Προς το περιεχόμενο

Η Samsung επιτίθεται στην Apple για το iPhone 5


vasilisbilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα τι να απαντησει κανεις.. Εγω έκανα μια σοβαρή αναλυση παραπάνω γιατί το android ειναι εξίσου ευκολο και περισσότερο για να κανεις ΌΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ στο iphone. Η δυσκολία ειναι στα extra, που δεν κανεις στο ios χωρίς jb. ,Αν κανεις jb, βεβαίως τα κανεις και στο ios αυτά τα extra ΠΟΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ απο το android.

Και πηρα κάτι απαντήσεις προφανώς ασχέτων newbe πιτσιρικάδων "πως φαίνεται ότι δεν έχεις δουλέψει ποτε iphone". Το βρήκες φιλαράκο. Όταν εγω δούλευα iphone (ακόμα εχω το 3gs αλλα ομολογουμένως το εχω σε αχρηστία πλεον), εσι δεν ήξερες τι ειναι τα smartphone ακόμα. Εχω υπάρξει developer και ψιλοχακερ (με την ενοια του εξελινισμου πολλών ios εφαρμογών, ελληνικών ραδιοφώνων, οδηγών σε διαφορα φόρουμ πως να δουλέψεις office σε iphone κλπ). Πράγματά δηλαδή που εσι ούτε σημερα δεν ξέρεις πως γίνονται.

Πραγματικά το επιπεδο ειναι εξαιρετικά χαμηλο. Ορισμένοι (δεν αναφέρομαι σε ολους. Σέβομαι ότι πολλοί βολεύονται καλύτερα στο ios και καλα κάνουν και παίρνουν iphone. Δε συμφωνώ με τα "προβατα" κλπ) , πραγματικά έχουν ένα μηλο μέσα στο κεφαλι τους.

Εδω άλλοι έχουν το μηλο της apple ως εικόνα προφίλ.

Ούτε οι μέτοχοί της apple δεν τα κανουν αυτα. Αμα δεν καταλαβαίνετε ότι αυτοξεφτιλιζεσται όταν ταύτιζεσται με οποιαδήποτε εταιρία ητε τη λενε apple ητε samsung τι να πω.. Τοσος φανατισμός δείχνει χαμηλο επιπεδο.

Συνεχίστε την αγιοποίηση μιας αμερικανικής εταιρίας που σας έχει γραμμένους κανονικά όπως και η samsung και η sony και η οποιαδήποτε εταιρία, που ολες έχουν σκοπό το κερδος και μονο αυτό.

Κακώς τα γραφω. Οι απαντήσεις που παίρνω ειναι παντα άσχετες. Καθένας γραφει ότι να ειναι. Τι νόημά έχει ρε φιλέ να μας γραψεις για τα 17.000 τραγούδια που έχεις και στριμαρεις στο iphone; Δυστυχώς νομιζεις ότι μονο εκεί μπορεις να το κανεις αυτό και το γραφεις για πλεονεκτήμα ενώ δεν ειναι.

Επίσης ποια εφαρμογή υπάρχει στο iphone διαβάζω παραπάνω οπου κατεβαζεις τραγούδια απο utube ΑΠΟ ΤΟ IPHONE χωρίς χρηση pc και τα περνας στον player του iphone χωρις jb, και χωρίς pc;

Έγω βλέπω και τις 2 πλευρές γιατί εχω και τα 2, δε γραφω θεωρίες έχοντάς το ένα απο τα 2 και αγνοώντας τι κανει το αλλο.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

εισαι σε forum τεχνολογιας, εαν δεν περιμενεις να διαβασεις post απο φανατικους της τεχνολογιας και των εταιρειων που τις προωθουν-πουλανε, τι ακριβως περιμενεις να διαβασεις? Συνταγες μαγειρικης και κουτσομπολια για το κουρεμα της Lady Gaga?

