Προς το περιεχόμενο

Ποια πολεμικη τεχνη να επιλεξω;


johnny008

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

 

Εδώ και καιρό, έχω βάλει στόχο να ξεκινήσω μια πολεμική τέχνη.

Έχω κάνει πολλά search στο νετ, αλλά δεν έχω βρει κάτι το οποίο να με έχει βοηθήσει ουσιαστικά.

Αυτό το οποίο θέλω είναι να μπορώ να ανταπεξέλθω σε καυγάδες που ενδεχομένως θα μου τύχουν στο δρόμο (μιας και τα θέλει ο πισινός μου). Μέχρι στιγμής έχω σταθεί αρκετά τυχερός και βαρώντας όπου να'ναι κατάφερα να την γλιτώσω. Αυτό που ψάχνω είναι κυρίως μια τέχνη αυτοάμυνας η οποία όμως θα προυποθέτει και μυική δύναμη. Είναι κάτι, το οποίο εαν το ξεκινήσω, δεν υπάρχει περίπτωση να το βαρεθώ και εν συνεχεία να το παρατήσω. Το κακό είναι ότι μένω στα Χανιά, ένα μέρος στο όπου οι δυνατότητες είναι πολύ περιορισμένες και δεν έχω πολλές επιλογές.

Οπότε, εάν γνωρίζετε κάποια πολεμική τέχνη η οποία συνδυάζει δύναμη, τεχνική και καλή αυτοάμυνα είναι καλοδεχούμενη. Είμαι 181 εκατοστά και ζυγίζω περίπου 65 κιλά.

 

ΥΓ. Έχω ακούσει διθυράμβους ολόκληρους γα την Krav Maga, μία τέχνη η οποία χρησιμοποιείται κυρίως από στρατιώτες και αποσκοπεί στην αυτοάμυνα. Είδα μερικά videos και έπαθα πλάκα.

 

Εάν δεν έγινα κατανοητός σε κάτι, παρακαλώ να με ρωτήσετε ό,τι θέλετε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προφανως δεν σε ενδιαφερει λοιπον καποια τεχνη/αθλημα σαν σπορ ή γυμναστικη αλλα θες για πρακτικους σκοπους

 

Σε αυτη την περιπτωση σου προτεινω το Κrav Maga που ειναι Ισραηλινη "τεχνικη αυτοαμυνας", δεν ειναι τεχνη, ειναι στυγνη τακτικη μαχης, επιβιωσης και επιβολης στον αντιπαλο με οτι μεσο υπαρχει διαθεσιμο

 

Και επειδη λες οτι μπλεκεις σε καυγαδες, δασκαλος Krav Maga, Ισραηλινος, πρωην στρατιωτικος (κραταω μια αμφιβολλια και για πρωην Μοσαντ), δηλαδη οτι πιο street fighter και στυγνος Killer μπορεις να βρεις στην ερωτηση μαθητη του "ποιος θα κερδισει αν πλακωθει κικ μποξερ, καρατεκα, καποιος που κανει krav maga κτλ στο δρομο"

 

Αυτος που εχει το οπλο

 

κοινως προσεχε που μπλεκεις, γιατι αργα η γρηγορα θα μπλεξεις καπου ασχημα. Οσο κραβ μαγκα, οσο κικ μποξ και οσο ΜΜΑ και αν ξερεις, αν επιμενεις να μπλεκεις, καποια στιγμη θα βρεθεις απεναντι σε καποιον που θα σου κολλησει αν οχι κουμπουρι στο κεφαλι, κανα μαχαιρι στο λαιμο και εκει μονο στις ταινιες κερδιζει ο "καλος"

Αυτα απο μενα. Προσωπικα σαν αθλημα, γυμναστικη και irl εφαρμογη, το κικ μποξ με καλυπτει (υποθετω αλλα παιδια θα εχουν ασχοληθει με κατι αλλο, 1-2 φιλοι απο κικ μποξ που κατεβαιναν σε αγωνες το γυρισαν στο "μαι ται" οποτε υποθετω πρεπει να ειναι καλυτερο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.

