Προς το περιεχόμενο

Παραξενη απατη με λογαριασμο τραπεζας


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραία. Κάμερα έχεις, έτσι;

 

Στην κάμερα πάει 10 την ώρα με προκαταβολή σε λογαριασμό 10 ωρών (κι αν δεις κάμερα μετά γράψε με).

 

Εγώ πιστεύω θα της βάλει λεφτά πάντως.

 

Εγώ πάλι όχι. Όσο χαζός, ανώμαλος ή απελπισμένος είναι κάποιος δεν νομίζω πως θα φτάσει σε τέτοιο σημείο βλακείας.

 

Έστω ότι δεν είναι ανώμαλος και απλά μόνος.

 

Συγκινητικό αλλά η βλακεία παραμένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπουρου-μπουρου αλλα η ερωτηση εμεινε χωρις απαντηση....

 

 

Καθε φορα που δινει καποιος τον αριθμο λογαριασμου σε τραπεζα ειτε μαγατορας γιατι περιμενει καταθεση απο πελατη, είτε είναι η ιδια unicef...

 

ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΘΥΜΑ ΑΠΑΤΗΣ;

 

ταξιδιωτικα γραφεια, e-shop και τοσοι αλλοι εχουνε τον αριθμο λογαριασμου τραπεζας φανερο στο web. Απο ΤΙ κινδυνευουνε περα απο το να τρολαριστουνε( ; ) με μια καταθεση απο αγνωστο;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε.. Αν ο αλλος ειναι τζιμανι και εχει καταφερει να αποσπασει μεσω της συνομιλιας και αλλα προσωπικα στοιχεια οπως πχ ημερομηνια γενησης ονοματεπωνυμο μεσω του οποιου ισως καταφερει να βρει διευθυνση κλπ και αν ειναι και λιγο ψηστης με τον την ταμια ολο και κατι μπορει να καταφερει. Μονο με το λογαριασμο δε νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

60 την ώρα(1/min) για το απλό και 10 την ώρα με κάμερα;; Περίεργες χρεώσεις το μαγαζί :-D

 

Εννοούσα το λεπτό.

 

Θα ενημερώσω μόλις μάθω την κατάληξη γιατί το θέμα έχει πολύ πλάκα.

 

Ειπαμε.. Αν ο αλλος ειναι τζιμανι και εχει καταφερει να αποσπασει μεσω της συνομιλιας και αλλα προσωπικα στοιχεια οπως πχ ημερομηνια γενησης ονοματεπωνυμο μεσω του οποιου ισως καταφερει να βρει διευθυνση κλπ και αν ειναι και λιγο ψηστης με τον την ταμια ολο και κατι μπορει να καταφερει. Μονο με το λογαριασμο δε νομιζω

 

Απ όσο μου είπε η φίλη δεν έδωσε κάνενα άλλο στοιχείο, ούτε το παραμικρό, οπότε δεν κινδυνεύει μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι ολίγον άσχετο (αλλά όχι τελείως, μια και εξετάζουμε τις πιθανότητες πρόσβασης κάποιου τρίτου σε ξένο τραπεζικό λογαριασμό) ; Όταν χρησιμοποιείς μια cashcard ή πιστωτική για να κάνεις ανάληψη από ATM, πρέπει να πληκτρολογήσεις PIN, πράγμα απολύτως λογικό. Όταν όμως θέλεις να κάνεις πληρωμή/κατάθεση, ποιος είναι ο λόγος να απαιτείται PIN; Έστω ότι κάποιος βρήκε στο δρόμο μια κάρτα και, επειδή είναι βλαμμένος, γουστάρει να βάζει λεφτά σε ξένους λογαριασμούς. Ποιο είναι το πρόβλημα της τράπεζας μ' αυτό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς για να "δουλέψει" η κάρτα χρειάζεται το pin, ώστε να μπεις στο μενού δηλαδή. Και μετά κάνεις ό,τι θες. Δεν ρωτάει πρώτα τι θες και μετά να σου ζητήσει pin.

 

Και ίσως και για να μην γίνονται κατα λάθος καταθέσεις που μετά θα τρέχουν να ακυρώνουν (πχ μπέρδεμα κάρτας με κάποια άλλη που μοιάζει έστω και του ίδιου ατόμου, μεθυσμένος δεν ξέρεις τι κάνεις κτλ.)

 

Λέω εγώ τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς για να "δουλέψει" η κάρτα χρειάζεται το pin, ώστε να μπεις στο μενού δηλαδή. Και μετά κάνεις ό,τι θες. Δεν ρωτάει πρώτα τι θες και μετά να σου ζητήσει pin.

 

Και ίσως και για να μην γίνονται κατα λάθος καταθέσεις που μετά θα τρέχουν να ακυρώνουν (πχ μπέρδεμα κάρτας με κάποια άλλη που μοιάζει έστω και του ίδιου ατόμου, μεθυσμένος δεν ξέρεις τι κάνεις κτλ.)

