Προς το περιεχόμενο

Παναθηναϊκός


The_Edge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To λάθος που έγινε στην Εθνική ήταν καθαρά οπαδικού χαρακτήρα.

Δεν ειναι τυχαίο που η ομάδα πήρε τη κατιουσα απ τη στιγμη που έφυγε ο Γιαννάκης. Οι παιχτες δεν άλλαξαν. Απλά έφυγε αυτός που σέβονται όλοι οι παίχτες στην Ελλάδα.

Δυστυχώς δε τον σεβάστηκαν οι παράγοντες και πολλοί οπαδοί. Ήταν τουλάχιστον αστείο το οτι βαφτιζαν "γάβρο" τον Γιαννάκη κάποιοι, επειδή συμπεριφερόταν στους τελικούς ΟΣΦΠ-ΠΑΟ σαν....Γιαννάκης.

Ο οπαδισμός καταστρέφει πράγματα και το βασικότερο που κατέστρεψε ήταν η Εθνική. Σιγά σιγά καταστρέφει και το μπάσκετ γενικά.
 

 

 

Ε, αφου το λες εσυ...


Και σιγουρα δεν εχει σχεση με το τι συμβολιζει για τον μεσο γαβρο ο Διαμαντιδης

Βασικά στο ειπε και ο Φιλιππος. Αν η άποψή μου ειναι γάβρικη, του Φιλιππου δεν ειναι σίγουρα.

Όσο για τον μέσο γάβρο, δεν έχω ιδεα τι μπορει να συμβολίζει.

Για έναν οπαδό ομως οπως εμένα συμβολίζει τον καλύτερο παιχτη της 10ετίας. Αλλά Γιαννάκης δεν είναι. Δεν έπιασε αυτόν τον στόχο, ισως επειδή δεν ήθελε. Δε με ενδιαφέρει.

Οπως και ο Παπαλουκάς δε κατάφερε ποτέ να γινει Γκάλης, άσχετα αν το επιδίωκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 23,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • MiDi_MiLiZ

    2161

  • DKNI

    1827

  • firewalker

    1268

  • 8elwADSL

    955

Οτι ειναι ανισορροπος ειναι. Αλλα any given day θα προτιμουσα αντιπαλο Εφες χωρις δαυτον, παρα με την παρτη του. Εχει βρωμοχερο και ειναι και παικταρας, μην τρελαθουμε. ΑΠλα ειναι ψυχοπαθης

Αν βρεθει στη μερα του σε σκοτωνει, αλλα φετος αντε να βρεθηκε 3-4 φορες ολες κι ολες. Τις υπολοιπες καταληγει να παιρνει πολλες χαζες προσπαθειες με μηδενικα ποσοστα ευστοχιας και να δινει κατοχες στον αντιπαλο. Αμυνα λουλουδια (δηλαδη αν εχεις ενα καλο 3ρι κι εσυ τοτε οσους ποντους φας απτον Σασα στην μερα του, τοσους θα βαλει και το δικο σου 3ρι στο χαβαλε), νευρα πολλα που καμια φορα μεταδιδει και στην υπολοιπη ομαδα, γενικα δεν ειναι και κανα τρομερο νεο οτι τραυματιστηκε αυτος.

 

Γενικα τους παιχτες χωρις μυαλο δεν τους φοβαμαι οταν κατεβαζουμε σωστη αμυνα.

 

ΥΓ. Κλαιω με το επιχειρημα οτι η εθνικη "καταστραφηκε" επειδη μια αορατη δυναμη Χ εφαγε τον Γιαννακη, ενω με αυτον στον παγκο θα συνεχιζαμε το θεαρεστο εργο μας. Κλαιω και με το επιχειρημα οτι ο Γιαννακης ως Ελληνας μπασκετμπολιστας ειναι πανω απτον ΔΔ "αδιαμφησβτηητα" κλπ. Ολα αυτα απο ατομο που δεν παρακαλουθει μπασκετ κατ'ομολογια του (κατα συνεπεια δεν βλεπει και τι κανει ο ΔΔ περα απο τους τελικους και κανα φ4, αλλα εχει διαμορφωσει αποψη απο οσα παιχνιδια πηρε το ματι του κι απο οσα ακουσε απο δω κι απο κει λογικα).

Και για να εξηγουμαι για να μην παρεξηγουμαι, ΔΕΝ ειναι επιχειρημα το "Ο Γιαννακης ειναι ανωτερος" χωρις να εξηγουμε και το γιατι...

Με την ιδια λογικη: Ποιος Γιαννακης? Αλβερτης. Επειδη το λεω εγω!

