Προς το περιεχόμενο

Ποια πολεμικη τεχνη να επιλεξω;


johnny008

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, logistoulis είπε

σχεδόν οποιονδήποτε καβγά μπορείς να τον αποφύγεις και καλό είναι να το κάνεις, τελευταία φορά που χτυπήθηκα έξω με ξέμπαρκους ήμουν σχεδόν πιτσιρίκι πάνε πάρα πολλά χρόνια. δεν υπάρχει περίπτωση να έκανα κάτι τέτοιο (καβγά ) έχοντας θεωρώ σχετικά ώριμη σκέψη πλέον, εκτός αν μιλάμε για αυτοάμυνα πράγμα που γενικά είναι σχεδόν απίθανο να μου συμβεί και φυσικά έυχομαι να μην μου συμβεί. τα σε κοίταξα με κοίταξες ή βριστήκαμε στη διασταύρωση δεν είναι για μένα

εσύ δηλαδή βγαίνεις έξω και πλακώνεσαι με περαστικούς για εξάσκηση; 

(έγραψα πάντως παραπάνω ότι το μεγαλύτερο πλεονέκτημα το έχει γενικά αυτός που έχει εμπειρία σε πραγματικές συμπλοκές, αυτός βέβαια πέρα από επικίνδυνος για τους άλλους είναι επικίνδυνος και για τον ίδιο του τον εαυτό αφού μπορεί να μπλέξει με λάθος άνθρωπο ή απλά να κάνει ζημιά και να τρέχει για ασήμαντο τελικά λόγο) 

Καλο ειναι να κανεις και μια παραθεση η εστω ενα mention.

Τελευταια φορα που πλακωθηκα ηταν πριν καμια 10ρια χρονια,επειδη μια πατσαβουρα εβαλε λογια στον πρωην της,αυτος ηρθε να μου ζητησει το λογο και χτυπησε πρωτος.

Αποφευγω τους καυγαδες με οποιον τροπο μπορω,ασχετως που ειμαι σε ευνοικη θεση λογω σωματοτυπου και καποιων γνωσεων πολεμικων τεχνων.

Πριν καμια βδομαδα πηγα σε ενα μαγαζι που εκανα κανα μεροκαματο μεχρι πριν κανα μηνα, για να φτιαξω εναν υπολογιστη.

Οταν βγηκα εξω ηρθε ο τυπος απο το διπλανο μαγαζι να με ρωτησει γιατι τον κοιταξα περιεργα πριν ενα μηνα,την ωρα που εφευγα.

Αυτος ας πουμε πιστευε οτι εχει πλεονεκτημα ,αλλα στην ουσια δεν ειχε επειδη δεν ηξερε ποιον θα αντιμετωπιζε.

Θα συμφωνησω μονο στο πλεονεκτημα που μπορει να εχει ενας Γολιαθ απεναντι σε εναν κακομοιρη ..Δαυιδακο,που μπορει να τρομαξει και να μασησει,αλλα  αν ο Δαυιδακος  εχει κανει λιγες πολεμικες τεχνες και κανει 2 avoid με χτυπημα θα εχει τελειωσει πριν αρχισει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 τελευταία φορά που πλακώθηκα στον δρόμο ήμουν γύρω στα 20 (2004-5 πρέπει να ήταν) είχα το χέρι μου σε γύψο επειδή είχα σπασμένο το μετακάρπιο στο δεξί μου χέρι κάτω από το μικρό δάχτυλο (από γροθιά, ακόμα έχω στραβό το συγκεκριμένο οστό.. και γενικά έχω συλλογή από κατάγματα σε κλείδα, ώμο, πλευρά, πόδι ) και πλακώθηκα επειδή δεν μπορούσα να αποφύγω με τίποτα τον καβγά, ήταν το τελευταίο πράγμα που ήθελα εκείνη τη στιγμή.. έφυγα με ανοιγμένη μύτη και με σπασμένα αγγεία στο ένα μάτι όπου μου έκανε μάτωμα που έφυγε σε 20+ μέρες και κάτι χαζομελανιές, χωρίς το δεξί μου χέρι δεν μπορούσα να κάνω και πολλά.. και δεν με ένοιαζε ιδιαίτερα τότε, τώρα δεν νιώθω ότι είμαι για τέτοιες ιστορίες και ούτε νιώθω γενικά ότι με εκφράζει η "τοξική" συμπεριφορά του να ψάχνομαι για καβγάδες

 

