Προς το περιεχόμενο

Ποια πολεμικη τεχνη να επιλεξω;


johnny008

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Cro-Magnon είπε

Αν δεν "συνεργαστεί" ο άλλος θα ακούσει απλά τα κοκκαλάκια του καρπού του να σπάνε σαν μπισκότα! Επιμένεις να μην καταλαβαίνεις πόση λίγη δύναμη χρειάζεται η μηχανική των μοχλών and I rest my case.

βρε άνθρωπε έχω ακούσει  τον αγκώνα να κάνει "σαν μπισκότο" δυο φορές και ο ώμος μου με ταλαιπωρεί κάνα 4μηνο από τράβηγμα μετά από στρέβλωση, δεν χρειάζεται να μου εξηγήσεις πώς δουλεύουν οι στρεβλώσεις ξέρω πάρα πολύ καλά πώς δουλεύουν. απλά μην περιμένεις ότι στον πραγματικό κόσμο όλα θα γίνουν όπως σε μια kata ούτε ότι ο άλλος θα είναι συνεργάσιμος ούτε ότι θα χρειαστεί να κάνεις κάποια στρέβλωση γενικά. μπορεί και να μην κάτσει καθόλου τέτοια φάση.. για αυτό πρέπει να έχεις ποικιλία επιλογών, όχι μόνο στρεβλώσεις

τις στρεβλώσεις τις μαθαίνεις και τις κάνεις ΑΝ σου κάτσουν, αν ο άλλος την αντιληφθεί θα αντισταθεί, αν αντισταθεί μπορεί να χρειαστεί να τον χτυπήσεις για να υποχωρήσει ή αν καταλάβει τι πας να κάνεις περνάς σε άλλη τεχνική, ή εγκαταλείπεις τη προσπάθεια.. η όλη φάση είναι ρευστή και δυναμική και όλα γίνονται πολυ γρήγορα δεν είναι περιμένω να μου κάνει ο  άλλος κάτι για να του βγάλω την στρέβλωση που έχω στο μυαλό μου όπως όταν εξασκείσαι στημένα και χαλαρά να μάθεις την κινηση 

αν πάει κανείς να πλακωθεί πραγματικά με κάποιον και κολλήσει το μυαλό του να προσπαθεί να κάνει μόνο στρεβλώσεις, ή να περιμένει να του βγουν οι στρεβλώσεις από ενδεχόμενα βολικά χτυπήματα και πιασίματα  που κανονικά δεν θα του βγουν τόσο όμορφα και ωραία όπως στην προπόνηση  το πιο πιθανό είναι να φάει πολύ ξύλο

και σοβαρή στρέβλωση ή έλεγχο δεν κάνεις αν δεν έχεις χέρι "τανάλια" σε κάποιες τεχνικές 

5 λεπτά πριν, webparts είπε

Λοιπον,εαν μανουριασουν 2 "ανειδικευτοι" πλεονεκτημα εχει ο δυνατοτερος.

Ασε τις κατηγοριες γτ τα εχεις μπερδεψει λιγο.

Μιλαμε για εξω.

ναι σε δυο άσχετους το πλεονέκτημα το έχει ο δυνατότερος

μεταξύ ενός ασχέτου δυνατού και ενός έμπειρου και λιγότερου δυνατού το πλεονέκτημα μπορεί να το έχει ο πιο έμπειρος (μάλλον αυτός το έχει)

μεταξύ δύο εξίσου έμπειρων πάλι το πλεονέκτημα το έχει  ο δυνατότερος

Επεξ/σία από logistoulis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν βγαζουν νοημα οσα γραφετε. Ή δεν καταλήγουν καπου. Σεντονια.

στην μαχη εδαφους θα δωσω εμφαση. Βρειτε κατι που να εχει μεσα και αυτο. Οι περισσοτερες μαχες ετσι κι αλλιως εκει καταληγουν.(αν δεν σας χωρισουν)

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 2018 συζητάμε για το πως θα παλεύουμε στο δρόμο αοπλοι και θα σπάμε χέρια και κεφάλια και υπάρχουν ακόμα "αθλήματα" όπου γρονθοκοπεις τον άλλο στο κεφάλι μέχρι να πέσει αναίσθητος  

Επεξ/σία από adi32
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Δεν βγαζουν νοημα οσα γραφετε. Ή δεν καταλήγουν καπου. Σεντονια.

