Προς το περιεχόμενο

Lenovo IdeaPad Y580 (i7-3610QM/8GB/750GB + 64GB SSD)


warriorgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πήρα αυτή...

 

http://www.grab-it.g...ck-bp849aa.html

 

Είδα αρκετές από κοντά.... και διάλεξα...

 

εχουμε παει λιγο off-topic αλλα... πως την βλεπεις την τσαντα απο ποιοτητα κατασκευεις? γιατι και γω πλατης θελω να παρω :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ έχει ένα πολύ καλό οδηγό...

 

http://forum.noteboo...tall-guide.html

 

:-D

 

σε αυτόν τον οδηγό λέει να βάλεις άλλο δίσκο, φαντάζομαι γίνετε και χωρίς να κάνεις αυτήν την κίνηση επίσης λέει να μπεις στο BIOS και να απενεργοποιήσεις το UEFI, τι είναι αυτό??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουμε παει λιγο off-topic αλλα... πως την βλεπεις την τσαντα απο ποιοτητα κατασκευεις? γιατι και γω πλατης θελω να παρω :P

 

Έχω και κανονική τσάντα αλλά ήθελα και μία πλάτης...

Από κατασκευή... άριστη.... για άλλη πήγαινα αλλά από κοντά.... άλλη διάλεξα...

Βολεύει πολύ η τσάντα πλάτης.... καλύτερα να διαλέξεις μία αφού την δεις.....

Τσέκαρε μερικές και πάρε όποια σου αρέσει - βολεύει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο laptop απο εδώ αλλά είμαι ανάμεσα σε αυτό κ στο Dell XPS 15 που το βρίσκω εδω στα 1200 κι αυτο. Βέβαια το lenovo έχει σαφέστατα καλύτερα χαρακτηριστικά απλά φοβόμουνα την ποιότητα κατασκευής. Απο την συζήτηση παραπάνω καταλαβαίνω οτι δεν υπάρχει καποιο ζήτημα κ ειδικά αν μπορεις να κάνεις επέκταση εγγυγησης με 43 ευρωπουλα. Απλά πριν προχωρήσω στην αγορά θα θελα να το επιβεβαιώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο laptop απο εδώ αλλά είμαι ανάμεσα σε αυτό κ στο Dell XPS 15 που το βρίσκω εδω στα 1200 κι αυτο. Βέβαια το lenovo έχει σαφέστατα καλύτερα χαρακτηριστικά απλά φοβόμουνα την ποιότητα κατασκευής. Απο την συζήτηση παραπάνω καταλαβαίνω οτι δεν υπάρχει καποιο ζήτημα κ ειδικά αν μπορεις να κάνεις επέκταση εγγυγησης με 43 ευρωπουλα. Απλά πριν προχωρήσω στην αγορά θα θελα να το επιβεβαιώσω.

 

Μπα μη φοβάσαι από ότι έχω διαβάσει κιόλας το service τους είναι άψογο.

Εγώ κάποια μικροελαττώματα σε σχέση με το προηγούμενο laptop είναι τα εξής:

 

όταν είναι κλειστό το καπάκι(οθόνη) υπάρχει μια μικρή δυσκολία να το ανοίξεις διότι η εγκοπή που έχει μπροστά από το touchpad είναι πολύ μικρή και το ανοίγω σχεδόν με το νύχι.

 

επίσης λόγω της σχεδίασης εκτός απ την δυσκολία του καπακιού αυτό που με εκνευρίζει περισσότερο είναι ότι μπροστά είναι τελείως γωνιά(εκτός από το μπροστά μέρος του touchpad όπως λέω παραπάνω) με αποτέλεσμα όταν γράφεις να σου "κόβει" τους καρπούς, σκέφτομαι να βάλω ταινία καουτσούκ οπότε θα υπάρχει ένα μικρο κενό στο κλείσιμο και θα ανοίγει και πιο εύκολα το καπάκι.

 

ένα άλλο που μου τι δίνει λίγο είναι ότι το κλείδωμα του touchpad κρατάει μέχρι να κλείσεις τον υπολογιστή, όταν τον ξανανοίξεις δηλαδή το touchpad είναι ενεργοποιημένο. αυτό βέβαια μπορεί να λύνεται με κάνα πρόγραμμα δεν ξέρω..

