Προς το περιεχόμενο

Η Samsung επιτίθεται στην Apple για το iPhone 5


vasilisbilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Άρα τα δυο κινητα κανουν πανω κάτω τα ίδια πράγματα (με την ιδια ταχύτητα, την ίδια "οπτικη ευχαρίστηση" αφου έχουν εξίσου ποιοτικές οθόνες κλπ) στην ιδια πανω κατω τιμη.

Αρα είναι θέμα γούστου και ποιου λειτουργικο κάθεται καλύτερα στο μάτι του καθενος. καλα δεν τα λεω?

απολυτως καλα τα λες. Ασχετα με το οτι εμεις εδω και σ'αλλα φορουμ "τσανωνομαστε" γιατι η τεχνολογια ειναι το "βιτσιο" μας, στην τελικη-τελικη, ΤΟ ΜΟΝΟ που μετραει ειναι η Προσωπικη επιλογη του καθενος. Καθενας παει και δινει τα λεφτα του, πολλα ή λιγα, εκει που γουσταρει εκεινος και κανενας αλλος

 

Χαίρω πολύ ρε μαν! Αν φτιάχνω και γω λειτουργικό που να είναι γραμμένο πάνω σε συγκεκριμένο hardware, το κάνω και εγώ να πηγαίνει σφαίρα!

 

Επίσης, δεν είμαι σίγουρος γι αυτό που θα πω, λόγω του standar 3.5' οθόνης, οι προγραμματιστές παίζαν με pixels στο iPhone και όχι με alignment. Όπου στο τελευταίο παίζει το android - windows phone, λογώ των πολλών διαφορετικών σε χαρακτηριστικά συσκευών.

μα το ολο θεμα εκει ειναι φιλος! η Apple, ξερει να παιζει σωστα το παιχνιδι και φτιαχνει το δικο της λειτουργικο! αυτο που ειπες συνοψιζει την διαφορα στην φιλοσοφια των δυο (μεγαλων) εταιρειων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 520
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μα το ολο θεμα εκει ειναι φιλος! η Apple, ξερει να παιζει σωστα το παιχνιδι και φτιαχνει το δικο της λειτουργικο! αυτο που ειπες συνοψιζει την διαφορα στην φιλοσοφια των δυο (μεγαλων) εταιρειων.

 

Απο προγραμματιστικής αποψης αυτό είναι ευκολία-βολεψια δικέ μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Google Music Play.

Cloud υπηρεσία με streaming, σαν αυτό που εννοείς υποθέτω. Επίσης υπάρχει το sugarsync media streamer.

 

ΑΛΛΑ

 

Σιγά μην ανεβάσω τα *νόμιμα φυσικά* mp3 μου στον κάθε server του καθενός.

χεχε μα εκει ειναι η μαγεια. στο match ΔΕΝ σε νοιαζει εαν εχουν DRM protection ή όχι τα αρχεια σου. Η Apple το λεει ξεκαθαρα, DRM ή DRMfree αρχεια, τα δεχεται ολα. γιατι δεν τα ανεβαζεις ακριβως, αλλα κανει μια ταυτοποιηση των τραγουδιων και μετα σου δινει αδεια να χρησιμοποιησεις αυτα που εχει ηδη στους server της (τα οποια συνηθως ειναι σε ΠΟΛΥ καλυτερη ποιοτητα απο τα "νομιμα"). Ανεβαζεις μοναχα αυτα που δεν βρισκει (εμενα μου ανεβασε 1200 τραγουδια απο τα 170.000+ που εχω).

 

Επισης εαν σταματησεις να χρησιμοποιεις την υπηρεσια, τα τραγουδια σου παραμενουν DRMfree στις συσκευες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι ο 4πυρηνος είναι υπερβολή , όμως το ipad3 που ουσιαστικά θα χρησιμοποιήσει πάνω κάτω τις ίδιες εφαρμογές έχει και τετραπυρηνο και κτήνος μπαταρία

Εκεί γιατί έγινε τέτοια αναβάθμιση ?

 

 

Sent from my Galaxy Nexus using Insomnia

To iPad έχει 2πύρινο CPU με 4πύρινο GPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο προγραμματιστικής αποψης αυτό είναι ευκολία-βολεψια δικέ μου..

 

Eυκολία και βολεψια να φτιάχνεις εξαρχης και εξολοκλήρου καινουριο λειτουργικο οπως εκανε h apple???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο προγραμματιστικής αποψης αυτό είναι ευκολία-βολεψια δικέ μου..

 

και οχι μονο. Δες το παραδειγμα της Νokia. Κερδισε το WOW factor με το 920, κερδισε τις εντυπωσεις ΑΛΛΑ ουτε κουβεντα για διαθεσιμοτητα και τιμη (ακριβή στοιχεια) γιατι πρεπει να περιμενει την MS.

Αποτελεσμα? ενω ο ανταγωνισμος σε λιγες μερες θα ειναι ηδη στα χερια των καταναλωτων, εκει ακομα θα τριβουν. Και μπορεις να το επιβεβαιωσεις αυτο, σε λιγες μερες που θα βγουν στη δημοσιοτητα οι πωλησεις του i5.