 

ΥΓ2. Σχετικα με τον Γιαννακη: Το οτι επαιζε 20 χρονια στην εθνικη ο ενας και 7 ο αλλος, δεν τον κανει καλυτερο μπασκετμπολιστα ή ανωτερο κλπ. Καταρχην μιλαμε για αλλες εποχες που οι απαιτησεις ηταν λιγοτερες ως εκ τουτου υπηρχε και μεγαλυτερη διαρκεια για πολλους παιχτες και λιγοτερη αναγκη για ξεκουραση το καλοκαιρι. Δευτερον, αν δεχθουμε το κριτηριο της συμβολης στην εθνικη μονο του, τοτε ποιος Σαραβακος? Χαριστεας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κλαιω με το επιχειρημα οτι η εθνικη "καταστραφηκε" επειδη μια αορατη

δυναμη Χ εφαγε τον Γιαννακη, ενω με αυτον στον παγκο θα συνεχιζαμε το

θεαρεστο εργο μας.

Καμια αόρατη δυναμη. Τον Γιαννάκη τον εφαγαν απ την Εθνικη επειδή ηταν προπονητής του Ολυμπιακού. Δε νομιζω οτι υπάρχει νοήμον άνθρωπος που διαφωνεί εδω.

 

Όσο για το αν θα ηταν καλύτερη η ομάδα ή οχι, το γεγονός οτι έχασε το πνευμα του νικητή και διάλεγε αγώνες όταν έφυγε, εμένα μου λέει πολλά. Αλλωστε τα γεγονότα το δειχνουν. Αν έχεις κάτι να επιχειρηματολογήσεις πες το...αλλά δε νομίζω οτι υπάρχει.

Μου κάνει εντυπωση που εσυ δε παραδέχεσαι την έλλειψη Γιαννάκη στην Εθνικη γιατι το παίζεις και αντικειμενικός μπασκετάνθρωπος. Οπως φαίνεται ο οπαδισμός σου τρώει την αντικειμενικότητα.

 

Εγω γελάω που αντι να απαντήσεις στον Φιλιππο ο οποιος ξεκάθαρα σου λέει οτι ο Γιαννάκης ειναι ανωτερος του Δ.Δ. για τους δικούς του λόγους, έρχεσαι να κάνεις αντιπαράθεση μαζί μου.

 

 

Δεν υπάρχει σύγκριση Γιαννάκη με Δημητρη Διαμαντίδη.

Τους λόγους τους ανέφερε ο Φιλιππος με τον καλυτερο τρόπο.

 

 

Και για να εξηγουμαι για να μην παρεξηγουμαι, ΔΕΝ ειναι επιχειρημα το "Ο

Γιαννακης ειναι ανωτερος" χωρις να εξηγουμε και το γιατι...

Οπως ευκολα μπορείς να αντιληφθεις, ειχαν ηδη ξεκαθαρίσει τους λόγους, αλλά προφανως ειδες απευθείας το quote του DNKI...

 

Και έλεος μη κάνεις συνεχόμενα edit στο ποστ σου. Με αναγκάζεις να απαντάω συνεχώς.

Οχι τιποτε άλλο, αλλά τη μια γράφεις κάτι και μετά το αλλάζεις στα καπάκια...

 

 

Καταρχην μιλαμε για αλλες εποχες που οι απαιτησεις ηταν λιγοτερες ως εκ

τουτου υπηρχε και μεγαλυτερη διαρκεια για πολλους παιχτες και λιγοτερη

αναγκη για ξεκουραση το καλοκαιρι.

Οι απαιτήσεις στο να αντιμετωπίζεις τους καλυτερους παίχτες στην Ευρώπη (ιερά τέρατα οπως Μπομπ Μακαντου, Πέτροβιτς, Ντιβατς, Κουκοτς, Ρατζα, Σαν Επιφάνιο, Σαμπόνης κτλ κτλ), έχοντας διπλα σου μόνο έναν παίχτη που να μπορει να αντιληφθεί τι θα κάνεις (Γκάλης), ειναι κατώτερες σε σχέση με τον Δ.Δ. που ειχε πάντα δίπλα του τους καλυτερους και τον καλυτερο προπονητη της Ευρώπης?

