Προς το περιεχόμενο

Να βαλω Αεριο στο Αμαξι η οχι?


vagg_sigio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντα τα πρωτα μετρα το αυτοκινητο τα κανει με βενζινη μεχρι να ερθει στην θερμοκρασια που πρεπει γαι να γυριζει στο υγραεριο.Τωρα τον χειμωνα απαιτειται πιο μεγαλη κινηση με βενζινη απο οτι το καλοκαιρι λογω χαμηλοτερης θερμοκρασιας

 

Το κερδος ηταν καπου στο 45% και τωρα στο 40%

Είναι πιο κάτω από το 40%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πιο κάτω από το 40%.

 

Αν με βενζινη σου εκαιγε 14 λιτρα ανα 100 χλμ ειναι οσο ειπα και λιγο παραπανω

 

Αν καιει 8 και 9 λιτρα αν υπαρχουν ακομα τετοια τοτε συμφωνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και υπάρχουν και καίνε ακόμα λιγότερο, απλά σε αυτά δεν αξίζει να βάλεις αέριο, ειδικά τώρα.

 

Σε 1000 αρακια σιγουρα δεν συμφερει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αριθμητική ξέρεις γείτονα του Γιάννη; B)

 

Ας υποθέσουμε ότι καις 8λ/100χλμ. Αν κάνεις 25.000 χιλ/έτος θα κάψεις 8*250*1,65=3300€ σε βενζίνη.

Με τη σημερινή τιμή του αερίου, θα έχεις 30-40% μείωση. Οπότε αν δώσεις π.χ. 1000€ για τοποθέτηση, και ΔΕΝ αλλάξει αρνητικά προς το αέριο ο σημερινός συσχετισμός τιμών, θα κάνεις απόσβεση σε 1 χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το θέμα. Ποιος θα ρισκάρει να βάλει αέριο και ν' αρχίσει να κερδίζει μετά από ένα χρόνο; Ποιος πιστεύει ότι σε ένα χρόνο η διαφορά γκαζιού-βενζίνης θα είναι αυτή που είναι σήμερα με αυτά που έχει δει σε αυτή τη χώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το θέμα. Ποιος θα ρισκάρει να βάλει αέριο και ν' αρχίσει να κερδίζει μετά από ένα χρόνο; Ποιος πιστεύει ότι σε ένα χρόνο η διαφορά γκαζιού-βενζίνης θα είναι αυτή που είναι σήμερα με αυτά που έχει δει σε αυτή τη χώρα;

 

Εγώ θα το έκανα, το έχω γράψει και σε παλιότερο post εδώ:

 

Θα έβαζα μόνο αν θα γινόταν απόσβεση σε 1 χρόνο ή λιγότερο.

 

Σίγουρα κανείς δεν μπορεί να μου εγγυηθεί ότι δεν θα κλείσει κιάλλο η ψαλίδα της τιμής βενζίνης-LPG. Θα το έβαζα όμως γιατί πιστεύω πως στη χειρότερη να μου πάρει 1,5 ή 2 χρόνια για να κάνω απόσβεση. Θα το ρίσκαρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε γιατί εδώ πάμε αλλού.

 

Ποιος μου λέει εμένα (ας μιλήσω σε πρώτο πρόσωπο) ότι μέσα σε 1.5-2 χρόνια θα έχω το ίδιο αμάξι;

Ποιος μου λέει ότι δε θα με χτυπήσει κάποιος κάνοντας το αμάξι άχρηστο ή έστω να μη με συμφέρει να το φτιάξω;

 

Το point μου είναι ότι δε μιλάμε για σπίτι για να μιλάμε για απόσβεση μετά από 2 χρόνια. Για αμάξι μιλάμε και θεωρώ τα 2 χρόνια μεγάλο χρονικό διάστημα για να πει κάποιος ότι επενδύω στο αέριο ώστε μετά από 2 χρόνια να δω διαφορά στην τσέπη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος κανει πανω απο 20.000 χλμ τον χρονο ή εχει μεγαλο αμαξι που καιει πολυ οπως εγω με το crv και με λιγορετα χλμ πιστευω οτι αξιζει..Κανεις δεν μας λεει οτι η ψαλιδα θα μεινει αλλα και κανεις οτι η βενζινη δεν θα ξαναπαρει την ανηφορα ..

