Προς το περιεχόμενο

χρειάζομαι UPS ή κάτι άλλο ?


Tsapis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το ότι έχεις τροφοδοτικό 650W μη σε ανησυχεί...το δικό μου είναι 550W αλλά όταν μετράω με μετρητή ισχύος τη συνολική κατανάλωση του συστήματός μου μαζί με την οθόνη σε πλήρες φορτίο, η τιμή δεν ξεπερνά τα 320W και τα 30W τα τραβάει το UPS για τη δικιά του λειτουργία.

Εσύ δεν έχεις την asus 560ti :P

Πάντως εγώ δε θα πήγαινα σε τόσο ακριβό. Σίγουρα ο,τι πληρώνεις παίρνεις αλλά όπως είπα & πριν πιο σημαντικό είναι να έχεις ένα καλό psu παρά ups. 200€ είναι πολλά...

Βέβαια feedback για τα 2 αυτά προϊόντα δε μπορώ να δώσω αλλά μπορώ να σε βεβαιώσω πως θα σε καλύψουν όσον αφορά την ισχύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γεγονός ότι η APC είναι το κορυφαίο όνομα στο χώρο αλλά πιστεύω ότι έχει υπερκοστολογίσει τα προιόντα της, τα 200ευρώ είναι πολλά λεφτά για αγορά UPS. Καταλαβαίνω ότι έχεις πάρει με φόβο τη σταθερότητα του δικτύου της ΔΕΗ και θες το καλύτερο για την προστασία του pc σου αλλά την ίδια δουλειά την κάνουν και άλλες μάρκες εξίσου καλά. Εγώ έχω το MGE 3 χρόνια τώρα έχει μέσα 2 μπαταρίες και δεν έχω αλλάξει καμία ακόμα, η λειτουργία του δεν με έχει απογοητέυσει ως τώρα. Το σπίτι μου είναι στην επαρχία και οι διακυμάνσεις του δικτύου είναι και εδώ πολλές. Ειδικά το χειμώνα με τους κεραυνούς που γίνονται τα γνωστά άναψε σβήσε ή διακοπές διάρκειας 2 ωρών λόγω κάποιας επισκευής στο δίκτυο, το UPS με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο, κρατάει ακόμα 15 λεπτά η μπαταρία του.

Η επίλογη από δω και πέρα είναι δική σου....έριξα μια ματιά για feedback, τελικά το trust ξέχνα το δεν διάβασα καλά πράγματα. Το ΑPC στα 900VA θα σε καλύψει με το ένα pc και η μπαταρία του θα κρατάει για 4-5 λεπτά, αν θες για παραπάνω πρέπει να πας σε μεγαλύτερη ισχυ. Τώρα αν δε σε πειράζει λίγο βουητό, ψάξε να βρεις το δικό μου, θα σε καλύψει και για τα 2 pc και κάνει γύρω στα 120 ευρω. Υπάρχει και ένα άλλο δοκιμασμένο που το έχει ενας ξαδερφός μου κάτω από 100ευρώ χωρίς ανεμιστήρα με psu 550W αλλά δεν θυμάμαι καθόλου τη μάρκα, αύριο θα μπορέσω να σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η mge στην έρευνα που έκανα διάβασα ότι είναι θυγατρική της APC, γενικά διάβασα πολύ καλά λόγια, πρέπει να έχει μεταονομαστέι σε eaton τώρα , μάλλον αυτό εδώ έχεις εσύ,

http://www.skroutz.gr/s/57627/Eaton-Nova-1250-AVR.html?keyphrase=MGE+Nova+AVR+1250VA

και στη φώτο άμα δεις mge γράφει lol, μάλλον θα κινήθω για αυτό καθώς τα 200 πάνε λίγο πολύ για το VA που προσφέρει το apc.

όπως τα λες φίλε madtaz με έχει φοβήσει πολύ το δίκτυο της δεή, έχω μετακομίσει σε επαρχία και μου κάνει τα ίδια όπως εσένα , ειδικά όταν έχει κακοκαιρία , διακοπές , βυθίσματα τάση, και δεν θέλω να το ρισκάρω καθόλου, καθώς πρόσφατα έσκασα 300 ε για psu-gfx και σκοπέυω να δώσω κανα 450αρι ακόμα για cpu-mobo-cooler + ότι φοράω ήδη επάνω, σκληρούς etc.

κάτι άλλο , για τις υπόλοιπες συσκευές μου τι να πάρω ?ενοώ έξωτερικούς σκληρούς δίσκους, κάτι μίκτες , cdieres (ναι έχω ψώνιο και με αυτά ) λολ. με κάτι τέτιο θα είμαι κομπλέ ? http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701165

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχεις δίκιο έχει μετονομαστεί, αυτό ακριβώς το μοντέλο έχω. Για εξωτερικό σκληρό μπορείς να κάνεις αυτό που έχω κάνει και εγώ να πάρεις ένα πολύπριζο να κόψεις το φις σούκο και να συνδέσεις ένα αρσενικό βυσμα IEC το αντίθετο από αυτό που βγάζει το UPS δηλαδή, έτσι στο πολύπριζο θα βάζεις πάνω ότι θέλει προστασία και έχει θέμα με τον βίαιο τερματισμό παροχής ρεύματος αλλά πρόσεχε μη τυχόν σε περίπτωση που ψάχνεις ελεύθερη πρίζα βάλεις καμιά συσκευή που τραβάει πολλά φορτία πχ καμιά σκούπα :shifty: . Για όλα τα υπόλοιπα χρειάζεσαι ένα απλό πολύπριζο με προστασία από υπέρταση και όχι από αυξομείωση τάσης όπως κακώς τα διαφημίζουν....Αυτό που πόσταρες είναι υπερβολή για την περίπτωσή σου, έχει πάνω και προστασία για κεραία, για τηλεφωνική γραμμή και για ethernet δεν νομίζω ότι τα χρειάζεσαι αυτά σε αυτό το πολύπριζο. Με αυτό ή αυτό πιστεύω είσαι καλυμμένος! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...