 

Συμφωνώ με τις "άλλες εποχές" αλλά μια που ξεκινήσατε κουβέντα και συγκρίνουμε, το επιχείρημά σου καταρρίπτεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Φιλιππε, ελα ρε μαν τωρα που θα μπλεξουμε την Εθνικη. Ειναι φανερο οτι η Εθνικη με την αναζωπυρωση της κοντρας της δικιας μας με τον γαυρο αρχισε να γινεται πεδιο μαχης αθλητων (λκιγοτερο) και παραγοντων και ΑΡΔ (περισσοτερο)

Ο Μητσος απλα ειπε στοπ, οσο και αν κλαιγονται οι Παπαδογιαννηδες. Δεν μπορεις να πεις οτι δεν εγινε ο ηγετης γιατι ποτε δεν το επεδιωξε και δεν υπηρχε επι πολλα ετη σταθερη δομη και φιλοσοφια λογω αυτων που προειπα

Πρόσεξε, ούτε τον κατηγορώ, ούτε αμφισβητώ αυτό που λες. Προφανώς κάτι σάπιο υπάρχει στην εθνική. Αλλά, ασχέτως αν δικαίως ή αδίκως έφυγε από την εθνική, το γεγονός ότι δεν υπήρξε ένα "μετάλλιο με μπροστάρη τον ΔΔ" παραμένει ως αστερίσκος στο βιογραφικό του. Όπως και το γεγονός ότι μπορεί να ξεκουράζεται όλο το καλοκαίρι για να αποδίδει καλά τον χειμώνα από τα 28 του και μετά (με εξαίρεση το '10). Παγκοσμίως, όλους τους παίκτες τους κρίνουμε και από τις εθνικές τους και από τους συλλόγους.

 

Προσωπικά, θεωρώ ότι, όπως λέω τώρα πως στα παιδικά μου χρόνια έβλεπα Γκάλη και Γιαννάκη, έτσι θα λέω μετά από 20 χρόνια ότι έβλεπα Διαμαντίδη και Παπαλουκά. Διαχρονικές συγκρίσεις έτσι κι αλλιώς πολύ δύσκολα μπορούμε να κάνουμε και δεν λέω ότι ο Γιαννάκης ήταν πιο σπουδαίος από τον Διαμαντίδη. Απλά βάζω και μερικά επιπλέον κριτήρια στο τραπέζι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμια αόρατη δυναμη. Τον Γιαννάκη τον εφαγαν απ την Εθνικη επειδή ηταν προπονητής του Ολυμπιακού. Δε νομιζω οτι υπάρχει νοήμον άνθρωπος που διαφωνεί εδω.

 

Όσο για το αν θα ηταν καλύτερη η ομάδα ή οχι, το γεγονός οτι έχασε το πνευμα του νικητή και διάλεγε αγώνες όταν έφυγε, εμένα μου λέει πολλά. Αλλωστε τα γεγονότα το δειχνουν. Αν έχεις κάτι να επιχειρηματολογήσεις πες το...αλλά δε νομίζω οτι υπάρχει.

Μου κάνει εντυπωση που εσυ δε παραδέχεσαι την έλλειψη Γιαννάκη στην Εθνικη γιατι το παίζεις και αντικειμενικός μπασκετάνθρωπος. Οπως φαίνεται ο οπαδισμός σου τρώει την αντικειμενικότητα.

 

 

Εγω γελάω που αντι να απαντήσεις στον Φιλιππο ο οποιος ξεκάθαρα σου λέει οτι ο Γιαννάκης ειναι ανωτερος του Δ.Δ. για τους δικούς του λόγους, έρχεσαι να κάνεις αντιπαράθεση μαζί μου.

 

 

 

Οπως ευκολα μπορείς να αντιληφθεις, ειχαν ηδη ξεκαθαρίσει τους λόγους, αλλά προφανως ειδες απευθείας το quote του DNKI...

 

Και έλεος μη κάνεις συνεχόμενα edit στο ποστ σου. Με αναγκάζεις να απαντάω συνεχώς.

Οχι τιποτε άλλο, αλλά τη μια γράφεις κάτι και μετά το αλλάζεις στα καπάκια...

Δεν αλλαζω αυτα που λεω με τα edit, αλλα ΠΡΟΣΘΕΤΩ απαντησεις. Ενα edit αφορουσε εσενα και αλλο ενα edit την αποψη του Φιλιππου. Απαντω ενα-ενα, ετσι ποσταρω εδω και χρονια, συνηθισε το.

 

Παμε τωρα στα υπολοιπα:

Δεν νοειται προπονητης του ΟΣΦΠ η του ΠΑΟ να ειναι ταυτοχρονα και προπονητης στην εθνικη Ελλαδος. Διαλεγεις τι θα κανεις και αν θες και τα 2 τοτε καλως η εθνικη σε στελνει σπιτι σου. Ειτε σε λενε Ζοτς, ειτε Γιαννακη. Οι λογοι πολλοι και εχουν αναλυθει στο παρελθον. Ηταν λαθος το να ειναι προπονητης και στις 2 ομαδες παραλληλα, λαθος τοσο δικο του, οσο και της ΕΟΚ μεχρι που αποφασισε να τον απομακρυνει. Και στο λεω χωρις ΚΑΝΕΝΑ οπαδικο κριτηριο (αν θες να αρχισω τα οπαδικα μπορω να σου πω για τα χρυσα του χρονια στον ΟΣΦΠ).