 

Δεν είδα κάπου να υπάρχει όριο στην library του Winamp ώστε να stream-άρεις την μουσική σου.

το streaming στο Match, μεσω Cloud, γινεται παντου, οχι μονο στο σπιτι σου, στο wifi σου κλπ. γινεται και μεσω 3G εαν θελεις. εξου και το οριο, εξου και η απιστευτη ευκολια ομως.

(app για streaming μεσω dlna server κλπ, υπαρχουν και για iOS αλλα δεν μιλαω για κατι τετοιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Eυκολία και βολεψια να φτιάχνεις εξαρχης και εξολοκλήρου καινουριο λειτουργικο οπως εκανε h apple???

Αμα σου πετυχει...;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το streaming στο Match, μεσω Cloud, γινεται παντου, οχι μονο στο σπιτι σου, στο wifi σου κλπ. γινεται και μεσω 3G εαν θελεις. εξου και το οριο, εξου και η απιστευτη ευκολια ομως.

(app για streaming μεσω dlna server κλπ, υπαρχουν και για iOS αλλα δεν μιλαω για κατι τετοιο)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1465369

υπάρχουν και στο android

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τι να απαντησει κανεις.. Εγω έκανα μια σοβαρή αναλυση παραπάνω γιατί το android ειναι εξίσου ευκολο και περισσότερο για να κανεις ΌΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ στο iphone. Η δυσκολία ειναι στα extra, που δεν κανεις στο ios χωρίς jb. ,Αν κανεις jb, βεβαίως τα κανεις και στο ios αυτά τα extra ΠΟΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ απο το android.

Και πηρα κάτι απαντήσεις προφανώς ασχέτων newbe πιτσιρικάδων "πως φαίνεται ότι δεν έχεις δουλέψει ποτε iphone". Το βρήκες φιλαράκο. Όταν εγω δούλευα iphone (ακόμα εχω το 3gs αλλα ομολογουμένως το εχω σε αχρηστία πλεον), εσι δεν ήξερες τι ειναι τα smartphone ακόμα. Εχω υπάρξει developer και ψιλοχακερ (με την ενοια του εξελινισμου πολλών ios εφαρμογών, ελληνικών ραδιοφώνων, οδηγών σε διαφορα φόρουμ πως να δουλέψεις office σε iphone κλπ). Πράγματά δηλαδή που εσι ούτε σημερα δεν ξέρεις πως γίνονται.

Πραγματικά το επιπεδο ειναι εξαιρετικά χαμηλο. Ορισμένοι (δεν αναφέρομαι σε ολους. Σέβομαι ότι πολλοί βολεύονται καλύτερα στο ios και καλα κάνουν και παίρνουν iphone. Δε συμφωνώ με τα "προβατα" κλπ) , πραγματικά έχουν ένα μηλο μέσα στο κεφαλι τους.

Εδω άλλοι έχουν το μηλο της apple ως εικόνα προφίλ.

Ούτε οι μέτοχοί της apple δεν τα κανουν αυτα. Αμα δεν καταλαβαίνετε ότι αυτοξεφτιλιζεσται όταν ταύτιζεσται με οποιαδήποτε εταιρία ητε τη λενε apple ητε samsung τι να πω.. Τοσος φανατισμός δείχνει χαμηλο επιπεδο.

Συνεχίστε την αγιοποίηση μιας αμερικανικής εταιρίας που σας έχει γραμμένους κανονικά όπως και η samsung και η sony και η οποιαδήποτε εταιρία, που ολες έχουν σκοπό το κερδος και μονο αυτό.

Κακώς τα γραφω. Οι απαντήσεις που παίρνω ειναι παντα άσχετες. Καθένας γραφει ότι να ειναι. Τι νόημά έχει ρε φιλέ να μας γραψεις για τα 17.000 τραγούδια που έχεις και στριμαρεις στο iphone; Δυστυχώς νομιζεις ότι μονο εκεί μπορεις να το κανεις αυτό και το γραφεις για πλεονεκτήμα ενώ δεν ειναι.

Επίσης ποια εφαρμογή υπάρχει στο iphone διαβάζω παραπάνω οπου κατεβαζεις τραγούδια απο utube ΑΠΟ ΤΟ IPHONE χωρίς χρηση pc και τα περνας στον player του iphone χωρις jb, και χωρίς pc;

Έγω βλέπω και τις 2 πλευρές γιατί εχω και τα 2, δε γραφω θεωρίες έχοντάς το ένα απο τα 2 και αγνοώντας τι κανει το αλλο.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ποια εφαρμογή υπάρχει στο iphone διαβάζω παραπάνω οπου κατεβαζεις τραγούδια απο utube ΑΠΟ ΤΟ IPHONE χωρίς χρηση pc και τα περνας στον player του iphone χωρις jb, και χωρίς pc;

Στο android υπάρχει το tubemate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...