Προς το περιεχόμενο

Ποια πολεμικη τεχνη να επιλεξω;


johnny008

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20-50 ευρώ. Ανάλογα την σχολή τώρα. Μου αρέσουν τα γυμναστήρια που έχουν και σχολή και σου κάνουν έκπτωση. Και πας όποτε θες.

 

Πολεμική τέχνη χωρίς γυμναστήριο έστω 1-2 φορές την εβδομάδα, δεν υπάρχει. Οκ, υπάρχει, αν έχεις κάποια στανταρ δύναμη, καλό θα είναι και λίγο γυμναστήριο. Η ωμή δύναμη μην είναι και το καλύτερο όλων...

 

Οι καλές σχολές έχουν όργανα γυμναστικής μέσα σε κάποιο σημείο. 3-4 για τις βασικές ασκήσεις...

 

 

Αυτή ακριβώς η άποψη διαχωρίζει τις πολεμικές τέχνες από τα αθλήματα και τις τεχνικές για ξύλο και αυτοάμυνα. 

 

 

 

Προφανώς και υπάρχει πολεμική τέχνη χωρίς γυμναστήριο. Προφανώς και η ωμή δύναμη είναι το τελευταίο που σε νοιάζει σε μία πολεμική τέχνη και όχι άθλημα ή τεχνική ξύλου/αυτοάμυνας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παλιο το νημα αλλα θα πω την αποψη μου μιας και το ειδα.

 

Οποιαδηποτε πολεμικη τεχνη μπορει να σου δωσει δυναμη, ταχυτητα,αυτο αμυνα,αντανακλαστικα και πολλα αλλα,αλλα καμια δεν μπορει να σου δωσει καρδια αυτην η την εχεις ειτε οχι.

Οι πολεμικες τεχνες συνηθως ειδικευοντε σε μια αποσταση μαχης αλλα εχουν λυσεις και για τις υπολοιπες [5 ειναι οι αποστασεις μαχης κλωτσιας,γροθιας,αγκωνιας-γονατιας,ορθια παλη και παλη εδαφους].Συνηθως εχουν γυμναστικη που δεν φαινεται στο ματι [πχ τετραγωνοι κοιλιακοι]αλλα ειναι ουσιαστικη οπως ενδυναμωση αθρωσεων.

Επειδη ειναι σχεδιασμενες οι περισσοτερες [οχι ολες φυσικα]για ενας πιο αδυναμος ανθρωπος να μπορει να αμυνθει [προσεχτε οχι κατα αναγκη κερδισει]εναντιον ενος πιο δυνατου,εχουν αλλο τροπο παραγωγης δυναμεως και οχι μονο με τους μυες.

Πχ καποιες χρησιμοποιουν πολυ μοχλους και κυκλικη κινηση,αλλες τις αθρωσεις και ευθυγραμη κινηση κτλ.

 

Παιζοε τρομερο ρολο οχι μονο η τεχνη που θα κανεις αλλα και εσυ να εχεςι υπομονη σαν μαθητης αλλα και ο καλος δασκαλος θελει πολυ καλη χημεια των τριων.

 

 

Τωρα τα μαχητικα αθληματα εχουν πολυ γυμναστικη και ειδικευοντε σε μια αποσταση μαχης συνηθως με κανονες και κατηγορειες βαρους,θελουν και αυτα το χρονο του αλλα δεν σου μαθαινουν αντιμετωπιση-χειρισμο οπλων πολλους αντιπαλους κτλ.

Ακομα και τα ΜΜΑ ειναι μιξη πολλων πολεμικων τεχνων και μαχητικων αθληματων υβριδικες μορφες κυρθως.

 

Τωρα τα συστηματα αυτοαμυνας ειναι κυριως βασικες τεχνικες πολεμικων τεχνων που μαθαινοντε σχετικα γρηγορα χωρις μεγαλες τεχνικες απαιτησεις.Πχ το Krav maga που αναφερθηκε πιο πανω ειναι μια μιξη βασικης πυγμαχιας και βασικοτατου Jiu jistsu [απο διαφορα Ryu]και μερικες βασικες κλωστιες αλλων συστηματων.

 

 

Αυτα σε γενικες πολυ γενικες γραμμες ελπιζω να βοηθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Tae kwon do εχει γινει πολυ εμπορικο. Ζωνες αβερτα. Αλλα καλο ξυλίκη. Λακτισματα και γρηγοραδα....