 

Και τελος, τις ειρωνικες σαλτσες περι αν το παιζω αντικειμενικος αστες. Εχω επαναλαβει οι αποψεις μου ειναι καθαρα υποκειμενικες. Εφοσον διαφωνεις με αυτες, με χαρα να ακουσω τα επιχειρηματα σου αντι για τον προλογο και τις σαλτσες σου.

 

Φιλιππε 2 ερωτησεις. Αν ο ΔΔ δεν υπηρξε μπροσταρης σε ορισμενα μεταλλια που πηρε με την εθνικη, τοτε ποιος ηταν ο μπροσταρης σε καθε ενα απο αυτα? (ειμαι της αποψης, κανεις).

Και δευτερον, με τα ιδια κριτηρια που ο ΔΔ δεν ηταν μπροσταρης, σε ποια μεταλλια ηταν μπροσταρης ο Γιαννακης?

Εννοω, οτι δεν μπορω να αντιληφθω πως εννοεις το "μπροσταρης". Διοτι επι Γιαννακη ο μπροσταρης συνηθως ηταν αλλος, ενω επι ΔΔ ηταν 2-3 μαζι που βοηθησαν ομαδικα στις επιτυχιες χωρις να κανει το μπαμ ο ενας ή ο αλλος.

 

Δεχομαι παντως το κριτηριο που βαζεις, αρκει να το βαζεις σαν ενα ακομη κριτηριο και οχι σαν μοναδικο κριτηριο. Σαν παιχτης δηλαδη, ο Μητσος ειναι επιπεδα πανω απτον Γιαννακη, απλα εστιαζουμε στο θεμα της εθνικης. ΤΟ λεω γιατι ορισμενοι παραπανω το παρεξηγουν και τρεχουν να τον βγαλουν καλυτερο γενικα και μετα αναρωτιουνται γιατι απαντω σε αυτους και οχι σε εσενα που αν καταλαβα καλα, εξαρχης ειπες οτι "το προσθετεις σαν ενα ακομη κριτηριο".

Επεξ/σία από MiDi_MiLiZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ηταν λαθος το να ειναι προπονητης και στις 2 ομαδες παραλληλα, λαθος τοσο

δικο του, οσο και της ΕΟΚ μεχρι που αποφασισε να τον απομακρυνει.

Οι ίδιοι άνθρωποι που έκαναν στα καπάκια προταση (έτσι ειχε ειπωθει τότε απ τον Συρίγο, σωστά?) στον Ομπράντοβιτς να αναλάβει την Εθνική, ο οποίος ευγενικά (γιατι ο Ομπρά ηταν και Τζεντλεμαν πάνω απ όλα), αρνηθηκε??

Κάποια λάθη ειναι εγκληματικά.

Τον Γιαννάκη δε τον έχω για οπαδό. Ουτε εσυ πιστεύω οτι τον θεωρείς γάβρο. Πολλοί ομως τον θεώρησαν, εξου και ο λόγος που τον απομάκρυναν. Μέγα λάθος.

Όφειλαν να είναι ξεκάθαροι και σωστοί απέναντι σε ένα ιερό τέρας του μπάσκετ.

 

 

Και τελος, τις ειρωνικες σαλτσες περι αν το παιζω αντικειμενικος αστες.

 

Ολα αυτα απο ατομο που δεν παρακαλουθει μπασκετ κατ'ομολογια του (κατα

συνεπεια δεν βλεπει και τι κανει ο ΔΔ περα απο τους τελικους και κανα

φ4, αλλα εχει διαμορφωσει αποψη απο οσα παιχνιδια πηρε το ματι του κι

απο οσα ακουσε απο δω κι απο κει λογικα).

Ειρωνεία και συμπερασματολογία πράττεις, τα ίδια θα λάβεις. Τι περιμένεις? . Αλλωστε δε κάνω τιποτε παραπάνω, από το να συμπεριφέρομαι ακριβως με τον ιδιο τρόπο που συμπεριφέρεσαι εσυ. Δε σου αρέσει?

 

Συζήτα σωστά, μην το πας επί προσωπικού, να είμαι και εγώ σωστός απέναντί σου.

