Προς το περιεχόμενο

Τέλος στις φήμες το iPhone 5 είναι εδώ


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα κινηθώ σε διαφορετικό τομέα για να γίνει πιο ανάλαφρη η συζήτηση

 

Είδα στο Keynote το game της EA και αυτό που έχω να πω, με τον Α6

PSP is DEAD

PERIOD

 

Σαν κινητό μου άρεσε πολύ, ειδικά το iOS 6. Είναι κρίμα σε ένα τεχνολογικό forum ο κόσμος να μην κατανοεί ότι σε 10 χρόνια το λογισμικό θα είναι πιο ακριβό και πολύ πιο σημαντικό από το hardware, και δεν θα ισχύει μόνο στην apple αυτό όπως τώρα.

 

 

Αυτό που λείπει από σχεδόν όλα τα high end κινητά και ελπίζω να γίνει στο μέλλον είναι το 3D, ζούμε στο 2012 δεν γίνεται να έχουν βγει μόνο 1-2 android της LG με 3D display. Ένα iphone 6 με 3D display, 3D games, 3D facetime σε 2 χρόνια από τώρα θα ήταν κάτι το μαγικό :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The UK prices for the iPhone 5 will start from £529 (around €660) for the 16GB variety. The German and French SIM-free prices start from €679.

 

Και μου λέτε στην Ελλάδα θα κάνει 669...Είμαι πολύ σίγουρος οτι το Πλαίσιο,επειδή αγαπάει τον κόσμο και δε τα κάνει για τα νούμερα(όπως η Apple αγαπάει την μουσική εξου και το iTunes),θα πουλήσει με κόστος...

 

αν βάλουν το ίδιο καπέλο όπως το S3,η τιμή του θα είναι...760 Ευρώ... :devil:

 

 

Να θυμήσω πως στην γερμανία το S3 ξεκίνησε με 588 Ευρώ και όχι 679...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως βλέπετε αυτή την ¨αλλαγή¨ στο Degin, όπου βασίζεται στο 4; Επαναπαύτηκαν λέτε και δεν προσπάθησαν όσο θα έπρεπε για κάτι καινούριο τελείως;

Αντιλαμβάνομαι ότι ένα κινητό δεν μπορεί να είναι και τόσο διαφορετικό (δεν είναι αυτοκίνητο), αλλά έχω την αίσθηση ότι πρόκειται για ένα facelift του 4.

Η απουσία του Steve Jobs παίζει κάποιο ρόλο;

 

Υ.Γ.: Παρακαλώ όσοι είναι κομπλεξικοί, και έχουν όρεξη για flame να μην απαντήσουν. Ξέρετε, λέω για εσάς που όλο φωνάζετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον το iphone ειναι ορισμος πια και οχι κινητο.. Εδειξε το δρομο και τα παντα μετα γεμισαν stores... Εχει ενα λογισμικο που τα σπαει κι αυτο πληρωνεις... Οντως καποιος πριν κατι σελιδες ειπε πως κανονικα θα επρεπε να κανει γυρω στα 350... Και ναι ειναι γιαυτους που δεν το ψαχνουν και πολυ παραπανω... Κι αυτος ειναι ο λογος... Εχω να κανω τοσα πραγματα στο κεφαλι μου που πραγματικα δεν με νοιαζει να το ψαξω παραπανω...δηλαδη τι ειναι κατι τοσο τραγικο που το λειτουργικο ειναι κλειστο; Το 90% των κατοχων iphone δεν νομιζω να το εχει απασχολησει ποτε...

Το μονο που λετε εδω ειναι οτι οποιος το παρει ειναι κοροιδο η βλακας λες και ξερετε ο καθενας τι ρολο βαραει..

Και τωρα σας πειραξε... Τα ιδια κανει σε ολα τις τα προιοντα εδω και χρονια... Ειναι κομπλεξικοι γιατι αν δεν ηταν δεν θα προσπαθουσαν για το τελειο αποτελσμα.. Και το αποτελεσμα ειναι hardware και software... Βαλε και 12 πυρινες μεσα τι να χει να λεει αν δεν δουλευει σωστα.. Κι οσο για το κραξιμο για την ατακα του jobs για τις 3,5 ιντσες δεν νομιζω οτι ειναι και η μεγαλυτερη μαλακια που εχει πει και να την στηριζει εχει πει πολυ μεγαλυτερες... Ετσι ειναι(ηταν) αυτοι οι ανθρωποι...

