Προς το περιεχόμενο

Metal Gear Solid V: Ground Zeroes / The Phantom Pain [PS3][PS4][Xbox 360][Xbox One]


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ε, εσυ το επαιξες πειρατικο οπως λες, και μιλας για το αν εχει αξια(!), εγω αρνηθηκα να το πειρατεψω και θεωρω οτι δεν εχει αξια.

με ποια ακριβως λογικη εισαι εσυ καλυτερος?

 

μπορει επειδη το τσαμπα ειναι πιο γλυκο, να σου καλοφαινονται εσενα τα γραφικα, τι να σου πω.. (τα ειδες και σε ps3 απο οτι καταλαβαινω..) εγω απο αυτα που βλεπω, βλεπω μια cross platform/generation κατασταση, με το μεγαλυτερο δελεαρ να ειναι το framerate.

ενα ακριβο demo ενος παιχνιδιου, που ενω κομπαζει οτι ειναι open world, δεν βλεπω (οχι μονο στο speedrun) κατι που να μου κανει κλικ. για αυτο και ειπα οτι σαν open world δεν βλεπω να παιρνει διακρισεις αναμεσα στα αλλα.

τωρα για καποιον σαν εσενα, μπορει ειδοποιος διαφορα να ειναι ο βασικος χαρακτηρας. no problem.

παρ'ολα αυτα δεν θα σε πω και "θλιβερο" επειδη γουσταρεις.....

 

 

παντως δεν το εβγαλα εγω το demo. φανταζομαι ομως οτι εχει σκοπο να μας δειξει λιγο πως θα ειναι το (ολοκληρο) game.

σαν τετοιο λοιπον που ειναι (appetizer demo $$), αυτη που εγραψα ειναι και η γνωμη μου πανω σε αυτο. αν δε σου αρεσει, ας μη σου αρεσει. ;)

 

το οτι δεν ξερεις τι ειναι το famitsu, αυτο απλα δειχνει το ποσα ξερεις γενικοτερα..

Δεν σου μιλησα για την αξια του παιχνιδιου ουτε αν εσυ θεωρεις οτι εχει καποι αξια.Ακομα να το καταλαβεις?

 

Τα γραφικα φυσικα σε ps3 τα ειδα και ναι με εντυπωσιασαν οπως και αλλους.Ποιος ειναι το προβλημα σου?

 

Και ξανα δεν σου ειπα ποτε οτι πρεπει ντε και καλα να σου κανει κλικ ή να το θεωρεις καλο παιχνιδι.Συγκεκριμενα μλησα γι αυτα που ελεγες για αδεια στρατοπεδα(εδω γελαμε black site και συ θελεις να εχει κοσμο οτι να ναι) κτλ κτλ.Ε πως να το κανουμε αυτα που λες δεν στεκουν πολυ απλα.

 

Δεν εχει να κανει με το αν μου αρεσει η γνωμη σου ή οχι.

 

 

Και παμε στο τελευταιο που λες.LOL.Στα τετοια μου γραφω το famitsu και το poulitsu.Το μαθαμε και αυτο σημερα.Οποιος δεν ξερει τι ειναι το famitsu δεν ξερει τιποτα απο video games.Ναι κυριες και κυριοι τοσα χρονια gamer που ειστε αν δεν ξερετε το famitsu δεν ξερετε ΤΙΠΟΤΑ.Αληθεια τα σκεφτεσαι αυτα που γραφεις?

Επεξ/σία από stavros88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 559
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οκ ρε σταυρακη...

επαιξες πειρατικο το demo στο ps3 και εχεις αποψη για το πως θα ειναι το full στα nextgen, και αν θα αξιζει και αν θα διακριθει αναμεσα σε αλλα open world games που βγαινουνε. και μαλιστα αποψη τοσο ισχυρη , που πχ η δικη μου σου φαινεται και "θλιβερη" απο πανω..

καταλαβα

 

 

 

καλά σαφώς και πλέον είναι ξεπερασμένα τα mechanics...με κυνηγάει ένα στρατόπεδο (συγκεκριμένα στο 4), μπαίνω σε μία πόρτα κτιρίου που είναι ξεκλείδωτη και σταματάνε να με κυνηγάνε επειδή "χτύπησα" checkpoint?really?

ααα αρχιζεις κι εσυ τα <<θλιβερα>> που <<γελανε και οι πετρες>>. ειναι ο ορισμος του nextgen λεει ο απο πανω. και ξερει τι λεει, γιατι το επαιξε πειρατικο στο ps3.
 ο-φου! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ ρε σταυρακη...

