Προς το περιεχόμενο

Τραγικη χαμηλη ταχυτήτα FORTHNET - Thompson TG 585 v7


gate6

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά οπως βλεπετε και εδω--->http://i.imgur.com/sam5s.jpg η ταχυτητα μου ειναι τραγικη 3 χρονια συνδρομητης στην forthnet τετοια ταχυτητα δεν ειχα ποτε...Μου κανει συχνα τωρα αποσυνδεσεις ...μιλησα με τεχνικη υποστηριξη προτειναν να βαλω ενα αλλο ρουτερ δοκιμαστικα (αυτη τη στιγμη δεν εχω αλλο) μου ειπαν να κανω και αναβαθμιση το firmware (εχω το 7.4.3.2) αλλα δεν ειχα προβλημα ποτε με αυτο το ρουτερ και δεν σκεφτηκα να αλλαξω το firmware...τι προτεινεται να κανω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.αν θες αλλαξε το Firmware αλλα δεν νομιζω να γινει κατι η βρες κανα ρουτερ απο κανα φιλο για δοκιμη.

β.βγαλε τα παντα πανω απο την γραμμη.βγαλε τηλεφωνα φιλτρα ,σπλιττερ και δοκιμασε το ρουτερ στην κεντρικη γραμμη.επισης βαλε αλλο τηελφωνικο καλωδιο μηπως εχει προβλημα αυτο.

γ.αν πιανουν τα χερια σου για δοκιμες στον κατανεμητη κτλ οκ κανεις αλλιως μετα το δινεις βλαβη και στελνουν απο forthnet για ελεγχο.ναι κατι δεν παει καλα στην γραμμη.

δ.εχεις συναγερμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.αν θες αλλαξε το Firmware αλλα δεν νομιζω να γινει κατι η βρες κανα ρουτερ απο κανα φιλο για δοκιμη.

β.βγαλε τα παντα πανω απο την γραμμη.βγαλε τηλεφωνα φιλτρα ,σπλιττερ και δοκιμασε το ρουτερ στην κεντρικη γραμμη.επισης βαλε αλλο τηελφωνικο καλωδιο μηπως εχει προβλημα αυτο.

γ.αν πιανουν τα χερια σου για δοκιμες στον κατανεμητη κτλ οκ κανεις αλλιως μετα το δινεις βλαβη και στελνουν απο forthnet για ελεγχο.ναι κατι δεν παει καλα στην γραμμη.

δ.εχεις συναγερμο?

 

Τοποθέτησα ολοκαινουργιο router thompson ΤG585 V8 (δανεικο απο φιλο) και έχω παλι τα ιδια αποτελεσματα.

Ειχα δοκιμασει νωριτερα το παλιο μου ρουτερ μονο του πανω στην κεντρικη πριζα το ιδιο αποτελεσμα.

Δοκιμασα το καινουργιο πανω στην κεντρικη πριζα παλι το ιδιο αποτελεσμα.

Δεν εχω συναγερμο.

Σημερα ηρθε και ο τεχνικος απο την forthnet και η γραμμη ειναι μια χαρα κλειδωνει κοντα στα 9 αλλα μεσα στο σπιτι το ρουτερ κλειδωνει σε 1 και κατι.

Μου ειπε να κοιταξω την καλωδίωση...τι να κανω?

Να αλλαξω τις πριζες?Δεν ειναι του ΟΤΕ πριζες

...3 χρονια συνδρομητης double play τι σκατα επαθε??

Να κανω αναβαθμιση το firmware?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον εβαλες καινουριο δεν φταιει το ρουτερ.

οποτε ειναι θεμα εσωτερικης αφου σου ειπε ο τεχνικος οτι κατω ειναι οκ.το μονο που μπορω να πω για αρχη ειναι αν πιανουν τα χερια ανοιξε το πριζακι σου το κεντρικο που συνηθως ειναι στο σαλονι κοινως το πρωτο πριζακι που εχεις με το που μπεις μεσα στο σπιτι(και που εχει και τα περισσοτερα καλωδια απο πισω) και βγαλε ολα τα ζευγαρια χωριστα.μετα βρες ποιο ειναι αυτο που φερνει το ιντερνετ πανω και δοκιμασε το μονο του να δεις αν θα παιζει στα 9 η οχι.και μετα τα ενωνεις ενα ενα μεχρι να δεις που ειναι το προβλημα.

 

Εχω δει καλωδια να χαλανε μεσα στο σπιτι πχ λογω υγρασιας στο πριζακι κτλ κτλ.πολλα μπορει να εχουν γινει απλα θελει δοκιμες για να δεις τι γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον εβαλες καινουριο δεν φταιει το ρουτερ.

οποτε ειναι θεμα εσωτερικης αφου σου ειπε ο τεχνικος οτι κατω ειναι οκ.το μονο που μπορω να πω για αρχη ειναι αν πιανουν τα χερια ανοιξε το πριζακι σου το κεντρικο που συνηθως ειναι στο σαλονι κοινως το πρωτο πριζακι που εχεις με το που μπεις μεσα στο σπιτι(και που εχει και τα περισσοτερα καλωδια απο πισω) και βγαλε ολα τα ζευγαρια χωριστα.μετα βρες ποιο ειναι αυτο που φερνει το ιντερνετ πανω και δοκιμασε το μονο του να δεις αν θα παιζει στα 9 η οχι.και μετα τα ενωνεις ενα ενα μεχρι να δεις που ειναι το προβλημα.