μιλησαμε για ευκολιες των λειτουργικων και ενα απο τα πραγματα που ανεφερα που αποτελει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκολια, ειναι, ναι, για τα 17.000 τραγουδια που εχω διαθεσιμα οποτε θελω, χωρις να κατσω να στυσω κανενα server (το ξερω οτι υπαρχει και στο android τετοια λυση, απλα στο iOS ειναι native και πολυ πιο αποτελεσματικη).

Τωρα, σταματα σε παρακαλω να βγαζεις κομπλεξ τυπου "οταν εγω δουλευα iOS και android και... Amiga εσεις μιλουσατε με σηματα καπνου" γιατι δεν ειμαστε εδω για να δουμε ποιος την εχει μεγαλυτερη και στην τελικη, δεν ξερεις οι υπολοιποι τι εχουν δουλεψει και απο ποτε.

 

με σεβασμο στα λεω, φιλε, ειλικρινα μη με παρεξηγεις.

 

2012917131525.jpg

και ομως, ο πραγματικος ανταγωνιστης του iPhone, ειναι μονο το Lumia. Εαν μαλιστα δεν ηταν και μακακες εκει στη Nokia σε ορισμενα πραγματα, θα ηταν το next best thing.

γνωμη μου παντα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 520
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ισχύει μόνο lumia. Βγάλε φωτογραφία με το iPhone 5 και μετά βγάλε την ίδια με το lumia 920 και συγκρίνετε ότι το lumia δεν υπάρχει στο αποτέλεσμα είναι απίθανο. Αυτό είναι πραγματικό πλεονέκτημα και αφήστε της βλακείες για ποσά τραγούδια χωράει το κάθε κινητό

 

 

Προς το τέλος του βίντεο δείτε φωτογραφίες τραβηγμένες από k lumia και από galaxy s30δείτε διάφορα

 

http://www.youtube.com/watch?v=_Vsekq0IHSc&feature=youtube_gdata_player

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι σε forum τεχνολογιας' date=' εαν δεν περιμενεις να διαβασεις post απο φανατικους της τεχνολογιας και των εταιρειων που τις προωθουν-πουλανε, τι ακριβως περιμενεις να διαβασεις? Συνταγες μαγειρικης και κουτσομπολια για το κουρεμα της Lady Gaga?

μιλησαμε για ευκολιες των λειτουργικων και ενα απο τα πραγματα που ανεφερα που αποτελει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκολια, ειναι, ναι, για τα 17.000 τραγουδια που εχω διαθεσιμα οποτε θελω, χωρις να κατσω να στυσω κανενα server (το ξερω οτι υπαρχει και στο android τετοια λυση, απλα στο iOS ειναι native και πολυ πιο αποτελεσματικη).

Τωρα, σταματα σε παρακαλω να βγαζεις κομπλεξ τυπου "οταν εγω δουλευα iOS και android και... Amiga εσεις μιλουσατε με σηματα καπνου" γιατι δεν ειμαστε εδω για να δουμε ποιος την εχει μεγαλυτερη και στην τελικη, δεν ξερεις οι υπολοιποι τι εχουν δουλεψει και απο ποτε.[/quote']

Όταν ο αλλος μου απαντά "πως φαίνεται ότι δεν έχεις δουλέψει ios "η απάντηση που δινω ειναι η κατάλληλη .

Εχω υπάρξει σούπερ power user και φανατικός υπερ του ios. Οι παλαιότεροι θυμούνται. Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν ειμαι κολημενος με καμία εταιρία και κανένα λειτουργικό. Δε θεοποιω κανέναν. Όταν έκρινα πως έχει μεινει πίσω το ios πηγα σε android. Η εμπειρια μου σε καλη συσκευή απο το android ειναι καλυτερη. (Για τις δικές μου ανάγκες που ξεπερνάνε το μεσο χρήστη).

Δεν κάνω γαργάρα τα αρνητικά του. Γραφω για το τεραστιο θεμα των αναβαθμησεων στο android.

