Προς το περιεχόμενο

Η Samsung επιτίθεται στην Apple για το iPhone 5


vasilisbilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Samsung φαίνεται να έχει προετοιμαστεί για την έναρξη των πωλήσεων του iPhone 5, δημιουργώντας μία διαφημιστική καμπάνια που συγκρίνει τα χαρακτηριστικά των δύο κινητών, με το Galaxy S3 να είναι καλύτερο. Η Samsung μπορεί να έχασε το δικαστήριο από την Apple, αλλά δεν φαίνεται να μένει με σταυρωμένα τα χέρια προσπαθώντας να ανταποδώσει το “χτύπημα” με διάφορους τρόπους.Η διαφήμιση δείχνει το iPhone 5 της Apple, απενεργοποιημένο, και τα χαρακτηριστικά του να είναι κατωτέρα από αυτά του Samsung Galaxy S3. Επίσης, στη παρακάτω φωτογραφία υπάρχει ένας μεγάλος τίτλος στο πάνω μέρος, όπου αναφέρει “Δεν χρειάζεται να είναι κανείς ιδιοφυΐα”.

 

Εσείς τι γνώμη έχετε για την διαφημιστική επίθεση της Samsung απέναντι στην Apple; Πιστεύετε πως ήταν σωστή κίνηση;

 

samsungad1.jpg

 

Source.png Πηγή: Techmaster

Link.png Site: Phonearena

Επεξ/σία από vasilisbilias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 520
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πράγματι, δε χρειάζεται να είναι κανείς ιδιοφυΐα για να καταλάβει ότι κόψτε το επιτέλους με τα τεχνικά χαρακτηριστικά! Δεν ενδιαφέρουν τον περισσότερο κόσμο! Αυτά πρέπει να φτιάξετε:

http://www.scribd.com/doc/102317767/Samsung-Relative-Evaluation-Report-on-S1-iPhone

 

Και μερικά ακόμη πράγματα, όπως η απλότητα, παίζουν τεράστιο ρόλο.

 

Γενικά, οι έξυπνοι, ας κάνουν κάτι επιτέλους να ανταγωνιστούν την Apple για αυτό που είναι. ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν αγοράζει ο κόσμος το iPhone επειδή έχει τον γρηγορότερο επεξεργαστή. Αλλά η ηλίθια καραμέλα που πιπιλάνε όλοι οι κομπιουτεράδες που δεν αντιλαμβάνονται τις ανάγκες του κόσμου, έχει να κάνει με πρόβατα, μάρκετινγκ και άλλες βλακείες.

 

Μια ανταγωνιστική εταιρία που να πάρει! Βάλτε τέλος στο μονοπώλιο της Apple! Έχει φτάσει η τιμή του iPhone στα 700€ και οι άλλοι ακόμη να ξυπνήσουν!

 

Και ΔΩΣΤΟΥ! ΕΚΕΙ! "Έχουμε πιο γρήγορο επεξεργαστή!" ΑΑΑΡΓΚ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι, δε χρειάζεται να είναι κανείς ιδιοφυΐα για να καταλάβει ότι κόψτε το επιτέλους με τα τεχνικά χαρακτηριστικά! Δεν ενδιαφέρουν τον περισσότερο κόσμο! Αυτά πρέπει να φτιάξετε:

http://www.scribd.co...rt-on-S1-iPhone

 

Και μερικά ακόμη πράγματα, όπως η απλότητα, παίζουν τεράστιο ρόλο.

 

Γενικά, οι έξυπνοι, ας κάνουν κάτι επιτέλους να ανταγωνιστούν την Apple για αυτό που είναι. ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν αγοράζει ο κόσμος το iPhone επειδή έχει τον γρηγορότερο επεξεργαστή. Αλλά η ηλίθια καραμέλα που πιπιλάνε όλοι οι κομπιουτεράδες που δεν αντιλαμβάνονται τις ανάγκες του κόσμου, έχει να κάνει με πρόβατα, μάρκετινγκ και άλλες βλακείες.

 

Μια ανταγωνιστική εταιρία που να πάρει! Βάλτε τέλος στο μονοπώλιο της Apple! Έχει φτάσει η τιμή του iPhone στα 700€ και οι άλλοι ακόμη να ξυπνήσουν!

 

Και ΔΩΣΤΟΥ! ΕΚΕΙ! "Έχουμε πιο γρήγορο επεξεργαστή!" ΑΑΑΡΓΚ!

Πες τα ρε μεγάλε...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχει μια σημαντικη-χτυπητη αδυναμια η samsung απεναντι στην apple, αυτη ειναι το λειτουργικο.

