Προς το περιεχόμενο

Με χτυπησε το ρευμα σε λαπτοπ


geotek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, εχω ενα dell 1564. Αποψε καθως πηγα να συνδεσω τον φορτιστη με χτυπησε το ρευμα. Κατι σαν γαργαριτο και γι αυτο δεν εδωσα σημασια αφου πιστευα πως ειναι στατικος ηλεκτρισμος αλλα πριν ακομα πατησω το power σε αποσταση 5 εκ απο το χερι μου με τιναξε τοσο δυνατα που με πεταξε 3 μετρα πισω. Η τρομαρα που πηρα δεν περιφραφεται. Σε οσους το ειπα γελανε ακομα γι αυτο σας παρακαλω απαντηστε σοβαρα. Το ξερω οτι ακουγεται εξωφρενικο να σε χτυπησει ρευμα 12v αλλα πραγματικα νομιζα πως πεθαινω. Τι μπορει να ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Καλησπερα, εχω ενα dell 1564. Αποψε καθως πηγα να συνδεσω τον φορτιστη με χτυπησε το ρευμα. Κατι σαν γαργαριτο και γι αυτο δεν εδωσα σημασια αφου πιστευα πως ειναι στατικος ηλεκτρισμος αλλα πριν ακομα πατησω το power σε αποσταση 5 εκ απο το χερι μου με τιναξε τοσο δυνατα που με πεταξε 3 μετρα πισω. Η τρομαρα που πηρα δεν περιφραφεται. Σε οσους το ειπα γελανε ακομα γι αυτο σας παρακαλω απαντηστε σοβαρα. Το ξερω οτι ακουγεται εξωφρενικο να σε χτυπησει ρευμα 12v αλλα πραγματικα νομιζα πως πεθαινω. Τι μπορει να ειναι;

Η φαντασία σου!

Βολταϊκό τόξο στα 5 εκατοστά δεν εχεις ουτε με 220V εναλλασσόμενο και εσύ το κατάφερες με 12-19V συνεχές;

 

Μήπως ο υπολογιστής σου λέγεται Thor;

 

Βρες άλλη ιστορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φαντασία σου!

Βολταϊκό τόξο στα 5 εκατοστά δεν εχεις ουτε με 220V εναλλασσόμενο και εσύ το κατάφερες με 12-19V συνεχές;

 

Μήπως ο υπολογιστής σου λέγεται Thor;

 

Βρες άλλη ιστορία.

Για να το λετε τοσοι....αυριο πρωι πρωι στον ψυχιατρο αλλα επειδη εχω ακομα μια μικρη αμφιβολια για το αν ειμαι για δεσιμο μηπως μπορει να ειναι και κατι αλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το λετε τοσοι....

Ποιοι τόσοι;

Δεν βλέπω άλλη απάντηση απο τη δική μου

 

Αν είχες βολταϊκό τόξο στα 5 εκατοστά ο υπολογιστής σου (που γράφεις τώρα προφανώς) θα είχε γίνει κοκορέτσι.

 

Για να φανώ ontopic: Η πριζα που συνδέεις τον υπολογιστή εχει γείωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο «κάτι άλλο» που είναι πιθανό - πολύ πιθανότερο από το να συνέβη όντως αυτό που περιγράφεις - είναι το laptop σου να είναι δαιμονισμένο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω οσοι ηταν στο σπιτι μαζι μου. Τα ιδια λενε. Μεχρι οταν επαθα κραμπα και νομιζα οτι με χτυπησε το ρευμα ακουσα. Ναι η πριζα εχει γειωση. Και ναι το ξερω οτι δεν στεκει με τιποτα αλλα ειπαμε εχω μια μικρη αμφιβολια πως ειμαι για δεσιμο.

Να ρωτησω κατι αφου κανεις τον κοπο να απαντας. Το καπακι ειναι μεταλικο, παιζει να ειναι στατικος ηλεκτρισμος; Για να το θεσω αλλιως...μπορει ο στατικος ηλεκτρισμος να ειναι κατι παραπανω απο αυτο το "τσιμπημα" που εχουμε νιωσει ολοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου κάνω τον κόπο και απαντώ να επαναλάβω.

 

Αν είχε μαζευτεί τόσο πολύ φορτίο (στατικό ή μη) ώστε να δημιουργήσει τέτοιο φαινόμενο (αποσταση 5εκ και τίναγμα στα 3μέτρα) ο υπολογιστής σου θα ήταν κοκορέτσι και εσύ με ένα γερό έγκαυμα στο δάχτυλο.

 

Αυτό με την κράμπα-νευρικό τίναγμα ακούγεται λογικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου κάνω τον κόπο και απαντώ να επαναλάβω.

