Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμη η τελική έκδοση του iOS 6


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

 

 

Ή απλά περιμένεις την επόμενη Nexus συσκευή, όπως εξάλλου περιμένουν και αυτοί που έχουν τις αντίστοιχες απαιτήσεις στο στρατόπεδο της Apple. Μια χαρά επιλογή είναι το iOS και η Apple btw. Αρκεί να ξέρεις τι θέλεις/χρειάζεσαι, επιλέγεις αντίστοιχα.

 

Αυτό θα το έκανα στην περίπτωση που η Google έπαιζε μόνη της μπάλα με το Android με δικές της συσκευές. Αλλά δεν επέλεξε αυτό το μοντέλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα το έκανα στην περίπτωση που η Google έπαιζε μόνη της μπάλα με το Android με δικές της συσκευές. Αλλά δεν επέλεξε αυτό το μοντέλο!

 

Γίγαντα, κάνε ό, τι θες. Δεν θα σου υποδείξω εγώ τι θα κάνεις. Απλά σου δείχνω ότι, όπως και οι κάτοχοι iPhone για μεγάλες περιόδους δεν έχουν το καλύτερο hardware συγκρινόμενα με το στρατόπεδο του Android και περιμένουν το επόμενο iPhone, το ίδιο κάνουν και οι κάτοχοι Nexus. Εντελώς the same thing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακώς, γιατί επίσημα, έτσι είναι. Και σου εξήγησα τον λόγο: Android ονομάζεται ό, τι τρέχει το CTS. Από κει και πέρα, υπεύθυνες για το λογισμικό και επομένως τις αναβαθμίσεις, είναι οι κατασκευαστές.

 

Επίσημα είναι μια πολύ ωραία δικαιολογία για τους κατασκευαστές που όσο υπάρχουν χρήστες σαν και σένα που τους δικαιολογούν δεν θα κάτσουν ποτέ να διορθώσουν αυτήν την απαράδεκτη κατάσταση. Συνέχισε λοιπόν εσύ να αναλύεις το cts και τις ορολογίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσημα είναι μια πολύ ωραία δικαιολογία για τους κατασκευαστές που όσο υπάρχουν χρήστες σαν και σένα που τους δικαιολογούν δεν θα κάτσουν ποτέ να διορθώσουν αυτήν την απαράδεκτη κατάσταση. Συνέχισε λοιπόν εσύ να αναλύεις το cts και τις ορολογίες.

 

Θέλεις να πεις ότι είμαι χρήστης που ξέρει τι γίνεται σε τεχνικό επίπεδο και αγοράζω αυτό ακριβώς που θέλω και μου ταιριάζει?

 

Νιώθω βαθειά προσβεβλημένος... lol. :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις να πεις ότι είμαι χρήστης που ξέρει τι γίνεται σε τεχνικό επίπεδο και αγοράζω αυτό ακριβώς που θέλω και μου ταιριάζει?

 

Νιώθω βαθειά προσβεβλημένος... lol. :P :P :P

 

Όχι αλλά μιας και δυσκολεύεσαι να το καταλάβεις, θέλω να πω ότι είσαι χρήστης που προσπαθεί να δικαιολογήσει τα λάθη της πλατφόρμας που προτιμά, λέγοντας οτιδήποτε του κατέβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αλλά μιας και δυσκολεύεσαι να το καταλάβεις, θέλω να πω ότι είσαι χρήστης που προσπαθεί να δικαιολογήσει τα λάθη της πλατφόρμας που προτιμά, λέγοντας οτιδήποτε του κατέβει.

 

Μιας και δυσκολεύομαι να καταλάβω.. γιατί είναι απαράδεκτη η κατάσταση κατ' εσέ?

Είναι λάθος η Samsung και ο όποιος κατασκευαστής που βάζει τα δικά της στο Android?

Είναι λάθος που το testάρει για διάφορα μοντέλα σε διάφορα δίκτυα?

Είναι λάθος που οι carriers κάνουν το ίδιο?

