Προς το περιεχόμενο

Πρωτη φορτιση μπαταριας Smartphone, δημοσκοπηση


stormrain

Πως φορτιζετε τη συσκευη σας για πρωτη φορα;  

127 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Οταν αγοραζω μια νεα συσκευη, για να λειτουργει αψογα η μπαταρια τη φορτιζω:

    • Ακριβώς μέχρι να γεμίσει η μπαταρία
    • Περίπου 3-4 ώρες
    • Από 4 ώρες έως 8 ώρες
    • Περισσότερες από 8 ώρες
    • Δε δίνω σημασία στο χρόνο φόρτισης της μπαταρίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Το θεμα ανοιγεται μετα απο αιτηση του μελους griper με σκοπό να συγκεντρωθούν εμπειρίες χρηστών κινητών smartphones σχετικά με τις πρώτες φορτίσεις των συσκευών. Αυτό θα βοηθήσει όλους μας να έχουμε μία ολοκληρωμένη εικόνα για τη σωστή φόρτιση των μπαταριών.

Οποτε ψηφιζετε τη δικη σας αντιμετωπιση για την πρωτη φορτιση της συσκευης με γνωμονα την καλυτερη λειτουργια της μπαταριας (μελλοντικα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι να φορτίσει απλά. Έτσι κι αλλιώς οι Li-Ion κόβουν την παροχή μόλις γεμίσουν. Και 45 ώρες να τις αφήσεις στο φορτιστή, άπαξ και γεμίσουν δε τραβάνε άλλο ρεύμα, που να τραβάς τα μαλλιά σου. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημασία έχει τι πιστευει ο καθένας; Σημασία εχει τι λέει η ιδία η επιστήμη για τις νεες μπαταριές των κινητών. Τι ισχύει πραγματικά δηλαδή. Και αν δεν κάνω λάθος, απολύτως τίποτα δεν παίζει ρολο πλεον. Τις φορτιζεις οσο γουσταρεις, οπότε γουσταρεις. Τα περισσότερα που γράφονται οφείλονται σε ότι ξεραμε για τις μπαταριές νικελίου καδμίου. Οι οποίες ουδεμία σχεση έχουν με τις σημερινές μπαταριές των κινητών.

Απο εκεί και περα, η μπαταρια θέλει 2-3 κύκλους για να στρώσει, που οφείλονται στη διαχείριση που κανει το λειτουργικό. Δεν αλλάζει κάτι σοβαρά μακροχρόνια όπως και να την φορτίσεις. Το ξέρω ότι πολοι θα διαφωνήσουν πάλι, αλλα αυτή ειναι η πραγματικότητα.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως θες φορτιζεις.ρευμα να παιζει.δεν παθαινουν τιποτα.βαλε κ κανα προγραμμα μπαταριας για να λεει οτι κανει σωστη φορτιση.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση μου εμένα είναι:

Την πρώτη φορά που το φορτίζεις αν δεν το φορτίσεις πλήρως και το αποσυνδέσεις νωρίτερα υπάρχει κάποια επίπτωση στην απόδοση της μπαταρίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση μου εμένα είναι:

Την πρώτη φορά που το φορτίζεις αν δεν το φορτίσεις πλήρως και το αποσυνδέσεις νωρίτερα υπάρχει κάποια επίπτωση στην απόδοση της μπαταρίας?

Αν θες τη γνώμη μου όχι. Σπανια κάθομαι να φορτίσω πληρως ένα smartphone, ακόμα και την 1η φορα.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Το θεμα δεν ειναι μονο ποση ωρα θα το φορτισουμε (δε παιζει τοσο μεγαλο ρολο) ...το καλυτερο παντος που εχω ακουσει απο πολλους και ισχυει γενικα για ολες τις μπαταριες ειναι πως τις πρωτες φορες ειναι καλο να αφηνουμε το κινητο (συσκευη) να αδιασει εντελως η μπαταρια του,για τουλαχιστον 1-2 φορες και full φορτιζμα ξανα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ θα ψηφίσω την άποψη που υποστηρίζει ότι τις δύο-τρεις πρώτες φορές καλό είναι να κάνουμε πλήρη αποφόρτιση και μετά πλήρη φόρτιση. Δεν έχω στοιχεία, απλά μου φαίνεται λογικό και δεν είναι δα και τόσο δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον αυτά που ξέραμε για τις μπαταρίες δεν ισχύουν εδω και αρκετό . Δεν χρειάζεται να αφήνουμε 10 τόσες ώρες στην αρχή για να στρώσει . Ίσως τις 2-3 φορές στην αρχή φουλ φόρτιση αποφορτοση . Από εκεί και πέρα όπως κάτσει

 

υγ. γιατί δεν φαίνεται υπογραφή μου όταν στέλνω από το κινητό?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που υπαρχουν επιστημονικα στοιχεία η δημοσκοπηση αυτη μονο κακό κανει. Δεν ειναι εμπειρικό το θέμα.

http://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_prolong_lithium_based_batteries

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

4 Μύθοι για τις μπαταρίες που θα πρέπει να ξεχάσεις:

http://techblog.gr/mobile/4-myths-about-batteries-425222/

Eυγε για το λινκ και quoted for emphasis, γιατι χρονια τωρα ακουω ΤΙΣ ραδιοαρβυλες γυρω απτις μπαταριες (απο πωλητες, απο περιχαρεις χρηστες ακριβων κινητων που ως κατοχοι "ξερουν" και καλυτερα απτους αλλους), απο μαναδες, γιαγιαδες και λοιπες συμπαθεις κατηγοριες κατοχων κινητων.

 

Αυτο το αρθρο τα λεει (σχεδον) σωστα, οπως πρεπει και περιεκτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...