στην μαχη εδαφους θα δωσω εμφαση. Βρειτε κατι που να εχει μεσα και αυτο. Οι περισσοτερες μαχες ετσι κι αλλιως εκει καταληγουν.(αν δεν σας χωρισουν)

ναι ο,τι καλύτερο να φας κλωτσιά στο κεφάλι αν υπάρχει και κάποιος άλλος εκεί γύρω.. δες πόσοι έχουν πεθάνει επειδή έπεσαν κάτω

φυσικά και πρέπει να ξέρεις τι να κάνεις κάτω άμα σου συμβεί, αλλά να επιδιώκεις το κάτω δεν έχει λογική ακόμα και με 1 με 1 όταν έξω στον δρόμο δεν έχει τατάμι αλλά ενδεχόμενα γυαλιά, πέτρες και κράσπεδα πεζοδρομίων 

1 ώρα πριν, adi32 είπε

Το 2018 συζητάμε για το πως θα παλεύουμε στο δρόμο αοπλοι και θα σπάμε χέρια και κεφάλια και υπάρχουν ακόμα "αθλήματα" όπου γρονθοκοπεις τον άλλο στο κεφάλι μέχρι να πέσει αναίσθητος  

συμφωνώ ότι κατά βάθος είναι ανούσια κουβέντα ειδικά για έξω, αλλά το πώς περνάει ο καθένας το ελεύθερό του χρόνο του είναι δικό του θέμα 

εδώ άλλοι πάνε για τρέξιμο στο δρόμο και διαλύουν τα πόδια τους και αυτό παράλογο είναι, αλλά αφού τους αρέσει καλά κάνουν 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, adi32 είπε

Το 2018 συζητάμε για το πως θα παλεύουμε στο δρόμο αοπλοι και θα σπάμε χέρια και κεφάλια και υπάρχουν ακόμα "αθλήματα" όπου γρονθοκοπεις τον άλλο στο κεφάλι μέχρι να πέσει αναίσθητος  

Φίλε, το 2018 υπάρχουν αθλήματα που στα κοριτσια φυτρώνουν σαγόνια κι ...αρ.ιδια από τα στεροειδή κι ο κοσμος πληρωνει πανακριβα εισητηρια στο γουιμπλε για να τα καμαρωνει. Τι σε πειραζει τι σπορ  θα κανει ο Μπάμπης ο Σουγιάς στον ελευθερο χρόνο του;

Εδω απλά οι δυο διασημοι σενσέι του φόρουμ προσπαθούμε να βοηθήσουμε τους υπόλοιπους τραμπούκους για να κανουν τη σωστη επιλογη  τεχνης. Ειναι δυσκολο το νυχτοκαματο μετα τα 40...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, logistoulis είπε

ναι ο,τι καλύτερο να φας κλωτσιά στο κεφάλι αν υπάρχει και κάποιος άλλος εκεί γύρω.. δες πόσοι έχουν πεθάνει επειδή έπεσαν κάτω

φυσικά και πρέπει να ξέρεις τι να κάνεις κάτω άμα σου συμβεί, αλλά να επιδιώκεις το κάτω δεν έχει λογική ακόμα και με 1 με 1 όταν έξω στον δρόμο δεν έχει τατάμι αλλά ενδεχόμενα γυαλιά, πέτρες και κράσπεδα πεζοδρομίων 

συμφωνώ ότι κατά βάθος είναι ανούσια κουβέντα ειδικά για έξω, αλλά το πώς περνάει ο καθένας το ελεύθερό του χρόνο του είναι δικό του θέμα 

εδώ άλλοι πάνε για τρέξιμο στο δρόμο και διαλύουν τα πόδια τους και αυτό παράλογο είναι, αλλά αφού τους αρέσει καλά κάνουν 

Μαχη εδαφους δεν σημαινει ο ενας ορθιος και ο αλλος πεσμενος, ακου λεει θα φας κλωτσια.πολεμικη τεχνη προέτρεψα που να εκπαιδευεσαι ΚΑΙ για αυτο.

