Προς το περιεχόμενο

Metal Gear Solid V: Ground Zeroes / The Phantom Pain [PS3][PS4][Xbox 360][Xbox One]


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

This game man...this game...

Οταν ξεπεράσεις το αρχικό ΣΟΚ των menu/sub-menu οπου ολα τα στοιχεία/πληροφορίες ειναι τόσο συμπτυγμένα  σε βαθμό που να μην καταλάβαίνεις Χριστό (όπως επίσης του iDroid) και αρχίσεις να καταλαβαίνεις τα 7325789000 διαφορετικά στοιχεία gameplay (σημεία παραδόσεων/μεταφοράς κουτιών aka "fast travel" οπου πρώτα πρέπει να βρεις την απόδειξη για να λειτουργήσει κτλπ κτλπ)...Το να βλέπεις το ελικόπτερο σου να έρχεται να σε μαζέψει παίζοντας απο τα ηχεία το "kids in America"/"take on me"...παράδεισος ρε...
Το OST του Harry Gregson Williams είναι απίστευτα όμορφο επίσης, πολύ πιο ατμοσφαιρικό και mellow σε σχέση με τα προηγούμενα (και αρκετά πιο ηλεκτρονικό).

 

Το μονο αρνητικό μεχρι στιγμής - θα το ξαναπώ - ειναι τα υπερβολικά πολύπλοκα menu...

 

To παιχνίδι αποτελεί - για μενα τουλάχιστον - χοντρό deja vu' Red Dead Redemption - βαλε το "ξηρό" τοπίο, η αίσθηση της απομόνωσης (με την καλή εννοια), το ωραίο και "ζωντανό" αλογάκι, τα όμορφα gfx...

 

 

Απο 'κει και πέρα : Το ΜGSV είναι το ΜΟΝΟ game που κάνει το PS4 μου να ανεβάζει ταχύτητες βεντιλατέρ σε τέτοιο βαθμό, χθές, μετα απο ενα 3-ωρο session έπιασα την κονσόλα και ζεματούσε, κανένα αλλο παιχνίδι δεν μου το κάνει αυτό και εχω αρχίσει να ανησυχώ - κανείς άλλος ?

Συγκεκριμένα, εχω παρατηρήσει να το κάνει οταν κάθομαι σε menu για λίγη ώρα (ελικόπτερο προ-αποστολής) και λένε οτι προκαλείται απο το γεγονός οτι εκεί (τουλάχιστον) τρέχει σε unlocked framerate...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 559
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γενικα ειναι ενα αρκετα περιπλοκο παιχνιδι.Πολλες επιλογες και αρκετα μπερδεμενο ειδικα εκει που κανεις recruit τα extracted members και ερχονται και νεοι σαν εθελοντες πρεπει να κανεις σωστες επιλογες.Λιγο πολυ βλεπεις τις βαθμολογιες τους και αναλογα βαζεις τον καθενα στο ποστο του.Ειναι ιδιο το rdr απο αποψη τοπιων/αλογο.

 

Οσο για τη θερμοκρασια εκλεισα 3ωρο πριν λιγο στο ps3 ουτε ακουστηκε το ανεμιστηρακι ουτε θερμοκρασιες ανεβασε.Ισως επειδη ειναι κλειδωμενο στα 30fps να παιζει ρολο στο ποσο βαρυ ειναι το παιχνιδι.

 

Τα γραφικα του ειναι ενα κλικ κατω απο το uncharted 2/3 και το last of us.Γενικα ανω του μετριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω διπλα διπλα αυτην την στιγμη το 360 με το ps4!η διαφορα ειναι μεγαλη σε βαθμο που επηρεαζει και την εμπειρια σου!playable ειναι στο 360 αλλα κατι που ακουστηκε για ελαχιστες διαφορες δεν ισχυει με την καμια!εκτος και αν δεν εχεις ιδεα και τα βλεπεις ολα ιδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο 'κει και πέρα : Το ΜGSV είναι το ΜΟΝΟ game που κάνει το PS4 μου να ανεβάζει ταχύτητες βεντιλατέρ σε τέτοιο βαθμό, χθές, μετα απο ενα 3-ωρο session έπιασα την κονσόλα και ζεματούσε, κανένα αλλο παιχνίδι δεν μου το κάνει αυτό και εχω αρχίσει να ανησυχώ - κανείς άλλος ?

Συγκεκριμένα, εχω παρατηρήσει να το κάνει οταν κάθομαι σε menu για λίγη ώρα (ελικόπτερο προ-αποστολής) και λένε οτι προκαλείται απο το γεγονός οτι εκεί (τουλάχιστον) τρέχει σε unlocked framerate...

 

Γενικοτερα και εγω ειχα αυτο το προβλημα και τελικα το θεμα ηταν στο επιπλο το οποιο δεν επαιρνε "φρεσκο" αερα απο αριστερα η δεξια και απο πισω ηταν κλειστο. Οποτε ο αερας που εβγαινε και ηταν καυτος εκανε συνεχεια κυκλο με αποτελεσμα να υπερθερμενται η συσκευη και να ακουγετε πολυ ο ανεμιστηρας.

