Προς το περιεχόμενο

Metal Gear Solid V: Ground Zeroes / The Phantom Pain [PS3][PS4][Xbox 360][Xbox One]


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτο για μενα πηγαινε πετραν?( κατεβειτε απ΄τ'αλογα μερικοι που λετε "α! αυτος δεν εχει παιξει τα προηγουμενα" κλπ)γιατι εγω σε ειχα ρωτησει πως σου φανικανε τα προηγουμενα για να καταλαβω αν σαρεσανε η απλα δεν σου κανει γενικα η σειρα (που δεν σου κανει οποτε λογικο ειναι να μη σου κανει ουτε το 5) δηλαδη τι? αν σου πω οτι το titanfall το ghost το bf4 ειναι π@π@ριες ολκης για εμενα

σημαινει οτι τα παιχνιδια ειναι χαλια?απαραιτητος? οχι εμενα δεν μου κανουν δεν τα νοιωθω ετσι και εσυ δεν τα νοιωθεις δεν την ποιανεις την ατμοσφαιρα τον mgs πως το λενε...και προσοχη δεν μιλαω για το "demo" μιλαω για το gameplay τον mgs που τους επιτιθεσαι και εκει...αστο βρε φιλε μην το παιδευεις ουτε το εχεις μην προσβαλεις αυτους που το γουσταρουν και βρισκουν κατι σε αυτο.δεξου οτι απλα δεν ειναι για σενα and lets move on  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 559
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατι αλλο που θυμηθηκα. Εξαιρετικη η μουσικη υποκρουση ειδικα στα tapes και τα interrogations.

Που παει και τα βρισκει ο ατιμος;

Ε MGS είναι αυτό :-D. Αν δεν ήταν προσεγμένο το εικαστικό, μουσικό θέμα της υπόθεσης ζήτω που καήκαμε. Πάντα Ιαπωνική δουλεια σε αυτά και γενικότερα στα mgs. Επίσης όταν παίρνεις mgs πάντα ξέρεις οτι θα χορτάσεις σε ποσότητα και ποιότητα. Τώρα το GZ μας τα χάλασε.

 

Χαλαρά κάθεσαι και ακούς soundtrack απο mgs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο για μενα πηγαινε πετραν?( κατεβειτε απ΄τ'αλογα μερικοι που λετε "α! αυτος δεν εχει παιξει τα προηγουμενα" κλπ)γιατι εγω σε ειχα ρωτησει πως σου φανικανε τα προηγουμενα για να καταλαβω αν σαρεσανε η απλα δεν σου κανει γενικα η σειρα (που δεν σου κανει οποτε λογικο ειναι να μη σου κανει ουτε το 5) δηλαδη τι? αν σου πω οτι το titanfall το ghost το bf4 ειναι π@π@ριες ολκης για εμενα

σημαινει οτι τα παιχνιδια ειναι χαλια?απαραιτητος? οχι εμενα δεν μου κανουν δεν τα νοιωθω ετσι και εσυ δεν τα νοιωθεις δεν την ποιανεις την ατμοσφαιρα τον mgs πως το λενε...και προσοχη δεν μιλαω για το "demo" μιλαω για το gameplay τον mgs που τους επιτιθεσαι και εκει...αστο βρε φιλε μην το παιδευεις ουτε το εχεις μην προσβαλεις αυτους που το γουσταρουν και βρισκουν κατι σε αυτο.δεξου οτι απλα δεν ειναι για σενα and lets move on  :)

Μα τι καθεσαι και ασχολεισαι?Εδω εβγαλε απο το μυαλο του οτι ειπα οτι αυτο το παιχνιδι ειναι ο ορισμος του nextgen.Απο εκει να καταλαβεις.

 

 

Κατα τ' αλλα εννοειται πρεπει να εχεις παιξει τα προηγουμενα για να απολαυσεις στο μεγιστο καθε mgs.Σιγα μην πεταξουμε στα σκουπιδια 27 χρονια ιστοριας ετσι απλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερω γω ρε εσυ εχει κατι ο πετραν μου φαινεται "το κοκκινο πανι" ξερω οτι δεν πρεπει να ασχολουμε αλλα i can't help it sometimes :PPPP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κατα τ' αλλα εννοειται πρεπει να εχεις παιξει τα προηγουμενα για να απολαυσεις στο μεγιστο καθε mgs.Σιγα μην πεταξουμε στα σκουπιδια 27 χρονια ιστοριας ετσι απλα.