Θέλεις?? Εγώ ενώπιον όλων (κρατα το ποστ αν θες), σου λέω οτι θα ειμαι οκ. Εσύ θα μπορείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ίδιοι άνθρωποι που έκαναν στα καπάκια προταση (έτσι ειχε ειπωθει τότε απ τον Συρίγο, σωστά?) στον Ομπράντοβιτς να αναλάβει την Εθνική, ο οποίος ευγενικά (γιατι ο Ομπρά ηταν και Τζεντλεμαν πάνω απ όλα), αρνηθηκε??

Κάποια λάθη ειναι εγκληματικά.

Τον Γιαννάκη δε τον έχω για οπαδό. Ουτε εσυ πιστεύω οτι τον θεωρείς γάβρο. Πολλοί ομως τον θεώρησαν, εξου και ο λόγος που τον απομάκρυναν. Μέγα λάθος.

Ωφειλαν να του το πουν ξεκάθαρα.

Αν υπηρξε προταση σε Ζοτς μετα την απομακρυνση Γιαννακη, εκτος του οτι την αγνοω ειναι και κατακριτεα. Αν ισχυουν οσα λες, τουλαχιστον ειχε την αξιοπρεπεια να αρνηθει. Και κρατα κατι ακομη που θα σου πω: Τον Γιαννακη σημερα τον δεχομαι για προπονητη της εθνικης, τον Ζοτς οχι. Διοτι ο Ζοτς ειναι ξεκαθαρα πρασινη καρδια, ενω ο Γιαννακης θεωρω οτι μπορει να παιξει πιο αντικειμενικα το ρολο του μεσα στην εθνικη οντας μακρια απο τον ΟΣΦΠ (ή τον ΠΑΟ).

 

Τωρα για τα αλλα οπως ειπα ειναι αδιανοητο να προπονεις εθνικη και ΟΣΦΠ ή ΠΑΟ ταυτοχρονα. Καταρχην, ειναι καταστροφικο για την ιδια την εθνικη. Οι υπολοιποι λογοι ουκ ολιγοι και για να μην τους αναλυω ή τους επαναλαμβανω υπαρχει αυτο το αρθρο με το οποιο συμφωνω στο 95%. Και δωσε βαρος στην 8η & 9η παραγραφο αν βαριεσαι να το διαβασεις ολοκληρο.

http://www.sport-fm.gr/article/121407

 

Αν καποιος πρεπει να κατηγορηθει για το θεμα Γιαννακης-εθνικη αυτος ειναι ο ιδιος. Χωρις το παραμικρο οπαδικο κριτηριο, ειλικρινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν κατεβαζουμε σωστη αμυνα.

 

...and I rest my case

 

Για το αλλο, τι το παλευεις. Και ο Τσιλντρες ηταν η μεγαλυτερη μεταγραφη και ποιος Διαμαντιδης ο Γιαννακης και σε λιγο ο Μπαρτζωκας θα ειναι καλυτερος του Ομπραντοβιτς, γενικα οι ανθρωποι δεν παλευονται. Οτι βγαλει ο Ριζοσπαστης εχουν μαθει να λενε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιdi miliz, το κειμενο που μου παρέθεσες, αποτελεί, απ ότι έχω αντιληφθεί, την άποψη κάποιου. Τίνος ειναι αλήθεια γιατι το βλέπω ανυπόγραφο.

Δεν αναφέρει κάποιο γεγονός. Ο αρθρογράφος αποκαλύπτει μια "μυστική" συμφωνία, την οποία ο καθένας μας μπορει να αμφισβητήσει και εν τέλη το παραδέχεται και ο ίδιος.

 

Ομως όταν δεν υπάρχουν χαρτιά και οι συντελεστές μιας τέτοιας άγραφης
συμφωνίας βρεθούν ενώπιον καταστάσεων σαν αυτή που περιγράφεται τώρα τα
πράγματα γίνονται δύσκολα και θέτουν εν αμφιβόλω τις μέχρι χθες
θερμότατες μεταξύ τους σχέσεις. Πόσω μάλλον αφού, όπως εσχάτως έγινε
γνωστό, η όλη συμφωνία Ομοσπονδίας - Γιαννάκη δεν είχε καταστεί δυνατό
να αποτυπωθεί σε ένα γραπτό κείμενο, επειδή υπήρχαν διαφωνίες για
κάποιες μικρολεπτομέρειες...

Πάντως ακόμα και ο αρθρογράφος, δεν διαφωνεί με την άποψή μου, οτι ο Γιαννακης έφυγε απ την Εθνική για οπαδικούς λόγους.

