Προς το περιεχόμενο

Πως μπορω να πουλησω στο ebay??


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχει παιδιά το 10.000 χωρις προυποθεσεις....

 

Το λέει ξεκάθαρα. 10.000 αν εκδίδονται στοιχεία από τον αντισυμβαλλόμενο.

Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να πουλήσεις σε μία επιχείρηση και αυτή να αγοράσει με τιτλο κτήσης aka τιμολογιο αγοράς έως του ποσού των 10.000€, χωρίς να κόψεις εσύ τιμολογιο.

Πχ πουλάς ένα μηχανάκι σε μία μάντρα, δεν είσαι υπόχρεος να ανοίξει βιβλία για να το πουλησεις., σου κόβει ο μαντρας τιμολογιο αγοράς με 3,6% χαρτοσημο

 

Αλλά και πάλι αυτό δεν είναι αρκετό... Αν είναι επαναλαμβανόμενη η κίνηση, μετά από κάποιες συναλλαγές μέσα σε κάποιο χρονικό διάστημα θεωρεί τα έσοδα σαν να είναι από εμπορική δραστηριότητα.

Στο παραπάνω παράδειγμα, αν αγορασεις και πουλήσεις 4 μηχανάκια σε έναν χρόνο και σε ελέγξει η εφορία θεωρεί το σύνολο των αγοραπωλησιών ότι υπόκεινται σε εμπορική δραστηριότητα. Οπότε σου υπολογίζει μεταξύ των άλλων προστίμων και ΦΠΑ και για τις 4 αφοραπωλησιες

 

Μην ερμήνευετε τους νόμους μίσους... Διαβάστε ολόκληρη την προταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν υπάρχει παιδιά το 10.000 χωρις προυποθεσεις....

 

Το λέει ξεκάθαρα. 10.000 αν εκδίδονται στοιχεία από τον αντισυμβαλλόμενο.

Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να πουλήσεις σε μία επιχείρηση και αυτή να αγοράσει με τιτλο κτήσης aka τιμολογιο αγοράς έως του ποσού των 10.000€, χωρίς να κόψεις εσύ τιμολογιο.

Πχ πουλάς ένα μηχανάκι σε μία μάντρα, δεν είσαι υπόχρεος να ανοίξει βιβλία για να το πουλησεις., σου κόβει ο μαντρας τιμολογιο αγοράς με 3,6% χαρτοσημο

 

Αλλά και πάλι αυτό δεν είναι αρκετό... Αν είναι επαναλαμβανόμενη η κίνηση, μετά από κάποιες συναλλαγές μέσα σε κάποιο χρονικό διάστημα θεωρεί τα έσοδα σαν να είναι από εμπορική δραστηριότητα.

Στο παραπάνω παράδειγμα, αν αγορασεις και πουλήσεις 4 μηχανάκια σε έναν χρόνο και σε ελέγξει η εφορία θεωρεί το σύνολο των αγοραπωλησιών ότι υπόκεινται σε εμπορική δραστηριότητα. Οπότε σου υπολογίζει μεταξύ των άλλων προστίμων και ΦΠΑ και για τις 4 αφοραπωλησιες

 

Μην ερμήνευετε τους νόμους μίσους... Διαβάστε ολόκληρη την προταση

 

Χωρίς να γνωρίζω πολλά πράγματα πιστεύω κάπως έτσι θα είναι, όπως το λες. Ο τίτλος κτήσης που εκδίδεται, εκτός από το χαρτόσημο 3,6% έχει νομίζω και άλλο ένα 20% παρακράτηση. 

Τώρα στην περίπτωση που κάποιος ιδιώτης έχει πωλήσεις μέχρι και 10.000 τον χρόνο από το ebay, ποιος εκδίδει τον τίτλο κτήσης? Το ebay? δεν νομίζω να ασχολείται με κάτι τέτοιο. ο πελάτης που πουλάς? αποκλείεται. Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται?

Πάντως το να πουλήσει κάποιος 2 πράγματα που έχει στο σπίτι και δεν τα χρειάζεται νομίζω δεν θα έχει πρόβλημα έτσι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Προσπαθώ να πουλήσω ένα αντικείμενο μέσω ebay, αλλά έχω πρόβλημα με τις επιλογές του shipping. Θέλω να βάλω επιλογές για τις χώρες της Ευρώπης, με το ίδιο κόστος για όλους. Μπαίνω μέσω ebay.co.uk επιλέγω international, αλλά με αναγκάζει να συμπεριλάβω την Αγγλία, με περιορισμό όμως μέχρι 3.5 λίρες έξοδα αποστολής. Υπάρχει τρόπος να βάλω μεγαλύτερο κόστος μεταφορικών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γεια σας , θελω να κανω μια προσπαθεια να πουλησω καποια πραγματα απο το ebay  αλλα ειμαι λιγο ( εως πολυ ) ασχετος οποτε ισως να κανω καποιες .... 100 ερωτησεις μεχρι να βρω ακρη . Κατ αρχη υποθετω οτι βαζουμε το paypal  σαν τροπο πληρωμης ( δηλ πως να παιρνω τα λεφτα μου ) Εγω εχω λογαριασμο στο paypal και εχω συνδεμενες 2 προπληρωμενες καρτες αλλα οχι τραπεζικο λογαριασμο . Τι ρυθμισεις πρεπει να κανω στο paypal ; Πρεπει να βαλω τραπεζικο λογαριασμο; η να μπενουν τα λεφτα στις προπληρωμενες ; Αν βαλω τραπ. λογαριασμο θα μπαινουν κατευθειαν εκει; Οι ρυθμισεις που θα συνδεσω το paypal  με το ebay  υποθετω θα γινουν απο το ebay  . Εκει τι κανω δινω καποιο κωδικο που εχω στο paypal ; Που το βλεπω ;

