Προς το περιεχόμενο

Πως μπορω να πουλησω στο ebay??


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους!! Θέλω να υπολογίσω ποσα θα ειναι τα μεταφορικα με Ελτα για αντικειμενα που θα ανεβασω στο ebay, περίπου μεχρι 2 κιλα.Ξερει κανεις τον τροπο;Πρεπει να τα στελνω παντα συστημένα;

όλα τα δέματα εξωτερικού είναι συστημένα απο ελτά,το κόστος μεταφορικών είναι ανάλογο με το που θα το στείλεις(χώρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να κανω αλλη μια ερωτησουλα; Εβαλα κατι στο ebay  για πουλημα . Οταν θα το αγορασει καποιος θα το δω στο paypal η με καποιο μυνημα στο ταχυδρομειο μου;

Θα σου έρθει mail και από το paypal και από το ebay.

 

Γεια σε ολους!! Θέλω να υπολογίσω ποσα θα ειναι τα μεταφορικα με Ελτα για αντικειμενα που θα ανεβασω στο ebay, περίπου μεχρι 2 κιλα.Ξερει κανεις τον τροπο;Πρεπει να τα στελνω παντα συστημένα;

Ότι πουλάς να το στέλνεις πάντα συστημένο για να αποφύγεις cases της μορφής "item not received".

 

Από τη σελίδα των ΕΛΤΑ μπορείς να δεις το κόστος

http://www.elta.gr/en-us/calculatepostage.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα τα δέματα εξωτερικού είναι συστημένα απο ελτά,το κόστος μεταφορικών είναι ανάλογο με το που θα το στείλεις(χώρα)

 

 

Θα σου έρθει mail και από το paypal και από το ebay.

 

Ότι πουλάς να το στέλνεις πάντα συστημένο για να αποφύγεις cases της μορφής "item not received".

 

Από τη σελίδα των ΕΛΤΑ μπορείς να δεις το κόστος

http://www.elta.gr/en-us/calculatepostage.aspx

Σας ευχαριστω πολυ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα! Προσπαθησα πρωτη φορα να ανεβασω ενα αντικειμενο προς πωληση στο ebay , αλλα οταν παταω complete μου ζηταει ενα payment method for fees and refunds , διαλεγω paypal, μου ζηταει συνδεση λογαριασμου paypal, την κανω και μετα μου ζηταει να συνδεσω credit card.Ξερει καποιιος γτ συμβαινει αυτο?Κανω καποιο λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Πλησιάζει η 1η φορά που θα πουλήσω κάτι στο ebay.

 

Οπότε, ειμαι τελείως άσχετος. Μπορώ να θέσω μια τιμή ως μινιμουμ για το αντικείμενο μου; (επειδη εχει παρει το ματι μου καπου το reserve no met)

Με τα μεταφορικά τι γινεται; δεν υπαρχει περίπτωση να υπολογισω μεταφορικα για 50 χώρες.

 

Πρεπει να προσέξω κατι για να μην εχω τπτ παρατράγουδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλησιάζει η 1η φορά που θα πουλήσω κάτι στο ebay.

 

Οπότε, ειμαι τελείως άσχετος. Μπορώ να θέσω μια τιμή ως μινιμουμ για το αντικείμενο μου; (επειδη εχει παρει το ματι μου καπου το reserve no met)

Με τα μεταφορικά τι γινεται; δεν υπαρχει περίπτωση να υπολογισω μεταφορικα για 50 χώρες.

 

Πρεπει να προσέξω κατι για να μην εχω τπτ παρατράγουδα;

μπορείς να ορίσεις τιμή(επιθυμητή-by it now)

πάντα με ελτά,κατά την γνώμη μου..έχει τα χαμηλότερο κόστος μεταφορικών

φωτογραφίες απο το προιόν που έχεις για πώληση!

λεπτομερές περιγραφή:χαλασμένο-λειτουργικό κλπ

κάποιες χώρες πρέπει να αποφεύγεις την αποστολή δέματος,κατά την γνώμη μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θελήσεις να δώσεις και tracking number, είναι πολύ παραπάνω η χρέωση από τα ελτά? Μέχρι πόσα αντικείμενα τον μήνα σε αφήνει να πουλήσεις το ebay?