συνεχιστε το spam.over and out.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Μαχη εδαφους δεν σημαινει ο ενας ορθιος και ο αλλος πεσμενος, ακου λεει θα φας κλωτσια.πολεμικη τεχνη προέτρεψα που να εκπαιδευεσαι ΚΑΙ για αυτο.

συνεχιστε το spam.over and out.

Ναι σημαίνει ότι θα περιμένουν όλοι ένας ένας να κυλιστουν στο έδαφος μαζί σου και θα περιμένουν να τυλιχτείς πάνω τους σαν χταπόδι

 

Όταν πέφτεις κάτω απλά παθαίνεις αυτό και τελειώνεις

Το να προσπαθείς να πέσεις κάτω είναι τάσεις αυτοκτονίας.

Προσωπικά μου αρέσει αρκετά η μάχη στο έδαφος και βρίσκω πολύ ενδιαφέρον το bjj , αλλά σαν σπορ και μόνο. Το οι "μάχες καταλήγουν στο έδαφος" το θεωρώ τουλάχιστον λάθος να λέγεται και να επικρατεί σαν άποψη

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2018 στις 7:16 ΠΜ, adi32 είπε

Το 2018 συζητάμε για το πως θα παλεύουμε στο δρόμο αοπλοι και θα σπάμε χέρια και κεφάλια και υπάρχουν ακόμα "αθλήματα" όπου γρονθοκοπεις τον άλλο στο κεφάλι μέχρι να πέσει αναίσθητος  

Μην το κοροιδεύεις γιατί βλέπεις ότι αυτή η αγάπη για αναρχία του νεοέλληνα έχει κορυφωθεί το 2018!!!

Πιστεύω ότι είναι ο λαός που λατρεύει πιο πολύ από όλους την αναρχία και μισεί θανάσιμα την πειθαρχία! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν γίνονται πουθενά δωρεάν μαθήματα τάι τσι στην Αθήνα; (Ανά διαστήματα έχω δει πως γίνονται στο ίδρυμα Νιάρχος αλλά δεν γίνονται σε μόνιμη βάση).

Αν οχι, έχετε κάποια οικονομική πρόταση για σχετική σχολή ρίξτε την.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To τι γράφει ο καθένας εδώ μέσα... Απίστευτα πράγματα...

Κατ' αρχάς τις πολεμικές τέχνες τις μαθαίνεις για αυτοάμυνα και αν μπλεχτείς σε καβγά και χτυπήσεις κάποιον σοβαρά να ξέρεις ότι ο νόμος θα είναι εναντίων σου. 

Κατά δεύτερον, όσες πολεμικές τέχνες και αν μάθεις δεν είναι αρκετές με την έννοια ότι όλες έχουν κάτι να σου προσφέρουν και από όλες θα μάθεις κάτι μοναδικό. Υπάρχουν τέχνες που επικεντρώνονται σε κοντινή μάχη με τα χέρια (Kung Fu), και τέχνες που εξειδικεύονται σε μάχη με τα πόδια (TaeKwonDo-ITF), και τέχνες που είναι μικτές (Kick Boxing). Το TaeKwonDo είναι η μόνη που έγινε Ολυμπιακό άθλημα για πολλούς λόγους, πάντως κάποιος που το κατέχει σε βάθος μπορεί με ένα λάκτισμα να σε τελειώσει καθώς έχει τρομερά δυνατά χτυπήματα με τα πόδια όπως έχει φανεί και σε πολλά knock out από τελικούς MMA. 