 

Εδώ και καιρό, έχω βάλει στόχο να ξεκινήσω μια πολεμική τέχνη.

Έχω κάνει πολλά search στο νετ, αλλά δεν έχω βρει κάτι το οποίο να με έχει βοηθήσει ουσιαστικά.

Αυτό το οποίο θέλω είναι να μπορώ να ανταπεξέλθω σε καυγάδες που ενδεχομένως θα μου τύχουν στο δρόμο (μιας και τα θέλει ο πισινός μου). Μέχρι στιγμής έχω σταθεί αρκετά τυχερός και βαρώντας όπου να'ναι κατάφερα να την γλιτώσω. Αυτό που ψάχνω είναι κυρίως μια τέχνη αυτοάμυνας η οποία όμως θα προυποθέτει και μυική δύναμη. Είναι κάτι, το οποίο εαν το ξεκινήσω, δεν υπάρχει περίπτωση να το βαρεθώ και εν συνεχεία να το παρατήσω. Το κακό είναι ότι μένω στα Χανιά, ένα μέρος στο όπου οι δυνατότητες είναι πολύ περιορισμένες και δεν έχω πολλές επιλογές.

Οπότε, εάν γνωρίζετε κάποια πολεμική τέχνη η οποία συνδυάζει δύναμη, τεχνική και καλή αυτοάμυνα είναι καλοδεχούμενη. Είμαι 181 εκατοστά και ζυγίζω περίπου 65 κιλά.

 

ΥΓ. Έχω ακούσει διθυράμβους ολόκληρους γα την Krav Maga, μία τέχνη η οποία χρησιμοποιείται κυρίως από στρατιώτες και αποσκοπεί στην αυτοάμυνα. Είδα μερικά videos και έπαθα πλάκα.

 

Εάν δεν έγινα κατανοητός σε κάτι, παρακαλώ να με ρωτήσετε ό,τι θέλετε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Τα Χανιά έχουν εγκληματικότητα; Καλά καλά δεν έχουν κόσμο.;ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Χανιά έχουν εγκληματικότητα; Καλά καλά δεν έχουν κόσμο.;ρ

 

Αστειεύεσαι; :whistle: Έχω ζήσει στην Αμερική 3 χρόνια σε ένα μέρος όπου οι συμμορίες έδιναν και έπαιρναν. Ποτέ μου δεν είχα πρόβλημα.

Στα Χανιά, δε έχω ξαναδεί τόσα μαχαίρια, όπλα και 19χρονους να πλακώνουν στο ξύλο όποιον βρουν μόνο και μόνο επειδή κάποιος τόλμησε απλά να τους κοιτάξει. Δεν κάνω πλάκα, η κατάσταση και η αλητεία στα Χανιά, φτάνει σε απίστευτο βαθμό.

 

Τα Χανιά έχουν εγκληματικότητα; Καλά καλά δεν έχουν κόσμο.;ρ

Προφανως δεν σε ενδιαφερει λοιπον καποια τεχνη/αθλημα σαν σπορ ή γυμναστικη αλλα θες για πρακτικους σκοπους

 

Σε αυτη την περιπτωση σου προτεινω το Κrav Maga που ειναι Ισραηλινη "τεχνικη αυτοαμυνας", δεν ειναι τεχνη, ειναι στυγνη τακτικη μαχης, επιβιωσης και επιβολης στον αντιπαλο με οτι μεσο υπαρχει διαθεσιμο

 

Και επειδη λες οτι μπλεκεις σε καυγαδες, δασκαλος Krav Maga, Ισραηλινος, πρωην στρατιωτικος (κραταω μια αμφιβολλια και για πρωην Μοσαντ), δηλαδη οτι πιο street fighter και στυγνος Killer μπορεις να βρεις στην ερωτηση μαθητη του "ποιος θα κερδισει αν πλακωθει κικ μποξερ, καρατεκα, καποιος που κανει krav maga κτλ στο δρομο"

 

Αυτος που εχει το οπλο

 

