Προς το περιεχόμενο

κουτι 700 ευρώ περίπου


AntonisG21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παίδες,

 

Σε λίγες μέρες θα είμαι φοιτητής στην Σαλονίκη και θα ήθελα

να πάρω ένα νέο pc.Προς το παρών θα τον αγοράσω χωρίς

κάρτα γραφικών και αργότερα πιθανότατα θα αγοράσω μία σχετικά καλή.

Θα ήθελα να μου πέιτε την γνώμη σας για το

κουτί που επέλεξα καθώς και να μου προτείνεται κάποιο ανεμιστηράκι για

όσο το δυνατό λιγότερο θόρυβο.Επίσης το τροφοδοτικό πιστεύεται

είναι οκ,αν αργότερα βάλω μια καλή κάρτα γραφικών;

Τέλος γνωρίζεται αν είναι καλός αυτός ο ssd και αν θα έχει

μεγάλη διαφορά στις επιδόσεις αν βάλω ραμ με μεγαλύτερη συχνότητα;

 

Σας ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα...

 

υ.γ. το μπάτζετ είναι 700 ευρώ και περιλαμβάνει κουτί,πληκτρολόγιο,ssd

post-179659-0-91854200-1347902456_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης το τροφοδοτικό πιστεύεται

είναι οκ,αν αργότερα βάλω μια καλή κάρτα γραφικών; Ναι, όποια θες μπορείς να βάλεις. Προσδιόρισε όμως το σχετικά καλή γιατί αν το pc προορίζεται για gaming και για να έχει νόμη το υπόλοιπο σετάκι, υπολόγιζε 240 ευρώ + για την κάρτα.

Τέλος γνωρίζεται αν είναι καλός αυτός ο ssd και αν θα έχει Μια χαρά είναι ο ssd.

μεγάλη διαφορά στις επιδόσεις αν βάλω ραμ με μεγαλύτερη συχνότητα; Aπολύτως καμία διαφορά δεν θα έχει, τζάμπα λεφτά θα δώσεις.

 

Θα κάνεις overclocking? Αν ναι, πήγαινε σε καλύτερη μητρική. Αν όχι, μπορείς να χωρέσεις στο μπάτζετ και καλύτερο ssd και καλύτερο κουτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κάνεις overclocking? Αν ναι, πήγαινε σε καλύτερη μητρική. Αν όχι, μπορείς να χωρέσεις στο μπάτζετ και καλύτερο ssd και καλύτερο κουτί.

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

μπορεί να τον ανεβάσω λίγο γύρω στα 3.8ghz.Το κουτί πως σου φαίνεται; αν γνωρίζεις κάποιο άλλο που να είναι στην ίδια τιμή αλλά καλύτερο σε εμφάνιση πρότεινε μου.. επίσης κάποιο καλό ανεμιστηράκι θα μπορούσες να μου προτείνεις για να μην κάνει θόρυβο;

δεν είμαι τρελός gamer, κυριώς κανα pes 2013 θα παίζω και μερικά άλλα παιχνιδάκια οπότε με κάνα 100αρικο θα είναι οκ η κάρτα

Τελικά σκληρό θα πάρω αυτον γιατί έχει 5 χρόνια εγγύησης ενώ ο αλλος 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θέλεις να κάνεις με το pc? Ποιά προγράμματα θα χρησιμοποιήσεις? Όταν λες καποια άλλα παιχνιδάκια, σαν ποιά έχεις στο μυαλο σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσό που διαθέτουμε : 700

 

Χρήση υπολογιστή :για σερφάρισμα,προγραμματισμό,παιχνίδια χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις

και μπορεί vegas ή photoshop αν έχω χρόνο...

 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:μπορεί vegas,photoshop Και καποια για προγραμματισμό

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη.

οχι

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?

πληκτρολογιο

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).

Θεσσαλονίκη

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?

visionstudio κατα προτίμηση

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?

καλύτερα συναρμολογημένο

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο

κυρίως τα windows 7(64bit) και ίσως να βάλω αργότερα και κανα ubuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλιστα. Δες παρακάτω. Το κουτί έχει τα απαραίτητα ανεμιστηράκια:

 

ΕΝΤΙΤ: Έκανα λάθος, αυτό είχες βάλει: http://www.visionstudio.gr/prodsmallinfo.asp?id=27710&cat=28 οπότε -20 ευρώ υπολόγισε.

post-228313-0-27134000-1347905166_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ για την απάντηση σου

θα προτιμούσα να αφήσω αυτή την μητρική και τον επεξεργαστή γιατί μπορεί να

τα κάνω overclock αργότερα.Οπότε το μόνο που θα αλλάξω είναι το κουτί ή θα αφήσω το ίδιο προσθέτοντας ανεμιστηράκια...

αν γνωρίζεις πάντως κάτι πιο φθηνό(και πιο ωραίο σε εμφάνιση,εκτός αν ζητάω πολλά!) πρότεινε μου...

φιλικά,

Αντώνης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το overclocking που λες είναι τα 3.8 που ανέφερες νωρίτερα, μην το κάνεις καθόλου να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο. Αν θέλεις για κάποιο δικό σου λόγο νξα φτάσεις ψηλά (όπου και θα έχει κάποιο νόημα), θα χρειαστείς και καλύτερη μητρική και καλή ψύκτρα. Εννοείται ότι θα βάλεις και ssd βέβαια. Το θέμα είναι όμως ότι βγαίνεις εκτός μπάτζετ.

 

Αν κρατήσεις το κουτί που διάλεξες, χρειάζεσαι ένα 12αρη ανεμιστηράκι. Όσο προσθέτεις ανεμιστήρες αυξάνεις και τον θόρυβο με αναντίστοιχη βελ΄τιωση στις θερμοκρασίες. Αν πας σε αυτό που σου λέω εγώ, δεν χρειάζεσαι τίποτα.

 

Όταν λες πιο ωραίο σε εμφάνιση, τι εννοεις? Διαστημόπλοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...