άμα θέλω πάω και προπονούμαι με τους φιλους-συνασκούμενούς μου όπου όταν έχουμε διάθεση σκοτωνόμαστε και είμαστε όλοι χαρούμενοι.. δεν χρειάζεται να βγω έξω για να ξέρω ότι άμα ρίξω γροθιά στη μούρη ένος θα χάσει το φως του.. το έχω κάνει σε ελεγχόμενο περιβάλλον και το έχω δει και για αυτό και φοβάμαι να πάω να το κάνω έξω περισσότερο από κάποιον που έχει πλήρη άγνοια, θα κάνω την κότα ακόμα και μια μύξα να μου κολλήσει 

 

τώρα σε ο,τι αφορά τη δύναμη, η κουβέντα ξεκίνησε με τον φίλο που λέει ότι αν έχεις τεχνική δεν θες και πολλή δύναμη και θα χρησιμοποίησεις την δύναμη του άλλου εναντίον του κτλ..

οκ ωραία όλα αυτά στη θεωρία, αλλά θες δύναμη όταν προκειται να αντιμετωπίσεις έναν δυνατό άνθρωπο μέ έστω και ελάχιστη τεχνική και εμπειρία ακόμα και αν εσύ έχεις περισσότερη τεχνική, η δύναμή του είναι πολύ υπέρ του.. εκτός αν εσύ έχει πάρα μα πάρα πολλή εμπειρία και ο άλλος είναι άσχετος και ας είναι δυνατός.. βασικά τα υποτιθέμενα σενάρια είναι αμέτρητα όμως κάθε φορά η δύναμη μετράει και ακόμα και μισοριξιά που λέει ο λόγος να είσαι προκειμένου να αποκτήσεις τεχνική μοιραία αποκτάς και αρκετή δύναμη από την άσκηση. όπως επίσης μοιραία αποκτάς και αντοχή στον πόνο στα χτυπήματα κτλ και δεν γίνεται να λέμε ότι είναι τεχνικός σε οποιαδήποτε τέχνη κάποιος που δεν έχει αρκετή εμπειρία (έχει δηλαδή επιφανειακές γνώσεις ή τα χει δει λίγο καιρό), άρα δεν είναι γυμνασμένος άρα και δυνατός.. όλα καταλήγουν στη δύναμη (όχι την εμφανισιακή δύναμη , την πραγματική δύναμη) είτε το θέλουμε είτε όχι

για αυτό και σε επίπεδο πρωταθλητισμού δεν βάζουν άντρες εναντίον γυναικών και για αυτό και υπάρχουν κατηγορίες βάρους.. για να κατηγοριοποιήσουν τη δύναμη και να μην αδικείται ο κατά τα άλλα γυμνασμένος και τεχνικός και ταλαντούχος αθλητής από την δύναμη του πιο δυνατού

 

δεν μπορώ να το θέσω πιο απλά και αναλυτικά.. 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απο την εμπειρία που έχω καταρχάς πρέπει να αναφέρω ότι τυπικώς υπάρχουν Ορθια Μάχη, Μάχη Εδάφους και Μάχη με Οπλο. Καμιά μικτή αγωνιστική τεχνική δε συνδυάζει αρμονικά τις επιμέρους τεχνικές αφενός και αφετέρου σε κάθε άθλημα υπάρχουν κανόνες που δεν επιτρέπουν τις ασύμμετρες απειλές άρα καμιά προπονητική δε θα ετοιμάσει ολοκληρωμένα κάποιον για μάχη στο δρόμο στα καλά καθούμενα.

Με αυτό το σκεπτικό εγώ γενικά προτείνω να σκεφτόμαστε την εκμάθηση πολεμικών τεχνών σε βάθος χρόνου διότι θα χρειαστούν τρείς απο δαύτες. 

Για την όρθια μάχη θα πρότεινα το Μουάι Τάι επειδή αξιοποιεί  αποτελεσματικά τα σκληρά μέρη του σώματος: Τα Χέρια, τα πόδια, τους αγκώνες και τα γόνατα. Καλές σχολές με καλά παιδιά (όχι αλητήριους δηλαδή) υπάρχουν στην Ελλάδα κι επειδή δεν γνωρίζω πολλά για τις άλλες μάχες θα αναφέρω μόνο ότι παρατηρώ πως οι σχολές που έχουν επενδύσει στο Μουάι Τάι συνήθως έχουν και Βραζιλιάνικο Ζίου Ζίτσου για μάχη εδάφους και Κράβ Μαγκά (που δεν είναι μάχη με όπλο αλλά μάχη για να αντιμετωπίσεις όπλα) διότι προετοιμάζουν και μαχητές για ΜΜΑ.