 

Sorry για το κατεβατο αλλα φρικαρα

Με ολα αυτα που διαβαζω!!!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως βλέπετε αυτή την ¨αλλαγή¨ στο Degin, όπου βασίζεται στο 4; Επαναπαύτηκαν λέτε και δεν προσπάθησαν όσο θα έπρεπε για κάτι καινούριο τελείως;

Αντιλαμβάνομαι ότι ένα κινητό δεν μπορεί να είναι και τόσο διαφορετικό (δεν είναι αυτοκίνητο), αλλά έχω την αίσθηση ότι πρόκειται για ένα facelift του 4.

Η απουσία του Steve Jobs παίζει κάποιο ρόλο;

 

Υ.Γ.: Παρακαλώ όσοι είναι κομπλεξικοί, και έχουν όρεξη για flame να μην απαντήσουν. Ξέρετε, λέω για εσάς που όλο φωνάζετε.

 

έπρεπε να αντικρούσουν δύο πράγματα 1.την ζήτηση για μεγαλύτερη οθόνη και 2. τις θραύσεις στα 4/4ς. Οπότε κάναν μια μίξη των δύο πιο ποιοτικών μοντέλων τους του 2g και του 4.

Η γνώμη μου είναι ότι είναι όμορφο σχεδιαστικά και ποιοτικό. Επίσης έγινε ένα σοβαρό downscale στο μέγεθος αρκετών εξαρτημάτων πράγμα καθόλου εύκολο. Το παράπονο μου (και το έχω γράψει 50 φορές) δεν είναι το σχέδιο, όσο ότι όπως και το 4s δεν είναι τόοοσο καινοτόμο. Είναι ένα καλό κινητό. Ίσως το επόμενο, τι να πω.

 

(όσο για το 12 πυρήνες, δούλεψα πρόσφατα android και wp, το πρώτο θέλει 124 για να τρέξει με ics αλλά το δεύτερο δεν υστερεί σε smoothness)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως βλέπετε αυτή την ¨αλλαγή¨ στο Degin, όπου βασίζεται στο 4; Επαναπαύτηκαν λέτε και δεν προσπάθησαν όσο θα έπρεπε για κάτι καινούριο τελείως;

Αντιλαμβάνομαι ότι ένα κινητό δεν μπορεί να είναι και τόσο διαφορετικό (δεν είναι αυτοκίνητο), αλλά έχω την αίσθηση ότι πρόκειται για ένα facelift του 4.

Η απουσία του Steve Jobs παίζει κάποιο ρόλο;

 

Νομίζω δεν είναι θέμα προσπάθειας. Μια χαρά designers έχει η Apple, εάν ήθελε να βγάλει κάτι τελείως καινούριο και όμορφο, μπορούσε να το κάνει. Απλά το design των iPhone 4/S πλέον αποτελεί «ορόσημο». Δεν είναι εύκολο να απομακρυνθεί πολύ από αυτό, διότι θα χάσει από την αναγνωρισιμότητα του προϊόντος της (και, κακά τα ψέμματα, πατάει πολύ πάνω σε αυτήν για να κάνει πωλήσεις).

 

Δε νομίζω να ξαναδούμε ολοκληρωτικό redesign ξανά πάνω στο iPhone. Πιστεύω ότι θα γίνονται λίγα βήματα κάθε φορά, για να "φρεσκάρεται" μεν, χωρίς να χάνει το χαρακτήρα του δε.

 

Και δε πιστεύω ότι άλλαξε κάτι με το θάνατο του Steve Jobs. Νομίζω και αυτός το ίδιο θα έκανε σαν CEO.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεος με τους iSheeps!

Αντικειμενικοτητα ζητησα κ οχι να μου μεταδωσετε πλυση

εγγεφαλου! Κ billandros η οπως αλλιως σε λενε εχεις καμια

αμφιβολια η κατι να πεις για το flash player κ mkv?

Εγω παντως οταν τα χρειαζομουω δεν τα ειχα στο iPhone

μου! Τουλαχιστον απ ολα τα σχολια που εχω διαβασει απο σενα το μονο σιγουρο ειναι πως απλα δεν θα ακουγα ποτε τη συμβουλη σου! Δεν πειθεις!!!