Αλλα θα μιλησω για το traditional wing chun. Το ανεφερε και ενας αδερφος πιο πανω. Close compat fights.Συνδιασμος χερια ποδια σε πρωτο χρονο. Δλδ αμυνα και επιθεση ταυτοχρονα. Κανω εναν χρονο και μπορω να πω οτι ειμαι ενθουσιασμενος. Η Sifu μας ειναι ανεγνωρισμενη απο το εξωτερικο,νομιμη και με μπολικα πτυχια,οχι μονο σε μαχητικες τεχνες. Μας κανει και ελληνορωμαικη,γιατι οντως πεφτεις στο εδαφος σε real time και μπολικο,μα μπολικο crossfit..... Σαλονικη ολα αυτα.

Πιστευω οτι αξιζει να το δοκιμασει καποιος... αυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα Traditional wing chun προφανως εννοεις την Εξηνταβελονη στην Θεσσαλονικη,κανω λαθος?

 

Εαν κανεις σε αλλη Sifu ποια ειναι αυτη?

Εαν κανεις στην Χρυσα απλα δεν θελω να πω κατι παραπανω απλα σε ρωταω εαν καταλαβα καλα.

το wing chun εχει ολοκληρο δικο του ασκησιολογιο και τεχνικες εδαφους που δεν εχουν σχεση με παλη η BJJ φυσικα το wing chun δεν ειδικευεται στο εδαφος απλα το αναφερω.

 

Για το Tae kwon do για πιο απο ολα τα στυλ λες το WTF,ITF,GTF?

Εχουν τεραστιες διαφορες μεταξυ τους σε πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πυγμαχια και kick boxing διοτι αποκτας καλη φυσικη κατασταση και μαθαινεις να χτυπας σωστα..Απο εκει και περα ειναι και το τι ταιριαζει στον καθενα..Και το παραδοσιακο καρατε που εκανα μικρος μια χαρα ηταν για να μαθεις να αμυνεσαι και να εχεις καλη φυσικη κατασταση..Σημαντικο,ισως και το σημαντικοτερο απο ολα ειναι ο δασκαλος που θα εχεις και κατα ποσο θελει και ειναι ικανος να σε διδαξει αυτα τα οποια ξερει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα σε ολες τις πολεμικες τεχνες η μαχητικα αθληματα μπορει να αποκτησεις καλη φυσικη κατασταση.

 

Αναλογα ποσο προπονηση κανεις εσυ ποσο υπομονη εχεις,ο δασκαλος ποσο ειναι ικανος να σε διδαξει.

 

Αριστη και η πυγμαχια και το κικ μποξ σε αυτα που σε μαθαινουν,απλα ειναι μονοδιαστατα,δεν εχουν αγκωνιες αλλα χτυπηματα με την ακρα χειρα τον πηχη,τον ωμο,γονατιες,κλειδωματα,λαβες ,εδαφος,σημεια πιεσης κτλ.

 

Αναλογα τον χρονο που εχει ο καθενας και ποσο θελει να μαθει κατι σε βαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πηγμαχία είναι πολύ βάρβαρη, δεν την αντέχουν όλοι. Το kick box αδερφίστικο,βοηθάει, αλλα όχι και πολύ. Πολύ ελαφρύ και το tae kwon do. To karate ξεπερασμένο χάνεις πολύ χρόνο σε ανούσιες τεχνικές.

 

Krav maga ή οποιοδήποτε πολεμική τέχνη που να συνδιάζει πάλη-λαβές. Και το mui-thai καλό. Δεν παίζουν αυτά που λέτε οτι παιζει ρόλο ο μαθητής ή τι δάσκαλο θα έχεις. προφανώς παίζει ρόλο η ατομική τεχνική ή δύναμη αλλα δεν συζητάμε αυτό. Αν ο άλλος είναι 2 μέτρα οτι και να κάνει είναι καλό ε ναι, σιγα την διαπίστωση.

Σήμερα ήρθε ένας ελαιοχρωματιστής σπίτι μου. Φόρτωνε τα 25κιλα σακία με τσιμέντο σαν να είναί coca coles του 1,5 λίτρου. αυτός για να φάει ξύλο πρέπει να βρεθεί απέναντι σε πολύ δυνατό αθλητή με ότι πολεμική τεχνη και να ξέρει.