Οπότε με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια που λένε, κάνουμε το πρόγραμμα μας και σε βάθος χρόνου θα έχουμε πάρει μια καλή γεύση. Παρατηρώ ότι τα μη αγωνιστικά μαθήματα είναι συνήθως ωριαία, άντε και 15 λεπτά μια προθέρμανση και διατάσεις.

Πρέπει να λέμε όμως ότι σκοπός είναι να εκπαιδευθούμε στη μάχη για να μάθουμε βασικά να δεχόμαστε χτυπήματα χωρίς να χάνουμε τη σύνεση μας ώστε να μπορέσουμε να αντιδράσουμε εγκεφαλικά διότι στον δρόμο σκοπός είναι να αποφύγουμε άσχημες καταστάσεις και να τις εκτονώσουμε χωρίς να τις εντείνουμε αλλά να είμαστε έτοιμοι για παν ενδεχόμενο (το μαχαίρι μπορεί να είναι μολυσμένο, μπορεί να κουβαλάμε τη σύνταξη της γιαγιάς, να συνοδεύουμε παιδιά κτλ.)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, logistoulis είπε

θα κάνω την κότα ακόμα και μια μύξα να μου κολλήσει 

Δεν κανω τιποτα μεχρι να με ακουμπησει καποιος.Μετα ειναι εντελως διαφορετικα τα πραματα.

Απορω πραγματικα γιατι θεωρεις οτι ο δυνατος εχει πλεονεκτημα,ενω υποτιθεται οτι ξερεις απο αυτα.

Πιστευεις οτι καποιος δυνατος που δεν εχει εμπειρια και τεχνικη μπορει να κανει κατι παραπανω οταν θα εχει αστοχησει στις 2 γροθιες που εριξε;

Μετα δε θα εχει ουτε ανασα για να συνεχισει,ασε τι θα εχει φαει την ωρα που αστοχει.

Ας μην αναλυσουμε οτι σεναριο περναει απο το μυαλο μας,αλλα η τεχνικη νικα τη δυναμη οπως και να το δεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλάς για μη τεχνική ούτε λίγη, μιλάς για λαχάνιασμα.. προφανώς μιλας για άλλα πράγματα από αυτά που μιλάω εγώ ή δεν καταλαβαίνεις τι λέω. Βεβαίως ούτε τη δική σου εμπειρία γνωρίζω αλλά άντε ας τα πούμε δυο άγνωστοι πίσω από το πληκτρολόγιο..

 

 Έχουμε δύο ανθρώπους ο ένας με μέτρια εμπειρία και τεχνική και ο άλλος με διπλάσια εμπειρία και τεχνική απλά 25 κιλά κάτω ας πούμε (σε ανάλογη φυσική κατάσταση)  δεν θεωρείς ότι θα υστερεί σε αποτελεσματικότητα ο πιο αδύναμος;

 

Δεν σου λέω να συγκρίνουμε bodybuilder πχ με κάποιον που ξέρει να παλεύει, ούτε γενικά κάποιον αθλητή με κάποιον που ξέρει να παλεύει. Εκεί θα πρέπει ο άλλος να παίζει σε επίπεδα mountain από το got ώστε να μην μπορείς να το αγγίξεις και ας μην έχει καμία τεχνική

 

Αλλά ένας δυνατός αθλητής ή ασκούμενος σε πολεμικές τέχνες υπερτερεί έναντι του πιο αδύναμου σε πολλές περιπτώσεις (όχι πάντα βέβαια) και ας έχει λιγότερη τεχνική

Ο δυνατός κόντρα στον πιο αδύναμο πρέπει να προσπαθήσει λιγότερο από άποψη τεχνικής, τεχνική πραγματικά θα χρειαστεί έναντι του εξίσου δυνατού

 

Αλλιώς δικαιολόγησε μου σε παρακαλώ γιατί υπάρχουν κατηγορίες βαρών; Εκτός από το  ότι αν ένας 60κιλος παρόλο που ενδέχεται να  ρίξει 5 πιο τεχνικές γροθιές σε έναν 90κιλο σχεδόν θα πεθάνει αν φάει έστω μια από τον 90κιλο.. 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nammo είπε

...Καμιά μικτή αγωνιστική τεχνική δε συνδυάζει αρμονικά τις επιμέρους τεχνικές αφενός και αφετέρου σε κάθε άθλημα υπάρχουν κανόνες που δεν επιτρέπουν τις ασύμμετρες απειλές άρα καμιά προπονητική δε θα ετοιμάσει ολοκληρωμένα κάποιον για μάχη στο δρόμο στα καλά καθούμενα.