επαιξες πειρατικο το demo στο ps3 και εχεις αποψη για το πως θα ειναι το full στα nextgen, και αν θα αξιζει και αν θα διακριθει αναμεσα σε αλλα open world games που βγαινουνε. και μαλιστα αποψη τοσο ισχυρη , που πχ η δικη μου σου φαινεται και "θλιβερη" απο πανω..

καταλαβα

 

 

Μα τι λες?Νιωθεις?Που ειπα την αποψη μου για το πως θα ειναι το full παιχνιδι στα nextgen???Ουτε ειπα αν θα αξιζει αναμεσα στα αλλα openworld παιχνιδια.Ειπα οτι η συγκριση του καθε mad max με το mgs ειναι ακυρη.Οτι να ναι καταλαβαινεις τελικα...

 

Και ξαναλεω για πολλοστη  φορα.Δεν ειπα οτι ειναι θλιβερη η αποψη σου για το παιχνιδι αλλα η κριτικη που κανεις σε αυτο.Τα πραγματα που κριτικαρεις ειναι εντελως ακυρα οπως για για παραδειγμα οτι ενα black site ειναι αδειο.Ακυρο εντελως ομως.Το οτι δεν απαντησες οταν το επισημανα αυτο λεει πολλα.Ειπα τιποτα στον ultralisk γι αυτο που ειπε.Οχι γιατι εγραψε κατι το οποιο τον ενοχλει και θεωρει ξεπερασμενο και με το δικιο του.Δεν εγραψε για φυτεμενους αντιπαλους και λοιπα ακυρα.Να κραξουμε και το dark souls δηλαδη τοτε

 

Αν δεν μπορεις να καταλαβεις τα παραπανω δεν μπορω να κανω απολυτως τιποτα.

 

 

Αλλα τι λεω.Δεν ξερω το famitsu οποτε απο κει καταλαβαινεις ποσο ασχετος ειμαι.Μεγαλυτερη μπαρουφα δεν εχω ξαναδιαβασει εδω μεσα.Με ειπες και σταυρακη με αποτελειωσες.Επιχειρηματα οχι αστεια

 

 

A και πες μου σε παρακαλω που ειπα οτι θα ειναι ο ορισμος του next-gen.Οπως παντα βαζεις λογια στους αλλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθολου ακυρη δεν ειναι η συγκριση.

 

ή μαλλον, ακυρη μπορει να ειναι για σενα που τα πειρατεβεις, αλλα για την εταιρεια το διλλημα ειναι ακριβως αυτο που λεω:

βγαινουν 3-4-5 open world. μαζι και αλλα games. ε, θα παλεψει για τα λεφτα του καταναλωτη εναντιον αυτων.

εκτος κι αν τους αποδιδεις ποσοστα οταν πειρατευεις.

 

θες εσυ να μην ξερεις ποιος ειναι <<ο καθε mad max>> (οπως δεν ξερεις τι ειναι το famitsu)? θες να μην εχεις ιδεα ποια ειναι η avalance και να το αναφερεις ξανα και ξανα ως αστειο στις τελευταιες δυο σελιδες? δικο σου προβλημα, οχι δικο μου.

 

θα σου εβαζα και ενα στοιχημα οτι πιο πολυ απο το mgs θα ευχαριστηθεις αυτα που κοροϊδευεις τις τελευταιες σελιδες, αλλα απλα θα σταματησω να συνδιαλεγομαι μαζι σου γιατι ενω δεν εχεις δικιο εισαι θρασσυς.

 

α,και το tip για το mad max, δωρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθολου ακυρη δεν ειναι η συγκριση.

 

ή μαλλον, ακυρη μπορει να ειναι για σενα που τα πειρατεβεις, αλλα για την εταιρεια το διλλημα ειναι ακριβως αυτο που λεω:

βγαινουν 3-4-5 open world. μαζι και αλλα games. ε, θα παλεψει για τα λεφτα του καταναλωτη εναντιον αυτων.

εκτος κι αν τους αποδιδεις ποσοστα οταν πειρατευεις.

 

θες εσυ να μην ξερεις ποιος ειναι <<ο καθε mad max>> (οπως δεν ξερεις τι ειναι το famitsu)? θες να μην εχεις ιδεα ποια ειναι η avalance και να το αναφερεις ξανα και ξανα ως αστειο στις τελευταιες δυο σελιδες? δικο σου προβλημα, οχι δικο μου.