 

Μοναδική αιτία, ο φόβος της (αν όχι η βεβαιότητα) ότι η ταυτόχρονη
παρουσία του Γιαννάκη στο τιμόνι του Ολυμπιακού και της Εθνικής θα
καθιστούσε την τελευταία μέρος της σφοδρής αντιπαράθεσης ανάμεσα στους
«ερυθρόλευκους» και τους «πράσινους», γεγονός που με μαθηματική ακρίβεια
θα απέβαινε καταστρεπτικό για την «επίσημη αγαπημένη» των Ελλήνων
φιλάθλων.

 

Ουσιαστικά, επειδή δε μπορούσαν να αντιμετωπίσουν τη καφρίλα (ουτε τωρα μπορουν), διότι δεν θέλησαν ποτέ να την αντιμετωπίσουν κατά την άποψή μου, αποφάσισαν να "απολύσουν" τον πιο επιτυχημένο προπονητή της Εθνικής. Δηλαδή πονάει κεφάλι, κόψει πόδι.

Πολύ λανθασμένη αντίληψη.

 

Η Ομοσπονδία όφειλε να βγάλει ανακοίνωση και μάλιστα μέσω του Βασιλακόπουλο αν ηταν δυνατόν (για προφανης λόγους), οτι στηρίζει τον Γιαννάκη ο οποίος ειναι καθαρά επαγγελματίας και δεν έχει ίχνος οπαδισμού επάνω του, και όχι να αφήσει να αιωρήται αυτή η ανασφάλεια η οποία και οδήγησε στην εκδίωξη του.

 

Ο Γιαννάκης έχει στιγματιστεί πλέον γιαυτό και δε θα επιστρέψει στην Εθνική και αυτό ειναι λόγω της μ@λ@κισμένης νοοτροπιας που έχουμε σαν Ελληνες οπαδοι.

 

Εσυ μπορει να εισαι σωστός οπαδός που να βλέπεις τον Γιαννάκη ως την κατάλληλη λύση για τον πάγκο της Εθνικης οπως και εγω.

Αλλοι κοιτάνε το παρελθόν του και οτι προπόνησε με πάθος τον Ολυμπιακό (Θα μπορουσε να ηταν ο ΠΑΟ και να ειχαν οι γαβροι το προβλημα...δεν έχει σημασία)

 

Καταφέραμε να υποβιβάσουμε την ιδια μας την Εθνικη με τη σκατονοοτροπία μας και τον εγωισμό μας.

 

Και το κακό ειναι, πως δεν έχουμε βγάλει τόσα χρόνια έναν άνθρωπο που θα μπορέσει να την αναλάβει και θα χαίρει τον σεβασμό όλων των Ελλήνων παιχτών.

 

Εύχομαι να ασχοληθεί με τη προπονητική ο Δ.Δ. ή ο Παπαλουκάς. Αν μη τι άλλο τους σέβονται όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 δεν λέω ότι ο Γιαννάκης ήταν πιο σπουδαίος από τον Διαμαντίδη.

Αυτο λες.

Το λεει ο Cossetious

 

ΥΓ. Δεκτο, πολλοι θεωρουν την Εθνικη μεγιστο κριτηριο μεταξυ αθλητων, απλα πιστευω οτι δεν μαθαμε ποτε που μπορουσε να παει ο ΔΔ την Εθνικη γιατι προτιμησε να απεχει απο το πανηγυρακι που ειχε στηθει τοτε. Οσο για μεταλλιο, κατσε γιατι μπερδευομαι. Στη Σαιταμα ή το Βελιγραδι ο Παπαλουκας ηταν ο ηγετης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς Midi και DKNI.

 

Θεωρώ ότι όταν συζητάμε για το πόσο μεγάλος θα μείνει ένας παίκτης στην ιστορία, μπαίνουν πολλά κριτήρια, όπως:

1. Πόσο καλός ήταν στην κορύφωση της καριέρας του.

2. Πόσο διάστημα έπαιξε σε κορυφαίο επίπεδο.

3. Πόσους τίτλους πήρε.

4. Τι ρόλο είχε στις ομάδες που έπαιξε.

Πολλά άλλα μπορεί να πει κανείς. Προσωπικότητα, τεχνικά χαρακτηριστικά, αν έκανε πράγματα που δεν έκανε άλλος, αν ήταν σταθερός, αν είχε τραυματισμούς κτλ. Και όλα αυτά τα κρίνεις αναγκαστικά και στον σύλλογο και στην εθνική. Ο Γκάλης δε θα ήταν ο μύθος που είναι σήμερα, αν δεν είχε το '87 και το '89 με την εθνική.