αυτο βεβαια ισχυει και απο την αναποδη.. δεν ειναι καθολου κακη συσκευη απο αποψη χαρακτηριστικων το Ι5 , απλα εχει ios με οτι αρνητικο αυτο συνεπαγεται για πολλους

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για εσενα μπορει να ειναι μειονέκτημα το android, για πολλούς άλλους ειναι ενα μεγαλο θετικο.

δεν λεω, το ios ειναι μακραν πιο σταθερο και πιο γρηγορο, αλλα το android εχει πολλα θετικα τα οποια θα αφισω πιο εξειδικευμενα ατομα να τα γραψουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο βεβαια ισχυει και απο την αναποδη.. δεν ειναι καθολου κακη συσκευη απο αποψη χαρακτηριστικων το Ι5 , απλα εχει ios με οτι αρνητικο αυτο συνεπαγεται για πολλους

 

Η μονη αδυναμια του ios ειναι η ελλειψη widgets, ενιοτε και το συνολικο θεμα με το itunes. Πραγματικα επειδη χρησιμοποιω σε καθημερινη βαση και τα 2 λειτουργικα, δεν με χαλασε σε κατι αλλο το ios και ακομα και την ελλειψη widgets/launchers κλπ την θεωρω δευτερευουσα μπρος στα πλεονεκτηματα του.

 

για εσενα μπορει να ειναι μειονέκτημα το android, για πολλούς άλλους ειναι ενα μεγαλο θετικο.

δεν λεω, το ios ειναι μακραν πιο σταθερο και πιο γρηγορο, αλλα το android εχει πολλα θετικα τα οποια θα αφισω πιο εξειδικευμενα ατομα να τα γραψουν.

Δε βλεπω σοβαρα πλεονεκτηματα για το android. Αν θελετε να μιλησουμε για τα πλεονεκτηματα του s3, μπορω ευχαριστως να το κανω, αλλα αυτα δεν περιλαμβανουν το OS. Οταν εχω κινητο που μου κρασαρει σε λαθος ωρες και στιγμες ή που μου κανει sleep of death εστω και 1 φορα το 2μηνο λογω OS, τοτε να βρασω και τα widgets και τις customies που τραβαει και το οτι δεν χρειαζεται ενδιαμεσο λογισμικο μεταξυ pc-κινητου για μεταφορες και backups κλπ. Η οταν εχω κινητο που η καθε εφαρμογη που του βαζω φουμαρει το δικο της καπνο ως προς το gui, ενω στην αντιπερα οχθη υπαρχει ομοιογενεια, ε παλι να βρασω που αλλαζοντας οθονη στις εφαρμογες μου κανει cube effect με τον go launcher.

Γενικα παντως ειμαι της αποψης οτι το OS σε ενα κινητο πρεπει για πολλους λογους εκτος απο ελαφρυ και καλογραμμενο να ειναι minimal και χωρις να χανεσαι στα μενου, τα υπομενου, τις εξτρα ρυθμισεις κλπ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελαω με τα τεχνικα χαρακτηριστικα που βαζει στο s3 απο το καλωδιο φορτισης και κατω.

Γελαω επισης που αντιπαραβαλει το ios με το android. Αν εχει μια σημαντικη-χτυπητη αδυναμια η samsung απεναντι στην apple, αυτη ειναι το λειτουργικο. Φυσικα ειναι κι αλλα θεματακια οπως αυτο του support κλπ (το iphone 3gs ετοιμαζεται να παρει ios 6, το galaxy S1 σταματησε στην 2.3.5 και δεν πηρε ποτε ics, γιατι ειμαστε samsung και γραφουμε τον "genius" πελατη στα @@ρια μας μετα απο 12μηνες).

 

Τελος η αντιπαραβολη στειρων τεχνικων χαρακτηριστικων σε αυτο το επιπεδο τεχνολογιας, ενδιαφερει μονο τα fanboy που παιρνουν κινητο για να λενε ποσους πυρηνες εχει και ποσα ghz ειναι. Το it doesn't take a genius που θετει η samsung ειναι για πολλα facepalms. Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα αφενος και αφεταιρου ο καθεις με τις αναγκες του.