 

θα σου εβαζα και ενα στοιχημα οτι πιο πολυ απο το mgs θα ευχαριστηθεις αυτα που κοροϊδευεις τις τελευταιες σελιδες, αλλα απλα θα σταματησω να συνδιαλεγομαι μαζι σου γιατι ενω δεν εχεις δικιο εισαι θρασσυς.

 

α,και το tip για το mad max, δωρο

Αλλη μια φορα  λες κατι που δεν ισχυει.Που κοροιδεψα το mad max?Που ειπα οτι δεν θα ειναι καλο παιχνιδι?Ειπα ειναι ακυρη η συγκριση.Ο λογος που δεν μπορεις να καταλαβεις οτι ειναι ακυρη η συγκριση με το mad max ειναι οτι δεν εχεις ιδεα απο mgs και απλα ξερεις οτι θα ειναι openworld αρα το βαζεις στην ιδια κατηγορια με αυτα τα παιχνιδια.Χαιρω πολυ οτι τα παιχνιδια και οι εταιριες συναγωνιζονται μεταξυ τους.Με την λογικη αυτη δεν χρειαζεται να ειναι καν ιδιου ειδους τα παιχνιδια.Αλλα κολλησες στο mad max.

 

Παμε και στο destiny.Πρωτον θα βγει 7-8 μηνες πριν το mgs.Ειναι first person online only shooter.Για την ιστορια του δεν ξερουμε τιποτα.Και ομως το συγκρινεις με το mgs.

 

Watch dogs.Θα βγει 1 χρονο πριν το mgs και θα ειναι σε κανονικη πολη με εντελως διαφορετικο setting και χιλιες δυο αλλες διαφορες.

 

The division.Online only shooter χωρις να ξερουμε καν αν θα εχει ιστορια ή single player στοιχεια και αυτο σε κανονικη πολη.

 

Μπορω να συνεχισω για πολυ ωρα αλλα μπορει ο καθενας να καταλαβει τις διαφορες χωρια που το mgs ειναι το μοναδικο απο αυτα τα παιχνιδια που εστιαζει στη ιστορια και το ολο συμπαν του παιχνιδιου.Αλλωστε τα αλλα ειναι νεα παιχνιδια και δεν εχουμε ιδεα απο αυτο το κομματι.

 

Ανετα θα ευχαριστηθω και το mad max και το watch dogs και ολα τα παιχνιδια γιατι δεν καθομαι να βρισκω αστεια πραγματα να κραξω σε καθε παιχνιδι μεσα απο βιντεακια.

 

Ολα αυτα απο καποιον που δεν ξερει τι ειναι το famitsu αρα ειναι ασχετος.

 

ΥΓ Πες μου βρε που ειπα οτι θα ειναι ο ορισμος του next-gen.Ετσι για να αποδειξεις οτι δεν λες μπαρουφες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως το παιζω απο χτες στο ps4 κ το παιχνιδι πραγματικα ειναι πολυ καλο  (αν κ ειναι κλεψια η τιμη)

τα γραφικα πραγματια φαινονται υπεροχα κ σου δινουν next gen εμπειρια παρολο που δεν ειναι καθαρα next gen,

τα μοντελα τον χαρακτήρων εχουν φοβερη λεπτομερεια, οπως εντυπωσιακο κ το εφε τις βροχης στο κεντρικο mission

 

Η συμβουλη μ ειναι να το παιξετε βγαζοντες σχεδον ολες τις εξτρα βοηθειες οπως το ρεφλεξ, βελάκια σημαδούρες κ οτι αλλο casual εχει στα options

και το παιχνιδι ειναι απόλαυση κ σε κανει να θες κ αλλο, τελειωσα την κεντρικη αποστολη σε 3-4 ωρες κ τωρα μ ξεκλειδωσε αλλα 5 mission.

 

Εμενα το παιχνιδι μ εδωσε την ιδια φοβερη αισθηση που μ ειχε δωσει κ το demo στο shadow moses, αλλα κ το demo του tanker στο mgs2.

 

Χωρις της βοήθειες ειναι  ενα καθαρόαιμο metal gear solid, απλα λιγο διαφορετικό πιθανότατα προς το καλυτερο!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως το παιζω απο χτες στο ps4 κ το παιχνιδι πραγματικα ειναι πολυ καλο  (αν κ ειναι κλεψια η τιμη)

τα γραφικα πραγματια φαινονται υπεροχα κ σου δινουν next gen εμπειρια παρολο που δεν ειναι καθαρα next gen,

τα μοντελα τον χαρακτήρων εχουν φοβερη λεπτομερεια, οπως εντυπωσιακο κ το εφε τις βροχης στο κεντρικο mission

 

Η συμβουλη μ ειναι να το παιξετε βγαζοντες σχεδον ολες τις εξτρα βοηθειες οπως το ρεφλεξ, βελάκια σημαδούρες κ οτι αλλο casual εχει στα options

και το παιχνιδι ειναι απόλαυση κ σε κανει να θες κ αλλο, τελειωσα την κεντρικη αποστολη σε 3-4 ωρες κ τωρα μ ξεκλειδωσε αλλα 5 mission.