κοινως προσεχε που μπλεκεις, γιατι αργα η γρηγορα θα μπλεξεις καπου ασχημα. Οσο κραβ μαγκα, οσο κικ μποξ και οσο ΜΜΑ και αν ξερεις, αν επιμενεις να μπλεκεις, καποια στιγμη θα βρεθεις απεναντι σε καποιον που θα σου κολλησει αν οχι κουμπουρι στο κεφαλι, κανα μαχαιρι στο λαιμο και εκει μονο στις ταινιες κερδιζει ο "καλος"

Αυτα απο μενα. Προσωπικα σαν αθλημα, γυμναστικη και irl εφαρμογη, το κικ μποξ με καλυπτει (υποθετω αλλα παιδια θα εχουν ασχοληθει με κατι αλλο, 1-2 φιλοι απο κικ μποξ που κατεβαιναν σε αγωνες το γυρισαν στο "μαι ται" οποτε υποθετω πρεπει να ειναι καλυτερο)

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Κανενα αθλημα δεν θα σε βοηθησει αν δεν βοηθησεις εσυ τον εαυτο σου στον ψυχολογικο τομεα,πηγαινε σε εναν γιατρο να μιλησεις για τους φοβους σου.Οσο για καποιο αθλημα εγω κανω πυγμαχια και μπορω να πω οτι ειναι αρκετα ζορικο να τις παιξεις με πυγμαχο στον δρομο.Καλη συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Η καλύτερη πολεμική τέχνη που θα μπορούσε να σε καλύψει σε αυτό που ψάχνεις λέγεται Jeet Kune Do ( Τζιτ Κουν Ντο ) . Tην δημιούργησε ο Bruce Lee και είναι μόνο μάχη του δρόμου. Σου δείχνει πως να βγάζεις τον άλλον νοκ άουτ με όσο λιγότερες κινήσεις γίνεται.Σου δείχνει τεχνικές για άμυνα σε επίθεση με μαχαίρι , με ρόπαλο κλπ. Θα σε βοηθήσει πάρα πολύ , καθώς επίσης έχει και πολύ σκληρή προπόνηση. Εάν έχεις την δυνατότητα , ξεκίνησε χωρίς δεύτερη σκέψη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως ειδικά και στα Χανιά που βρίσκεσαι οι δυνατότητες για να κάνεις Jeet Kun Do ή Krav Maga είναι ελάχιστες... ( Θα βρεθεί Χανιώτης πρώη Μοσάντ ή μαθητής του Μπρους Λη...)

 

Για μένα η Πυγμαχία που ανέφερε ένας φίλος πιο πάνω ή και το Kick Boxing  είναι μια καλή λύση να αποκτήσεις καλή φυσική κατάσταση και να πάρεις μια ιδέα του πως μπορείς να ανταπεξέλθεις σε μια ανεπιθύμιτη κατάσταση...

 

Βασική σου μέριμνα πρέπει να είναι όμως η αποφυγή ενός καβγά παρά το πως θα καταφέρεις να βγεις νικητής.... Πίστεψέ με σε ένα καβγά στο δρόμο ( όπως και αν εξελιχθεί αυτός ) δεν υπάρχει νικητής....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου αποψη πάντα ειναι το tae kwo do.

Ωραία πολεμική τέχνη, μαθαίνεις να αμύνεσαι ενώ ξέρεις μέχρι που πάνε τα χέρια και ανα πάσα στιγμη ελέγχεις τις δυνάμεις. Εννοείται πως όσο πιο τσαμπουκάς και εκνευρισμένος ειναι ο άλλος τόσο ευκολότερα τον νικάς.

Καθαρά αμυντικη τέχνη φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου αποψη πάντα ειναι το tae kwo do.

Ωραία πολεμική τέχνη, μαθαίνεις να αμύνεσαι ενώ ξέρεις μέχρι που πάνε τα χέρια και ανα πάσα στιγμη ελέγχεις τις δυνάμεις. Εννοείται πως όσο πιο τσαμπουκάς και εκνευρισμένος ειναι ο άλλος τόσο ευκολότερα τον νικάς.

