωσα την ανάγκη να κάνω δωρεά στη ΔΕΔΔΗΕ όπως νομίζεις, δεν εξηγείται αλλιώς που το συγκρίνεις με το άγαλμα της ελευθερίας.

Όσο για το ποιος γράφει μπαρούφες, άσε να το κρίνουν όσοι διαβάζουν τι γράφουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Να ρωτήσω τους ειδικούς μιας και είμαι εντελώς άσχετος από ηλεκτρολογικά; Με παροχή Nο2 3x35A (25kVA) ποιο είναι το θεωρητικό μέγιστο φορτίο τριφασικού καταναλωτή;

Οι τρεις ασφάλειες του μετρητή της ΔΕΗ είναι 40Α η κάθε μια, η ασφάλεια του πίνακα στο διαμέρισμα επίσης 40Α και η διατομή των 5 καλωδίων μεταξύ μετρητή και πίνακα είναι 10mm2 με ολικό μήκος διαδρομής 30μ (σαν άσκηση μοιάζει :) ).

Η συσκευή που σκέφτομαι είναι ταχυθερμοσίφωνας με συντελεστή 0.95 και θέλω να δω αν αξίζει να βάλω τριφασικό (και ποιο) ή μονοφασικό. Κάνω λάθος που υπολογίζω ότι σηκώνει ακόμη και 27kW εφόσον δεν λειτουργεί τίποτα άλλο ταυτόχρονα;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ!! Αν ήξερες πόσες αντικρουόμενες απαντήσεις έχω πάρει από "ειδικούς" (της συμφοράς) για την ίδια ερώτηση! Πρόκειται για ένα μικρό χώρο στο ισόγειο που τακτοποιήθηκε και προς το παρόν παίρνει ρέυμα από το διαμέρισμα στην ίδια πολυκατοικία. Το διαμέρισμα όντως έχει 40Α ασφάλεια στον πίνακα του διαμερίσματος και 40Α στη χελώνα της ΔΕΗ. Μήπως είναι λάθος αυτό; Σε περίπτωση που διαρρεύσει περισσότερο ρεύμα από 40Α, είναι σίγουρο ότι θα πέσει πρώτα η ασφάλεια του πίνακα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απαγορευεται δια ροπαλου η 40ρα ασφαλεια στον πινακα, και φυσικα δεν ειναι σιγουρο οτι θα πεσει η ασφαλεια του πινακα πρωτα, γιαυτο παντα ο πινακας εχει μικροτερη ασφαλεια απο το ρολοι.

Βεβαια, αν αυτος ο υπογειος χωρος ειναι κατοικια, επισης απαγορευεται δια ροπαλου να ηλεκτροδοτηται απο αλλη κατοικια. Αν ειναι αποθηκη κλπ μονο μπορει να ηλεκτροδοτηθει απο κατοικια.

Απο κει και περα οι ταχυθερμαντηρες, εκτος αν ειναι κανα κινεζικο απο παγκαρι, ρυθμιζονται. Μπορει πχ ο ηλεκτρολογος να βαλει 3*25 ασφαλεια στον ταχυθερμαντηρα και να τον ρυθμισει στα 18kw 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός που τα έφτιαξε ήταν σκιτζής που λέμε. Θα χρειαστεί να τα διορθώσω.
Δεν έχει διαμορφωθεί ακόμη σε κατοικία, είναι προσωρινή η διευθέτηση. Σκοπεύω να φέρω καινούργιο ρολόι για τον νέο αυτό χώρο και το ζεστό νερό να το παρέχει ένας κεντρικός ταχυθερμοσίφωνας. Ίσως βάλω και άλλον ένα στο διαμέρισμα.

Αν όμως ρυθμιστεί στα 18kW δεν θα έχει τόσο καλή ροή στα πολύ κρύα. Στα 24 σίγουρα θα είναι εντάξει. Ελπίζω να μην πέφτει η ασφάλεια αν ανοίξουμε και τα (led) φώτα ταυτόχρονα, εφόσον δεν ανοίξουμε τίποτα μεγάλο όπως κουζίνες, θερμάστρες, air condition.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 24 καταναλώνεις όλη την συμφωνημένη ισχύ. 

Δεν υπάρχει περιθώριο για τίποτα άλλο  

Θα τραβάς 8/230 = 34,78 Α από κάθε φάση με όριο 35. 