Ακομα και τα ΜΜΑ ειναι μιξη πολλων πολεμικων τεχνων και μαχητικων αθληματων υβριδικες μορφες κυρθως.

Το ΜΜΑ είναι πυγμαχία(με άλλα γάντια) και πάλη. Και mui thai σε κλωτσιές. ή ακόμα καλύτερα, είναι πάλη και πηγμαχία αν κάποιος το δει λίγο καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πυγμαχια οσο βαρβαρη και να ειναι,δεν παυει να ειναι κομματι του παγκρατιου το οποιον με την σειρα του ηταν κομματι του παμμαχον,αρα η πυγμαχαι ειναι ενα πολυ μικρο κομματι απο την πολεμικη τεχνη των ελληνων.

 

Διαφωνω σαφως παιζει ρολο και ο μαθητης και ο δασκαλος οχι μονο στις πολεμικες τεχνες αλλα παντου στην ζωη,φυσικα ο καθενας μπορει να εχει τα ατομικα του χαρακτηριστικα με πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα,ξερεις καποιον που να μην εχει?

 

Το παραδειγμα που φερνεις με τον ελαιοχρωματιστη ειναι το κλασσικο που ταιριαζει με αυτο που λεω εχω αλλο μαχητικη ικανοτητα,και αλλο μαχητικη ικανοτητα μεσω πολεμικης τεχνης,ο ελαιοχρωματιστης [που συμφωνω οτι πολυ δυσκολα θα φαει ξυλο ιδιδως εαν εχει εμπειρια απο ξυλο δρομου]μπορει να εχει κτηνωδη δυναμη,μπορει εμπειρικα να ξερει να την διοχετευει αλλα δεν ειναι μαχητικη ικανοτητα μεσω πολεμικης τεχνης που εχει και αλλα στοιχεια.

 

Το Krav maga ειναι πυγμαχια με βασικοτατα στοιχεια [πολυ φτωχα Jiujitsu]και λιγα λακτισματα,πολυ απλοικο,δεν λεω οχι μαητικο αλλα σιγουρα οχι τεχνικο,ετσι κι αλλιως αλλος ειναι ο σκοπος του,οχι η αποτελεσματικοτητα μεσω τεχνικης.

 

 

Το ΜΜΑ ειναι οτι λες συν μιξη και αλλων πολεμικων τεχνων οπως το Muay thai αλλα το αθλητικο οχι το παραδοσιακα στυλ του οπως το Boran η το Clyala η αλλων που περιεχουν πολλα αλλα στοιχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και βρήκα αυτό το πολύ ενδιαφέρον θεματάκι,εγώ που είμαι μπαμπάς δυο μωρών,36 ετών,φυσική κατάσταση τρεξίματακι μια φορά την εβδομάδα και καμιά μπαλίτσα,τί να διαλέξω;

 

Ύψος 1.78 βάρος 84 ( το τρώω το φαί μου;)))))

 

Έχω ψιλοσκαλωσει να δοκιμάσω κάτι σε αυτό το στυλ για γυμναστική,έιμαι το εντελώς αντίθετο από αυτό που λένε τσαμπουκάς...

 

Έχετε καμία πρόταση εκτός από το να κάτσω στα αυγά μου;;;;;-))))

 

Σοβαρά τώρα,επειδή δεν είμαι και για να γυρίζω σπίτι δαρμένος,η ηλικία το επιτρέπει να ξεκινήσω τώρα ενασχόληση με κάτι και αν ναι με τί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει οριο ηλικιας στις πολεμικες τεχνες..Το πρωτο που πρεπει να κανεις κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι να δεις τι σχολες υπαρχουν εκει κοντα που μενεις και να πας απο κοντα να δεις την προπονηση..Το θεμα ειναι να βρεις κατι που θα ταιριαζει σε σενα οτι και να ειναι αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα στις πολεμικες τεχνες οπως λεει και ο Optimistic-83 οντως δεν υπαρχουν ηλικιες [εαν εχεις την υγεια σου μπορει οτι τεχνικη εκανες στα 20 σου να την κανεις πολυ καλυτερα στα 80 σου]αλλο τα μαχητικα αθληματα εχει κορυφαιοι αθλητες μετα τα 40 τους συνηθως ασχετα την σκληρη προπονηση-διατροφη κτλ αρχιζουν και χανουν πολυ εως πολυ σε μαχητικες ικανοτητες σε συγκριση παντα με τον εαυτο τους.

