Προς το περιεχόμενο
dub

αντίγραφο ssd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά πήρα πριν 3 μέρες καινούργιο υπολογιστή στον οποίο τα windows 7 βρισκοναι σε ssd.

Το έχω στήσει το μηχάνημα μια χαρά και θέλω να πάρω ένα αντίγραφο έτσι ώστε να μπορώ όποτε θέλω να το επαναφέρω.

Στο προηγούμενο μηχάνημα που το κράτησα 6 χρόνια χρησιμοποιούσα το Norton Ghost και με ειχε σώσει δεκάδες φορές.Πήγα να κάνω το ίδιο και τώρα αλλά δεν το κατάφερα. Ενα σκασμό ερωτήματα μου έκανε και στο τέλος δεν...

Χρειάζεται κάτι ειδικό λογω ssd για αυτή τη δουλειά?

Πείτε με κανένα freeware πρόγραμμα που να μπορει να πάρει αντίγραφο (image) του ssd?

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tη διαδικασία τη ξέρω (αν και εγώ χρησιμοποιώ χρόνια το ghost της Νorton)

Ρωτάω αν αυτή η δουλειά γίνεται με τον ίδιο τρόπο και ssd.

Χτες που χαζευα και σε άλλα (ξένα) φορουμς αναφερόταν πως το acronis στην νεα του έκδοση υποστηρίζει πως υποστηρίζει ssd αλλά μερικοί έλεγαν πως ψεύδεται.

Ελεγα μήπως το έκανε κάποιος ολοκληρωμένα, δηλαδή : να πάρει image με το acronis να το σώσει σε dvd η στον άλλο σκληρό δίσκο ("κλασσικός" αυτός) ΚΑΙ να εχει κάνει και επαναφορά.

Τα windows 7 εχουν ενσωματωμένη μια τέτοια δυνατότητα. Αλλά ομως φαντάζομαι πρέπει για την επαναφορά να εχεις ήδη τα windows σε λειτουργική κατάσταση, δηλαδή δεν μπορεις (έτσι νομίζω) να κανεις επαναφορά με bootαρισμα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Στον υπολογιστή μου έχω κάνει image του ssd μου (Windows 7, ide mode) σε μηχανικό σκληρό (~22 GB μέγεθος του image) και, μία φορά που χρειάστηκε, restore του image στον ssd και δεν είχα κανένα πρόβλημα, όλα πήγαν μια χαρά. Όχι όμως με εγκατεστημένο Acronis, αλλά με το boot CD του (έκδοση 2011).

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Τα windows 7 εχουν ενσωματωμένη μια τέτοια δυνατότητα. Αλλά ομως φαντάζομαι πρέπει για την επαναφορά να εχεις ήδη τα windows σε λειτουργική κατάσταση, δηλαδή δεν μπορεις (έτσι νομίζω) να κανεις επαναφορά με bootαρισμα.

Και εδώ την επαναφορά μπορείς να την κάνεις με boot,από το dvd των 7.

Όταν μιλάς για το ghost λες την έκδοση που τρέχει μέσα από τα windows έτσι;;

Αν είναι έτσι, πρέπει να φτιάξεις δικό σου δισκάκι εκκίνησης μέσα από το πρόγραμμα που να έχει και τα driver για τον όποιο controler πάνω στον οποίο είναι ο ssd,για να μπορεί να τον βλέπει όταν κάνει boot από αυτό.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Και εδώ την επαναφορά μπορείς να την κάνεις με boot,από το dvd των 7.

Όταν μιλάς για το ghost λες την έκδοση που τρέχει μέσα από τα windows έτσι;;

Αν είναι έτσι, πρέπει να φτιάξεις δικό σου δισκάκι εκκίνησης μέσα από το πρόγραμμα που να έχει και τα driver για τον όποιο controler πάνω στον οποίο είναι ο ssd,για να μπορεί να τον βλέπει όταν κάνει boot από αυτό.

οχι το ghostt το χρησιμοποιούσα χρόνια με το hiren's boot cd.

dvd των windows δεν έχω. Είναι νομιμη η εγκατάσταση, απλά δεν συνοδεύοταν από dvd.

Φαντάζομαι πως μπορώ να φτιάξω , σωστά? αφου έχω το νομιμο κλειδί.

Στον υπολογιστή μου έχω κάνει image του ssd μου (Windows 7, ide mode) σε μηχανικό σκληρό (~22 GB μέγεθος του image) και, μία φορά που χρειάστηκε, restore του image στον ssd και δεν είχα κανένα πρόβλημα, όλα πήγαν μια χαρά. Όχι όμως με εγκατεστημένο Acronis, αλλά με το boot CD του (έκδοση 2011).

υπάρχει δωρεάν έκδοση αυτού του Acronis?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

φυσικά και υπάρχει

έχω το acronis 2012 πήρα back up απο τους ssd σε raid0 που τους έχω έχω κάνει restore και παίζει άψογα

πάντα μιλάμε με boot.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Ε,δεν βλέπει τον controler του ssd από το dos,αν θες μας λες και τον controler έτσι ενημερωτικά.

Υπάρχει ελεύθερο το acronis για όποιον έχει δίσκο wd ή seagate το βρίσκεις στης σελίδες τους.

http://windows.microsoft.com/el-gr/windows7/Create-a-system-repair-disc

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

φυσικά και υπάρχει

έχω το acronis 2012 πήρα back up απο τους ssd σε raid0 που τους έχω έχω κάνει restore και παίζει άψογα

πάντα μιλάμε με boot.

Aυτό το raid0 τί είναι?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.