Φυσικά όπως είπα και παραπάνω, όλες οι πολεμικές τέχνες έχουν δυνατά και αδύναμα σημεία, και κάποιος που τις κατέχει σε βάθος ακολουθεί διαφορετικό τρόπο μάχης για να εκμεταλλευτεί αυτά που του προσφέρει η τέχνη που γνωρίζει. Στον δρόμο, μιλάει το ένστικτο, και το ένστικτο έρχεται με ώρες εξάσκησης. Στον δρόμο θα χτυπήσεις κάποιον και σχεδόν θα τον λυπηθείς όταν το κάνεις γιατί συνηδειτοποιείς ότι εσύ μετά από ώρες προπόνησης είσαι μηχανή ενώ ο άλλος σου ήρθε ακάλυπτος και μόνο με την μαγκιά του... 

Για αυτό φίλε μου κλείνω λέγοντας, να αποφεύγεις τους καυγάδες ακόμη και αν χρειαστεί να τρέξεις να φύγεις (κάνε την κότα) και να κάνεις οποιαδήποτε πολεμική τέχνη για την δική σου ευχαρίστηση και γυμναστική. Και μετά από 3-4 χρόνια δοκίμασε μια νέα, και μετά μια νέα. Όλες έχουν κάτι να σου δώσουν και θα διαμορφώσουν τον τρόπο που μάχεσαι. Την πολεμική τέχνη την χρησιμοποιούμε μόνο στην ύστατη ανάγκη αυτοάμυνας και όχι για να πουλάμε τσαμπουκά στον δρόμο. Αν έχεις τάσεις βίας, τότε πήγαινε σε έναν ψυχολόγο ή τέλος πάντων σκέψου τι συμβαίνει στην ζωή σου και καταλήγεις να σκέφτεσαι και να νιώθεις έτσι. Καμιά φορά, και μόνο η προπόνηση λειτουργεί εκτονωτικά και μπορεί να σε βοηθήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Rzarector είπε

To τι γράφει ο καθένας εδώ μέσα... Απίστευτα πράγματα...

Κατ' αρχάς τις πολεμικές τέχνες τις μαθαίνεις για αυτοάμυνα και αν μπλεχτείς σε καβγά και χτυπήσεις κάποιον σοβαρά να ξέρεις ότι ο νόμος θα είναι εναντίων σου. 

Κατά δεύτερον, όσες πολεμικές τέχνες και αν μάθεις δεν είναι αρκετές με την έννοια ότι όλες έχουν κάτι να σου προσφέρουν και από όλες θα μάθεις κάτι μοναδικό. Υπάρχουν τέχνες που επικεντρώνονται σε κοντινή μάχη με τα χέρια (Kung Fu), και τέχνες που εξειδικεύονται σε μάχη με τα πόδια (TaeKwonDo-ITF), και τέχνες που είναι μικτές (Kick Boxing). Το TaeKwonDo είναι η μόνη που έγινε Ολυμπιακό άθλημα για πολλούς λόγους, πάντως κάποιος που το κατέχει σε βάθος μπορεί με ένα λάκτισμα να σε τελειώσει καθώς έχει τρομερά δυνατά χτυπήματα με τα πόδια όπως έχει φανεί και σε πολλά knock out από τελικούς MMA. 

Φυσικά όπως είπα και παραπάνω, όλες οι πολεμικές τέχνες έχουν δυνατά και αδύναμα σημεία, και κάποιος που τις κατέχει σε βάθος ακολουθεί διαφορετικό τρόπο μάχης για να εκμεταλλευτεί αυτά που του προσφέρει η τέχνη που γνωρίζει. Στον δρόμο, μιλάει το ένστικτο, και το ένστικτο έρχεται με ώρες εξάσκησης. Στον δρόμο θα χτυπήσεις κάποιον και σχεδόν θα τον λυπηθείς όταν το κάνεις γιατί συνηδειτοποιείς ότι εσύ μετά από ώρες προπόνησης είσαι μηχανή ενώ ο άλλος σου ήρθε ακάλυπτος και μόνο με την μαγκιά του... 

