Προς το περιεχόμενο

Τέλος στις φήμες το iPhone 5 είναι εδώ


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η άποψή μου, όντας και apple iSheep, είναι ότι η ουσία δεν κρύβεται στα specs, αλλά στις εργατοώρες που αντιπροσωπεύει το κάθε κινητό. Αυτή την στιγμή, πίσω από τα γιαλυστερά πλαστικά και τζάμια, υπάρχουν εκατομύρια developers που προοθούν λειτουργίες του εκάστοστε smartphone στα όριά τους. Κατά την άποψή μου, το iOS δεν έχει αντίπαλο.

...

Όσο για τους φίλους που κάνουν συγκρίσεις οθονών και Mhz, δεν έχουν καταλάβει ότι αυτό δεν έχει σημασία στο κόσμο της Apple. Οποιοσδήποτε έχει δουλέψει ανάμεσα σε OSX και σε Win, θα καταλάβει ότι μικρή σημασία έχει το hardware, αν το λειτουργικό είναι σωστά δομημένο και optimized για την συσκευή που τρέχει. Αυτό το λέω μέσα από ένα mac-mini εξαετίας που τρέχει το Unity3D 3.5 για game development.

Γενικά συμφωνώ, αλλά το OSX (στο οποίο πέρασα πρόσφατα μετά από σοβαρή σκέψη), έχει και αρκετά σπαστικά θεματάκια, με κυριότερο ότι θέλει πολλή RAM για να δουλέψει σωστά. Το Mac mini (late 2009) μου, όπως βγήκε απ΄π το κουρί, σερνόταν, μέχρι να του βάλω 8Gb και να γίνει operational. Και βέβαια, συναντώ και άλλα σπαστικά ζητήματα.

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνουν κάποιοι όμως, είναι ότι το να επιλέξεις iPhone, Mac, κλπ, δεν σημαίνει ότι το βαθμολογείς με 10, και τα υπόλοιπα με ... 4. Για μένα το iPhone παίρνει πχ 8 και τα Android 6.5, ή το Mac παίρνει 7.4 και το Win 7 ... 7.2. Δεν είναι κατ ανάγκην χαώδης η διαφορά, και δεν θεοποιούμε όπως και δήποτε την επιλογή μας.

 

 

 

Και να οι τυπικοί πελάτες της apple. Τους δείχνουν το 4S λέγοντας τους οτι είναι το 5. Και αυτοί το βρίσκουν γρηγορότερο, ελαφρύτερο, με μεγαλύτερη οθόνη, πιο καλά χρώματα κλπ. Πως να μην πάει καλά μια εταιρία με τόσο ....τζιμάνια πελάτες;

Τώρα θα μου πεις ότι εσείς οι χρήστες του Android περνάτε από τεστ iQ πριν σας δώσουν τη συσκευή σας, ε ?

Δηλαδή αν κάποιος έκανε ανάλογο τεστ με Samsung Galaxy SII & SIII, θεωρείς ότι τα τζιμάνια οι χρήστες του θα το έπιαναν στον αέρα, σωστά;

 

 

Τι πραγματικα έχει προσθέσει η apple,εκτός από το marketing,για να θεωρείται σημείο αναφορας!

Αυτό θεωρώ ότι το είπες για πλάκα, έτσι;

Θυμίζω τον ανταγωνισμό εκείνης της εποχής

 

ks20_2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλα ρε, είναι καλύτερη ανάλυση το 1163Χ640 από το 1280Χ720? damn... :P

 

ΝΑΙ ειναι!!!

 

γιατι στο s3 ειναι 1280Χ720 στης 4.8 ιντσες

και στο iphone 1163Χ640 στης 4 ιντσες...

το iphone εχει μεγαλυτερο ppi δηλαδη!!

 

Γατακιαααααα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ppi όμως??

γαργάρα... :devil:

ΝΑΙ ειναι!!!

 

γιατι στο s3 ειναι 1280Χ720 στης 4.8 ιντσες

και στο iphone 1163Χ640 στης 4 ιντσες...

το iphone εχει μεγαλυτερο ppi δηλαδη!!

 

Γατακιαααααα

 

Υπαρχουν κινητα(δεν υπαρχει μονο το s3) που εχουν ιδιο ή μεγαλυτερο ppi και φυσικα μεγαλυτερη αναλυση.. Και οταν σε ιδια ή πολυ παρομοια ppi, ενα κινητο εχει μεγαλυτερη αναλυση (λογω μεγαλυτερης οθονης), τοτε δεν χρειαζεται να εισαι κ επιστημονας για να καταλαβεις ποια οθονη ειναι καλυτερη ως προς αυτο το θεμα.

Πχ ακομα και το HTC ONE X που εχει αναλυση 1280x720 στις 4.7", δηλαδη 312ppi(εναντι 326ppi του iPhone 4s) εχει οθονη καύτερη απο αυτην του iPhone.

