Προς το περιεχόμενο

Nokia Lumia 920 με PureView και Windows Phone 8


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aφου δεν γνωριζεις βρε παιδι μου γιατι επιμενεις.

 

Η μετρηση/εκτιμηση εγινε τον Δεκεμβρη του 2010. Οποτε οχι τετραμηνο. Ενα τριμηνο ηταν το Ν8 στην αγορα.

 

Ναι το Ν8. Τα αλλα ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΒΓΕΙ ΑΚΟΜΑ.

 

 

Nokia N8 sales nearing 4 million units

 

 

Nokia N8 sales approaching 4 million

 

 

4 Million Nokia N8′s sold says Bloomberg

 

 

 

get your facts straight please

 

 

 

***oσο για το Ν9. μην ορκιζεσαι πως δεν πουλησε περισσοτερα.

Αλλα και 1μυρριο να πουλησε μονο ειναι τρελη ξεφτιλα για τα υπολλοιπα Νokia Lumia που μετα βιας το ξεπερασαν το Ν9, το καθενα ξεχωριστα.

 

Το γιατι ειναι ξεφτιλα... νομιζω το καταλαβαινεις.

 

 

αντε φιλια!

 

C6-00 Availability by country

4 November, 2010

 

C7 Availability by country 11th October 2010

 

Όσο για το Ν8 ας υποθέσουμε πως έκανε και 8εκ πωλήσεις δεν αλλάζει κάτι. Αν τις συγκρίνεις με τις αντίστοιχες πχ του Galaxy S (το αντίπαλο δέος) πάλι ήταν ανεπαρκείς. Και μιλάμε για το Ν8 που ερχόταν με τεράστιο hype μετά το αποτυχημένο Ν97, μεγάλη υποστήριξη απο carriers, πιο φτηνό απο τα Galaxy/Desire και μεγάλο αριθμό απο preorders.

 

Αυτά απο εμένα μιας και βγήκαμε αρκετά off topic

 

On topic:

 

7944317612_99c4da6c81_o.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 237
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ε τοτε μη το αγοράσεις... δε σου κλείσανε και το σπιτι. εδω το κράτος μας κοροϊδεύει μες τα μούτρα μας και δε κάνουμε ετσι και θίχτηκες με την νοκια.. λες και οι διαφημιστικές καμπάνιες τον άλλων στάζουν ειλικρίνεια..

 

ον τοπικ.

 

εμένα μου αρέσει το κινητό με βλέπω να αντικαθιστώ το lg opitmus 7 me to 820 λογο μεγέθους.

 

και όντως τα 185γρ είναι λιγάκι αρκετά.. ειδη τα 157γρ του optimus 7 μου φαίνονται λιγάκι πολλά.

 

αναμένω να δω τη θα παρουσιάσει και η htc και η lg.

 

Στο ελληνικό κράτος φιλαράκι, τα χώνω το ίδιο και ακόμα περισσότερο (και όχι από το μόνιτορ), για αυτό μην μιλάς για πράγματα που δεν ξέρεις. Κάποιοι, δεν ξέρω για σένα, έχουν ζήσει και αλλού και μπορούν να κάνουν τις στοιχειώδεις συγκρίσεις μεταξύ της "Καμπούλ του Βορρά" και των Βρυξελλών!

 

Αν μπορείς, κάνε έναν κόπο και προσπάθησε να αναφέρεις περιστατικό από άλλη εταιρία που κατέφυγε σε τόσο κραυγαλέα απάτη για το ειδοποιό και σημαίνων χαρακτηριστικό της συσκευής της και το οποίο αποκαλύφθηκε; Γιατί αυτό πρώτη φορά το βλέπω και προσεγγίζει σε μέγεθος απάτης το "ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ" του Παπανδρέου!

 

Είμαι και εγώ ένας από αυτούς που έχουν σε τεράστια εκτίμηση τη Νόκια. Το πρώτο μου κινητό ήταν το Ν91 το οποίο ακόμα το έχω και το λειτουργώ. Μάλιστα σήμερα κιόλας, βρήκα και αγόρασα το Ε6, άλλη μια συσκευή με τη παροιμιώδη και εκλεπτυσμένη ποιότητα της Νοκια. Τέτοιες συσκευές θα κάνει καιρό να ξαναβγάλει....Αυτή είναι η πικρή αλήθεια...

 

Όσο για το WP7-8 δεν θέλει φαντάζομαι κανείς από εσάς να κάνει εικασίες για το πόσο παραπάνω δικές της συσκευές θα πουλούσε, άμα το αντικαθιστούσε με Android, ε;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν μπορείς, κάνε έναν κόπο και προσπάθησε να αναφέρεις περιστατικό από άλλη εταιρία που κατέφυγε σε τόσο κραυγαλέα απάτη για το ειδοποιό και σημαίνων χαρακτηριστικό της συσκευής της και το οποίο αποκαλύφθηκε; Γιατί αυτό πρώτη φορά το βλέπω και προσεγγίζει σε μέγεθος απάτης το "ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ" του Παπανδρέου!

 

 

Apple iPhone 4 - Antennagate

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το The Verge έχει συγκριτικό φωτογραφιών από τέσσερα κορυφαία κινητά της αγοράς.

 

Περισσότερα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το The Verge έχει συγκριτικό φωτογραφιών από τέσσερα κορυφαία κινητά της αγοράς.

 

Περισσότερα εδώ.

 

composite1-verge-1020.jpg

 

η αλλιώς η μέρα με τη νύχτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"NOKIA'S HARDWARE DESERVED MUCH BETTER THAN WHAT NOKIA'S MARKETING TEAM DID TO IT" quote από το παραπάνω άρθρο του the verge. Νομίζω αυτή η φράση, τα λέει όλα!

