Προς το περιεχόμενο

Επεξεργασία video και audio σε Linux


mandos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κάνω post γιατί δεν μπορούσα να είναι το άρθρο αυτό στη 2η σελίδα... κάτι με έτρωγε :)

 

Παλεύω εδώ και κανένα 40λέπτο-50 να γράψω 2 DVD με κάτι φωτογραφίες. Αφού έσπασα τα νεύρα μου είπα να βάλω το k3b και ας είναι kde-based και θέλει περισσότερα πακέτα από όλους. Και γράφει! Αναγνωρίζει double layer δισκάκια, είναι εύχρηστο, είναι σωστό, δεν crashάρει κάθε 2ο λεπτό και δεν θέλει να είσαι ο developer για να το δουλέψεις.

 

Αναρωτιέμαι αν είναι έτσι όλο το KDE και μήπως πρέπει να αναθεωρίσω το XFCE... To xfburn κυριολεκτικά με τίναξε!

 

update: και αυτό γκρίνιαξε ότι unable to fixate, αλλά το δισκάκι είναι μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

k3b,kdenlive δεν παίζονται απλά, όλο το kde οι σε καμία περίπτωση (άμα αρχίσεις και κλείσεις strigi, να παλεύεις με το kwin τα plasma να παίξουν όποτε γουστάρουν και κάτι τέτοια ωραία που έχει όχι δεν είναι για να το δοκιμάσεις)

 

*το xfce εννοείτε ότι είναι στις σπηλιές ακόμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kdenlive vs openshot? Εγώ είμαι πατροπαράδοτα παιδί του premiere (το έκανα επαγγελματικά για πολλά χρόνια) οπότε δεν ξέρω τι να περιμένω από video editors στο linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το nerolinux είναι free?

 

Όσο για το premiere το δούλευα με matrox (v6.5 σε pentium4), μετά σε εποχή των core2 και premiere CS δεν ήταν συμβατό με τις matrox. Τότε όμως ήδη οι core2 κατάφερναν αντίστοιχους χρόνους με την matrox στο encoding οπότε τις κατήργισα.

 

Πλέον δεν κάνω μοντάζ, φτιάχνω όμως τις μονταζιέρες στο στούντιο που ήμουν και τότε (με τους i7 έχω 5 φορές ταχύτερο χρόνο από τη matrox στο SD, σχεδόν realtime στο HD). To studio είναι στην Αθήνα και εγώ στην Πάτρα, ανεβαίνω μόνο αν συμβεί κάτι και με χρειάζονται.

Υπάρχει όμως η σκέψη να το αρχίσω πάλι, για οικονομικούς λόγους, και σκέφτομαι αν μπορεί να γίνει μέσω linux (και να το κάνω στην Πάτρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε οχι ρε παιδια και nero linux...(κανα 20 ευρα) ενα φεγγαρι ειχα δοκιμασει 4.0.1 απο περιεργεια και ηταν μαπα...συν οτι θυμηθηκα κατι ασχημες εποχες 2008(ειχα ουιν ακομη!)

*μαπα επεξηγω κολλούσε το προγραμμα και ηθελε Kill!! 1 στα 5 δεν ειχε περιεχομενο μετα απο εγγραφη..

υγ μα καλα οτι εχει να κανει με ουιν γιατι κολλαει ασχημα ρε γμτ?σοβαρα τωρα kill κανω μονο σε wine!

παντως το k3b ειναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ.Απο τα ελαφριά να σας πω προτιμουσα xfburn δεν μου δημιουργησε ποτε προβλημα αλλα του λειπουν προσθετα.Ενημερωτικα καθως ειμαι πανασχετος με video

cinellera - kdenlive - kino

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ερασιτεχνικά, που ασχολούμαι εγώ όχι δεν συγκρίνετε με premiere

after effects,premiere, sony vegas είναι ο κυριότερος λόγος που έχω win

και προσπάθησα πολύ και με gimp και με kdenlive

 

το ffmpeg όμως ναι, παίρνει κεφάλια και δεν υπάρχει στα win

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

k3b και kdenlive και εδω για οτιδηποτε χρειαστει.Ακομη βεβαια κλαιω το vegas που δουλευα στα win, οπως και το nuendo για audio παραγωγη. :(

 

το δε k3b, οντως ειναι υποδειγμα , ισως το μονο που ξεχωριζει απο την K-σκουπιδοσακουλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν αρχίσουν πάλι να έρχονται δίσκοι με αμοντάριστο υλικό θα χρειαστεί να στήσω win ε? Περίφημα. Ας ελπίσουμε να πληρώσει το web για να μην αρχίσω πάλι το μοντάζ. :D

 

Αυτό το πρόβλημα των εφαρμογών στο linux βλέπω καλά κρατεί. Το raw editing το έλυσα σε μεγάλο βαθμό με το AfterShotPro, αλλά για το βίντεο δεν έχω βρει κάτι (και να μην κάνει μια περιουσία).

 

Thnx για το chat, λύσατε διάφορες απορίες που είχα στο κεφάλι μου καιρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το εχουμε αυτο το θεμα, δεν μπορεις να βασιστεις για επαγγελματικη δουλεια οσον αφορα video / ηχο, δυστυχως. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στον ήχο? Μαθαίνω καλά λόγια για το ardour αλλά δεν ασχολιέμαι με τον ήχο για να έχω προσωπική άποψη.