Είναι λάθος να μην αναβαθμίζουν συσκευές που δεν παίρνουν (λόγω hardware) την επόμενη έκδοση του android (θυμίσου ότι η πλειοψηφία των συσκευών Android είναι low end)

 

Θέλω τα φώτα σου συνονόματε.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είναι λάθος που η Samsung και η LG και η Sony βάζουν τα δικά τους στο android... είναι βαριά, άχρηστα και κρατάνε πίσω τις νέες εκδόσεις.

Όχι, δεν είναι λάθος η ποικιλία

Ναι, είναι λάθος το να είσαι έρμαιο των carriers όπως είναι το android και τα wp και δεν είναι το ios

Και ναι και όχι... συμφωνώ ότι οι περισσότερες συσκευές δεν θα "σηκώνουν¨τελικά τις νεότερες εκδόσεις android. Αλλά εγώ σαν κάτοχος gs2 έκανα ατελειώοτους μήνες να δω επίσημα ics και αμφιβάλω αν στο μέλλον θα δω jb. Ενώ το 3gs είδε ios 6 έστω και πετσοκομμένο.

 

Είναι θεμιτό το ότι γίνεται αλλά παράλογο να το θεωρούμε αυτονόητο ότι το για να έχω jb στο gs2 μου πρέπει να το rootάρω και να περάσω custom rom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μιας και δυσκολεύομαι να καταλάβω.. γιατί είναι απαράδεκτη η κατάσταση κατ' εσέ?

Είναι λάθος η Samsung και ο όποιος κατασκευαστής που βάζει τα δικά της στο Android?

Είναι λάθος που το testάρει για διάφορα μοντέλα σε διάφορα δίκτυα?

Είναι λάθος που οι carriers κάνουν το ίδιο?

Είναι λάθος να μην αναβαθμίζουν συσκευές που δεν παίρνουν (λόγω hardware) την επόμενη έκδοση του android (θυμίσου ότι η πλειοψηφία των συσκευών Android είναι low end)

 

Θέλω τα φώτα σου συνονόματε.. :P

 

Αφού καταλαβαινόμαστε γιατί το πάμε μέσω ...Λαμίας?

 

Αυτό που λέμε είναι πως δεν μπορώ να δώσω 700 ευρω για να πάρω ένα S3 και ένα μήνα μετά να κυκλοφορεί νέα έκδοση του android και να μην μπορώ να την έχω άμεσα (δεν με ενδιαφέρει το γιατί, αρχικά σου μιλάω από ...ψυχολογικής απόψεως)! Και καλά τώρα που ο κόσμος φωνάζει πιο έντονα, πιεζονται λίγο παραπάνω και μειώθηκε ο χρόνος αναμονής για την αναβάθμιση. Μέχρι τώρα έπρεπε να περιμένεις 6+ μήνες!

 

Το S3 έχει ανώτερα specs από το Nexus, οπότε γιατί να μην μπορώ να έχω την τελευταία έκδοση του λειτουργικού? Η κάθε εταιρία μπορεί να προσθέτει ότι θέλει πάνω στο λειτουργικό, αλλά ας φροντίζει να είναι έτοιμη σε κάθε αλλαγή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είναι λάθος να μην αναβαθμίζουν συσκευές που δεν παίρνουν (λόγω hardware) την επόμενη έκδοση του android (θυμίσου ότι η πλειοψηφία των συσκευών Android είναι low end)

 

Θέλω τα φώτα σου συνονόματε.. :P

 

Όπως το Galaxy S. Όντως δεν είχε το hardware για να τρέξει ICS :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό θα το έκανα στην περίπτωση που η Google έπαιζε μόνη της μπάλα με το Android με δικές της συσκευές. Αλλά δεν επέλεξε αυτό το μοντέλο!

 

Motorola. Ήρθε η ώρα να το κάνεις ...

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είναι λάθος που η Samsung και η LG και η Sony βάζουν τα δικά τους στο android... είναι βαριά, άχρηστα και κρατάνε πίσω τις νέες εκδόσεις.