τα έλτα έχουν όλα track number(εξωτερικού)

ebay limits

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να ορίσεις τιμή(επιθυμητή-by it now)

πάντα με ελτά,κατά την γνώμη μου..έχει τα χαμηλότερο κόστος μεταφορικών

φωτογραφίες απο το προιόν που έχεις για πώληση!

λεπτομερές περιγραφή:χαλασμένο-λειτουργικό κλπ

κάποιες χώρες πρέπει να αποφεύγεις την αποστολή δέματος,κατά την γνώμη μου!

 

 

Προσοχή στις αφρικανικές και ασιατικές χωρες

 

Καλυτερα να μείνεις εντός ΕΕ

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Δοκιμάζω να ανεβάσω την αγγελία. Αρχικα επιλέγω κατηγορία, έπειτα προϊον, μετά βάζω φωτο και περιγραφή. Ολα καλά μέχρις εδώ.

 

Ομως στο τροπο αποστολής, μου βγάζει συγκεκριμμένες επιλογές εταιρειών μεταφοράς. Κατι δε βλέπω μήπως;  Είτε μπω στο .de , είτε μπώ στο .co.uk τα ίδια.

 

Υ.Γ. για ποιο λογο να μην στείλω (εγκυκλοπαιδικά) σε ασιατικές/αφρικανικές χώρες; εφόσον με πληρώσουν μεσω πειπαλ, που το προβλημα; και τελωνείο να εχει, αυτοί δεν το επωμίζονται;  (αν ειναι να μπλέξω, μπορώ να επιλέξω μονο ΕΕ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Δοκιμάζω να ανεβάσω την αγγελία. Αρχικα επιλέγω κατηγορία, έπειτα προϊον, μετά βάζω φωτο και περιγραφή. Ολα καλά μέχρις εδώ.

 

Ομως στο τροπο αποστολής, μου βγάζει συγκεκριμμένες επιλογές εταιρειών μεταφοράς. Κατι δε βλέπω μήπως;  Είτε μπω στο .de , είτε μπώ στο .co.uk τα ίδια.

 

Υ.Γ. για ποιο λογο να μην στείλω (εγκυκλοπαιδικά) σε ασιατικές/αφρικανικές χώρες; εφόσον με πληρώσουν μεσω πειπαλ, που το προβλημα; και τελωνείο να εχει, αυτοί δεν το επωμίζονται;  (αν ειναι να μπλέξω, μπορώ να επιλέξω μονο ΕΕ;)

 

Έχουν πρόβλημα με τα ταχυδρομεία τους.Μπορεί εσύ να στείλεις το δέμα, να σε πληρώσει ο αγοραστής αλλά να μην φτάσει ποτέ σ'αυτόν. Μετά πρέπει να του γυρίσεις τα χρήματα και μπορεί να πάρεις αρνητικό feedback.

 

Όταν ανέβασες το αντικείμενο πώλησης έκανες σύνδεση στο PayPal και μετά σου ζήτησε Credit card?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μεταφορικά για να δεις περίπου κόστος στα ελτά,τα ζυγίζεις.

Είναι σχετικά εύκολο

Σε ποιό ebay θα την ανεβάσεις; στο αγγλικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάνεις την αγγελία σου κάτω από την τιμή υπάρχουν τα ταχυδρομικά και το που στέλνεις.

 

Θα σου πρότεινα να εξαιρέσεις Αφρική/Ασία/Αυστραλία/Νότια Αμερική/Το μεγαλύτερο μέρος της Ευρώπης (από

Exclude postage locations)

.

Κράτα Βόρεια Αμερική+Αγγλία+Μερικές μεγάλες Ευρωπαικές χώρες.

 

Για τα ταχυδρομικά ακολούθησε τη συμβουλή του coolerman.

Από το σαιτ των ΕΛΤΑ βρες πόσο κοστίζει η αποστολή σε κάθε χώρα (πάντα συστημένο) και φτιάξε ανάλογα τα ταχυδρομικά.

  (πρέπει να γίνεται από International  postage--> Create/edit rate tables)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει στείλει κανείς κάτι εύθραυστο;

Θέλω να πουλήσω κάτι γυάλινο αλλά τι θα γίνει αν φτάσει σπασμένο ή ραγισμένο; Ποιος επωμίζεται την ευθύνη;

Σκεφτόμουν να τραβήξω φωτό όταν το πακετάρω αλλά και πάλι αν στραβώσει κάτι θα είμαι καλυμμένος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...