Για αυτό φίλε μου κλείνω λέγοντας, να αποφεύγεις τους καυγάδες ακόμη και αν χρειαστεί να τρέξεις να φύγεις (κάνε την κότα) και να κάνεις οποιαδήποτε πολεμική τέχνη για την δική σου ευχαρίστηση και γυμναστική. Και μετά από 3-4 χρόνια δοκίμασε μια νέα, και μετά μια νέα. Όλες έχουν κάτι να σου δώσουν και θα διαμορφώσουν τον τρόπο που μάχεσαι. Την πολεμική τέχνη την χρησιμοποιούμε μόνο στην ύστατη ανάγκη αυτοάμυνας και όχι για να πουλάμε τσαμπουκά στον δρόμο. Αν έχεις τάσεις βίας, τότε πήγαινε σε έναν ψυχολόγο ή τέλος πάντων σκέψου τι συμβαίνει στην ζωή σου και καταλήγεις να σκέφτεσαι και να νιώθεις έτσι. Καμιά φορά, και μόνο η προπόνηση λειτουργεί εκτονωτικά και μπορεί να σε βοηθήσει. 

δεν θεωρώ ότι όλοι μαθαίνουν πολεμικές τέχνες για αυτοάμυνα, ούτε είναι και ο καλύτερος λόγος να μάθεις κάτι για αυτοάμυνα, υπάρχουν ένα σωρό πράγματα που μπορεί να σου δώσει μια πτ πολύ πιο σημαντικά από το να γίνεις κάγκουρας 

αν μπλεχτείς σε καβγά, ανάλογα τι θα γίνει στον καβγά.. το ότι "οπλοφορείς" γνωρίζοντας τέχνη δε μου φαίνεται ιδιαίτερα λογικό (αν και αυτό είναι στη σφαίρα κάποιου ποινικολόγου να μας πει) , επίσης άλλο να επιτεθείς σε κάποιον χωρίς λόγο (ή χωρίς σοβαρό λόγο) και να τον σαπίσεις και άλλο να σου επιτεθεί με μαχαίρι και να τον σαπίσεις επειδή απειλείσαι 

συμφωνώ ότι όλες έχουν να σου μάθουν κάτι διαφορετικό και οι περισσότερες έχουν ουσία, διαφωνώ με τη σπουδαιότητα του να είναι κάποια ολυμπιακό άθλημα, αυτό μπορεί να επιφέρει διάφορα αρνητικά και να χαλάσει η τέχνη (βλέπε judo που γίνονται διαρκώς αλλαγές σε κανονισμούς), επίσης πολλές τέχνες δεν γίνονται ολυμπιακά αθλήματα επειδή μπορεί να υπάρχουν πολλές ryuha και δεν τα βρίσκουν μεταξύ τους (καράτε πχ, το twd από την άλλη είναι μία ξεκάθαρη "σχολή" όπως και το judo)  και κάποιες άλλες τέχνες δεν τους βρίσκουν όλους σύμφωνους να γίνουν για τον παραπάνω λόγο που ανέφερα (βλέπε kendo που νομίζω ότι θα γίνει ολυμπιακό άθλημα.. ) 

 

συμφωνώ απόλυτα με το να κάνεις την κότα δεν έχει νόημα να επιδιώκεις να μπλέξεις κάπου που δεν ξέρεις πού θα καταλήξει και μπορεί να καταλήξει άσχημα.. 

 

διαφωνώ τέλος ως προς το χρόνο ενασχόλησης, με 3-4 χρόνια πολλές τέχνες (τις περισσότερες δηλαδή) δεν γίνεται να τις μάθεις καλά εκτός αν είσαι κάποιο παιδί θαύμα