 

για το τέλος το πληκτρολόγιο μπορεί να σου φανεί λίγο ψεύτικο στο πάτημα τον κουμπιών, όχι ότι λέω ότι είναι απλά σε σχέση με το προηγούμενο που είχα κάνει πιο πολύ θόρυβο στο πάτημα τον πλήκτρων ειδικά στην αριστερή μεριά.

 

αυτά. κατά τ άλλα είναι κλάσεις ανώτερο και από πολλά σε αυτήν την τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι όπως υπερ-αναλυτικά περιγράφεται κι εδώ έχει τέτοια θεματάκια σχετικά με την κατασκευή της θήκης κ γενικά φαίνεται πιο ψεύτικο απο τι είναι, αλλά απο επιδοσεις φαίνεται να σκίζει σε οτι review εχω πετύχει. Απλά η σκέψη μου είναι αν μπορούσα να βρώ κάτι καλύτερο από αυτό στα ίδία πάνω κατω λέφτα αλλά απο εξωτερικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παιδία είμαι και εγώ περήφανος κάτοχος του συγκεκριμένου μηχανήματος. Άλλα έχω και κάποιες απορίες (θα σας ζαλήσω)

Εχει κάνει κάποιος την επέκταση εγγύησης σε accident ? Αν ναι πόσο είναι το κόστος?

Ξέρουμε ποιας εταιρίας είναι το πάνελ της οθόνης? είναι όντως Lg όπως αναφέρεται στο  Notebook Check?

Ξέρει κάποιος την συχνότητα που τρέχει η μνήμη και άν είναι όντως στα 1600 Mhz και άν έχουμε την δυνατότητα αναβάθμισης παραπάνω?

Ξέρουμε άν είναι δυνατή παρακάτω η αλλαγή της κάρτας γραφικών με άλλο μοντέλο? (είναι δηλαδή συνδεδεμένη με PCI ή κολλημένη στη Mothernoard)

Άξίζει ο διαχωρισμός των σκληρών δίσκων ?

Έχει κανείς DVD Windows 7 μέσα στο κουτί ? Σε περίπτωση format τι γίνεται?

Ελπίζω να μην σας κούρασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το πήρα απο MgManager στα 1200 Ευρο. Δεν έκανα επέκταση εγγύησης γιατί θέλω να κάνω την Accident. Επειδή είδα τα πόστ σου φίλε να σου πώ ότι εγώ το πήρα με i73630, 64gb ssd +1tb hdd,Windows 7 ελληνικά και ελληνικό πληκτρολόγιο και ήταν από τα τελευταία κομμάτια (ημερομηνία είχε από το καλοκαίρι). Το πήρα τέλη Δεκεμβρίου και μετά από συζήτηση με το κατάστημα  μου είπαν ότι περιμένουν νέα παραλαβή μετά τον Ιανουάριο με άλλα χαρακτηριστικά (16 gb ssd). Αν θές πάρε τους ένα τηλέφωνο. Επειδή είμαι Θεσσαλονίκη πρίν καταλήξω σε αυτό το μοντέλο πέρασα και από την e-Lenovo, εξυπηρετικοί δεν μπορώ να πώ, αλλά δεν είχαν στοκ το μοντέλο (επομένως δεν ξέρω και διαμόρφωση που θα έφερναν και πότε) απαιτούνταν παραγγελία  και θα είχε Windows 8( τα είδα και δεν μου άρεσαν καθόλου). Καλά τα 100 Ευρό παραπάνω σε σχέση με τον ανταγωνισμό σε τέτοιες εποχές είναι πάρα πολλά(εμ είναι η αντιροσωπία βλέπεις αλλά αυτοί το παράκαναν). Το μηχάνημα πετάει, καλή ποιότητα κατασκευής , είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι να δείς την εγγύηση άν παρεις από Γερμανία να είναι International ή European τουλάχιστον για να μην έχεις θέμα εδώ και να μην χρειάζεται να το στέλνεις Γερμανία και να καλύπτεσαι από Έλλάδα (θέμα που τα συζήτησα στην e-Lenovo)

Ελπίζω  να βοήθησα (μόλις είδα ότι βγήκε και το Y500 στην e-Lenovo τσέκαρέ το, λογικά θα αρχίσει να κυκλοφορεί και σε άλλους )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...