 

Στην εικόνα το Gimp είναι αποδεκτό, αλλά έχει προβλήματα (βέβαια ή νέα έκδοση είναι βελτιώμενη σαν interface).

Το inkscape το θεωρώ μακράν ότι καλύτερο σε vector graphics, και φυσικά αν έρθει και άλλος κόσμος προς αυτό αντί να πάει προς το illustrator θα γίνει ακόμα καλύτερο.

Το aftershot (100$) είναι πολύ καλό και πολύ γρήγορο, δεν είναι free όμως αλλά μπορώ να ζήσω με αυτό αν η τιμή είναι λογική για το τι παίρνω και το πρόγραμμα κάνει την δουλειά του (20ε για το nero δεν τα δίνω πχ).

 

Δυστυχώς φαίνεται ότι οι εταιρίες πέραν των win τώρα το έχουν ρίξει και στα mac, οπότε δεν τους νοιάζει για το linux και το <2% της αγοράς των desktop...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, ειδικα στον ηχο.Το ardour ειναι μια τριχα απο τα @@ του cubase / nuendo δυστυχως. Για απλη home χρηση κατι κανει, αλλα μεχρι εκει.

 

Οντας μουσικος τα εχω δουλεψει εκτενως,Θυμαμαι οταν πρωτοεπιασα το ardour, γελαγα / εκλαιγα με τις ελειψεις του. Ευτυχως αυτο τον καιρο δεν εχω καποια στουντιακη δουλεια οποτε συμβιβαστηκα με ardour + calf plugins + το truepianos vsti που χρησιμοποιω με νομιμη αδεια, μεσω wine αναγκαστικα :(

 

Ο jack γ@μει και δερνει, μου εχει λυσει τα χερια πολλακις αλλα οταν δεν υπαρχουν σοβαρες λυσεις σε επιπεδο εφαρμογων τι να το κανεις, σε πιανει το γαμωτο ....

 

Επισης και το kdenlive ειναι μιση τριχα απο τα @@ του vegas, αλλα και αυτο για τα απλα ειναι οκ.

 

Δυστυχώς φαίνεται ότι οι εταιρίες πέραν των win τώρα το έχουν ρίξει και στα mac, οπότε δεν τους νοιάζει για το linux και το <2% της αγοράς των desktop...

 

Δυστυχως ετσι ειναι, χρονια τωρα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδέχεται στο απλό montage (γάμος, βάπτιση... τι μοντάζ νομίζεις ότι θα κάνω στην Πάτρα???) να μου κάνει και το kdenlive. Ενδέχεται....

Η μαγκιά του premiere CS ήταν το Encore όμως, που μπόρεσα σε έκθεση και κατέβασα custom animated μενού σε dvd όταν όλος ο ανταγωνισμός είχε μαύρη οθόνη με play-button.

Μην ρωτήσω καν αν το kdenlive κάνει τέτοια ε? B)

 

Πολύ περίεργο που ενώ υπάρχει ο jack (οι γουντουάδες ακόμα τραβιόνται με drivers) δεν υπάρχουν αντίστοιχες εφαρμογές. Δηλάδη υπάρχει γκουρού να γράψει το jack αλλά όχι μια σουπερ εφαρμογή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eλα ντε! Με τον jack κανω δρομολογησεις πανευκολα οπου και οπως θελω, που στα windows επρεπε να κανω ματσακονιες.

 

Ολες σχεδον οι audio εφαρμογες στο linux χρησιμοποιυν τον jack, απλα το επιπεδο τους ειναι βρεφικο.

 

Ο ardour τωρα, μετα απο χρονια, στην εκδοση 3 θα βαλει midi. :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

Η μαγκιά του premiere CS ήταν το Encore όμως, που μπόρεσα σε έκθεση και κατέβασα custom animated μενού σε dvd όταν όλος ο ανταγωνισμός είχε μαύρη οθόνη με play-button.

Μην ρωτήσω καν αν το kdenlive κάνει τέτοια ε? B)

.....

 

γιατί στο after effects που είναι γεμάτο το νετ με project/filtra/plugins θα τα βρεις σε gimp/blender/ramen ?

όλα τα είχα ψάξει όταν ήμουν μόνο με arch, δυστυχώς υπάρχουν μερικά προγράμματα που είναι αναντικατάστατα και για home/hobby use που δεν τους καίγεται καρφί για linux. ακόμα τουλάχιστον

 

και σου προτείνω να ρίξεις μια ματιά στο after effects αφού κάνεις μοντάζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα, δεν κάνω. To AE το ήξερα από την έκδοση 6.5, τότε που έβαζες να rendάρει σήμερα και τέλειωνε τον Οκτώβριο αλλά ποτέ δεν το δούλεψα. Στο στούντιο κάναμε παραγωγή (3-5 δουλειές την ημέρα) οπότε δεν είχαμε χρόνο για ΑΕ. Φαντάζομαι πως αν το είχα ψάξει τότε δεν θα ασχολιόμουν με το web μερικά χρόνια αργότερα, πρέπει να είναι μαγικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...