 

Το τι βαρύτητα δίνει ο καθένας σε κάθε κριτήριο είναι εν τέλει υποκειμενικό. Άλλος μπορεί να σου πει ότι ο Φάνης ήταν τόσο μπροστά από την εποχή του, που δε με νοιάζει ότι ήταν άτιτλος, εγώ τον θεωρώ κορυφαίο. Άλλος σου λέει ο Αλβέρτης πήρε χιλιάδες κούπες ως αρχηγός, δεν μπορείς να μην τον βάλεις στους κορυφαίους κτλ.

 

Για το Γιαννάκης-Διαμαντίδης ας πούμε, προφανώς ο Διαμαντίδης πήρε περισσότερες κούπες και ως πρώτο βιολί του ΠΑΟ, ενώ ο Γιαννάκης δεν ήταν το πρώτο βιολί μπορεί και ποτέ. Αλλά δε θα πω εύκολα Διαμαντίδης>Γιαννάκης ως πρόσωπα στην ιστορία του μπάσκετ (ως παίκτες λέμε πάντα), γιατί ο Γιαννάκης έχει το συν της μακρόχρονης παρουσίας και προσφοράς στην εθνική.

 

Και συγγνώμη, αλλά 2005-2007, ο Παπαλουκάς ήταν ο ηγέτης της εθνικής. Το 2005 έχει κάνει τα παιχνίδια της ζωής τους σε προημιτελικό-ημιτελικό-τελικό. Στον ημιτελικό με τη Γαλλία έχει πάρει όλες τις επιθέσεις του τελευταίου λεπτού πάνω του, εκτός από μία που δίνει ασίστ στον Λάζο και την τελευταία, που είχε αποβληθεί με φάουλ. Ο ΔΔ μόνο στο τελευταίο σουτ πιάνει μπάλα.

Το 2007, στην άλλη επική ανατροπή με Σλοβενία, επίσης έχει κάνει όλη την ανατροπή σχεδόν μόνος του. Για μένα, ηγέτης είναι αυτός που θα πάρει την μπάλα όταν "καίει". Ε, αυτή την περίοδο στην εθνική ήταν ο ΘΠ (κυρίως το 2005-6). Το 2010, ας πούμε, εννοείται ότι ήταν ο ΔΔ. Να σημειώσω ότι λέγοντας "ηγέτης" δεν εννοώ απαραίτητα αυτός που είχε την καλύτερη απόδοση συνολικά. Ο Ζήσης ήταν πρώτος σκόρερ της εθνικής το 2005, αλλά δεν θα πει κανείς ότι ήταν ο ηγέτης της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίνος ειναι αλήθεια γιατι το βλέπω ανυπόγραφο.

 

Του Φίλιππου   ( :P )

 

 

 

Εύχομαι να ασχοληθεί με τη προπονητική ο Δ.Δ. ή ο Παπαλουκάς. Αν μη τι άλλο τους σέβονται όλοι.

 

...ου, ναι.

Πληροφοριακά, ο Γιαννάκης διετέλεσε το ουσιαστικό κομμάτι της μπασκετικής του ζωής, στα κίτρινα, και στην ουσία όλοι χεστήκανε όταν (με το που τέλειωσε -άδοξα- η "αυτοκρατορία") τ' άλλαξε για πράσινα (pun here. Intended κι όλας). "Μισητές" είχε μόνο 500Κ Τουρ...Βουλ...τεσπα, ΠΑΟΚτζήδες, κι αυτούς για μόνο όσο ήταν "πάνω". Με το που "κατέβηκε", δεν υπήρχε "ΠΑΟ-ΟΣΦΠ" (ή το ανάποδο) στο μπάσκετ (....αφού υπήρχε μόνο ο ινδοτάφος, τί να λέμε), και οι σκωληκοχτροί ακόμα τον ξέχασαν εντελώς. Κι όμως "μισήθηκε", μετά, κάτω, όταν με το πέρασμα των χρόνων κύλησε προς τα κάτω και γιγαντώθηκε μάλιστα, η σπυριάρα. Από εκατομμύρια πλέον, κι όχι 500Κ μόνο. Κι ας τους είχε φέρει "με τον Γκάλη και τ' άλλα παιδιά", την πρώτη και συγκλονιστικότερη κούπα.  

...κι εσύ πιστεύεις, ότι ΔΔ και ΘΠ που βάφτηκαν από νωρίς στα χρώματα που ξέρουμε σε εποχές που η πόλωση ήταν πλεον τέρας, θα "τους σέβονται όλοι" ; Κανένας (κολλημένος) γαύρος δεν πρόκειται να στηρίξει ΔΔ, όπως και κανένας (κολλημένος) βάζελος ΘΠ. Μη σου πω ότι μέχρι και για το !!@#$@ της @$@& τους θ' ακούσουνε...