Να γράψω και εγώ τα δικά μου, και θα αναλύσω παρακάτω, γιατί παρέθεσα το παραπάνω.

Επι 29 χρόνια δεν έχω πειράξει μυρμήγκι και δεν έχω μαλώσει με κανένα. Δεν σπρώχτηκα, δεν χτυπήθηκα και πάντα τους καυγάδες τους έλυνα με διπλωματικό τρόπο.

Αποφάσισα λοιπόν λόγω "μπουχεσίασης" (δουλειά γραφείου τα τελευταία 7 χρόνια, χάλια διατροφή, ποτό, κάπνισμα και μετακίνηση ΜΟΝΟ με αυτοκίνητο) να αρχίσω να κινούμαι πέραν γυμναστηρίου, που πλήρωνα εξάμηνες συνδρομές και πήγαινα 2 φορές όλο κι όλο...

Βλεπω λοιπόν ένα τμήμα krav maga προ έτους. Δε γαμείς λέω, πάμε και βλέπουμε. Και εδώ αρχίζουν τα ωραία...

Στις αρχές, η προπόνηση τα πρώτα 20-30 λεπτά, τέντωμα μέχρι θανάτου. Απ' το στόμα έπαιρνα ανάσα, απ' τον κώλο έβγαινε. Τι φάση λέω, σε αερόμπικ class, 80s κι έτσι; Την επόμενη ώρα την περνούσαμε με ενστικτώδεις αντιδράσεις ώς αυτοάμυνα, πάντα υπο την υπόδειξη 2 δασκάλων.

Πλέον, που κατανόησα τι είναι krav maga έχω να πώ τα εξής:

  1. Δεν είναι άθλημα.
  2. Σε μαθαίνει να προφυλάσσεσαι μονίμως, απο ένα σημείο και μετά, χωρίς να το καταλαβαίνεις.
  3. Σε προετοιμάζει για ότι επίθεση μπορεί να δεχτείς (ναί, κάναμε scenario αυτοάμυνας σε επίθεση με πυροσβεστήρα, τασάκι κτλ...).
  4. Καταλαβαίνεις ότι ο αντίπαλός σου μπορεί να είναι οποιοσδήποτε, ανεξαρτήτως κιλών, φύλου, γνώσης σε MA.
  5. Μαθαίνεις πώς να τον ξαπλώσεις και να σηκωθείς να φύγεις όσο πιο γρήγορα γίνεται και πάντα με ασφάλεια.
  6. Η προθέρμανση δέν γίνεται για να αποκτήσεις φυσική κατάσταση. Γίνεται για να προσομειώσει την κούραση που πηγάζει απο τον φόβο σου όταν δέχεσαι επίθεση.
  7. Στην ουσία πυγμαχείς, παίζεις Judo, Aikido και BJJ ταυτόχρονα.
  8. Δεν έχει προκαθορισμένες φόρμες όπως πχ το καράτε που έχει τα κατα, αντίθετα οι κινήσεις σου βγαίνουν φυσιολογικά, στις τροχιές κίνησης του σώματος.

Θα κλείσω με κάποια βασικά πράγματα που πρέπει να θυμούνται όλοι που κάνουν αυτοάμυνες:

  • Δεν είσαι ο Σούπερμαν. Αν έρθει κάποιος με μαχαίρι, όπλο ή και γώ δεν ξέρω τι, δώστον ότι έχεις και άστον να πάει στην ευχή του Θεού.
  • Όταν ξεκινήσεις να βαράς και σύ, πρόσεχε. Μπορεί να ρίξεις τον άλλον μία στον αυχένα και να κάτσεις στη μπουζού για πολλά, πολλά χρονια.
  • Αν είναι πολλοί, είσαι όσες ρίξεις και όσες φας. Και μάλλον θα φας περισσότερες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, logistoulis είπε

 τελευταία φορά που πλακώθηκα στον δρόμο ήμουν γύρω στα 20 (2004-5 πρέπει να ήταν) είχα το χέρι μου σε γύψο επειδή είχα σπασμένο το μετακάρπιο στο δεξί μου χέρι κάτω από το μικρό δάχτυλο (από γροθιά, ακόμα έχω στραβό το συγκεκριμένο οστό.. και γενικά έχω συλλογή από κατάγματα σε κλείδα, ώμο, πλευρά, πόδι ) και πλακώθηκα επειδή δεν μπορούσα να αποφύγω με τίποτα τον καβγά, ήταν το τελευταίο πράγμα που ήθελα εκείνη τη στιγμή.. έφυγα με ανοιγμένη μύτη και με σπασμένα αγγεία στο ένα μάτι όπου μου έκανε μάτωμα που έφυγε σε 20+ μέρες και κάτι χαζομελανιές, χωρίς το δεξί μου χέρι δεν μπορούσα να κάνω και πολλά.. και δεν με ένοιαζε ιδιαίτερα τότε, τώρα δεν νιώθω ότι είμαι για τέτοιες ιστορίες και ούτε νιώθω γενικά ότι με εκφράζει η "τοξική" συμπεριφορά του να ψάχνομαι για καβγάδες