Τι να γραψω, ποσο δυσκολο ειναι να χειριστείς android οταν δεν ειναι; Πως ξέρεις ότι η εφαρμογή που αναφέρεις ειναι καλυτερη στο ios; Το δοκίμασες ποτε σε android ΣΕ ΚΆΠΟΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥ κόστους και δεν σε ικανοποιησε;

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλέ... είναι πάγια τακτική της apple κάθε μα κάθε φορά. Αν τώρα εσύ ψαρώνεις τόσο εύκολα αυτό είναι άλλο θέμα.

Ρε alex τι δεν καταλαβαίνεις, δεν το λέει η apple η ΑΤ&Τ είχε 2000000 προπαραγγελίες στις πρώτες 24 ώρες και αυτή έκανε την ανακοίνωση.

Τώρα αν μερικοί βλέπουν φαντάσματα είναι άλλο καπέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εγώ δεν συγκρίνω samsung vs apple. Εσείς το γυρίσατε εκεί.

Αλλά και η nokia είχε το Symbian και η Blackberry το ίδιο. Δηλαδή κάνατε προτοτυπία;

 

Εγώ μιλούσα καθαρά από εμένα και σένα σαν απλούς developers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει μόνο lumia. Βγάλε φωτογραφία με το iPhone 5 και μετά βγάλε την ίδια με το lumia 920 και συγκρίνετε ότι το lumia δεν υπάρχει στο αποτέλεσμα είναι απίθανο. Αυτό είναι πραγματικό πλεονέκτημα και αφήστε της βλακείες για ποσά τραγούδια χωράει το κάθε κινητό

 

 

Προς το τέλος του βίντεο δείτε φωτογραφίες τραβηγμένες από k lumia και από galaxy s30δείτε διάφορα

 

http://www.youtube.com/watch?v=_Vsekq0IHSc&feature=youtube_gdata_player

Εγώ για μένα το έχω πει ότι τα δυο top κινητά είναι το sgs iii και nokia lumia 920.

 

Αν το είχε βγάλει νωρίτερα ίσως να είχα πάρει αυτό και όχι το sgs iii, το μονο μειονέκτημα είναι το market αν φτάσει σε επίπεδο android και εκμεταλλευτεί το xbox live όπως πρέπει θα σαρώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα που εχω δουλεψει και τα 2 λειτουργικα το ios δεν εχει βελτιωσει το user interface ,ακομα και το windows phone φενεται πιο πολλα υποσχομενο .. Το πιο εκνευριστικο απο ολα δε, γιατι οντως αυτα με τα τετραπυρινα και τα διπυρινα ειναι μαρκετιστικες μπουρδες , ειναι οτι η apple φερεται ακομα μονοπωλιακα στον καταναλωτη , κατι που δεν μπορεις οτι ισχυει σημερα οσο καποτε που ηταν μακραν μπροστα απο το ανταγωνισμο... η πολιτικη αυτη της apple εμενα προσωπικα με εξαγριωνει γιατι νιωθω την κοροιδια ειδικα στις τελευταιες συσκευες της , iphone 4s και τωρα με το iphone5. Οι αναβαθμησεις στις επομενες υποτιθετε γεννιας συσκευες,ειναι γελοιες σε σχεση με αυτο που μπορει να σου δωσει και επειδη αντιμετωπιζουν τον κοσμο ως προβατα επειδη και μονο θελουν να λενε οτι ειναι το επομενο μοντελο εγω δεν θα τους εκανα την χαρη, αφου επαναπαυτικαν στην επιτυχια τους ας το πληρωσουν ! Και αυτο ισχυει για ολες τις εταιριες οχι μονο για την apple . Ανεξαρτητα και με τον πολεμο που εχει με την samsung , νομιζω οτι galaxy s3 απο τις δυνατες συσκευες που επιασα στα χερια μου , και σε hardware αλλα και σε λειτουργικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει μόνο lumia. Βγάλε φωτογραφία με το iPhone 5 και μετά βγάλε την ίδια με το lumia 920 και συγκρίνετε ότι το lumia δεν υπάρχει στο αποτέλεσμα είναι απίθανο. Αυτό είναι πραγματικό πλεονέκτημα και αφήστε της βλακείες για ποσά τραγούδια χωράει το κάθε κινητό