 

Βαλτο καπου που να παιρνει φρεσκο αερα και δε θα εχεις προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και οι γραφικολαγνοι  :-D ρωτανε για συγκρισεις ειναι pc>ps4>x1>ps3>360 .Αλλα ακομα και στα ps3 και 360 η fox engine βγαζει απιστευτα γραφικα σχετικα παντα με το hardware τους. Μιλαμε για full open world. To ps4 οντως αναβει , προσωπικα το εχω βαλει πανω σε μια zalman 17 για laptop και κανει δουλεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω διπλα διπλα αυτην την στιγμη το 360 με το ps4!η διαφορα ειναι μεγαλη σε βαθμο που επηρεαζει και την εμπειρια σου!playable ειναι στο 360 αλλα κατι που ακουστηκε για ελαχιστες διαφορες δεν ισχυει με την καμια!εκτος και αν δεν εχεις ιδεα και τα βλεπεις ολα ιδια!

 

απο τις εικονες στο διαδυκτιο φαινεται (και καλά) πως δεν έχουν και τοσο μεγάλη διαφορά.

 

για αυτο και εγώ λέω πως πρέπει να δεις απο κοντά τέτοιες συγκρίσεις, το youtube και τα screenshots στο διαδυκτιο πολλές φορές ξεγελάνε και δεν ειναι αντιπροσωπευτικά του μεγέθους διαφοράς.

 

σχετικά με τον θόρυβο του ps4, παιζουν ρολο βέβαια και τα 60fps, αλλά άμα έχετε την κονσολα σε έπιπλο που πισω ειναι κλειστο και ο ζεστος αέρας βγαινει σε πολύ στενο χώρο σε συνδιασμο και με τον ζεστο καιρο αυτη την περιοδο, αυτό επιρρεάζει σε μεγάλο βαθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

σχετικά με τον θόρυβο του ps4, παιζουν ρολο βέβαια και τα 60fps, αλλά άμα έχετε την κονσολα σε έπιπλο που πισω ειναι κλειστο και ο ζεστος αέρας βγαινει σε πολύ στενο χώρο σε συνδιασμο και με τον ζεστο καιρο αυτη την περιοδο, αυτό επιρρεάζει σε μεγάλο βαθμό.

αυτό και μόνο...

 

στα του παιχνιδιού τώρα ότι και να πω είναι λίγο....το μέγεθος της δουλειάς του Kojima είναι τεράστιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε σίγουρα κανεις δεν αμφισβητεί την ανωτερότητα του ps4 xone. Αλλά λεφτά για ps4 τη δεδομένη στιγμή δεν υπάρχουν οπότε βολευομαστε όπως μπορούμε. Μια χαρά Playable είναι. Το ps4 θα δείξει ακόμα καλύτερα και ένα pc του 2000 ακόμα καλύτερα. Έτσι πάνε αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Καλά tips, και έχει δίκιο στην αρχή που λέει ότι όσοι έπαιξαν το PW όλα αυτά είναι σχεδόν αυτονόητα.

Αν το καλοσκεφτείς, το PP είναι μια "φυσική συνέχεια", αν μου επιτραπεί η έκφραση, του PW, εννοείται σε πολύ μεγαλύτερη και grande κλίμακα με πολλές και τεράστιες βελτιώσεις (duh).

Τι να πεις γενικότερα... Amazing stuff.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα θεμα που εχει ειναι οτι το εχω τελειωσει μαζι με ολα τα side ops και τα extreme main ops και το Research and Development στο Base δεν λεει να παει πανω απο 42. Ασε που στο Skulls boss fight στο extreme bazookοσα και το D-Dog και το affiliation του επεσε στο 0  :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα θελω μια βοηθεια θελω να ανακρινω καποιον και μου λεει δεν γνωριζει τι λεει μιλαει ρωσικα τι πρεπει να κανω για να μαθω την γλωσσα τους και να καταλαβαινω τι μου λενε ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα θελω μια βοηθεια θελω να ανακρινω καποιον και μου λεει δεν γνωριζει τι λεει μιλαει ρωσικα τι πρεπει να κανω για να μαθω την γλωσσα τους και να καταλαβαινω τι μου λενε ευχαριστω

 

Συνέχισε να πάιζεις το παιχνίδι - στο λέει καθαρά τι πρέπει να κάνεις :D

 

side-op mission

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτησεις

 

Όταν καθαρίσεις ενα outpost γιατί είναι πλάι φισκα στον κοσμο όταν ξανά περνάς?

 

Την quiet την βρίσκεις μονο μεσα απο το story ή μπορείς και μέσω open world exploration?

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) dont know

2)πιο πιθανό μέσα από το story...στα αρχικά episodes ο Master Miller κάνει λόγο για ένα snipper που εδρεύει κάπου στα βουνά...

 

το παιχνίδι το τερμάτισα χθες τα ξημερώματα....ΑΝΑΤΡΙΧΙΛΑ στο τέλος, και δένει τόσο όμορφα με το lore της σειράς.

Ο Kojima είναι σπουδαίος δημιουργός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...