Κ για να μη παρεξιγηθω παλι να πω πως ειμαι ηδη κατοχος iPhone!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που μαρεσει παρα πολυ ειναι οτι Ελληνες χρηστες σχολιαζουν ενα κινητο που δεν <φτιαχτηκε> για τον ελληνα καταναλωτη , στην αμερικη κανεις δεν το αγοραζει 800 και 700 ευρω το αγοραζει 200 $ και με συμβολαιο, ολοι αυτοι που θα δωσουν 700 ε η εστω θα ηθελαν να δωσουν, αν το παρουν εδω θα κανουν αναπαντητες αντι για κλησεις, ολοι εχουν ιiphone στην αμερικη και δεν τρεχει τιποτα στην ελλαδα ολο κατι τους πεiραζει η καμερα το ενα το αλλο ,απλα αφηστε το να πουλησει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ελεος με τους iSheeps!

Αντικειμενικοτητα ζητησα κ οχι να μου μεταδωσετε πλυση

εγγεφαλου! Κ billandros η οπως αλλιως σε λενε εχεις καμια

αμφιβολια η κατι να πεις για το flash player κ mkv?

Εγω παντως οταν τα χρειαζομουω δεν τα ειχα στο iPhone

μου! Τουλαχιστον απ ολα τα σχολια που εχω διαβασει απο σενα το μονο σιγουρο ειναι πως απλα δεν θα ακουγα ποτε τη συμβουλη σου! Δεν πειθεις!!!

Κ για να μη παρεξιγηθω παλι να πω πως ειμαι ηδη κατοχος iPhone!

 

BillDano με λένε (για τους φίλους σκέτο Bill)!

 

Τι θες να σου πω για το flash? Πως κάθε φορά που πήγα να το χρησιμοποιήσω σε android κινητό καταστρεφοταν το ίδιο το τηλέφωνο μαζί με την απόκρισή του? Που σου σκάλωνε τρελά ο browser? Που σου ρουφούσε την μπαταρία???

 

Και δεν ξέρω αν το κατάλαβες, αλλά το flash πάπαλα από τις mobile συσκευές! Η ίδια η adobe το εγκατέλειψε και όπως θα δεις εξαφανίστηκε και από το app store των περισσότερων android συσκευών. Άρα η apple φταίει που δεν δέχτηκε ποτέ να ενσωματώσει στις συσκευές της ένα τόσο προβληματικό λογισμικό?

 

Τέλος, συμβουλές δίνω μόνο σε όσους είναι διατεθειμένοι να ακούσουν. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις δεν υπάρχει λόγος και δεν αξίζει και τον κόπο. Υποθέτω θα με φαντάζεσαι με tattoo, tshirt, car stickers etc από την apple και με ένα στόλο μόνο συσκευών με σήμα το μήλο αλλά πως να σε πείσω πως έχω δίπλα μου επίσης ένα galaxy tab 7, ένα Tab 10.1 & ένα note, τα οποία απλά σκονίζονται και η μόνη μου ενασχόληση μαζί τους είναι να τους περνάω απλά καμιά rom για να περνάει η ώρα! Δεν μπορώ και δεν έχω διάθεση να ασχοληθώ μαζί τους για καθημερινά θέματα (είτε της δουλειάς είτε της ...πλάκας), γιατί τα συγκρίνω πάντα με τον τρόπο που εχω συνηθίσει να τα κάνω στις ios συσκευές. Όταν δεις κάτι καλό, πάντα χρειάζεσαι το καλύτερο για να το αλλάξεις!

 

Το android είναι ένα πολύ καλό λειτουργικό αλλά δεν το πρόσεξε κανείς μέχρι τώρα "στις λεπτομέρειες", με αποτέλεσμα να δείχνει "φθηνό" ενώ πρακτικά κάνει τα πάντα. Όπως έχω ξαναπεί, για μένα το Android μου αφήνει την ίδια αίσθηση με το linux και το interface του (gnome, KDE κλπ). Εχεις έναν super πυρήνα, αλλά το αισθητικό αποτέλεσμα και η πρακτικότητα στη χρήση έχουν μείνει πολύ πίσω με αποτέλεσμα να μη νιώθεος ότι χρησιμοποιείς κάτι νέο και σύγχρονο. Σε άλλους αυτό αρέσει, σε μένα όχι. Αντίστοιχα λοιπόν στο θέμα του smartphone, θέλω μια συσκευή που ανοίγοντας το κουτί να αρχίσει να δουλεύει όπως πρέπει και όχι να πρέπει να ψάξω εναλλακτικές rom από άγνωστους χρήστες ή ομάδες, που δεν έχουν καμία σχέση με την εταιρία που κυκλοφορεί τη συσκευή. Θυσιάζω θέματα ασφαλειας, σταθερότητας της συσκευής κλπ, μόνο και μόνο για να αξιοποιήσω δυνατότητες που δεν σκέφτηκε ο κατασκευαστής να προσέξει...