 

Κυρίως γιατι έχει story. Γι' αυτο δεν πρέπει να υπάρχουν παράπονα για τα cutscene. Είναι αναπόφευκτα .

 

metal_gear_solid_1_wallpaper_2_by_quixwa

TACTICAL ESPIONAGE ACTION  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το ξέχασα. Υπάρχουν και αυτοί που θέλουν να τα περνάνε επειδή βαριούνται.
Μην κάνουν τον κόπο να παίξουν. Υπάρχουν πολλά παιχνίδια για εκείνους, όπως το "Spongebob Squarepants".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω δεν πιστευω οτι μπορει να το κρινει καποιος που δεν εχει παιξει τα προηγουμενα, ειδικα για παραδειγμα καποιος με τις gaming γνωσεις(!) του angry joe(sorry αλλα ανθρωπος που δεν εχει παιξει ποτε mgs απλα ΔΕΝ ειναι gamer.). Αλλα αυτα ομως για το τελικο παιχνιδι περισσοτερο για το GZs αυτο που λενε ολοι ειναι οτι μιλαμε για ενα demo με τιμη 30ε το οποιο μαλλον ισχυει και εκει ειναι ολη η αρνητική κριτική που δεχεται.

 

Τωρα κατι ασχετο, πρεπει να παιξουμε το peace walker του psp για να καταλαβουμε τι παιζει?? Εχω psp αλλα δεν νομιζω οτι δουλευει καν πλεον μετα απο τοσα χρονια που δεν εχει ανοιξει. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τωρα κατι ασχετο, πρεπει να παιξουμε το peace walker του psp για να καταλαβουμε τι παιζει?? Εχω psp αλλα δεν νομιζω οτι δουλευει καν πλεον μετα απο τοσα χρονια που δεν εχει ανοιξει. :P

Ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη τρολαρετε ρε σεις ειπαμε γουστα ειναι αυτα nothing wrong να μην γουσταρεις...

απλα να αποδεχεσαι οτι δεν ειναι για σενα μην προσπαθεις να περασεις την αποψη σου ως κατι τελεσιδικο και οτι σε αυτους που αρεσει το παιχνιδι εχουν καποιο προβλημα... 

ετσι ειναι το demo και οι πρακτικες του kojima εδω για μενα ειναι one step to far και δεν μπορω να υποστηριξω την πρακτικη του αυτη και της konami,

that being said μην ισοπεδωνουμε τα παντα και βγαζουμε το mgs σκαρτο η τιποτα το ιδιαιτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα λογια ν αγαπιομαστε.

 

Το επαιξες και το εβγαλες σε μια ωρα;

Μαζι με τα side missions?

Αυτοι που το βγαλανε σε 10 λεπτα speed run η ειναι οι Αϊνσταϊν του gaming η αφιερωσανε τουλαχιστο 3-4 ωρες για να μαθουνε την πιστα, τους εχθρους, που πρεπει ακριβως να πανε και τι να κανουνε κλπ κλπ

Αλλιως δε γινεται εκτος αν ηρθε η επιφοιτηση του αγιου πνευματος μεσω Κοτζιμα

 

Αναφερθηκα ξεκαθαρα στο gameplay και οχι αν ειναι ντεμο και κατα ποσο αξιζει τα χρηματα του

Τα δικα μου records ειναι 1 ωρα στο Hard (αφου εμαθα την πιστα στο Νορμαλ) και απο ενα μισαωρο μεσο ορο το καθενα απο τα 4 side missions.

Το βραδυ θα παιξω το Deja Vue που εκανα unlock εχθες.

 

Ign και θα δεις το 10 λεπτο video και χωρίς cheat

 

Το demo τα σπάει, αλλά σε καμία  περίπτωση δεν θεωρείται ολοκληρωμένο game

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να σου ποσταρω και γω 10λεπτο "χωρις cheat" 

Πολυ ευκολα μπορω πιστεψε με. Απλα βαριεμαι να το κατεβαζω, να το στηνω και να τραβαω βιντεο. Αλλα μπορω να το κανω πιστεψε με !! Μια αλλαγη στο EBOOT αρχειο ειναι. Κυκλοφορει ηδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

p3tran, να με συγχωρείς, αλλά είναι πολύ ειρωνικό αυτό που κάνεις ώρες ώρες, και πιο συγκεκριμένα εδώ. Η προϋπόθεση να έχει παίξει κανείς το παιχνίδι για να το κρίνει ισχύει μόνο για τα παιχνίδια που σου αρέσουν ή είναι αποκλειστικά στο Χ1; 

 