Αυτο ακριβως.ΤΙ με νοιαζει ποσους πυρηνες εχει το iphone,αφου εχουν καταφερει και εχουν φτιαξει αυτο το λογισμικο και τρεχει ταπ νατα ακομα και με μισο πυρηνα ,δεν χρειαζομαι παραπανω.Λογω androidμπορει να θες πιο δυνατο επεξεργαστη,το ipgone ομως δεν χρειαζετε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως το adroid με τις τοσες συσκευες και τις τοσες εκδοσεις και υλοποιησεις των εταιρειων ειναι ενα μπαχαλο και ειναι λιγο δυσκολο να καταληξουμε στο πώς ειναι τελοσπαντων αυτο το λειτουργικο , αφου ο καθενας εχει δυστυχως ξεχωριστη (και πολλες φορες αρκετα διαφορετικη) εμπειρια

 

εχοντας και κακες και καλες εμπειριες , μπορω να πω με σιγουρια οτι τουλαχιστον η google στη τελευταια εκδοση , στα δικα της κινητα και ταμπλετ το εχει κανει και γρηγορο και σταθερο.. τωρα το τι κανουν ολοι οι υπολοιποι ειναι υπο εξεταση..

 

παντως τα θετικα του δε σταματανε ουτε στα widgets , ουτε στο bluetooth , ουτε στην sd και το μη υποχρεωτικο προγραμμα στυλ itunes.. αλλα αυτο ειναι και θεμα του καθενος (το κατα ποσο θελει να δει αυτα τα επιπλεον θετικα και να τα εκμεταλλευτει )

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελαω με τα τεχνικα χαρακτηριστικα που βαζει στο s3 απο το καλωδιο φορτισης και κατω.

Γελαω επισης που αντιπαραβαλει το ios με το android. Αν εχει μια σημαντικη-χτυπητη αδυναμια η samsung απεναντι στην apple, αυτη ειναι το λειτουργικο. Φυσικα ειναι κι αλλα θεματακια οπως αυτο του support κλπ (το iphone 3gs ετοιμαζεται να παρει ios 6, το galaxy S1 σταματησε στην 2.3.5 και δεν πηρε ποτε ics, γιατι ειμαστε samsung και γραφουμε τον "genius" πελατη στα @@ρια μας μετα απο 12μηνες).

 

Τελος η αντιπαραβολη στειρων τεχνικων χαρακτηριστικων σε αυτο το επιπεδο τεχνολογιας, ενδιαφερει μονο τα fanboy που παιρνουν κινητο για να λενε ποσους πυρηνες εχει και ποσα ghz ειναι. Το it doesn't take a genius που θετει η samsung ειναι για πολλα facepalms. Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα αφενος και αφεταιρου ο καθεις με τις αναγκες του. Αν καποιος παρει iphone επειδη η εφαρμογη που χρειαζεται δεν υπαρχει σε android version ειναι ηλιθιος κατα την samsung?

φίλε μου, ωραία τα λές.Σου έχω μία ερώτηση όμως:

Δοκίμασες να βάλεις ios 5 στο 3gs ?

Φιλικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω χρησιμοποιησει jelly bean αλλα απο αυτα που βλεπω στην 2.3.χ στο galaxy S μου θεωρω αδυνατο να εκανε αλματα προς το καλυτερο (διοτι χρειαζεται αλματα για να πουμε οτι μπαινει σε σωστο δρομο το gingerbread), οπως αδυνατο θεωρω και το να μην εχει βελτιωθει σιγουρα.

Για το ics περιμεναμε την επανασταση και περαν του γεγονοτος οτι η samsung δεν εδωσε ics σε αρκετα κινητα της, τελικα δεν ηταν και τιποτα το εκρηκτικα τρομερο, απο οσα ακουω και διαβαζω απλα βελτιωμενα gui effects και πιο tech-αισθηση. Αυτο φανερωνει αλλωστε και η αμεση αναβθμιση σε jelly bean που υποθετω οτι θα ακολουθηθει απο αμεση αναβαθμιση σε επομενη version κλπ κλπ.

 

 

φίλε μου, ωραία τα λές.Σου έχω μία ερώτηση όμως:

Δοκίμασες να βάλεις ios 5 στο 3gs ?

Φιλικά.

Οχι γιατι δεν εχω 3gs. Αλλα για πες τι παιζει?

και btw ακομα και να μην πηγαινει καλα το ios5 οπως υπονοεις σε 3gs (να μας το επιβεβαιωσει καποιος κατοχος), η εταιρεια σου δινει τοσα χρονια μετα, την επιλογη. Aν θες δοκιμαζεις, αν θες μενεις σε αυτο. Το ιδιο και με το ios6.