 

Εχω δει καλωδια να χαλανε μεσα στο σπιτι πχ λογω υγρασιας στο πριζακι κτλ κτλ.πολλα μπορει να εχουν γινει απλα θελει δοκιμες για να δεις τι γινεται.

Ανοιξα την κεντρικη πριζα που βρισκεται στο σαλονι και οπως βλεπεις στην φωτο που παραθετω (http://i.imgur.com/uLPom.jpg) βγαζει 2 καλωδια ενα κοκκινο και ενα μπλε...μπορεις να μου εξηγησεις τι πρεπει να κανω?

 

 

 

Σκεφτομαι να τα αλλαξω και τα 2 καλωδια... να αλλαξω και την πριζα ......μηπως και δω ασπρη μερα...

Το σπιτι 2 τηλεφωνα εχει με φιλτρα και αλλη μια γραμμη που εχω το ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα παρόμοιο πρόβλημα, άλλαξα μπριζακι , έκοψα λίγο τα καλώδια και τα καθάρισα..τώρα έστρωσε..

έχεις θόρυβο στο τηλέφωνο όταν καλεί το router, ακόμα και με φίλτρο? αν ναι, σίγουρα είναι το μπριζακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιξα την κεντρικη πριζα που βρισκεται στο σαλονι και οπως βλεπεις στην φωτο που παραθετω (http://i.imgur.com/uLPom.jpg) βγαζει 2 καλωδια ενα κοκκινο και ενα μπλε...μπορεις να μου εξηγησεις τι πρεπει να κανω?

Σκεφτομαι να τα αλλαξω και τα 2 καλωδια... να αλλαξω και την πριζα ......μηπως και δω ασπρη μερα... Το σπιτι 2 τηλεφωνα εχει με φιλτρα και αλλη μια γραμμη που εχω το ρουτερ.

μαλλον δεν ειναι αυτη η κεντρικη η αλλιως καποιος εχει κανει ενωση τα πριζακια σε σημειο που δεν ειναι προσβασιμο οποτε εκει μονο κατανεμητη η χωνευτη ισως καταφερεις να κανεις δοκιμη.εκτος αν η κεντρικη ειναι αλλη πριζα που εχει παραπανω ζευγαρια ενωμενα.και να αλλαξεις πριζακι δεν θα γινει κατι αφου με Rj11 ειναι και αυτο οπως βλεπω.επισης να αλλαξεις τα καλωδια δεν γινεται.περνανε μεσα απο τους τοιχους δεν σημαινει οτι φταιει αυτο ουτε οτι αλλαζουν ευκολα.

 

 

 

είχα παρόμοιο πρόβλημα, άλλαξα μπριζακι , έκοψα λίγο τα καλώδια και τα καθάρισα..τώρα έστρωσε.. έχεις θόρυβο στο τηλέφωνο όταν καλεί το router, ακόμα και με φίλτρο? αν ναι, σίγουρα είναι το μπριζακι

αν εχει θορυβο μπορει πριζακι μπορει οξειδωση στα καλωδια.μπορει προβλημα χαλκου (κομματι οτε) η κομματι πελατη.μπορει συναγερμος η καποια συσκευη χωρις φιλτρο,μπορει προβλημα σε splitter card παροχου κτλ.αν τα καλωδια εχουν οξειδωση ναι πρεπει να τα καθαρισει.αν η πριζα δεν κανει καλη επαφη αν και η πριζα που εχει ειναι νορμαλ και δυσκολο να μην πιασουν τα καλωδια εκει αγοραζει αλλην.αλλιως μπορει προβλημα σε φιλτρο κτλ που οπως ειπε ο φιλος δοκιμασε και χωρις τα τηλεφωνα και ρουτερ πανω και παλι ειχε το ιδιο θεμα οποτε φιλτρο splitter και τηλεφωνα δεν φταινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον δεν ειναι αυτη η κεντρικη η αλλιως καποιος εχει κανει ενωση τα πριζακια σε σημειο που δεν ειναι προσβασιμο οποτε εκει μονο κατανεμητη η χωνευτη ισως καταφερεις να κανεις δοκιμη.εκτος αν η κεντρικη ειναι αλλη πριζα που εχει παραπανω ζευγαρια ενωμενα.και να αλλαξεις πριζακι δεν θα γινει κατι αφου με Rj11 ειναι και αυτο οπως βλεπω.επισης να αλλαξεις τα καλωδια δεν γινεται.περνανε μεσα απο τους τοιχους δεν σημαινει οτι φταιει αυτο ουτε οτι αλλαζουν ευκολα.