 

 

Προς το τέλος του βίντεο δείτε φωτογραφίες τραβηγμένες από k lumia και από galaxy s30δείτε διάφορα

 

 

 

http://www.theverge....a-hi-res-photos

night-mode-composite.jpg

Εμένα πάντως δεν μου φαίνεται τόση διαφορά όσο στο βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν περνάτε την συζήτηση στο επόμενο επίπεδο με αποτέλεσμα να βγουν κάποια συμπεράσματα μέσα από την αυτοκριτική και την κριτική γενικότερα...;; Και το λέω αυτό γιατί ο κάθε ένας έχει την δική του αλήθεια και πραγματικότητα η οποία είναι ρευστή και μεταβάλλεται, διαμορφώνεται και με τον χρόνο «αλλάζει σχήμα».

 

- Ξεκινήστε με το ποια η προσωπική χρήση ενός Smartphone?

- Μπορεί να θεωρηθεί επαγγελματική και με ποιο τρόπο; (Εδώ απαιτείται αναφορά του επαγγέλματος, αλλά και των εφαρμογών όπου απαιτούν συγκεκριμένη επεξεργαστική ισχύ ή ακόμα και συγκεκριμένων «μηχανισμών - αισθητηρίων» όπου συγκεκριμένη εφαρμογή τα αξιοποιεί).

- Η συσκευή δικαιολογεί το κόστος της για τις ανάγκες μου;

- Ποιες είναι οι ανάγκες μου; Gaming? Surfing? Kagouring? Media Entertaining? Συνδιασμός όλων? Είναι όλες σεβαστές.

- Ή μήπως δεν είναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό γίνεται πόλεμος.

 

Ποια συσκευή τα έχει όλα αυτά;

 

Οι συγκεκριμένες που τσακωνόμαστε.

 

Γιατί το αγαπημένο μας κινητό θέλουμε να τα κάνει όλα αυτά. Οπότε εδώ αρχίζουν όλα. Δεν υπάρχει λύση στο θέμα.

 

Και για να τα έχεις όλα αυτά αξιόλογα δίνεις 700άρη οπότε στα επτακοσίά παίζουν τα μοντέλα που όλοι ξέρουμε :-P

 

Οπότε καταλήγουμε στο Samsung vs apple vs Nokia.

 

Στην πραγματικότητα είναι κόντρα λειτουργικού :-P Android - ios - windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν και προτειμω το android θα προσπαθησω να ειμαι οσο πιο αντικειμενικος γινεται.

 

Κατ' αρχας ειναι βλακεια που κατηγορουμε τις android σησκευες για τις αναβαθμησεις και τη μεγαλητερη ευθηνει φερουν αυτοι που χρησημοποιουν android.

Ομως πρεπει να ξεκαθαρισουμε κατι βασικο:

Το android το φτιαχνει η Google και οι αλλες ετεριες απλα το δανειζονται και το τρεχουν στις συσκευες τους.

Οταν αγοραζεις ς3 με την υπογραφη της sαmsung αυτη δεν ειναι υποχρεωμενει να στο αναβαθμισει,οπως γινεται και με τους υπολογιστες!

 

Αντιθετος το ios το φτιαχνει η apple και η ΙΔΙΑ το βαζει σε συσκευες ΔΙΚΗ ΤΗΣ υπογραφης τα iphone και ειναι υποχρεωμενει να τα αναβαθμιζει.

Το ιδιο κανει και η Google με τα ΔΙΚΑ ΤΗΣ ομως κινητα που ειναι τα NEXUS και για τα οποια δεν νομιζω να εχει κανεις παραπονο.

Και οι δυο εταιριες εχουν αριστη υποστηριξη,στα ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ κινιτα,και χεστικανε για το τι κανουν οι υπολοιποι.