άμα θέλω πάω και προπονούμαι με τους φιλους-συνασκούμενούς μου όπου όταν έχουμε διάθεση σκοτωνόμαστε και είμαστε όλοι χαρούμενοι.. δεν χρειάζεται να βγω έξω για να ξέρω ότι άμα ρίξω γροθιά στη μούρη ένος θα χάσει το φως του.. το έχω κάνει σε ελεγχόμενο περιβάλλον και το έχω δει και για αυτό και φοβάμαι να πάω να το κάνω έξω περισσότερο από κάποιον που έχει πλήρη άγνοια, θα κάνω την κότα ακόμα και μια μύξα να μου κολλήσει 

τώρα σε ο,τι αφορά τη δύναμη, η κουβέντα ξεκίνησε με τον φίλο που λέει ότι αν έχεις τεχνική δεν θες και πολλή δύναμη και θα χρησιμοποίησεις την δύναμη του άλλου εναντίον του κτλ..

οκ ωραία όλα αυτά στη θεωρία, αλλά θες δύναμη όταν προκειται να αντιμετωπίσεις έναν δυνατό άνθρωπο μέ έστω και ελάχιστη τεχνική και εμπειρία ακόμα και αν εσύ έχεις περισσότερη τεχνική, η δύναμή του είναι πολύ υπέρ του.. εκτός αν εσύ έχει πάρα μα πάρα πολλή εμπειρία και ο άλλος είναι άσχετος και ας είναι δυνατός.. βασικά τα υποτιθέμενα σενάρια είναι αμέτρητα όμως κάθε φορά η δύναμη μετράει και ακόμα και μισοριξιά που λέει ο λόγος να είσαι προκειμένου να αποκτήσεις τεχνική μοιραία αποκτάς και αρκετή δύναμη από την άσκηση. όπως επίσης μοιραία αποκτάς και αντοχή στον πόνο στα χτυπήματα κτλ και δεν γίνεται να λέμε ότι είναι τεχνικός σε οποιαδήποτε τέχνη κάποιος που δεν έχει αρκετή εμπειρία (έχει δηλαδή επιφανειακές γνώσεις ή τα χει δει λίγο καιρό), άρα δεν είναι γυμνασμένος άρα και δυνατός.. όλα καταλήγουν στη δύναμη (όχι την εμφανισιακή δύναμη , την πραγματική δύναμη) είτε το θέλουμε είτε όχι

για αυτό και σε επίπεδο πρωταθλητισμού δεν βάζουν άντρες εναντίον γυναικών και για αυτό και υπάρχουν κατηγορίες βάρους.. για να κατηγοριοποιήσουν τη δύναμη και να μην αδικείται ο κατά τα άλλα γυμνασμένος και τεχνικός και ταλαντούχος αθλητής από την δύναμη του πιο δυνατού

δεν μπορώ να το θέσω πιο απλά και αναλυτικά.. 

Να υποθέσω απο τα κατάγματα σου οτι εχεις κάνει κατι σαν κικ μποξ, δεν έχεις ασχοληθεί ποτε με jj τυπου τέχνες και να το λήξουμε εκει το θέμα? Διαφορετικά, δεν εχει νόημα να σου εξηγώ τιποτα περισσοτερο σχετικά με το ποση δύναμη χρειάζεσαι για μια σωστή τεχνικη στο nikkyo πχ. 

Ακου προσεκτικά τι λέει ο δάσκαλος για το πως χρησιμοποιεί τα χέρια του και το βάρος του σώματος του. 

4 ώρες πριν, logistoulis είπε

Μιλάς για μη τεχνική ούτε λίγη, μιλάς για λαχάνιασμα.. προφανώς μιλας για άλλα πράγματα από αυτά που μιλάω εγώ ή δεν καταλαβαίνεις τι λέω. Βεβαίως ούτε τη δική σου εμπειρία γνωρίζω αλλά άντε ας τα πούμε δυο άγνωστοι πίσω από το πληκτρολόγιο..

