Προς το περιεχόμενο

Ηθική


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ηθική είναι δημιούργημα του ανθρώπου. Δεν υπάρχει τίποτα ηθικό στις λέαινες που για να ζευγαρώσουν με το νέο αρσενικό λιοντάρι, που πήρε την αρχηγία στην αγέλη, θα πρέπει αυτό να έχει φάει τα μικρά τους (που τα κάνανε με τον προηγούμενο αρχηγό) έτσι ώστε να μυρίζει "γνώριμα". Πόσο ηθικό είναι αυτό;

 

Ή, τα ζώα που επιτίθενται να φάνε ένα άλλο... πάνε πάντα στο πιο αδύναμο, μικρό ή, εν γένει, στο πιο εύκολο να πιάσουν. Πόσο ηθικό είναι αυτό; Γιατί δεν πάνε σε ένα που να "κοντράρονται στα ίσα" ;

 

Η "μαμά πουλί", για να μάθει στα μικρά της να πετάνε... τα σπρώχνει από ύψος. Εάν πετάξουν, ζήσανε. Εάν όχι.... Πόσο ηθικό είναι αυτό;

 

Κατά τις πρώτες "στιγμές" της γης... υπήρχαν κάποια εκατομμύρια μικροοργανισμοί που "τρώγανε" τα αέρια της γης και "βγάζανε" οξυγόνο. Μόλις τα "άλλα" αέρια σωθήκανε... αυτοί τεζάρανε. Πόσο ηθικό είναι αυτό;

 

Υπάρχουν φυτά, που το "παίζουν" "νορμάλ". Αλλά μόλις κάτσει απάνω τους ένα ιπτάμενο ζωύφιο, που αυτό κάνει απλά την "δουλειά" του και πετάει από φυτό σε φυτό, αυτά το τρώνε. Πόσο ηθικό είναι να το ξεγελάνε έτσι;

 

Ηθική στην φύση.. δεν υπάρχει και δεν υπήρχε ποτέ. Ανάγκη υπάρχει.

 

Την ηθική την βγάλανε οι άνθρωποι για να μπορούν να χαλιναγωγήσουν την ανάγκη έτσι ώστε να δημιουργούν σχέσεις ιεραρχίας και οργάνωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξε, μιας και μια "θεωρία" λέει ότι ηθική είναι ένα εξελικτικό πράγματα κλπ να σου πω κάτι.

 

Έχω την εντύπωση πως μπερδεύεις τα ένστικτα με την ηθική.

 

Ας πάρω ένα παράδειγμα, το λιοντάρι που πάει να σκίσει την λιονταρίνα και αυτή δεν του κάθετε, γιατί αυτές επιλέγουν ή επειδή μόνο ο ισχυρότερος θα πάει μαζί της, ένα πιο παρακατιανό λιοντάρι γιατί δεν την σκοτώνει την καριόλα που δεν του έκατσε; Γιατί έχει ηθική.

Εκεί αποδίδω εγώ προσωπικά την ηθική.

 

Το κοντράρονται στα ίσα τι σημαίνει ακριβώς; Το λιοντάρι επιτίθεται στο βόδι με τα κέρατα και μερικές φορές σκοτώνεται. Τώρα μην μου πεις επειδή πριν κρύβεται παίζει πουστιά, ετσι;

 

Η μαμά πουλί αν αφήσει και άλλο το πουλάκι της στη φωλιά μπορεί να μην πετάξει ποτέ, τι θα κάνει τότε; Περίπατο στα τοπικά κλαδιά του δέντρου; Σε αντίθεση με εμάς τα ζώα διακρίνουν τους δυνατούς από τους αδύνατους. Αν ένα πουλί δεν μπορεί να πετάξει είναι "άχρηστο". (αναφέρομαι σε οικογένεια πουλιών που πετάνε). Δεν θα μπορέσει να ζήσει, και μην μου πεις θα το νταντεύει η μαμά του. Μήπως θα του φέρει και κανένα θηλυκό πουλί και θα του πει "έλα γιόκα μου πήδα τη" ;

 

Ο μόνος σκοπός στην φύση είναι η αναπαραγωγή, αν δεν μπορείς να πηδήξεις παράτα το, κάπως έτσι... Αυτός είναι ο σκοπός του εκάστοτε ζώου. Όχι να αράξει σε ένα βράχο και να κοιτάει την ανατολή του ήλιου, ή να απολαύσει μια βόλτα στη σαβάνα ή να σπάσει ένα σβέρκο ζέμπρας για γυμναστική. Όλα αυτά τα λέω για να δείξω ότι το πουλάκι θα είναι άχρηστο αν δεν μπορέσει να πετάξει. Και αν κάτι τρέχει γενετικά με αυτό, πχ είναι καθυστερημένο κλπ κλπ, καλά θα κάνει να "πεθάνει" ή να μην ρίξει ποτέ γκόμενα μιας και θα γεννηθεί καινούργιο πουλάκι γενετικά προβληματικό, αυτό δεν είναι διαιώνιση του είδους αυτό είναι ένα χάος. Όπως είναι η σημερινή κοινωνία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει χιλιετίες τώρα,πολιτική το λένε,αν δεν την έχεις ανθιστεί....

 

Αν ευκόλος ενοούμενα τα παραλήπουμε και αν τα δυσκολος ενοουμενα τα ξεχναμε δεν βγενει κανένα νοημα.

Εγω δεν ειμαι χιλιετιας αλλα δεκαετιας του 1976 ανθρωπος... αν ειμαι εκτος θεματος δωσε τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος σκοπός στην φύση είναι η αναπαραγωγή, αν δεν μπορείς να πηδήξεις παράτα το, κάπως έτσι... Αυτός είναι ο σκοπός του εκάστοτε ζώου.

 

Δεν ειναι ολα τοσο απλα παντα. Και ζωα που δεν καταληγουν να εχουν αμεσους απογονους μπορουν να εχουν χρησιμοτητα. Για παραδειγμα να φροντιζουν τα παιδια συγγενων, με τους οποιους εχουν πολλα κοινα γονιδια.

 

Για τα υπολοιπα περι ηθικης, καπου εχουν μπερδευτει καποιες εννοιες. Ηθικη δεν σημαινει δικαιοσυνη. Η δε εννοια της δικαιοσυνης ειναι καθαρα φιλοσοφικη και δεν περιμενω να βρουμε ποτε ορισμο με τον οποιο ολοι να συμφωνουμε.

 

Η ηθικη ειναι προιον της εξελιξης και φυσικα εχει καθαρα εγωιστικες ριζες, οπως ολα. Ενα πολυ απλο παραδειγμα που μπορει πχ να διαφωτισει ως προς τις ριζες της εκδικησης αλλα και της "τιμιας" συνεργασιας ειναι μελετες που γινανε με game theory και evolutionary stable strategies.

 

Οποιος ενδιαφερεται μπορει να διαβασει το κεφαλαιο 5, και συγκεκριμενα την ενοτητα reciprocal altruism

http://books.google.gr/books?id=5LLFohgUJFUC&printsec=frontcover#v=onepage&q&f=false

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...