Καθαρά αμυντικη τέχνη φυσικά.

Καμια σχεση με αυτο που ζηταει ο ts. Αθλημα ειναι αυτο. Το μονο που δεν κανει για την περιπτωση του φιλου. :)

 

Johnny πηγαινε και παρακολουθησε προνηση απο 2-3 σχολες που θεωρεις καλες. Και διαλεγεις. Ειναι και τι ταιριαζει στον καθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να πω πως συμφωνώ με kick-box και krav maga..

 

Έπειτα, κάτι που με εξέπληξε είναι πως δεν έχει γίνει αναφορά στο παραδοσιακό wing chun..

 

Είναι ένα είδος kung fu, στο οποίο βασίστηκε κατά ένα μέρος το Jeet Kun Do του Bruce Lee, και η λογική του βασίζεται καθαρά σε αμυντική τακτική, και γενικά στην απόλυτη αυτοάμυνα.

 

Είχα ξεκινήσει και λόγω περιορισμένου χρόνου έκανα μόνο 4 μήνες αλλά είχα εκπλαγεί.

 

Αν κάνεις 1 χρόνο εντατικά (για κάποιους λιγότερο, για κάποιους περισσότερο, έναν ΜΟ βάζω), είναι πολύ δύσκολο να σε ακουμπήσει μπουνιά ή κλωτσιά...Έχεις μάθει δηλαδή πως να προστατεύσεις τον εαυτό σου από όλες τις πιθανές επιθέσεις (όχι μαχαίρια όπλα κλπ, αυτά έρχονται αργότερα αλλά ΚΑΛΥΤΕΡΑ να μην μπλέξεις ποτέ) και να βγάζεις νοκ αουτ τον αντίπαλό σου με όσο το δυνατόν πιο λίγες κινήσεις χτυπώντας σε σημεία πίεσης κυρίως.

Μετά τον 1ο χρόνο απλά περνάς σε άλλη φάση :Ρ

 

Αλλά να ξέρεις, η φιλοσοφία του βασίζεται στην χρήση των τεχνικών αυτοάμυνας που μαθαίνεις ΜΟΝΟ όταν δεν μπορείς να αποφύγεις τον καυγά με κάποιον άλλον τρόπο.. Είτε αυτός είναι να φύγεις από το σημείο είτε να λύσεις το πρόβλημα με τα λόγια..

 

Αν σε ενδιαφέρει ψάξτο και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε..

 

ΥΓ. Υπάρχουν πολλές διαφορετικές μορφές wing chun πλέον στις οποίες πολλοί δάσκαλοι προσαρμόζουν και τεχνικές από άλλες πολεμικές τέχνες (karate,jundo κλπ). Παντως αν βρω και πάλι τον χρόνο θα συνεχίσω χωρίς δεύτερη σκέψη! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρετε επίσης οτι όσο πιο σκληρή είναι μια πολεμική τέχνη, θα έχει και βίαιες προπονήσεις. Τρως και ρίχνεις ξύλο στις προπονήσεις με 2 λόγια, αρα ταυτόχρονα φθείρεσαι και εσύ στην καθημερινότητα της προπόνησης. Επίσης οι μαθητές θα είναι ακόμα πιο πωρωμένοι, και θα συναντήσεις και αρκετούς φασίστες.

 

Επιμένω εγώ, δες προπονήσεις πριν γραφτείς καπου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις να υπάρχει πιστοποιημένη σχολή wing chun στα Χανιά......?

Μία αυτή: http://www.polemikes-tehnes.gr/sxoles/16/Wing-Chun-Kung-Fu-Academy

και μία από τις διαφορετικές μορφές που ανέφερα είναι αυτή: http://www.garylamwingchungreece.gr/contactgr.html

 

 

Να ξέρετε επίσης οτι όσο πιο σκληρή είναι μια πολεμική τέχνη, θα έχει και βίαιες προπονήσεις. Τρως και ρίχνεις ξύλο στις προπονήσεις με 2 λόγια, αρα ταυτόχρονα φθείρεσαι και εσύ στην καθημερινότητα της προπόνησης. Επίσης οι μαθητές θα είναι ακόμα πιο πωρωμένοι, και θα συναντήσεις και αρκετούς φασίστες.