Δεν θα υπάρχει περιθώριο για τίποτα άλλο. Με το παραμικρό θα πέφτει η ασφάλεια.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν βλέπω όμως να κυκλοφορεί ασφάλεια 35Α στο εμπόριο. Μήπως για αυτό ο ηλεκτρολόγος έβαλε 40Α. Εάν αναγκαστικά  αφήσω την 40άρα, θα υπάρξει πρόβλημα αν η κατανάλωση ανέβει στα 36;

Για να αλλάξω παροχή σε νο3 και να κρατήσω την 40άρα ασφάλεια στον πίνακα φαντάζομαι δεν γίνεται λόγω υπάρχουσας διατομής καλωδίων; Για τον νέο χώρο θα τραβήξω έτσι κι αλλιώς καινούργια καλώδια.

Επεξ/σία από Balrog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μικροαυτοματοι ειναι 32Α, τηγκομενες υπαρχουν 35Α

και οπως σωστα σου ειπαν πιο πανω, αν εξαντλησεις το φορτιο σου σε μια συσκευη (τον θερμαντηρα) ακομα κι αν σχολαστικα σβηνεις τηλεορασεις, υπολογιστες κλπ και αφηνεις 2 λεντ πριν μπεις στο μπανιο, τι κανεις αν το ψυγειο σου αποφασισει οτι θελει ψυξη (η αποψυξη) οσο κανεις εσυ μπανιο? εμπρος καλες μου σαπουναδες να ανεβασουμε την ασφαλεια, και ελπιζω να εχει πεσει μεσα κι οχι στο μετρητη?

και ναι αναβαθμιση ισχυος απαιτει και αναβαθμιση καλωδιων απο μετρητη μεχρι πινακα.

Επεξ/σία από fredd0
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κοινόχρηστο ρολόι 2ωροφης πολυκατοικίας χωρίς ασανσέρ έχω συμφωνημένη ισχύ παροχής 25 και σκέφτομαι να την πάω στα 8.

Όχι πως έχει μεγάλη διαφορά αλλά γιατί να πληρώνω χωρίς λόγο.

Ξέρει κανείς τι χρειάζεται ?

Έχει διαδικασία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Σε κοινόχρηστο ρολόι 2ωροφης πολυκατοικίας χωρίς ασανσέρ έχω συμφωνημένη ισχύ παροχής 25 και σκέφτομαι να την πάω στα 8.

Όχι πως έχει μεγάλη διαφορά αλλά γιατί να πληρώνω χωρίς λόγο.

Ξέρει κανείς τι χρειάζεται ?

Έχει διαδικασία ?

Επαύξηση/Μείωση Ισχύος υφιστάμενης ηλεκτροδότησης

Α. Για την εκπόνηση της μελέτης, τα δικαιολογητικά που απαιτούνται είναι :

  1. Αίτηση μικρών εργασιών (έντυπο ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε.)
  2. Άδεια εγκατάστασης ή Ειδική Δήλωση απαλλαγής από την οικεία Νομαρχία, για παραγωγικές μονάδες,  σύμφωνα µε το Ν.3325/2005.
  3. Δήλωση για το μέγιστο ρεύμα ζεύξης, όπου απαιτείται  (έντυπο ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε.).
  4. Σε περίπτωση που το αίτημα αφορά Μείωση ισχύος απαιτείται υποχρεωτικά η συναίνεση του ιδιοκτήτη του ακινήτου, με σχετική Υπεύθυνη Δήλωση του Ν. 1599/86

Β. Για την κατασκευή της παροχής απαιτείται η υπογραφή συμβολαίου σύνδεσης με τη ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε. καθώς και η πληρωμή της οικονομικής συμμετοχής στις δαπάνες ηλεκτροδότησης.

Γ. Για την ηλεκτροδότηση (σύνδεση της εσωτερικής ηλεκτρικής εγκατάστασης με το δίκτυο), απαιτείται να υποβληθεί στη ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε. Υπεύθυνη Δήλωση αδειούχου Εγκαταστάτη (ΥΔΕ) ηλεκτρολόγου (Ν.4483/65 και Ν.2302/95).
 

Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε στο αρμόδιο γραφείο εξυπηρέτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...