Προς το περιεχόμενο

Live streaming


kostass13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!!! ¨Εχω 2 μέρες που παλεύω αλλά άκρη δεν έβγλα...Θέλω να κάνω stream το tv tuner απο ενα pc σε ενα αλλο μέσω internet.Brhka καποια προγράμματα unreal media server, unreal live server .... φτανω σε ενα σημειο με τις ρυθμίσεις αλλα οταν απο το απομακρισμενο pc βαζω την broadcast ip kai port λεει δεν βρεθηκε η σελιδα....με το tversity kanv kanonika stream videos...Εχω ανοιξει port sto router...καμια ιδέα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/topic/454996-streaming-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BD-avi/page__hl__%20streaming%20vlc

 

Απλά αντί να διαλέξεις αρχείο επιλέγεις συσκευή,το tuner σου, κατά τα άλλα το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!!! ¨Εχω 2 μέρες που παλεύω αλλά άκρη δεν έβγλα...Θέλω να κάνω stream το tv tuner απο ενα pc σε ενα αλλο μέσω internet.Brhka καποια προγράμματα unreal media server, unreal live server .... φτανω σε ενα σημειο με τις ρυθμίσεις αλλα οταν απο το απομακρισμενο pc βαζω την broadcast ip kai port λεει δεν βρεθηκε η σελιδα....με το tversity kanv kanonika stream videos...Εχω ανοιξει port sto router...καμια ιδέα???

 

Αν οι υπολογιστές είναι στο ίδιο lan (εντός του ίδιου δικτύου) τότε το VLC είναι υπεραρκετό. Απλώς ορίζεις σαν source την κάρτα τηλεόρασης.

 

Αν οι υπολογιστές είναι εκτός lan και συνδέονται μέσω «κανονικού» ιντερνετ, τοτε σου προτείνω το orb caster ( http://www.orb.com ). Έχει λίγη μανούρα μέχρι να φτιάξεις λογαριασμό και να ρυθμίσεις τα κανάλια αλλά μετά παίζει απροβληματιστα. Ο μακρινός υπολογιστής χρειάζεται εγκατεστημένο vlc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον 2 ερψτήσεις εχω....

1. ενω διαλέγω το tuner και κανω όλες τις ρυθμίσεις δεν θα έπρεπε να βλέπω εικόνα στο vlc sto pc me to tuner???

2.sto pc me to tuner pali sthn ip sthn epilogi udp vazw toy idiou h toy allo pc?

 

στο orb εκαναs etup to tuner...pws kanw stream meta???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ αυτονόητο οτι εχεις ρυθμίσεις σωστά το orb και οτι εχεις φτιάξει λογαριασμό.

 

Στον υπολογιστή δέκτη (εκεί που θες να βλέπεις το video) θα ανοίξεις ένα browser και θα πας στη σελίδα

https://mycast.orb.com

θα κάνεις login και αριστερα θα δεις μια λίστα με τα κανάλια απο τον υπολογιστή πομπό. Θα κάνεις κλικ και το αρχείο (νομίζω τύπου pls) άνοιξε το με το vlc

 

Παλιότερα είχα κάνει ανάλογη έρευνα για ίδιο θέμα με σένα και με το orb είχα τα λιγότερα προβλήματα. Με άλλα προγράμματα είχα προβλήματα με firewalls, πύλες, κλπ.

 

Ο υπολογιστής πομπός πρέπει να εχει αρκετό upload bandwidth και οταν γίνεται streaming δεν πρέπει κάποιος να χρησιμοποιεί το Internet. Εννοώ οτι οταν βλέπεις τηλεόραση στον απομακρυσμένο υπολογιστή, δεν πρέπει κάποιος στον υπολογιστή πομπό να βλέπει youtube/παιζειonline games/ να κατεβάζει αρχεία.

 

Δες και το παρακάτω βιντεο και γενικά ψάξε στο youtube για ανάλογα βιντεο

http://www.youtube.com/watch?v=21WrwXKCN7s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά καταφερα na exw eikona alla o hxos den iparxei kai h eikona eina san na exw ri8mish secam kai oxi pal....mipws ftaiei to pc me to tuner poou einai ligo xrepi?

Την επομενη φορά ελληνικοί χαρακτήρες, οχι greeklish.

Σκάλισε τις ρυθμίσεις του orb αλλα και του tuner. Αυτό που λες για «σαν να εχω secam» δεν το καταλαβαίνω. Μήπως εχεις πολύ χαμηλή ποιότητα; Η ποιότητα ρυθμίζεται αυτόματα απο το orb ανάλογα με το upload του υπολογιστή πομπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτό που είπε ο elf θυμήθηκα ένα προβλημα που είχα με το δικό μου tuner. Κάποιες φορές έπρεπε να ξεκινήσω το πρόγραμμα του tuner και μετά να το κλείσω. Μετά το stream έπαιζε μια χαρά. Ήταν σαν το πρόγραμμα να «έβαζε μπρος» το chipset. Δεν χρειάζονταν να τρέχει συνέχεια το πρόγραμμα του tuner. Ποτέ δεν βρήκα εξήγηση και ποτέ δεν κατάφερα να το λύσω αλλα σιγά το πρόβλημα. 2 κλικ παραπάνω με teamviewer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον..δουλεύει μια χαρα τωρα...ναι το παρατήρησα τύχαια οτι πρέπει να ανοίξω το πρόγραμμα του tuner όπως και για να παιξει κανονικά πρ'επει μεσα απο το orb caster na αλλαξω στο tv wizard καναλι στο previw...μετα απο αυτά δουλευει κανονικότατα....tο μόνο προβλημα που παραμένει ειναι ο ήχοσ αλλα μην τα 8ελουμε κ όλα δικά μας... :P ...kai πάλι thx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλαμπή για τον ήχο(συγνώμη αλλά εχει περάσει αρκετός καιρός απο τότε):

 

Χρειάστηκα ένα καλώδιο Aux (δες παρακάτω εικόνα) να συνδέσω το line out (ή αλλιως speakers) τoυ tvtuner με το line in της κάρτας ήχου μου. Είναι πάμφθηνα και μπορείς να τα βρεις σχεδόν παντού.

 

stereotostereo.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα...το tv tuner εναι usb δεν εχει line in-out...εχω κανονικα ειχο στο pc ..Το πρβλημα (δεν το διευκρυνησα εγώ καλά) ειναι στο stream - exw ηχο με διακοπές και καθυστέρηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...