 

- - - - - - - 

 

...όσο για ηγετιλίκι του ΔΔ στην Εθνική, απορώ γιατί το παλεύετε. Ο Μήτσος έχει υπάρξει ηγέτης μόνο στον ΠΑΟ. Παιχτούρα στην Εθνική, ναι, αλλά όχι ηγέτης της. Τελευταίος πραγματικός ηγέτης της, ο Γιαννάκης ήταν, είτε εντός παρκέ, είτε στον προπονητικό πάγκο.

 

Φίλιπ, όπως άλλο ο πρώτος σκόρερ, έτσι άλλο και ο παίκτης με την καλύτερη απόδοση "στα δύσκολα" ΣΕ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ. Ηγέτης είναι αυτός που είτε πουσάρει τους άλλους και τους κάνει μάγκες, είτε αυτός που τους συμπαρασύρει με την απόδοσή του, ΜΟΝΙΜΩΣ.

Ναι, σαφώς έπαιξε κάποια πολύ καλά παιχνίδια ο Παπ, και σαφώς ήταν και εξέχουσας σημασίας αυτά. Όπως όμως δεν λες "θεό" τον Τζιμ Κάρει στο "Θεός Μια Μέρα", έτσι δεν τον λες και ηγέτη της τον Παπ "για περιορισμένες εμφανίσεις". Η "γενιά του '04-07", ήταν ΟΜΑΔΑ, στη οποία ξεπεταγόντουσαν διάφοροι σε διάφορες περιπτώσεις και "κάνανε το θαύμα". ΘΠ, ΔΔ, ο Σπάμμερ, ο Ζήσης, ο Φώτσης, Ντικούδης κλπ...Μέχρι κι ο χοντρός δηλαδή. ΑΝ μπορεί ν' αποκληθεί κάποιος ηγέτη της, αυτός δεν φορούσε φανέλα/σορτσάκι αλλά κοστούμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που θα μείνει ενα απο τα αγαπημένα και προστατευμένα παιδιά των διαιτητών.

 

Θα τον διασύρουμε τον Δημητράκη και είμαι σίγουρος οτι οτι τους εχει προσφέρει οι βάζελοι οι πολυθρόνες θα τα λησμονήσουν.

Διότι πάντα σε πολλούς μένει η τελευταία εικόνα του παίκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Φίλιπ, όπως άλλο ο πρώτος σκόρερ, έτσι άλλο και ο παίκτης με την καλύτερη απόδοση "στα δύσκολα" ΣΕ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ. Ηγέτης είναι αυτός που είτε πουσάρει τους άλλους και τους κάνει μάγκες, είτε αυτός που τους συμπαρασύρει με την απόδοσή του, ΜΟΝΙΜΩΣ.

Ναι, σαφώς έπαιξε κάποια πολύ καλά παιχνίδια ο Παπ, και σαφώς ήταν και εξέχουσας σημασίας αυτά. Όπως όμως δεν λες "θεό" τον Τζιμ Κάρει στο "Θεός Μια Μέρα", έτσι δεν τον λες και ηγέτη της τον Παπ "για περιορισμένες εμφανίσεις". Η "γενιά του '04-07", ήταν ΟΜΑΔΑ, στη οποία ξεπεταγόντουσαν διάφοροι σε διάφορες περιπτώσεις και "κάνανε το θαύμα". ΘΠ, ΔΔ, ο Σπάμμερ, ο Ζήσης, ο Φώτσης, Ντικούδης κλπ...Μέχρι κι ο χοντρός δηλαδή. ΑΝ μπορεί ν' αποκληθεί κάποιος ηγέτη της, αυτός δεν φορούσε φανέλα/σορτσάκι αλλά κοστούμι.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Γι' αυτό και γίνεται τέτοιου είδους συζήτηση. Δε νομίζω πχ στο γερμανικό insomnia να υπάρχουν διαφωνίες για το ποιος ήταν ο ηγέτης της εθνικής τους (είναι αυτονόητο ότι ήταν ο Femerling :-D). To λέω μόνο με την έννοια "είναι τελευταίο λεπτό, ποιός θα πάρει τη μπάλα;". Εκείνη την εποχή η αυτονόητη απάντηση ήταν ο Παπαλουκάς. Το 2009 ήταν ο Σπανούλης. Το 2010 ήταν ο Διαμαντίδης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...