 Έχουμε δύο ανθρώπους ο ένας με μέτρια εμπειρία και τεχνική και ο άλλος με διπλάσια εμπειρία και τεχνική απλά 25 κιλά κάτω ας πούμε (σε ανάλογη φυσική κατάσταση)  δεν θεωρείς ότι θα υστερεί σε αποτελεσματικότητα ο πιο αδύναμος;

Δεν σου λέω να συγκρίνουμε bodybuilder πχ με κάποιον που ξέρει να παλεύει, ούτε γενικά κάποιον αθλητή με κάποιον που ξέρει να παλεύει. Εκεί θα πρέπει ο άλλος να παίζει σε επίπεδα mountain από το got ώστε να μην μπορείς να το αγγίξεις και ας μην έχει καμία τεχνική

Αλλά ένας δυνατός αθλητής ή ασκούμενος σε πολεμικές τέχνες υπερτερεί έναντι του πιο αδύναμου σε πολλές περιπτώσεις (όχι πάντα βέβαια) και ας έχει λιγότερη τεχνική

Ο δυνατός κόντρα στον πιο αδύναμο πρέπει να προσπαθήσει λιγότερο από άποψη τεχνικής, τεχνική πραγματικά θα χρειαστεί έναντι του εξίσου δυνατού

Αλλιώς δικαιολόγησε μου σε παρακαλώ γιατί υπάρχουν κατηγορίες βαρών; Εκτός από το  ότι αν ένας 60κιλος παρόλο που ενδέχεται να  ρίξει 5 πιο τεχνικές γροθιές σε έναν 90κιλο σχεδόν θα πεθάνει αν φάει έστω μια από τον 90κιλο.. 

Κατηγορίες βαρων υπάρχουν στο μποξ και τα συναφή. 

Στα ΜΜΑ οταν μπεις στο κλουβί, δεν υπάρχει κατηγορία βαρών, γιατί επιτρεπονται όλα. Απλά ειναι όλοι γυρω στα 100-110 κιλά γιατι ειναι ο βελτιστος συνδυασμός δύναμης και τέχνης, ταχύτητας. Εκει οντως ο 60αρης δεν λέει μπροστά στον 100ρη, γιατί απλά κι οι δυο εχουν βελτιστη τεχνική, οποτε χάνεται αυτο το πλεονέκτημα και μενει η δυναμη και το ποσο μακριά ειναι τα κουλα του καθενός. 

Επεξ/σία από Cro-Magnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sundance_kid είπε

Να γράψω και εγώ τα δικά μου, και θα αναλύσω παρακάτω, γιατί παρέθεσα το παραπάνω.

Επι 29 χρόνια δεν έχω πειράξει μυρμήγκι και δεν έχω μαλώσει με κανένα. Δεν σπρώχτηκα, δεν χτυπήθηκα και πάντα τους καυγάδες τους έλυνα με διπλωματικό τρόπο.

Αποφάσισα λοιπόν λόγω "μπουχεσίασης" (δουλειά γραφείου τα τελευταία 7 χρόνια, χάλια διατροφή, ποτό, κάπνισμα και μετακίνηση ΜΟΝΟ με αυτοκίνητο) να αρχίσω να κινούμαι πέραν γυμναστηρίου, που πλήρωνα εξάμηνες συνδρομές και πήγαινα 2 φορές όλο κι όλο...

Βλεπω λοιπόν ένα τμήμα krav maga προ έτους. Δε γαμείς λέω, πάμε και βλέπουμε. Και εδώ αρχίζουν τα ωραία...

Στις αρχές, η προπόνηση τα πρώτα 20-30 λεπτά, τέντωμα μέχρι θανάτου. Απ' το στόμα έπαιρνα ανάσα, απ' τον κώλο έβγαινε. Τι φάση λέω, σε αερόμπικ class, 80s κι έτσι; Την επόμενη ώρα την περνούσαμε με ενστικτώδεις αντιδράσεις ώς αυτοάμυνα, πάντα υπο την υπόδειξη 2 δασκάλων.