 

Αν είχε μαζευτεί τόσο πολύ φορτίο (στατικό ή μη) ώστε να δημιουργήσει τέτοιο φαινόμενο (αποσταση 5εκ και τίναγμα στα 3μέτρα) ο υπολογιστής σου θα ήταν κοκορέτσι και εσύ με ένα γερό έγκαυμα στο δάχτυλο.

 

Αυτό με την κράμπα-νευρικό τίναγμα ακούγεται λογικό.

Τεσπα...για να το λετε ολοι και η λογικη μου μαζι.

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσεχώς : "Το I-Phone μου δάγκωσε τ' αυτί!"

 

Aποκλειστική συνέντευξη από τον οδοντίατρο καθώς ο ΩΡΛ αρνήθηκε να κάνει δηλώσεις.

 

 

 

 

 

(...εν τω μεταξύ, αν δεν επαναληφθεί το σκηνικό, μην το ψάχνεις τί ακριβώς παίχτηκε. Θεώρησε ότι ήταν καν'ας στατικός στο οποίο αντέδρασες ενστικτωδώς υπερβολικά, κι απλά ξέχνα το γιατί δεν θα γλυτώσεις τον τρελίατρο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε τροφοδοτικό έχει μέσα πυκνωτές που είναι "αποθήκες ρεύματος" οπότε μπορεί να αδειάσουν αυτές οι "αποθήκες"πάνω σου αν ακουμπήσεις στο κατάλληλο σημείο και να έχεις μια αρκετά δυνατή εμπειρία ακόμα και αν δεν είναι στην μπριζα.. σε κάθε περίπτωση δεν έχεις λόγο ν'ανησυχήσεις μπορείς να πάρεις κ ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι διπλα σου και να ακουμπάς αυτό πριν ακουμπήσεις εσύ.. τυχόν βρεγμένα χέρια η πόδια επιδεινώνουν την κατάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τo κουμπί power είναι πάντα πλαστικό πως πέρασε το ρεύμα και σε "χτύπησε"

Σε πέταξε και 3 μέτρα πίσω και εγώ έχω πάθη ηλεκτροπληξία μικρό για μια χαζομάρα που έκανα αλλά δεν πετάχτηκα 3 μέτρα πίσω !

Αν το κουμπί δεν είναι πλαστικό αλλά μεταλλικό και λόγο κάπου προβλήματος περνά ρεύμα και σε χτύπησε σε απόσταση 5 cm τότε μήπως το laptop το είχε συνδέσει σε καμιά κολόνα τις ΔΕΗ πριν των τελικό μετασχηματιστή ή πάνω στα καλώδια που έχει στο δρόμο ;

Για να σε χτυπήσει από απόσταση δεν παίζει ρόλο η τάση σου τα 12V αλλά το ρεύμα !

Εδώ στην πρίζα που βγάζει μέχρι 15Α και το βάλεις από απόσταση δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Για να σε χτυπήσει από απόσταση δεν παίζει ρόλο η τάση σου τα 12V αλλά το ρεύμα !

Εδώ στην πρίζα που βγάζει μέχρι 15Α και το βάλεις από απόσταση δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση .

Δημήτρη μια ελαφρά διόρθωση. Η τάση (δηλαδή η διαφορά δυναμικού) είναι που δημιουργεί τις συνθήκες για να σε «χτυπήσει» το ρεύμα απο απόσταση. Αυτό διότι το βολταϊκό τόξο χρησιμοποιεί τα ιονισμένα μόρια του άερα (ως γνωστόν κακός αγωγός). Άρα όσο μεγαλύτερη η τάση, τόσο μεγαλύτερη η πιθανότητα δημιουργίας βολταϊκου τόξου, δηλαδή να σε χτυπήσει το ρεύμα απο απόσταση.

 

Με την έκφραση «χτυπήσει» εννοούμε της διέλευση ηλεκτρικού φορτίου, ρεύματος μέσω του σώματος μας που γίνεται αγωγός. Η ποσότητα του ρεύματος, δηλαδή πόσο φορτίο θα σε διαπεράσει σε Χ χρόνο καθορίζει και τη ζημιά που θα πάθεις.

 

Υπάρχουν και άλλα χαρακτηριστικά που ορίζουν το «χτύπημα» και τη ζημιά που θα πάθεις αλλά πάμε τελείως offtopic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα οσοι τον κοροιδεψατε...ειστε κοροιδα!!!

 

γιατι μου εχει τυχει σε 2 σπιτια σε εξοχη πουν δεν ειχαν γειωση να με χτυπησει το λαπτοπ ενω ημουν ξυπολητος στο πατωμα αλλα διχως να ειμαι βρεγμενος η κατι αλλο αρα? μηπως το σπιτι δεν εχει γειωση αυτο θα στο πει ηλεκτρολογος φυσικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...