 

Εμενα το παιχνιδι μ εδωσε την ιδια φοβερη αισθηση που μ ειχε δωσει κ το demo στο shadow moses, αλλα κ το demo του tanker στο mgs2.

 

Χωρις της βοήθειες ειναι  ενα καθαρόαιμο metal gear solid, απλα λιγο διαφορετικό πιθανότατα προς το καλυτερο!

ενδιαφερον...βγηκε στο psn store? (εχω να ανοιξω ps4 μερες λογο dark souls2)με ψηνεις να του δωσω μια ευκαιρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνιδι ειναι εξαιρετικο. Αυτα που λενε για μια ωρα ισχυουν μεν αλλα αμα πας να το παιξεις Ραμπο κατι που δεν εχει καμια σχεση με παιχνιδι του Κοτζιμα.
Η φυση του παιχνιδιου ειναι τετοια που δεν θες να το κανεις με τιποτα, τουλαχιστο για τα δικα μου γουστα.
Η νοοτροπια του ειναι κλασσικη MGS (οποιος εχει παιξει καταλαβαινει τι εννοω).
Μαζι με τα side missions 5 στον αριθμο πιανει πολυ περισσοτερο απο 4 ωρες δεδομενου οτι το καθενα θελει ενα μισαωρακι τουλαχιστο για να το βγαλεις σωστα.
Γενικα ετσι οπως το εκοψα για να παιξεις σωστα το παιχνιδι στο νορμαλ με απλο και οχι full stelath mode θες γυρω στις 6 ωρες. Ισως και παραπανω για να παρεις Grade A σε ολες τις αποστολες.
Για γραφικα δε χρειαζεται να πω τιποτα. Αλλωστε δεν αναμεναμε κατι κατωτερο απο τον Κοτζιμα.
Συμπερασμα: Αυτοι οι εγκυροι αναλυτες που διαβαζαμε και τελειωνανε το παιχνιδι εν συντομια η δεν ξερουν τι τους γινεται η δεν εχουν ιδεα απο Κοτζιμα. Οποιος καταλαβε καταλαβε.

 

Ολα τα λεφτα η εμφανιση του Κοτζιμα στο παιχνιδι :)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

It's not the size of your Metal Gear that matters but how you use it :P

 

To Quick Look του Giantbomb σχεδόν με έπεισε, τώρα και με αυτά που λες, mtzs, μάλλον θα το πάρω (μισό-μισό με φίλο, μεν, αλλά δεν είναι αυτό το ζήτημα όσο το αν άξιζε ή όχι τα λεφτά του ανεξαρτήτως του πόσα θα έδινα εγώ συγκεκριμένα). 

 

http://www.giantbomb.com/videos/quick-look-metal-gear-solid-v-ground-zeroes/2300-8644/

 

Δεν έχει κανένα σοβαρό spoiler, πέρα από την αρχική σκηνή, που είναι ούτε 2 λεπτά. Υποθέτω πως αν κάποιος δε θέλει να δει απολύτως τίποτα πριν το παίξει καλό θα ήταν να το αποφύγει, αλλά, κατά τ' άλλα, δεν το θεωρώ επίφοβο βίντεο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα 20ρικο day 1 θα ηταν τιμια τιμη. Τωρα στα 30 που εχει εξαρταται ποσο καμμενος εισαι με τη συγκεκριμενη σειρα  :)

Βαλε και το ποσο ορισμενοι καμμενοι περιμεναμε να βγει με ανυπομονησια οποτε δε θελει και πολυ

Εχω παιξει 2 side missions μεχρι στιγμης

Το 12ωρο το εχω μες το νερο ετσι οπως το κοβω δεδομενου οτι θα το τερματισω και στο hard.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως διαβασα ενα πετυχημενο σχολιο οτι το Ground Zeroes ειναι περισσοτερο ενας πολυ καλος επιλογος του Peace Walker παρα ενας προλογος του The Phantom Pain.

 

Περιμενω εντυπωσεις απο οσους το παιξαν για το τελος και γενικα για οσα ακουσατε σε διαφορες tapes κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...