 

 

Γαργαρα ομως..

 

Τελος κινητα με αναλυση 1280x720 στις 4.3", δηλαδη 342ppi φαινεται δεν σας ενδιαφερουν, παρολο την καλυτερη αναλυση και μεγαλυτερο ppi.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγαλύτερη συνεισφορά της Apple στην πληροφορική είναι ο εξανθρωπισμός αυτής. Το γεγονός ότι ο Steve Jobs δεν ήταν προγραμματιστής ήταν το μεγαλύτερο πλεονέκτημά του. Ανάγκασε τους εργαζομένους τους να σχεδιάζουν προϊόντα που δεν απευθύνονταν σε άλλους τεχνικούς, αλλά σε άτομα που ήταν τεχνολογικά αναλφάβητα. Ήταν λοιπόν αυτή η απλότητα και λειτουργικότητα που έκανε όλα τα προϊόντα της Apple να ξεχωρίζουν. Είναι λοιπόν και αυτό μέχρι σήμερα που την καθιστά ξεχωριστή από όλες τις υπόλοιπες εταιρίες.

 

Δεν ανακάλυψε gorilla glass, δεν ανακάλυψε το ποντίκι, δεν ανακάλυψε το multi-touch, δεν ανακάλυψε σχεδόν τίποτα, αλλά είχε το όραμα να τα συνδυάσει όλα αυτά και να φτιάξει προϊόντα για τους τεχνολογικά αναλφάβητους και να τους εισάγει ομαλά σε μία ψηφιακή εποχή.

 

Σε ένα τεχνολογικό φόρουμ όπως το insomnia, είναι λογικό να εμμένουμε στις λεπτομέρειες και να χάνουμε την μεγάλη εικόνα, η οποία είναι το πόσο αποδοτικό είναι το προϊόν που χρησιμοποιούμε. Όλα είναι θέμα αναγκών και απαιτήσεων. Αν εμένα κάποιος μου ζητήσει την συμβουλή μου και με ρωτήσει τι κινητό θα του ικανοποιήσει την ανάγκη για browsing, email, χάρτες και κανένα παιχνιδάκι, τότε θα του προτείνω ένα φτηνό, και μη παραμετροποιήσιμο android. Αν όμως ζητήσει κάτι περισσότερο αξιόπιστο και με αντοχή στο χρόνο, κάτι που να θέλει να περιλαμβάνει τα πάντα και να είναι πολυμηχάνημα, τότε το iPhone είναι μονόδρομος. Κακά τα ψέματα, ίσως πέρα από την Nokia, δεν υπάρχει άλλη εταιρία στα κινητά που να έχει αποδείξει έμπρακτα την υποστήριξη στους καταναλωτές της και στα προϊόντα της, άσχετα του κόστους.

 

Sorry mate, αλλα τα 8 σκοτωσαν καθε αλλο λειτουργικο. Deal with that. #Evolution

 

Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Τα δουλεύω 20 χρόνια τώρα. Σίγουρα πιο ώριμα, ίσως πιο φιλικά, αλλά με τίποτα ανώτερα από το OSX. Μετά από παράλληλη χρήση και των δύο, δεν έχω πλέον καμία υπομονή στα περιστασιακά και ανεξήγητα κολλήματα που κάνουν τα W8, και πίστεψέ με, ακόμα κάνουν. Παλαιότερα ίσως είχα την υπομονή να φάω ένα απόγευμα σε φόρουμ και tech manuals. Τώρα απλά κάνω την δουλειά μου στο Mac.

 

Μηπως αντι για τα 8 εβαλες τα 98?λεω τωρα...Επισης αυτο ειναι μεγαλη ανακριβεια η χρηστες μακ δεν ξερουν τι θα πει φορματ????Στο μακ εχω κανει 1 φορα φορματ και στο pc καμια το μονο που εκανα στο pc ηταν clean install απο vista σε 7..

Παιζει να εισαι ο μονος που εκανε 12 ωρες να βαλει ενα λειτουργικο δεν ειναι πυρηνικη φυσικη..φιλικα παντα...

 

Οι 12 ώρες δεν ήταν από δική μου κακή χρήση, ήταν καθυστέρηση και κολλήματα της διαδικασίας αναβάθμισης. Ίσως να έχεις δίκιο και να είμαι άσχετος, αλλά δεν μπορούσα να κάνω format γιατί ήθελα να διατηρήσω το customization και τα projects στο Visual Studio και δεν θυμάμαι και ποιες ήταν οι ρυθμίσεις στον SQL server που είχα σηκώσει. Ξέρεις, οι περισσότεροι δεν μπορούμε να κάνουμε format κάθε Σαββατοκύριακο, γιατί μέσα έχουμε και την δουλειά μας και γενικά βαριόμαστε να τα εγκαθιστούμε όλα από την αρχή. Ευτυχώς που υπήρχε και το Mac δίπλα να με παρηγορεί ότι δεν είναι όλα τα λειτουργικά ίδια.