Εμενα παλι, η samsung 12 μηνες μετα την κυκλοφορια της ναυαρχιδας της, μου ειπε οτι δεν θα ξαναπαρω update και καλα θα κανω να θεωρησω το κινητο μου "end of life". Παραλληλα με αποκαλει genius που την προτιμησα, τη στιγμη που εγω ως πελατης νιωθω το αντιθετο απο την αντιμετωπιση-κοροιδια της στο θεμα του support. Nα το κανω τι να εχω 10πυρηνο κινητο και να τρεχει OS με κωδικα για μονοπυρηνο επειδη η μαμα-εταιρεια σταματα την υποστηριξη του σε 12-15μηνες (τροπος του λεγειν αλλα πιανετε το νοημα).

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω χρησιμοποιησει jelly bean αλλα απο αυτα που βλεπω στην 2.3.χ στο galaxy S μου θεωρω αδυνατο να εκανε αλματα προς το καλυτερο, οπως αδυνατο θεωρω και το να μην εχει βελτιωθει σιγουρα.

Για το ics περιμεναμε την επανασταση και περαν του γεγονοτος οτι η samsung δεν εδωσε ics σε αρκετα κινητα της, τελικα δεν ηταν και τιποτα το εκρηκτικα τρομερο, απο οσα ακουω και διαβαζω απλα βελτιωμενα gui effects και πιο tech-αισθηση. Αυτο φανερωνει αλλωστε και η αμεση αναβθμιση σε jelly bean που υποθετω οτι θα ακολουθηθει απο αμεση αναβαθμιση σε επομενη version κλπ κλπ.

 

 

 

Οχι γιατι δεν εχω 3gs. Αλλα για πες τι παιζει?

και btw ακομα και να μην πηγαινει καλα το ios5 οπως υπονοεις σε 3gs (να μας το επιβεβαιωσει καποιος κατοχος), η εταιρεια σου δινει τοσα χρονια μετα, την επιλογη.

Εμενα παλι, η samsung 12 μηνες μετα την κυκλοφορια της ναυαρχιδας της, μου εδωσε την επιλογη να μην ξακανακανω update και να θεωρησω το κινητο μου "end of life".

 

αμεση αναβαθμιση δε νομιζω να εχουμε συντομα , γιατι το 20% ειναι μολις με ics και το 2% με jb (και πανω απο το 50 με 2.3)

επισης προς το παρον δεν υπαρχει και λογος απο αποψη χαρακτηριστικων και προβληματων

 

δυστυχως το ics δεν ηταν οσο καλο επρεπε γενικα και σε καποιες (δυνατες) συσκευες οπως το gs2 το port ειναι πολυ κακο και το κινητο σερνεται , για αυτο και σε τοσους λιγους μηνες βγηκε η 4.1 η οποια ειναι αυτο που θα επρεπε απο την αρχη να ειναι το ics

δεν ειναι τυχαιο που περα απο τις υπολοιπες βελτιωσεις που εγιναν (καποιες τις ανακαλυπτα μεχρι προχθες), τα φωτα επεσαν στο project butter.. πρωτη φορα ασχοληθηκαν σοβαρα με το ζητημα και εγινε "μεταμορφωση" σε σημειο που να καταλαβαινεις ποσο ανουσιο ειναι απο ενα σημειο και μετα να ασχολεισαι με specs και πυρηνες..

 

και οσοι καθονται και ασχολουνται ακομα με update σε ics κακως.. θα πρεπε να τη προσπερασουν τελειως αυτη την εκδοση οπως τα vista (ειναι τελειως αναλογη περιπτωση) και να πανε κατευθειαν στη σωστη

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω χρησιμοποιησει jelly bean αλλα απο αυτα που βλεπω στην 2.3.χ στο galaxy S μου θεωρω αδυνατο να εκανε αλματα προς το καλυτερο (διοτι χρειαζεται αλματα για να πουμε οτι μπαινει σε σωστο δρομο το gingerbread), οπως αδυνατο θεωρω και το να μην εχει βελτιωθει σιγουρα.

Για το ics περιμεναμε την επανασταση και περαν του γεγονοτος οτι η samsung δεν εδωσε ics σε αρκετα κινητα της, τελικα δεν ηταν και τιποτα το εκρηκτικα τρομερο, απο οσα ακουω και διαβαζω απλα βελτιωμενα gui effects και πιο tech-αισθηση. Αυτο φανερωνει αλλωστε και η αμεση αναβθμιση σε jelly bean που υποθετω οτι θα ακολουθηθει απο αμεση αναβαθμιση σε επομενη version κλπ κλπ.

 

 

 

Οχι γιατι δεν εχω 3gs. Αλλα για πες τι παιζει?

και btw ακομα και να μην πηγαινει καλα το ios5 οπως υπονοεις σε 3gs (να μας το επιβεβαιωσει καποιος κατοχος), η εταιρεια σου δινει τοσα χρονια μετα, την επιλογη. Aν θες δοκιμαζεις, αν θες μενεις σε αυτο. Το ιδιο και με το ios6.

