Προς το περιεχόμενο

Αστείες, περίεργες, ενδιαφέρουσες εικόνες.


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ορθοπεδικός, ορθοπαιδικός ...tomato, tomato...What John what Johny. :P

 

Είναι και τα δύο σωστά όχι επειδή σημαίνουν το ίδιο αλλά γιατί η ορθοπεδική/ορθοπαιδική δεν έχουν καταλήξει ακόμα τι από τα δύο είναι προτιμότερο να έχει.

 

Έχουν διαφορετική σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα πάντως βλέπω γραμμένο "ορθοπαιδικός",μούρχεται στο μυαλό ένας ουρολόγος/παιδόφιλος που χώνει το κωλοδάχτυλο στον πωπό μωρού.(ορθόν=η απόληξη του παχέος εντέρου=πρωκτός και παιδίον = το μικρό παιδί).

lol

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ορθό πεδίο καταγίνεται αυτός ο γιατρός,δεν είναι παιδίατρος.....

Γραφεται ετσι οχι γιατι ο γιατρος ασχολειται μονο με παιδια αλλα γιατι αυτη η ειδικοτητα ξεκινησε να ασκειται σε παιδια και ετσι εχει μεινει.Εχω βρεθει σε συνεδριο ορθοπαιδικων οπου εχει γινει συζητηση για το ζητημα.Τωρα ο καθε μπαμπινιωτης οτι και να λεει δεν εχει σημασια γιατι η ορθογραφια της λεξης δεν βασιζεται σε κανονες γλωσσολογικους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε.

 

Και εγώ αλλά και εσύ (υποθέτω...) δεν θα γίνουμε γκραμαρνάζις,προσπαθώντας να επιβάλλουμε στον άλλον τη δικιά μας άποψη,σωστά;

 

Και οι δύο λοιπόν οι ορθογραφίες είναι σωστές.

 

 

Υπομονή,όπου νάναι θα επικρατήσουν τα Ελληνοσκέτα,οπότε το "αι" θα γίνει "ε",οπότε σου ρίχνω!:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το parents.gr

μαλακα τραγικη η γκομενα!

εμενα παλι μου βγαζει αβερτα για καφετιερες οπου και να μπαινω χαχαχαχα!ευτυχως η αναζητηση που εκανα τελειωσε την αγορασα και απο δω και περα θα βγαινουν οι αυτοματες διαφημισεις τυπου σαιεντολογια κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...