Ε μη ρωτησω κι αλλα προς το παρων .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να πουλήσεις θέλεις λογαριασμό paypal,Όταν πουλήσεις ένα αντικείμενο(μπαίνουν στο λογαριασμό του paypal)δεν μπαίνουν κάπου αλλού,πέρα απο το Paypal..ύστερα τα χρήματα τα μεταφέρεις με (withdraw) σε όποιο λογαριασμό τραπέζης θέλεις(είτε δικό σου,η κάποιου κοντινού σου)

ΑΝ έχεις κάνει verification,κάρτα & paypal(4pin code) είσαι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω λογαριασμο στο paypal  και εχω 2 καρτες συνδεμενες , η μια ειναι τις  revolut .  εχω κανει και verification  αυφου την χρησιμοποιω για αγορες . Οταν εκανα στο ebay μια εικονικη πωληση για να δω πως ειναι και τι μου ζηταει , εκει που λεει πως θα πληρωθω μου εβγαλε  κατευθειαν το paypal τσεκαρισμενο και το mail μου . Προφανως εχουν τα στοιχεια μου στο paypal απο τις αγορες που εχω κανει; Δεν μου ζητησε κανενα κωδικο , βεβαια δεν εχω ολοκληρωσει  την αγγελια . Μηπως ξερεις τι χρεωσεις κανει το paypal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει μόνο 2 αγορές από ebay, θα υπάρξει πρόβλημα αν προσπαθήσω να πουλήσω ένα αντικείμενο που θέλω? Γιατί έχω ακούσει ότι αν δεν υπάρχει αρκετό feedback μπορεί να σε μπλοκάρουν.

ethnic69, εικονική πώληση έκανες ανεβάζοντας φωτογραφίες, περιγραφές, του προϊόντος όλα αυτά, απλά χωρίς απλά να ολοκληρώσεις την διαδικασία? Quick sell ή Advanced sell βάζουν στην αρχή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει μόνο 2 αγορές από ebay, θα υπάρξει πρόβλημα αν προσπαθήσω να πουλήσω ένα αντικείμενο που θέλω? Γιατί έχω ακούσει ότι αν δεν υπάρχει αρκετό feedback μπορεί να σε μπλοκάρουν.

ethnic69, εικονική πώληση έκανες ανεβάζοντας φωτογραφίες, περιγραφές, του προϊόντος όλα αυτά, απλά χωρίς απλά να ολοκληρώσεις την διαδικασία? Quick sell ή Advanced sell βάζουν στην αρχή?

Δεν θυμαμαι πως το περιγραφει στα αγγλικα , αλλα σου δινει επιλογη αν θελεις να το πουλησουν αυτοι η να το πουλησεις εσυ . Αν ειναι μικρο το ποσο νομιζω δεν μπορεις να επιλεξεις την πρωτη , αλλα και η προμηθεια ειναι μεγαλη .40%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν δωσω αριθμο τραπεζικου λογαριασμου στο paypal  γινεται να κανω πωλησεις στο ebay ; Τα λεφτα που θα βαζει ο αγοραστης θα μπαινουν στην προπληρωμενη καρτα που εχω συνδεμενη στο paypal  ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν δωσω αριθμο τραπεζικου λογαριασμου στο paypal  γινεται να κανω πωλησεις στο ebay ; Τα λεφτα που θα βαζει ο αγοραστης θα μπαινουν στην προπληρωμενη καρτα που εχω συνδεμενη στο paypal  ;

 

Το ποσό που θα σου βάλει ο αγοραστής στο paypal, φαντάζομαι θα πάει στο balance του paypal. Εσύ μετά μεταφέρεις τα χρήματα από το balance του paypal στον λογαριασμό τραπέζης σου. Οπότε προφανώς και χρειάζεται σύνδεση τραπεζικού λογαριασμού (όχι για την πώληση) αλλά για την μεταφορά χρημάτων από το balance του paypal στον λογαριασμό τραπέζης σου. Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό και με προπληρωμένη.

 

το 40% προμήθεια που το βρήκες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσό που θα σου βάλει ο αγοραστής στο paypal, φαντάζομαι θα πάει στο balance του paypal. Εσύ μετά μεταφέρεις τα χρήματα από το balance του paypal στον λογαριασμό τραπέζης σου. Οπότε προφανώς και χρειάζεται σύνδεση τραπεζικού λογαριασμού (όχι για την πώληση) αλλά για την μεταφορά χρημάτων από το balance του paypal στον λογαριασμό τραπέζης σου. Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό και με προπληρωμένη.

 

το 40% προμήθεια που το βρήκες?

Αρα ετσι κι αλλιως χρειαζεται τραπ. λογ. για να μεταφερεις τα χρηματα απο το balance  στην τραπεζα σου.

Αν εννοεις το 40% στο ebay  ειναι αν θελεις να στο πουλησουν αυτοι και ειναι μικρο το ποσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω αλλη μια ερωτησουλα; Εβαλα κατι στο ebay  για πουλημα . Οταν θα το αγορασει καποιος θα το δω στο paypal η με καποιο μυνημα στο ταχυδρομειο μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σε ολους!! Θέλω να υπολογίσω ποσα θα ειναι τα μεταφορικα με Ελτα για αντικειμενα που θα ανεβασω στο ebay, περίπου μεχρι 2 κιλα.Ξερει κανεις τον τροπο;Πρεπει να τα στελνω παντα συστημένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...