 

 

 

 

αν εχει θορυβο μπορει πριζακι μπορει οξειδωση στα καλωδια.μπορει προβλημα χαλκου (κομματι οτε) η κομματι πελατη.μπορει συναγερμος η καποια συσκευη χωρις φιλτρο,μπορει προβλημα σε splitter card παροχου κτλ.αν τα καλωδια εχουν οξειδωση ναι πρεπει να τα καθαρισει.αν η πριζα δεν κανει καλη επαφη αν και η πριζα που εχει ειναι νορμαλ και δυσκολο να μην πιασουν τα καλωδια εκει αγοραζει αλλην.αλλιως μπορει προβλημα σε φιλτρο κτλ που οπως ειπε ο φιλος δοκιμασε και χωρις τα τηλεφωνα και ρουτερ πανω και παλι ειχε το ιδιο θεμα οποτε φιλτρο splitter και τηλεφωνα δεν φταινε.

 

 

Μαλλον την βρηκα την κεντρικη πριζα και ειναι ακριβως εξω απο το σπιτι ...διπλα στην πορτα....

http://i.imgur.com/cmsxP.jpg

Ο τεχνικος της forthnet τσεκαρε αυτη τη πριζα αλλα μονο το καλωδιο που ερχεται απο τον οτε το ασπρο και ειναι μια χαρα μου ειπε και ενα μηχανημα που ειχε μαζι του μου ειπε οτι κλειδωνει στα 8 με 9 και μου συνιστησε για ηλεκτρολογο.

Αφου δεν εχει προβλημα το καλωδιο του ΟΤΕ αρα εχει προβλημα ή τα καλωδια ή πριζα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον την βρηκα την κεντρικη πριζα και ειναι ακριβως εξω απο το σπιτι ...διπλα στην πορτα....

http://i.imgur.com/cmsxP.jpg

Ο τεχνικος της forthnet τσεκαρε αυτη τη πριζα αλλα μονο το καλωδιο που ερχεται απο τον οτε το ασπρο και ειναι μια χαρα μου ειπε και ενα μηχανημα που ειχε μαζι του μου ειπε οτι κλειδωνει στα 8 με 9 και μου συνιστησε για ηλεκτρολογο.

Αφου δεν εχει προβλημα το καλωδιο του ΟΤΕ αρα εχει προβλημα ή τα καλωδια ή πριζα.....

ωραια εφοσον εκει ειχε 9 τοτε α.στο καλωδιο του οτε βλεπω οτι συνδεονται 2 ζευγαρια καλωδια.δοκιμασε να συνδεσεις μονο το ενα και δες αν εχεις τηλεφωνο και ιντερνετ κανονικα σε ολα τα πριζακια.αν δεν εχεις τοτε συνδεσε μονο το αλλο.και τσεκαρε ταχυτητες να δουμε αν εφτιαξε.αυτο που λες δεν ειναι κεντρικη πριζα αλλα χωνευτη.θεωρητικα μεσα στο σπιτι υπαρχει καποια που ειναι κεντρικη εκτος αν ο ηλεκτρολογος ειναι τοσο stupid που πολυ απλα εχει κανει τις ενωσεις πισω απο τον τοιχο σε καποιο απο τα κουτακια που ειναι ψηλα στον τοιχο τα οποια θα εχουν βαφτει.το εχω δει και αυτο .ετσι οταν κανουν αυτο στην πραξη πισω απο καθε πριζακι βλεπεις μονο ενα ζευγαρι καλωδια και δεν υπαρχει κεντρικο.ελπιζω να μην ειναι ετσι μηπως και βγει ακρη.ναι η τα καλωδια η η πριζα.

για πριζα βαζεις το ρουτερ σε αλλο δωματιο και βλεπεις ποσο εχεις.επισης δοκιμασες μεσα στο σπιτι χωρις καθολου τηλεφωνα και φιλτρα απλα το ρουτερ σε μια πριζα?αν ναι δοκιμασε το μονο του και σε αλλη πριζα μπας και εκει που το δοκιμασες ειχε θεμα.αλλα και παλι χωρις καμια αλλη συσκευη πανω ουτε με φιλτρα ουτε τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ευχαριστησω για το αμεσο ενδιαφερον που εδειξε ο Poulinos πραγματικα ευχαριστω.....τελικα ήταν προβλημα καλωδιωσης ηρθε ο ηλεκτρολογος και τελικα βγαλαμε ακρη και τωρα συγχρονιζει κοντα στα 8 με 9 φιλε poulino και παλι σε ευχαριστω ...συνεχισε ετσι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ευχαριστησω για το αμεσο ενδιαφερον που εδειξε ο Poulinos πραγματικα ευχαριστω.....τελικα ήταν προβλημα καλωδιωσης ηρθε ο ηλεκτρολογος και τελικα βγαλαμε ακρη και τωρα συγχρονιζει κοντα στα 8 με 9 φιλε poulino και παλι σε ευχαριστω ...συνεχισε ετσι!

τελος καλα ολα καλα.ελπιζω να μην σε εγδυσε ο ηλεκτρολογος στα λεφτα.απλα αν δεν ξερεις απο αυτα ναι δεν ειχε νοημα να αρχισεις να τα ψαχνεις εσυ.τελικα τι εεκανε ο ηλεκτρολογος?καινουριο καλωδιο περασε η εφτιαξε κατι μεσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...