 

Και τα tiles εξακολουθούν να μην δουλεύουν… [ironyMode]ευτυχώς που με συμβουλέψατε και για την ανάλυση, δεν το είχα ελέγξει [/ironyMode]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι απλα ηθελαν να πουν οτι δεν παιζει ρολο τοσο τα mp αλλα περισσοτερο ο φακος ,και σε αυτο εχουν απολυτο δικιοο.Παλιοτερα ειχα ενα 3gs ,με 3 mp camera,δεν ξερεις ποσο καλυτερες φωτο τραβαγε απο ενα λg 8 mp .

 

γιατί ρε, τα υπόλοιπα κινητά έχουν σκράπα φακό? η Apple μπορεί να έχει καλύτερο φακό, αλλά η διαφορά δεν είναι Αθήνα-Θεσσαλονίκη! μην τρελαινόμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Τα δουλεύω 20 χρόνια τώρα. Σίγουρα πιο ώριμα, ίσως πιο φιλικά, αλλά με τίποτα ανώτερα από το OSX. Μετά από παράλληλη χρήση και των δύο, δεν έχω πλέον καμία υπομονή στα περιστασιακά και ανεξήγητα κολλήματα που κάνουν τα W8, και πίστεψέ με, ακόμα κάνουν. Παλαιότερα ίσως είχα την υπομονή να φάω ένα απόγευμα σε φόρουμ και tech manuals. Τώρα απλά κάνω την δουλειά μου στο Mac.

 

 

 

Οι 12 ώρες δεν ήταν από δική μου κακή χρήση, ήταν καθυστέρηση και κολλήματα της διαδικασίας αναβάθμισης. Ίσως να έχεις δίκιο και να είμαι άσχετος, αλλά δεν μπορούσα να κάνω format γιατί ήθελα να διατηρήσω το customization και τα projects στο Visual Studio και δεν θυμάμαι και ποιες ήταν οι ρυθμίσεις στον SQL server που είχα σηκώσει. Ξέρεις, οι περισσότεροι δεν μπορούμε να κάνουμε format κάθε Σαββατοκύριακο, γιατί μέσα έχουμε και την δουλειά μας και γενικά βαριόμαστε να τα εγκαθιστούμε όλα από την αρχή. Ευτυχώς που υπήρχε και το Mac δίπλα να με παρηγορεί ότι δεν είναι όλα τα λειτουργικά ίδια.

 

Οπως εσυ προτιμας το mac os x, υπαρχουν πληθος αλλων επαγγελματιων (που μαλιστα ειναι η πλειοψηφια) που προτιμα και κανει πολυ πιο απροσκοπτα την δουλεια του με windows απο οτι με mac os x.

 

Δεν εχουν ολοι την υπομονη για τα τερτιπια, τα κουσουρια τα spinning beach balls του mac os x και των apple μηχανηματων.

 

 

Υ.Γ.: Χρηστης windows και mac os x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγκρίνω την ναυαρχίδα τον android!!! και αυτό μονό και μονό γιατί μόλις βγήκε το 5 άρχισαν να κράζουν σαν χαζοχαρούμενα!!! για αλλά κινητά που λες δεν υπάρχει καν μετρo σύγκρισις

Αλλοι θα σου πουν οτι το android δεν ειναι μονο το galaxy s3 και αυτο ειναι το θετικο του android, μιας και πχ εχεις να επιλεξεις απο πληθος εξαιρετικων συσκευων.

Μια απο αυτες ειναι και το HTC One X(1280x720 στις 4.7", δηλαδη 312ppi).

Ή το Sony Xperia T που θα βγει στην Ευρωπη μαζι με το iPhone 5 περιπου και θα εχει οθονη 1280x720 pixels, 4.55 inches (~323 ppi).

 

 

Τελος, οπως φαινεται επιτηδες αγνοεις αλλα εξισου ικανα κινητα(επειδη δεν σε βολευει), φαινεται να αγνοεις το απειρως καλυτερο μαυρο και το απειρο (στην πραγματικοτητα!) contrast του galaxy s3(λογω samoled) σε σχεση με αυτο του iphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλοι θα σου πουν οτι το android δεν ειναι μονο το galaxy s3 και αυτο ειναι το θετικο του android, μιας και πχ εχεις να επιλεξεις απο πληθος εξαιρετικων συσκευων.

Μια απο αυτες ειναι και το HTC One X(1280x720 στις 4.7", δηλαδη 312ppi).