 

Αλειθεια πιστευετε οτι εαν η lg εβγαζε ενα κινιτο με ios, αυτο θα απολαμβανε την ιδια υποστηριξη απο την apple οπως τα iphone??

 

Επειπλεον κατι που ακουγεται συχνα εδω,ειναι οτι ακομα και το 3gs θα παρει αναβαθμισει.

Ειστε σιγουρει αυτοι που το λετε??

Ειστε απολειτα σιγουρει????

Αν δεν κανω λαθος τα σημαντικοτερα χαρακτιριστικα ειναι το βελτιωμενο siri και οι νεοι χαρτες .

Και αν θυμαμαι καλα ουτε το 3gs ουτε το 4 θα παρουν αυτες τοις αναβαθμισεις

Αρα λαθος το 3gs και το 4 δεν θα αναβαθμηστουν σε ios6 αλλα σε μια τσεκουρεμενη εκδοση του!

Τουλαχιστον η Google οταν αναβαθμισε τα κινητα τις(nexus) τους εδωσε ΟΛΗ την αναβαθμιση!

 

 

 

Τελως θα ηθελα να πω κατι για ολους οσους υποστηριζουν ειτε την Samsung ειτε την apple.

Και οι δυο εταιριες εχουν σκοπο να εξαφανισουν το ανταγονιμο και πιο κατω εξηγω το γιατι..

 

Αρχικα θεωρω δεδομενο το οτι ολοι ξερουμε οτι επεξεργαστες A6,A5 κτλ του φτιαχνει η Samsung.Με αλλα λογια apple και samsung συνεργαζονται εδω και πολυ καιρο.

 

Και τωρα παμε στην ουσια,ολα οσα γινονται(δικαστικες διαμαχες κτλ)ειναι ενα ματριξ,ενα παιχνιδι που παιζεται με σκοπο οι δυο αυτες εταιριες να μεγαλωσουν το καιρδος του,και πρωτου με κατηγορησετε για συνομοσιολογο,ας δουμε τα πραγματα με τη σειρα!

Αρχικα η apple παντενταρει ουσιωδει πραγματα για τη κατασκευει ενος τηλεφωνου οπως ορθογονεια σησκευη,χρειση γυαλιου και του κουμπακι που το πατας και σε επιστρεφει στην αρχικη οθονη.Ετσι δημιουργουνται η applehaters.

Ταυτοχρονα μυνηει την samsung για αντιγραφη και τωρα εχουμε τους applefuns να γινονται samsunghaters και να μεταλαζονται σε androindhaters και οι applehaters να γινονται androidfuns και τελος να μεταλασονται σε samsungfuns!

Και φυσικα αντι η samsung να σταματησει την παραγογη των cpu για apple προιοντα,περιμενει να βγει το iphone5 και αντι και παλι να σταματησει την παραγωγη την παραγωγη του A6 και να κανει την apple να χορευει στο ταψι,επιτιθετε βαζοντας μια διαφιμιστικη καμπανια!

Ακομα και πενταχρονα να ειχαν την διαχηριση της εταιριας κατι πιο δραστικο θα κανανε.

Εκτως κι αν παιζει καποια συμφωνια απο πισω,και ετσι ειναι.

Δεν ειναι τυχαιο που καθε συζητηση του χαρακτηρα andoid vs ios αντι να καταληγει σε apple vs Google καταληγει σε apple vs samsung.

Και ας το παραδεχτουμε, οταν μας λενε για την ναυαρχιδα του android μας ερχεται στο μυαλο το s3 που ειναι η ναυαρχιδα της samsung!,αφηνοντας εκτος συσκευες οπως το htc one x.

 

Και πιστεψτε με και οι δυο εταιριες χαρις τις "διαμεχες" τους τα εχουν καταφερει περηφιμα.

Τα ς3 εχει κανει 20εκατομυρια!!! πολησεις.Για το iphone δεν χρειαζεται κουβεντα.

Ενω την ιδια ωρα για αλλες high end συσκευες της lg ,htc κτλ δεν ακουγεται ΤΙΠΟΤΑ!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...