 

Λέω εγώ τώρα...

 

Δεν ξέρω αν αυτό που θα σου περιγράψω ισχύει για όλες τις κάρτες, ισχύει όμως σίγουρα για δύο (όχι πιστωτικές) τις οποίες χρησιμοποιώ τακτικά, αλλά και για μία πιστωτική (mastercard της Εμπορικής) την οποία είχα παλιότερα. Αυτές που έχω τώρα και τις χρησιμοποιώ, είναι:

 

1) Της citibank, η οποία εκδόθηκε με την έγκριση ενός καταναλωτικού δανείου που είχα πάρει προ ετών. Είναι συνδεδεμένη με έναν απλό λογαριασμό ταμιευτηρίου, στον οποίο καταθέτω κάθε μήνα τουλάχιστον το ποσό της μηνιαίας δόσης μου (μπορώ και περισσότερα, δεν έχει σημασία), το οποίο (ακριβές ποσό της μηνιαίας δόσης και μόνο) «τραβάει» αυτομάτως η τράπεζα την προκαθορισμένη ημερομηνία και εξοφλεί τη μηνιαία δόση.

 

2) Της Eurobank, η οποία αφορά μια δυνατότητα πίστωσης συνολικού ύψους 500 ευρώ που έχω (κάτι ανάλογο με δάνειο πάλι), την οποία μπορώ να χρησιμοποιώ όποτε θέλω και η οποία ανανεώνεται κάθε φορά που εξοφλώ την εκάστοτε ανάληψη. Τη συγκεκριμένη τη χρησιμοποιώ και σε ATM στο εξωτερικό, όπου βρίσκομαι.

 

Τόσο στη μία, όσο και στην άλλη (αλλά και στην πιστωτική που προανέφερα), το αρχικό μενού στο ATM εμφανίζεται και είναι ενεργό, αμέσως μετά την εισαγωγή της κάρτας στην υποδοχή. PIN ζητείται, αφού επιλέξω το τι θέλω να κάνω (ανάληψη, κατάθεση, πληρωμή, ενημέρωση υπολοίπου κ.τ.λ.) και αν δεν εισαχθεί, ή αν πληκτρολογηθεί λάθος, προφανώς η διαδικασία δεν προχωρά.

 

Για την πιθανότητα στην οποία αναφέρεσαι, να γίνει δηλαδή από το νόμιμο κάτοχο της κάρτας λάθος κατάθεση, δεν το είχα σκεφτεί ομολογώ, αλλά τι αλλάζει; Αν δηλαδή είσαι π.χ. μεθυσμένος όπως λες και βγάλεις από το πορτοφόλι σου λάθος κάρτα, είτε ενεργοποιείται η δυνατότητα κατάθεσης με PIN, είτε χωρίς, πάλι δε θα κάνεις το λάθος να βάλεις π.χ. τα λεφτά σε άλλο λογαριασμό απ' αυτόν που ήθελες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ οπότε ξέρωντας τον αρ. λογαριασμού μπορεί να βρει και όνομα, άρα και 1002 άλλα. Σίγουρα δεν κινδυνεύει η φίλη από κάποια οικονομική απάτη?

 

το πολύ πολύ να βρει τη διεύθυνση και να της στείλει τα κλειδιά απ' το cayenne που της υποσχέθηκε (λέμε τώρα) :P

 

πάντως λογαριασμούς δίνουν παντού, πολλές φορές αναγράφεται σε τιμολόγια-προσφορές στο internet , τι να πάθουν από αυτό ;

 

το πολύ πολύ να βάλει κανένας καταλάθος λεφτά μέσα..

 

αν και αυτό το τελευταίο μόνο σε πολιτικούς συμβαίνει ρε γαμώτο :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το πολύ πολύ να βάλει κανένας καταλάθος λεφτά μέσα..

 

αν και αυτό το τελευταίο μόνο σε πολιτικούς συμβαίνει ρε γαμώτο :devil:

 

Έχει συμβεί και σε φίλο μου! :D (από λάθος της τράπεζας όμως)

Πήγε μια μέρα στο ΑΤΜ να βγάλει κατι λίγα που είχαν μείνει (~80ε) και βλέπει ότι μέσα έχει 480ε!! Κάθε μήνα του έκανε κατάθεση η μάνα του από Αυστραλία αλλά πάντα τον ενημέρωνε οπότε επειδή φαντάστηκε ότι κάτι ύποπτο συμβαίνει τα έβγαλε όλα. Από την επόμενη και για 1-2 μέρες τον έπρηξαν στα τηλέφωνα από την τράπεζα (εγινε λαθος και αν σας είναι εύκολο να τα επιστρεψετε κλπ κλπ) αλλά αφού τους είπε μερικές φορές ότι τα έφαγε και δε μπορεί να τα επιστρέψει το άφησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...