Ή το Sony Xperia T που θα βγει στην Ευρωπη μαζι με το iPhone 5 περιπου και θα εχει οθονη 1280x720 pixels, 4.55 inches (~323 ppi).

 

 

Τελος, οπως φαινεται επιτηδες αγνοεις αλλα εξισου ικανα κινητα(επειδη δεν σε βολευει), φαινεται να αγνοεις το απειρως καλυτερο μαυρο και το απειρο (στην πραγματικοτητα!) contrast του galaxy s3(λογω samoled) σε σχεση με αυτο του iphone.

 

δεν εχω προβλημα με κανενα κινητο!! απαντησα σε ατομα που εκραζαν με ασχημο τροπο και ελεγαν "τον ηπιατε με το 5 ξυπνηστε γιατι το s3 ειναι χιλιες φορες καλυτερο" ετσι και εγω απαντησα.. το razr η ενα αλλο lg που ειδα που αρεσανε περησοτερο απο το s3 αλλα και παλι προτιμο τα iphone για παρα πολλους λογους.. αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως εσυ προτιμας το mac os x, υπαρχουν πληθος αλλων επαγγελματιων (που μαλιστα ειναι η πλειοψηφια) που προτιμα και κανει πολυ πιο απροσκοπτα την δουλεια του με windows απο οτι με mac os x.

 

Δεν εχουν ολοι την υπομονη για τα τερτιπια, τα κουσουρια τα spinning beach balls του mac os x και των apple μηχανηματων.

 

 

Υ.Γ.: Χρηστης windows και mac os x.

 

Εδώ πάω πάσο....Άλλα μηχανήματα και άλλες απαιτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 12 ώρες δεν ήταν από δική μου κακή χρήση, ήταν καθυστέρηση και κολλήματα της διαδικασίας αναβάθμισης. Ίσως να έχεις δίκιο και να είμαι άσχετος, αλλά δεν μπορούσα να κάνω format γιατί ήθελα να διατηρήσω το customization και τα projects στο Visual Studio και δεν θυμάμαι και ποιες ήταν οι ρυθμίσεις στον SQL server που είχα σηκώσει. Ξέρεις, οι περισσότεροι δεν μπορούμε να κάνουμε format κάθε Σαββατοκύριακο, γιατί μέσα έχουμε και την δουλειά μας και γενικά βαριόμαστε να τα εγκαθιστούμε όλα από την αρχή. Ευτυχώς που υπήρχε και το Mac δίπλα να με παρηγορεί ότι δεν είναι όλα τα λειτουργικά ίδια.

 

 

 

τς τς τς σου ειπα για την πυρηνικη φυσικη και το πηρες κατακαρδα δεν σε ειπα ασχετο αλλα ουτε σχετικο αν παρεξηγιεσε δικο σου θεμα.Ξερεις ουτε εγω κανω καθε σ/κ φορματ δεν χρειαστηκε το ειπα και παραπανω.Αντιθετως το μακ ειχε την φαινη ιδεα απο μονο του να διαγραψει το λειτουργικο και να μην μπορω να κανω τπτ και να εχω χασει αρκετες δουλειες και εχω και εγω πολυ δουλεια.Ασε την προκαταληψη για αλλου και το μακ οπως λες εγω μετα απο 3 χρονια χρησης δεν με βοηθησε καθολου οσο το Pc αποψη μου αντιθετη απο την αποψη σου Μην προσπαθεις να με πεισεις οτι δουλευει καλυτερα απο το Pc,Ας ηξερες να δουλευεις ενα Pc για να δεις πως δουλευει.Ειδικα τα 8αρια ειναι ακομα ποια απλα και κατανοητα στην χρηση τους και επιμενω 12 ωρες??κατι λαθος κανεις εσυ και στην αναβαθμιση δεν γινετε αυτο που λες εισαι υπερβολικος.

 

Οσο για το καινουργιο iphone το 5s θα εχει σιγουρα αυτα που επρεπε να εχει αυτο και ποιο πολλες δυνατοτητες σορρυ που μιλαω αποτομα αλλα ξενερωσα απο την apple

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ppi όμως??

γαργάρα... :devil:

ΝΑΙ ειναι!!!

 

γιατι στο s3 ειναι 1280Χ720 στης 4.8 ιντσες

και στο iphone 1163Χ640 στης 4 ιντσες...

το iphone εχει μεγαλυτερο ppi δηλαδη!!

 

Γατακιαααααα

 

τελείως λανθασμένος τρόπος έκφρασης το σκέτο "καλύτερη ανάλυση", προφανώς κατάλαβα ότι εννοούσες ppi αλλά μέσα στην βιασύνη σου δεν το έγραψες στο αρχικό post...

 

btw, HTC Rezound/LG Optimus LTE/Nokia Lumia 920, όλα μεγαλύτερο ppi από iPhone 4S & 5, δεν σας χάλασε newfags...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...