 

Τωρα cristopoulosc αναλογα τι θες καθε πολεμικη τεχνη εχει τα δικα της χαρακτηριστικα,κοιτα σε ιντερνετ αρχικως [ωστε μην τρεχεις ασκοπα,δεν θα εχεις τοσο χρονο μαλλον]τι κανει η καθε μια και μετα κατεληξε σε καποιες και πηγαινε δες και κανε δοκιμαστικες προπονησεις σε ολες αυτες σε διαφορες σχολες.

Σημαντικοτατο ρολο παιζει ο δασκαλος.Δες την συμπεριφορα ττου στους μαθητες του,δες τους παλιους μαθητες,δες εαν η σχολη ειναι λαι σταιλ,δες το κλιμα κτλ

 

 

Οτι αλλο θες εδω ειμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Εγω ξεκίνησα ήδη δυο μαθήματα κικ μπόξινγκ. Η αληθεια ειναι το περιμενα λιγο πιο άνετο, αλλα μιλαμε για τρελή κούραση. Γυμναστηριο πήγαινα κάποτε, τρεξίματα εκανα, γενικά δεν ειμαι σαβούρας, εχω πιέσει τον εαυτό μου, εδω ομως μιλαμε για κατι "αλλο", πρωτη φορα μετα απο προπόνηση εφόσον χαλάρωσα, ενοίωθα μια ζαβλακωμαρα και για κανα 10λεπτο δεν έβλεπα καλα.

Η αληθεια ειναι οτι μπήκα δυναμικά και ο ενας εκ του team του γυμναστηρίου ειναι φίλος και ασχολήθηκαν αρκετα μαζι μου, μου ειπε οτι εχει χρονια να δει αρχάριο να τα περνει τοσο γρήγορα.

Δε ξερω το φοβήθηκα λιγο, μαλλον θα το παρω λιγο πιο χαλαρά. Μ αρεσει ομως, αλλα ειμαι 39 και δεν εχω σκοπό να σακατευτω.

Ειναι καλα, αλλα να ξερει κάποιος που το σκέφτεται οτι στην αρχη, απο λογια των έμπειρων εκει, οτι θα νοιωθεις και ζαλάδες και αυτα που ένοιωσα εγω και τάσεις εμετό κτλ κτλ. Δε ξερω ομως κατα ποσο ειναι λογικό αυτο, κάποιος έμπειρος για γνώμη;

Οσο για τον ελαιοχρωματιστή για καποιον που δεν ψαρώνει απο τον όγκο, γνωρίζει πολυ καλα πως οσο δυνατός και να εισαι, η καροτιδα, το διάφραγμα, η μύτη, τα παπάρια, ο μηρος και αρκετα αλλα σημεία ειναι το ιδιο ευαίσθητα σε όλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω το φοβήθηκα λιγο, μαλλον θα το παρω λιγο πιο χαλαρά. Μ αρεσει ομως, αλλα ειμαι 39 και δεν εχω σκοπό να σακατευτω.

Ειναι καλα, αλλα να ξερει κάποιος που το σκέφτεται οτι στην αρχη, απο λογια των έμπειρων εκει, οτι θα νοιωθεις και ζαλάδες και αυτα που ένοιωσα εγω και τάσεις εμετό κτλ κτλ. Δε ξερω ομως κατα ποσο ειναι λογικό αυτο, κάποιος έμπειρος για γνώμη;

Οσο για τον ελαιοχρωματιστή για καποιον που δεν ψαρώνει απο τον όγκο,

Οχι δεν είναι φυσιολογικό. Είναι φυσιολογικό αν φας γροθιες στο κεφάλι με κάποια υπολογίσιμη δύναμη, και είναι ένα άσχημο σημάδι. Δεν ξέρω τι έπαθες και γιατί ίσως να γινόσουνα ποιο συγκεκριμένος; Ίσως να βλεπες κανα γιατρό; Για κανα Xray

Ποιος ελαιοχρωματιστής φίλε μου;

 

Ακούγεσαι για κλασική περίπτωση αρχάριου που το παίρνει υπερβολικα ζεστά στην αρχή και τα παρατάει μέσα στο τρίμηνο/εξαμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...