Λοιπόν, τελείωσα το main mission σε 244 λεπτά, χωρίς να τα κάνω όλα και μετρώντας μέσα σε αυτό το χρόνο τις κασέτες που άκουσα, οπότε φαντάζομαι πως μου πήρε κάνα 3ωρο η αποστολή. Και όταν λέω αποστολή δεν εννοώ "μπαίνω, τρέχω, σκοτώνω ό,τι βρω και κάνω εξαγωγή". Εννοώ μπαίνω, σκανάρω, κάνω ανακρίσεις, ψάχνω την περιοχή, βγάζω όλους τους κρατούμενους 

την εκτέλεση δεν την πρόλαβα, πάει για το δεύτερο run

και, γενικότερα, όπως έχει νόημα να παίξει κανείς ένα MGS. Οχι ότι άλλες προσεγγίσεις δεν έχουν νόημα, αλλά για μένα οι άλλες είναι για πειραματισμούς μετά την πρώτη φορά. 

 

Επαιξα και το δεύτερο side op 

αυτό όπου σώζεις τον Κοζίμα. Επική σκηνή στο τέλος που βάζει το γυαλί και λέει "what took you so long?" :D

, αυτό μου πήρε κάνα 20 λεπτο. Τα υπόλοιπα θα τα τσεκάρω μες στη βδομάδα σιγά σιγά.

 

Ολα αυτά περί 10λέπτου είναι αστεία, πραγματικά, κι από άτομα που δεν έχουν ιδέα από MGS και δεν τους ενδιαφέρει και να μάθουν. Καλός χρυσός ο Τζο και τον πάω, αλλά το συγκεκριμένο review του δεν έχει καμία αξία για μένα (ειδικά εφόσον έχει τη δυνατότητα να παίξει τα παιχνίδια με τον Big Boss στο 360 και δεν μπήκε καν στον κόπο να το κάνει πριν κάνει review το GZ). Θα το δω για χαβαλέ, αλλά γι' αυτό μόνο. 

 

Τώρα, για την ερώτηση περί του αν χρειάζεται το Peace Walker. Χρειάζεται. Ωστόσο, στην αρχή του GZ έχει εκτενή περίληψη των σημαντικών γεγονότων, και όταν ξεκινήσει το παιχνίδι μπορείς να μπεις στο μενού του Walkman και να ακούσεις αρκετό υλικό, καθώς και το ημερολόγιο της Paz, που είναι όλα ζωτικά για την απόλαυση του παιχνιδιού. Θα πρότεινα αυτό να είναι το πρώτο πράγμα που θα κάνετε όσοι δεν το έχετε παίξει, πριν κάνετε βήμα στο παιχνίδι, καθώς προσθέτει ειδικό βάρος στην αποστολή. Διαφορετικά, χωρίς το backstory δεν έχει καμία σημασία τίποτα. Γι' αυτό και όλα αυτά περί 10λεπτου ντέμο. Ετσι τελειώνω κι εγώ σε 2μισι-3 ώρες όλα τα MGS, άμα κάνεις skip όλα τα βίντεο και τις συνομιλίες και τρέχεις συνέχεια κανένα MGS δεν είναι μεγάλο παιχνίδι. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τώρα, για την ερώτηση περί του αν χρειάζεται το Peace Walker. Χρειάζεται. Ωστόσο, στην αρχή του GZ έχει εκτενή περίληψη των σημαντικών γεγονότων, και όταν ξεκινήσει το παιχνίδι μπορείς να μπεις στο μενού του Walkman και να ακούσεις αρκετό υλικό, καθώς και το ημερολόγιο της Paz, που είναι όλα ζωτικά για την απόλαυση του παιχνιδιού.

 

Πραγματικά αυτό με εκνευρίζει. Θέλω cutscene και codec... Δε μου αρέσουν οι κασέτες. Μέσω των κασετών το κάνανε πιο προαιρετικό. Τουλάχιστον έχει codec ή έχει το σαχλοcodec του PW?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Vole: Μαλλον δεν ημουν ο μονος που σκεφτηκα ακριβως τα ιδια για το συγκεκριμενο παιχνιδι τα οποια και παρεθεσα στα ποστς πιο πισω.

Οχι τιποτα αλλα αρχισα να αναρρωτιεμαι αν στραβα παει ο γιαλος η αν στραβα αρμενιζουμε.


Ολα αυτά περί 10λέπτου είναι αστεία, πραγματικά, κι από άτομα που δεν έχουν ιδέα από MGS και δεν τους ενδιαφέρει και να μάθουν

+1000

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...