Εμενα παλι, η samsung 12 μηνες μετα την κυκλοφορια της ναυαρχιδας της, μου ειπε οτι δεν θα ξαναπαρω update και καλα θα κανω να θεωρησω το κινητο μου "end of life". Παραλληλα με αποκαλει genius που την προτιμησα, τη στιγμη που εγω ως πελατης νιωθω το αντιθετο απο την αντιμετωπιση-κοροιδια της στο θεμα του support. Nα το κανω τι να εχω 10πυρηνο κινητο και να τρεχει OS με κωδικα για μονοπυρηνο επειδη η μαμα-εταιρεια σταματα την υποστηριξη του σε 12-15μηνες (τροπος του λεγειν αλλα πιανετε το νοημα).

Ε λοιπόν, ξέχνα ios 5, πόσο μάλλον 6 στο 3gs.Με ένα γρήγορο ψάξιμο θα δεις ότι το 3gs με ios5 σέρνεται.A, σε πληροφορώ οτι το galaxy s μια χαρά παίρνει ics, και πηγαίνει και μια χαρά, χωρίς κολλήματα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε λοιπόν, ξέχνα ios 5, πόσο μάλλον 6 στο 3gs.Με ένα γρήγορο ψάξιμο θα δεις ότι το 3gs με ios5 σέρνεται.A, σε πληροφορώ οτι το galaxy s μια χαρά παίρνει ics, και πηγαίνει και μια χαρά, χωρίς κολλήματα.

Says who?

Μιλας για custom roms που απλως μοιαζουν σε ics για τις οποιες πρεπει να θυσιασω διαφορα χαρακτηριστικα του τηλεφωνου (αναλογως την version που θα επιλεξω, πχ το fm radio ειναι στανταρακι σε ολες και τα υπολοιπα πανε αναλογα την rom) και παραλληλα να οπλιστω με αρκετη υπομονη για τα bugs που θα αντιμετωπιζω σε καθημερινη βαση απο εναν κακογραμμενο custom και beta κωδικα που ως στοχο θα εχει απλα να μοιασει σε ics κυριως στα visual θεματα? Δοκιμασα 3 roms, καμια δεν κρατησα παραπανω απο 1 βδομαδα και γυρισα σε gingerbread.

 

Σε καθε περιπτωση, το ics στο οποιο αναφερεσαι δεν αφορα την εταιρεια samsung, η εταιρεια απλως σταματησε την υποστηριξη στο κινητο σχετικα συντομα μετα την κυκλοφορια του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι, δε χρειάζεται να είναι κανείς ιδιοφυΐα για να καταλάβει ότι κόψτε το επιτέλους με τα τεχνικά χαρακτηριστικά! Δεν ενδιαφέρουν τον περισσότερο κόσμο! Αυτά πρέπει να φτιάξετε:

http://www.scribd.co...rt-on-S1-iPhone

 

Και μερικά ακόμη πράγματα, όπως η απλότητα, παίζουν τεράστιο ρόλο.

 

Γενικά, οι έξυπνοι, ας κάνουν κάτι επιτέλους να ανταγωνιστούν την Apple για αυτό που είναι. ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν αγοράζει ο κόσμος το iPhone επειδή έχει τον γρηγορότερο επεξεργαστή. Αλλά η ηλίθια καραμέλα που πιπιλάνε όλοι οι κομπιουτεράδες που δεν αντιλαμβάνονται τις ανάγκες του κόσμου, έχει να κάνει με πρόβατα, μάρκετινγκ και άλλες βλακείες.

 

Μια ανταγωνιστική εταιρία που να πάρει! Βάλτε τέλος στο μονοπώλιο της Apple! Έχει φτάσει η τιμή του iPhone στα 700€ και οι άλλοι ακόμη να ξυπνήσουν!

 

Και ΔΩΣΤΟΥ! ΕΚΕΙ! "Έχουμε πιο γρήγορο επεξεργαστή!" ΑΑΑΡΓΚ!

 

'Όταν ψάχνει ο περισσότερος κόσμος για να αγοράσει νέο υπολογιστή , ψάχνει να βρει πιο έχει τα καλύτερα χαρακτηριστικά στην πιο συμφέρουσα τιμή. Και τα smartphones , υπολογιστές είναι (δεν ξέρω για τα iphone) Αλλιώς , λέγεσαι κορόιδο! Αυτό λέγεται: κοινή λογική , κάτι που δεν ισχύει για σας τους fashion victims (apple fanboys).

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...