Πλέον, που κατανόησα τι είναι krav maga έχω να πώ τα εξής:

  1. Δεν είναι άθλημα.
  2. Σε μαθαίνει να προφυλάσσεσαι μονίμως, απο ένα σημείο και μετά, χωρίς να το καταλαβαίνεις.
  3. Σε προετοιμάζει για ότι επίθεση μπορεί να δεχτείς (ναί, κάναμε scenario αυτοάμυνας σε επίθεση με πυροσβεστήρα, τασάκι κτλ...).
  4. Καταλαβαίνεις ότι ο αντίπαλός σου μπορεί να είναι οποιοσδήποτε, ανεξαρτήτως κιλών, φύλου, γνώσης σε MA.
  5. Μαθαίνεις πώς να τον ξαπλώσεις και να σηκωθείς να φύγεις όσο πιο γρήγορα γίνεται και πάντα με ασφάλεια.
  6. Η προθέρμανση δέν γίνεται για να αποκτήσεις φυσική κατάσταση. Γίνεται για να προσομειώσει την κούραση που πηγάζει απο τον φόβο σου όταν δέχεσαι επίθεση.
  7. Στην ουσία πυγμαχείς, παίζεις Judo, Aikido και BJJ ταυτόχρονα.
  8. Δεν έχει προκαθορισμένες φόρμες όπως πχ το καράτε που έχει τα κατα, αντίθετα οι κινήσεις σου βγαίνουν φυσιολογικά, στις τροχιές κίνησης του σώματος.

Θα κλείσω με κάποια βασικά πράγματα που πρέπει να θυμούνται όλοι που κάνουν αυτοάμυνες:

  • Δεν είσαι ο Σούπερμαν. Αν έρθει κάποιος με μαχαίρι, όπλο ή και γώ δεν ξέρω τι, δώστον ότι έχεις και άστον να πάει στην ευχή του Θεού.
  • Όταν ξεκινήσεις να βαράς και σύ, πρόσεχε. Μπορεί να ρίξεις τον άλλον μία στον αυχένα και να κάτσεις στη μπουζού για πολλά, πολλά χρονια.
  • Αν είναι πολλοί, είσαι όσες ρίξεις και όσες φας. Και μάλλον θα φας περισσότερες.

Πολύ πολύ ενθαρρυντικό το μήνυμα σου ενώ βεβαίως είναι και επιμορφωτικό μιας και πολλοί δεν έχουμε εμπειρία με το Κραβ Μαγκά.

Εγώ αυθαιρέτως το κατέταξα σε μια κατηγορία μαχών διότι προφανώς δεν είναι άθλημα αλλά απο την άλλη με βάση αυτά που γράφεις δεν είναι και μάχη! Όπως και να 'ναι πρόκειται για αξιόλογο σύστημα, και μόνο που είναι μια σύνθεση σύγχρονη (δημιουργήθηκε κατα το 1970, σωστά;) με συγκεκριμένο στόχο γίνεται πολύ ελκυστικό σε σύγκριση με άλλα πανάρχαια κι εκτός πραγματικότητος συστήματα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Cro-Magnon

 

Να μην υποθέσεις, αυτός ο άνθρωπος στο βίντεο θεωρείς ότι δεν έχει δύναμη επειδή στην προκειμένη τεχνική ελέγχει το χέρι με τη στρέβλωση;

 

Πρόσεξε έχει διαφορά το χρησιμοποιώ τη μηχανική του σώματος για να ελέγξω κάποιον με το δεν απαιτείται δύναμη γενικά. Και ούτε στην πραγματική μάχη ο άλλος είναι συνεργάσιμος όπως στο βίντεο για σκοπούς επίδειξης

9 λεπτά πριν, nammo είπε

 με άλλα πανάρχαια κι εκτός πραγματικότητος συστήματα.

Δοκιμασμένα σε μάχες καποια από αυτά βέβαια σε αντίθεση με τα σύγχρονα συστήματα στην εποχή των πυροβόλων όπλων όπου η μάχη σώμα με σώμα είναι να'χαμε να λέγαμε για τους σημερινούς στρατούς

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Δοκιμασμένα σε μάχες καποια από αυτά βέβαια σε αντίθεση με τα σύγχρονα συστήματα στην εποχή των πυροβόλων όπλων όπου η μάχη σώμα με σώμα είναι να'χαμε να λέγαμε για τους σημερινούς στρατούς

Εντάξει είναι σωστό αυτό που γράφεις αλλά πράγματι παραδεχόμαστε ότι όχι μόνο λόγω κουλτούρας αλλά και λόγω έννομης τάξης είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα σήμερα στη μάχη που ουσιαστικά δεν είναι μάχη αλλά εγώ τολμώ ότι είναι μια διαπραγμάτευση, μια διπλωματία. Γι αυτό έγραφα διθυράμβους για το σύγχρονο Κράβ Μαγκά, αλλά απο την άλλη πρέπει να είμαστε καλά προπονημένοι και στην όρθια μάχη και στη μάχη εδάφους για παν ενδεχόμενο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλά ναι δεν διαφωνώ ουσιαστικά μαζί σου ,  στη σημερινή κοινωνία να βγεις πχ τυχαίο παράδειγμα  με ένα σπαθί ή ένα yari στον δρόμο να μονομαχήσεις είναι εκτός πραγματικότητας, αλλά κάποια στιγμή αυτό γινόταν άρα ήταν η πραγματικότητα και αυτό και όλη η τέχνη πίσω από αυτό 