 

Επιμένω εγώ, δες προπονήσεις πριν γραφτείς καπου.

Συμφωνώ απόλυτα με το να δει προπονήσεις!!

 

Και αν αυτό για τη βία που λες αναφέρεσαι στο wing chun, ο κάθε δάσκαλος τις προπονήσεις τις κάνει με δικό του τρόπο. Σε μένα ας πούμε δεν υπήρχαν ποτέ κατά τη διάρκεια των προπονήσεων κανονικές μπουνιές. Μόνο σε στυλ "αγώνα", το λεγόμενο σπάρινγκ στο οποίο φοράς όλα τα προστατευτικά και "μαλώνεις" με κάποιον συναθλητή σου δοκιμάζοντας στην πράξη ότι έχεις μάθει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια σχεση με αυτο που ζηταει ο ts. Αθλημα ειναι αυτο. Το μονο που δεν κανει για την περιπτωση του φιλου. :)

 

Johnny πηγαινε και παρακολουθησε προνηση απο 2-3 σχολες που θεωρεις καλες. Και διαλεγεις. Ειναι και τι ταιριαζει στον καθενα.

Δοκιμασε να δειρεις κάποιον που ασκεί ενα τέτοιο άθλημα.

Χαλαρώστε λιγο με τις ψαγμένες τεχνικές και τα κικμποξ επιθετικες χαζομαρες.

Πριν μάθετε να δερνετε μάθετε πρωτα πως να μη τις τρωτε.

Δε ξερω τι μουφες σας εχουν πει αλλα αν γνωρίζεις καλά το "αθλημα" ο κικμποξερ ουτε να σε πλησιασει δε προλαβαίνει.

Το θεμα ειναι τι θέλει κανείς νσ κάνει κ ποσο γρηγορα. Ναι με κικ μποξ απ το πρωτο χρονο θα ξερεις να δερνεις εναν τύπο που δεν εχει ξαναπλακωθει.

Αν το σωμα θέλεις να πηγαινει μονο του θα αφωσιωθεις για χρονια σε μια πολεμικη τεχνη, θα μάθεις να μη τσακώνεσε πότε κ αν θα χρειαστεί τα χερια σου κ τα ποδια σου θα αποφεύγουν ενστικτωδος οποιαδήποτε λαβή.

Εντομεταξυ μολις ειδα ότι το ποστ είναι του 2012. Χαχσ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να δειρεις κάποιον που ασκεί ενα τέτοιο άθλημα.

Χαλαρώστε λιγο με τις ψαγμένες τεχνικές και τα κικμποξ επιθετικες χαζομαρες.

Πριν μάθετε να δερνετε μάθετε πρωτα πως να μη τις τρωτε.

Δε ξερω τι μουφες σας εχουν πει αλλα αν γνωρίζεις καλά το "αθλημα" ο κικμποξερ ουτε να σε πλησιασει δε προλαβαίνει.

Το θεμα ειναι τι θέλει κανείς νσ κάνει κ ποσο γρηγορα. Ναι με κικ μποξ απ το πρωτο χρονο θα ξερεις να δερνεις εναν τύπο που δεν εχει ξαναπλακωθει.

Αν το σωμα θέλεις να πηγαινει μονο του θα αφωσιωθεις για χρονια σε μια πολεμικη τεχνη, θα μάθεις να μη τσακώνεσε πότε κ αν θα χρειαστεί τα χερια σου κ τα ποδια σου θα αποφεύγουν ενστικτωδος οποιαδήποτε λαβή.

Εντομεταξυ μολις ειδα ότι το ποστ είναι του 2012. Χαχσ

 

:-O Τώρα το παρατήρησα και εγώ :-Ρ ότι να ναι  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...