Όχι, δεν είναι λάθος η ποικιλία

Ναι, είναι λάθος το να είσαι έρμαιο των carriers όπως είναι το android και τα wp και δεν είναι το ios

Και ναι και όχι... συμφωνώ ότι οι περισσότερες συσκευές δεν θα "σηκώνουν¨τελικά τις νεότερες εκδόσεις android. Αλλά εγώ σαν κάτοχος gs2 έκανα ατελειώοτους μήνες να δω επίσημα ics και αμφιβάλω αν στο μέλλον θα δω jb. Ενώ το 3gs είδε ios 6 έστω και πετσοκομμένο.

 

Είναι θεμιτό το ότι γίνεται αλλά παράλογο να το θεωρούμε αυτονόητο ότι το για να έχω jb στο gs2 μου πρέπει να το rootάρω και να περάσω custom rom.

 

Με αυτά που μου λες, μάλλον ήθελες Nexus συσκευή ή iPhone και πήρες SGS II.

Οι προσθήκες της Samsung μόνο άχρηστες δεν είναι. Το να είσαι έρμαιος των carriers σημαίνει ότι σε ένα δίκτυο που ήταν σχεδιασμένο για φωνή και τώρα χρησιμοποιείται για δεδομένα, δεν θα έχεις προβλήματα όπως είχε πριν κάποιους μήνες η NTT Docomo. Δεν θα υποστείς το επιπλέον κόστος της υποστήριξης των χρηστών του δικτύου τους. Γιατί για σένα και μένα που είμαστε άνω του μετρίου τεχνικά καταρτισμένοι χρήστες, μια αναβάθμιση μπορεί να είναι "θεόσταλτη", αλλά για τον απλό χρήστη μπορεί να δημιουργήσει πολλά προβλήματα (δες τι γίνεται με τους χάρτες στο iOS.) Τέλος,ποιός σας είπε ότι ο απλός χρήστης θέλει ντε και καλά την τελευταία έκδοση του λογισμικού όταν αυτό μπορεί να κάνει το τηλέφωνό του να κομπιάσει λόγω περιορισμένου hardware (όπως το Galaxy S. Eλπίζω να συγκρίνετε πάλι με touchwiz + όλα τα κομφόρ και όχι με κάποια custom ROM..)? Αλήθεια πιστεύεται ότι θα τον νοιάξουν οι αλλαγές στο API όταν τρέχουν οι εφαρμογές τους? Αν ναι, γιατί το 40% των χρηστών PC έχουν μείνει ακόμα με XP?

 

Αφού καταλαβαινόμαστε γιατί το πάμε μέσω ...Λαμίας?

 

Αυτό που λέμε είναι πως δεν μπορώ να δώσω 700 ευρω για να πάρω ένα S3 και ένα μήνα μετά να κυκλοφορεί νέα έκδοση του android και να μην μπορώ να την έχω άμεσα (δεν με ενδιαφέρει το γιατί, αρχικά σου μιλάω από ...ψυχολογικής απόψεως)! Και καλά τώρα που ο κόσμος φωνάζει πιο έντονα, πιεζονται λίγο παραπάνω και μειώθηκε ο χρόνος αναμονής για την αναβάθμιση. Μέχρι τώρα έπρεπε να περιμένεις 6+ μήνες!

 

Το S3 έχει ανώτερα specs από το Nexus, οπότε γιατί να μην μπορώ να έχω την τελευταία έκδοση του λειτουργικού? Η κάθε εταιρία μπορεί να προσθέτει ότι θέλει πάνω στο λειτουργικό, αλλά ας φροντίζει να είναι έτοιμη σε κάθε αλλαγή του.

 

Αυτό εξηγώ. Η τελευταία έκδοση του λειτουργικού σου, αφού πήρες S3, είναι η τελευταία έκδοση που έδωσε η Samsung και όχι αυτή που έδωσε η Google (επέλεξες S3, όχι Nexus). Στο Ubuntu κανείς δεν παραπονιέται για παλιά έκδοση kernel. Ακόμα και οι drivers που θα μπορούσε να πει κανείς ότι θα ήταν πρόβλημα, γίνονται backport εν καιρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...