τώρα για το κραβ μαγκά δεν έχω εμπεριστατωμένη άποψη και γενικά δεν μου αρέσει να εκφέρω γνώμες για τέχνες/συστήματα που δεν έχω κάνει και ειδικά όταν δεν γνωρίζω πολλά πράγματα, απλά δεν είναι και ιδιαίτερα του γούστου μου από άποψη φιλοσοφίας/νοοτροπίας 

θα μπορούσε όμως ενδεχομένως να είναι αποτελεσματικό με σοβαρή προπόνηση για αυτοάμυνα 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

@Cro-Magnon

Να μην υποθέσεις, αυτός ο άνθρωπος στο βίντεο θεωρείς ότι δεν έχει δύναμη επειδή στην προκειμένη τεχνική ελέγχει το χέρι με τη στρέβλωση;

Πρόσεξε έχει διαφορά το χρησιμοποιώ τη μηχανική του σώματος για να ελέγξω κάποιον με το δεν απαιτείται δύναμη γενικά. Και ούτε στην πραγματική μάχη ο άλλος είναι συνεργάσιμος όπως στο βίντεο για σκοπούς επίδειξης

Δοκιμασμένα σε μάχες καποια από αυτά βέβαια σε αντίθεση με τα σύγχρονα συστήματα στην εποχή των πυροβόλων όπλων όπου η μάχη σώμα με σώμα είναι να'χαμε να λέγαμε για τους σημερινούς στρατούς

Αν δεν "συνεργαστεί" ο άλλος θα ακούσει απλά τα κοκκαλάκια του καρπού του να σπάνε σαν μπισκότα! Επιμένεις να μην καταλαβαίνεις πόση λίγη δύναμη χρειάζεται η μηχανική των μοχλών and I rest my case.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, logistoulis είπε

Μιλάς για μη τεχνική ούτε λίγη, μιλάς για λαχάνιασμα.. προφανώς μιλας για άλλα πράγματα από αυτά που μιλάω εγώ ή δεν καταλαβαίνεις τι λέω. Βεβαίως ούτε τη δική σου εμπειρία γνωρίζω αλλά άντε ας τα πούμε δυο άγνωστοι πίσω από το πληκτρολόγιο..

Σου ειπα οτι δε θα κατσουμε να αναλυσουμε σεναρια,αλλα δεν το επιασες.

Για καποιο λογο εχεις κολλησει στη δυναμη και δε μπορω να το καταλαβω. Εισαι απο αυτους που λενε οτι το μεγεθος μετραει ε? :P

Επισης αυτα που λες για κατηγοριες ειναι ακυρα,καθως μιλαμε για εμπειρους παλαιστες και στις 2 πλευρες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, webparts είπε

Σου ειπα οτι δε θα κατσουμε να αναλυσουμε σεναρια,αλλα δεν το επιασες.

Για καποιο λογο εχεις κολλησει στη δυναμη και δε μπορω να το καταλαβω. Εισαι απο αυτους που λενε οτι το μεγεθος μετραει ε? :P

Επισης αυτα που λες για κατηγοριες ειναι ακυρα,καθως μιλαμε για εμπειρους παλαιστες και στις 2 πλευρες.

είναι άκυρα; μα για αυτό επικαλούμαι τα αθλήματα γιατί εκεί μιλάμε για έμπειρους και σε καλή φυσική κατάσταση ανθρώπους, παρόλα αυτά γίνεται διαχωρισμός με βάση τη δύναμη 

εσύ μάλλον έχεις τυχαίες περιπτώσεις στο μυαλό σου.. τεσπα ούτε εσύ το έπιασες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, logistoulis είπε

είναι άκυρα; μα για αυτό επικαλούμαι τα αθλήματα γιατί εκεί μιλάμε για έμπειρους και σε καλή φυσική κατάσταση ανθρώπους, παρόλα αυτά γίνεται διαχωρισμός με βάση τη δύναμη 

εσύ μάλλον έχεις τυχαίες περιπτώσεις στο μυαλό σου.. τεσπα ούτε εσύ το έπιασες

Λοιπον,εαν μανουριασουν 2 "ανειδικευτοι" πλεονεκτημα εχει ο δυνατοτερος.

Ασε τις κατηγοριες γτ τα εχεις μπερδεψει λιγο.

Μιλαμε για εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...