 

B)

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Καλα χαλαρωσε...δεν υπαρχει σοβαρο gaming χωρις hardware κουμπια

Όντως έτσι ειναι.. Απο την άλλη, αν του βαλεις bluetooth χειρηστηριο (υυπάρχουν αλλα πανάκριβα για το iphone), γίνεται όντως κορυφαία παιχνιδομηχανη. Ακριβώς τα ιδία ισχύουν και για τα ακριβα android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέμε «σοβαρό gaming» μάλλον αναφερόμαστε σε hardcore gamers, έτσι; Διότι η πικρή αλήθεια είναι ότι τα smartphones σε λίγο θα σβήσουν το PSP (μαζί με άλλες φορητές κονσόλες). Ήδη οι πωλήσεις της Sony σ' αυτά τα μηχανήματα πέφτουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Καλά ο κόσμος δεν είναι και τόόόόσο χαζός. Είναι προφανές ότι από τα 400-500 άτομα που δοκίμασαν (και κατάλαβαν φυσικά ότι τους έδειχναν ένα iPhone 4/S) αυτοί τσίμπησαν 4-5 που την πάτησαν για το δείξουν.

Μωρε τόσο και περισσότερο ειναι. Δε μπαίνουν ολοι στο insomnia ή σε παρόμοιά ξενα φόρουμ. Ότι στοίχημα θες, αν και δεν μπορω να στο αποδείξω, ότι δε χρειάστηκε να ψαξουν 500 ατομα. Η δύναμή της αυθυποβολής κανει θαύματα. Ολοι ξερουν το iphone , ολοι έχουν ακούσει κάτι, και ειναι σχεδόν ολόιδιο. Όταν σου πουν ότι αυτό ειναι το νεο iphone , ο μέσος ανθρωπος που δεν διαβαζει κάθε μερα γι αυτό, λογικά μπερδεύεται και του προσδίδει ιδιότητές που καπου κάπως κάποτε ακουσε πως εχει. Ενώ ως καινουριο σίγουρα θα ειναι καλύτερό. Ειναι καθαρά θεμα ψυχολογίας , έχουν γίνει και πολυ ποιο απίστευτα αλλα αληθινά τεστ.

Σκέψου τώρα όταν ο αλλος εχει φαει τέτοιο πλύσιμό εγκεφάλου και αγοράσει όντως το νεο iphone. Αυτόματα ειναι το καλύτερό κινητό του πλανήτη, με τον καλυτερο ήχο, την καλυτερη οθόνη στο καλυτερο και κυρίως ποιο ψαγμενο καδρο hd, με τις καλύτερες εφαρμογές .. κλπ. Πραγματικά μαγικό... Αντιθετως τα android δεν παιζουν μουσικη, δεν εχουν εφαρμογες, ειναι αργα, εχουν ιους στο μαρκετ γραφει καποιος τρομπας παραπανω που προφανως δεν εχει πιασει στα χερια του αλλο σοβαρο smartfone πλην iphone, κλπ Υπενθυμίζω ότι εχω και το iphone και τα γραφω αυτά ενώ εχω κατηγορηθεί επανηλημενα για apple fanboy. Τώρα βεβαία κατηγορούμαι για android fanboy, και προβλέπω στο μέλλον ότι πιθανότατα θα κατηγορηθώ για win fanboy...

Το iphone 5 ειναι ένα καλο smartphone ,με όλα τα συν και πλην του ios. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο. Υπάρχουν καλύτερα και χειρότερα. Εχει πάψει προ πολου να εχει καποιο σοβαρό πλεονέκτημα. Οτιδήποτε κανει το iphone το κάνουν τα περισσότερα smartphone της αγορας. Κατά κανόνα οσα ειναι σε παρόμοιο ύψος τιμής κάνουν τα παντα καλύτερα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...