Hardware που φαίνεται πολλά υποσχόμενο και έτοιμο να ανταποκριθεί σε αυτές τις υποσχέσεις και μια ομάδα marketing για κλάματα που πάει να χαντακώσει το όλο εγχείρημα. Να προσθέσω και την προφανή ανικανότητα της διοίκησης να καταλάβει τους όρους της αγοράς (αρνείται ακόμα να δώσει επίσημη ημερομηνία και τιμή ενώ εάν επιβεβαιωθούν οι φήμες, θα προλάβουν την κυκλοφορία του ακόμα και τα χριστουγεννιάτικα δέντρα). Μετά πείτε μου ΌΤΙ μα ΌΤΙ θέλετε για την Apple.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.wpcentral.com/nokia-lumia-920-sports-high-quality-rich-recording-microphones

 

Πολύ σημαντικό αν έχει Rich Recording

 

Για όποιον δεν ξέρει μερικά βιντεάκια απο το 808 που ενσωματώνει αυτή την τεχνολογία

 

http://www.youtube.com/watch?v=EJHeSJRYmcs

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=nSgvoVouFvg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλλιώς η μέρα με τη νύχτα

 

πολύ καλό hal, εντυπώσεις βάζοντας την φωτό χωρίς το Nightmode των αλλων. Μπορεί αν είναι λίγο καλύτερο αλλά και τόσο.

thumb-gs3-night-verge-300.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"NOKIA'S HARDWARE DESERVED MUCH BETTER THAN WHAT NOKIA'S MARKETING TEAM DID TO IT" quote από το παραπάνω άρθρο του the verge. Νομίζω αυτή η φράση, τα λέει όλα!

Hardware που φαίνεται πολλά υποσχόμενο και έτοιμο να ανταποκριθεί σε αυτές τις υποσχέσεις και μια ομάδα marketing για κλάματα που πάει να χαντακώσει το όλο εγχείρημα. Να προσθέσω και την προφανή ανικανότητα της διοίκησης να καταλάβει τους όρους της αγοράς (αρνείται ακόμα να δώσει επίσημη ημερομηνία και τιμή ενώ εάν επιβεβαιωθούν οι φήμες, θα προλάβουν την κυκλοφορία του ακόμα και τα χριστουγεννιάτικα δέντρα). Μετά πείτε μου ΌΤΙ μα ΌΤΙ θέλετε για την Apple.

 

Σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα. Έχει Rich Recording το 920 και δεν το αναφέρεις καθόλου? Αν ήταν η Apple θα μας τα είχε ζαλίσει για κανα μισάωρο για αυτή την "απίστευτη" τεχνολογία. Το PR Department της ΝΟΚΙΑ θέλει ξήλωμα εδώ και τώρα. Και please όχι άλλο Kevin Shields/Jo Harlow. Είναι πολύ κακοί ομιλητές. Στην τελική ας τις κάνει ο Elop. Ο τύπος μπορεί να πουλήσει ψυγεία σε Εσκιμώους :-D

 

 

 

“In our enthusiasm, we showed poor judgment by neglecting to include a disclaimer that the video was not shot using a Lumia 920,” said Doug Dawson, head of media relations at Nokia, in a statement. “It was an error and we apologize for the confusion created.”

 

The company has since amended the videos to include a disclaimer. Stephen Elop, the company’s chief executive, has asked the company’s chief ethics officer to look into the matter, according to a Nokia executive who declined to be named.

Stephen learned about the situation upon landing in Finland from New York,” this executive said. “One of the first calls he made was to our chief ethics officer who immediately started an investigation. We are dealing with the situation swiftly, fairly and privately.”

 

πολύ καλό hal, εντυπώσεις βάζοντας την φωτό χωρίς το Nightmode των αλλων. Μπορεί αν είναι λίγο καλύτερο αλλά και τόσο.

thumb-gs3-night-verge-300.jpg

Όταν πόσταρε ο Hal9000 δεν είχαν ανεβάσει το Night mode του GS3. Και σε thumbnails όλες καλές φαίνονται. Δες τις full pics. Πολύ ανώτερες του 920 και μην ξεχνάς μιλάμε για μη final firmware.

 

920

 

lumia-920-original.jpg

 

 

GS3

 

gs3-night.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια tweets apo Damian Dinning

 

 

1. in situations where camera movement is not an issue #808 will provide more detailed images with less noise due to oversampling…

 

1….where camera movement is evident for either stills (typically low light) or videos #920 will be better due to OIS

 

2. In low light if devices are handheld and used in auto #920 will be better due to OIS – no blur and brighter images.

 

2….if #808 is used in night mode or manual ISO allowing speeds to 2.7secs and supported it will provide better images due to oversampling

 

3. In video, for most people, due to OIS you’ll get smoother looking videos with #920

 

3. #808 however in video does provide lossless zoom oversampling due to high res sensor

 

4. in terms of audio recording, the difference is mono in the #920 vs #808 which is stereo.

 

5. #808 due to high res sensor has lossless zoom in stills and as already mentioned also in video.

 

6. #920 thanks to the new capabilities of the #WP8 platform can use ‘lens’ apps. This allows greater extension of the camera capabilities

 

6….you’ll see this at launch with some cool lenses from #Nokia such as Smart Shoot and Cinemagraph, wih more to come in the future”

 

https://twitter.com/PhoneDaz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

Κάτσε μη βιάζεσαι! Από αύριο οι συγκρίσεις θα γίνονται και με το iphone5! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε μη βιάζεσαι! Από αύριο οι συγκρίσεις θα γίνονται και με το iphone5! :P

 

το οποίο (δυστυχώς) θα είναι πιο σύντομα διαθέσιμο από το 920

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...