 

Για εναν με 10.000 τον χρονο και καταναλωση κατω απο 8 λιτρα /100 χλμ θελει πολυ σκεψη

 

Κατω απο 8 λιτρε πραγματικα και οχι με το trip control πολυ λιγα αυτοκινητα καινε.

 

Κάτσε γιατί εδώ πάμε αλλού.

 

Ποιος μου λέει εμένα (ας μιλήσω σε πρώτο πρόσωπο) ότι μέσα σε 1.5-2 χρόνια θα έχω το ίδιο αμάξι;

Ποιος μου λέει ότι δε θα με χτυπήσει κάποιος κάνοντας το αμάξι άχρηστο ή έστω να μη με συμφέρει να το φτιάξω;

 

Το point μου είναι ότι δε μιλάμε για σπίτι για να μιλάμε για απόσβεση μετά από 2 χρόνια. Για αμάξι μιλάμε και θεωρώ τα 2 χρόνια μεγάλο χρονικό διάστημα για να πει κάποιος ότι επενδύω στο αέριο ώστε μετά από 2 χρόνια να δω διαφορά στην τσέπη μου.

 

Και ποιος σου λεει μαλιστα με βαση τα σημερινα δεδομενα οτι σε 2 χρονια θα εχεις και σπιτι ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε γιατί εδώ πάμε αλλού.

 

Ποιος μου λέει εμένα (ας μιλήσω σε πρώτο πρόσωπο) ότι μέσα σε 1.5-2 χρόνια θα έχω το ίδιο αμάξι;

Ποιος μου λέει ότι δε θα με χτυπήσει κάποιος κάνοντας το αμάξι άχρηστο ή έστω να μη με συμφέρει να το φτιάξω;

 

Το point μου είναι ότι δε μιλάμε για σπίτι για να μιλάμε για απόσβεση μετά από 2 χρόνια. Για αμάξι μιλάμε και θεωρώ τα 2 χρόνια μεγάλο χρονικό διάστημα για να πει κάποιος ότι επενδύω στο αέριο ώστε μετά από 2 χρόνια να δω διαφορά στην τσέπη μου.

 

Αν εγώ είχα σκοπό τα επόμενα χρόνια να αλλάξω αυτοκίνητο, τότε σαφώς δε θα το σκεφτόμουν καν. Στην παρούσα φάση όμως δεν σκέφτομαι να το αλλάξω για τα επόμενα 5 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toyota Starlet EP91 του 1999, 1332cc, 75HP, ~30 λίτρα - ~370χλμ. αποκλειστικά εντός πόλης. Πόσο μας κάνει;

 

Μα στο post μου ανέφερα ξεκάθαρα για περίπτωση που προκύψει κάτι άσχημο και με αναγκάσει να αφήσω το αμάξι, όχι ότι θα κερδίσω το Τζόκερ και θα πάρω άλλο.

 

Γιάννη, ακριβώς αυτό λέω. Με την κατάσταση σήμερα, αν υπήρχαν πιθανότητες να μου πάρουν το σπίτι τα επόμενα 2 χρόνια, δεν παίζει να έδινα 20.000€ για ανακαίνιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

~8.11 μέσα στην πόλη (Αθήνα) με σταμάτα-ξεκίνα. Καλή φάση.

 

Τέλος πάντων, δεν είμαι ενάντια στην ιδέα της μετατροπής. Είμαι ενάντια στην αισχροκέρδεια και τη βλέπω παντού μπροστά μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...