το αποτέλεσμα του να πηδάς από τη μία στην άλλη θα είναι  να κάνεις έναν αχταρμά στο μυαλό σου και να μην ξέρεις τίποτα κάλα.. το πιο σωστό είναι να εμβαθύνεις κάπου κατά τη γνώμη μου, από την άλλη δεν είναι και κακή ιδέα να έχεις πολλές παραστάσεις και εμπειρίες έστω και επιδερμικά 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε logistouli, επειδή έχω κάνει κάποιες πολεμικές τέχνες και έχω φίλους που έχουν κάνει άλλες και έχω δει πράγματα, σου λέω ότι οι περισσότερες ασιατικές τέχνες έχουν πολλά κοινά σημεία και πολλά ίδια χτυπήματα. Ως εκ τούτου, τα 4 χρόνια που είπα αρκούν για να πάρεις ό,τι είναι να πάρεις από μια τέχνη, αρκεί να κάνεις κανονικά προπονήσεις 3-4 φορές την εβδομάδα με έναν καλό δάσκαλο. Στην πρώτη πολεμική τέχνη, ίσως να είναι καλό να αφιερώσει κανείς 6-7 χρόνια, αλλά μετά μπορείς να περάσεις σε άλλες πιο σύντομα. Δεν γίνεται αχταρμάς αλλά πιο ολοκληρωμένη μαχητική διαμόρφωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οκ δεκτή η άποψή σου (διάλογο κάνουμε άλλωστε, χωρίς καμιά διάθεση αντιπαράθεσης), εφόσον το βλέπεις έτσι και σε ικανοποιεί σωστά κάνεις 

 

δεν αποκλείω ότι κάποιος που έχει μια καλύτερη αντίληψη των πραγμάτων θα μπορούσε να μάθει πολλά και διαφορερικά πράγματα και σε βάθος αλλά και να τα χρησιμοποιεί σωστά, οι περισσότεροι όμως πιστεύω ότι απλά θα έμεναν περισσότερο στην ημιμάθεια που είναι χειρότερη από την αμάθεια.. 

μου έχει τύχει πάντως να έχω δει ανθρώπους που κάνουν λίγο το ένα ή λίγο το άλλο ή και παράλληλα πράγματα και να φαίνεται το πόσο μπερδεμένοι είναι ή να κάνουν πράγματα που μπορεί να έχουν λογική σε μία τέχνη (ή σπορ), αλλά όχι στην άλλη 

 

αν δηλαδή κάποιος σκύψει να αρπάξει ένα πόδι ας πούμε που είναι μια αποτελεσματική τεχνική στο mma που απαγορεύεται να χτυπάς στο πίσω μαλακό μέρος του κεφαλιού ή αν γυρίσει πλάτη γιατί δεν κάνει να τον χτυπησεις στο αθλητικό twd ε δεν έχει νόημα να εκτίθεσαι έτσι άλλου.. 

επίσης υπάρχει και η κίνηση (πριν φτάσουμε καν στα χτυπήματα, το πώς στέκεσαι γενικά) που διαφέρει από τέχνη σε τέχνη και είναι δύσκολο να αποβάλλεις κάτι που σχεδόν σου είναι συνήθεια για να προσαρμοστείς σε κάτι άλλο.. οι ίδιοι οι δάσκαλοι δηλαδή πάντα το βρίσκουν πιο εύκολο να εκπαιδεύσουν κάποιον που δεν ξέρει τίποτα παρά κάποιον που ξέρει κάτι..

εκτός αν όπως είπα και πιο πριν κάποιος είναι φοβερά προικισμένος σαν άτομο και αντιλαμβάνεται απόλυτα και τέλεια το τι γίνεται με το σώμα του.. και δεν είναι και καθόλου ασυνήθιστο άνθρωποι που ασχολούνται με πτ ακόμα και αν τελικά καταλήξουν σε αυτή που θα τους κερδίσει να έχουν περάσει από ένα σωρό άλλες και φυσικά τους μένουν βιώματα και εφόδια από αυτές. με αυτή τη λογική άλλωστε έγιναν και οι μεικτές πολεμικές τέχνες οι οποίες προφανώς και είναι χρήσιμες και αποτελεσματικές για εκεί που πρέπει 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

H προπονηση της πυγμαχιας (για να κανεις αθλημα οχι για να παιζεις ξυλο) ισχυει οτι φθειρει το σωμα; Φοβαμαι για σπασιματα και για χτυπηματα στο κεφαλι με οτι αυτο συνεπαγεται. Το κικ μποξινγ μου φαινεται λιγο αθλιο γιατι δεν μαρεσει η ιδεα να μαι ξυπολιτος και να μου ρχονται ποδια στη μουρη απο διαφορους αμφιβολου υγιεινης :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...