Προς το περιεχόμενο

Οι φίλοι μου έμπλεξαν με αιρέσεις!


xlapacas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και στην Άνω Ραχούλα Αρκαδίας έχω ακούσει ότι τα κάνουν , βράδυ ως επί τω πλείστον , αλλά δεν έχω γνωρίσει κανένας από εκεί για να πω από πρώτο χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και στην Άνω Ραχούλα Αρκαδίας έχω ακούσει ότι τα κάνουν , βράδυ ως επί τω πλείστον , αλλά δεν έχω γνωρίσει κανένας από εκεί για να πω από πρώτο χέρι.

 

τι κανουν ακριβως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε χλαπατσα ωραία να σου πω κι εγώ αυτό που ξέρω, αφού σε βλέπω και αγχώνεσαι. Ένας ξάδερφος ενός φίλου μου είναι σε τέτοια αίρεση-οργάνωση-ομάδα όπως θες πες το. Ο οποίος είχε πιάσει το φίλο μου και προσπαθούσε να τον βαλει μέσα σ'αυτή την οργάνωση και ο φίλος μου τα'χε παίξει τελείως και είχε απογοητευτεί με τον ξάδερφό του. Και του λεγε τις τρέλες που λες κι εσύ εδώ και χειρότερα.

Τι είναι τώρα αυτοί; Θα σου πω εγώ. Για μας που είμαστε φυσιολογικοί άνθρωποι είναι τρελοί. Τέλος. Μην ψάχνεις να βρεις άκρη.

Κάθεσαι και ψάχνεις στο ίντερνετ που πιστεύουνε και τι είναι;; Όχι ρε φίλε μην το κάνεις αυτό. Τι διαφορά έχει για σένα αν πιστεύουνε σε ενέργειες ή σε κάποιο θεό κλπ.; Οι άνθρωποι αυτοί είναι άνθρωποι με προβλήματα όπως όλοι οι άλλοι, απλά ίσως δεν έχουν την απαραίτητη λογική να τους σταμαήσει και "ξεφεύγουνε".

Είναι κι άλλοι τόσοι του λιακόπουλου που πιστεύουνε σε τιτάνες, άλλοι τόσοι που πιστεύουνε ότι υπάρχει ο άγιος πέτρος, τα τρολ κλπ κλπ

 

Απλά μην ασχολείσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσεχε....

 

Υπάρχουνε διάφοροι , που εκμεταλλευόμενοι κάποια πραγματικά επιστημονικές μελέτες που έχουνε γίνει για τον Νευρογλωσσικό προγραμματισμό , που διδάσκετε σε όλο τον κόσμο ,

 

έχουνε κάνει "αιρέσεις" , όχι της εκκλησίας , αλλα του ίδιου του NLP.

 

Το NLP , δεν διδάσκει ότι θα προσεύχεσαι για να φύγει το πρόβλημα , αλλά να δρας , και να έχεις σωστή αντιληψη και θετική ανταπόκριση σε κάθε πρόβλημα. Κάθε νοήμων άνθρωπος καταλαβαίνει ότι τα πάντα είναι θέμα ψυχολογίας , και αν πχ. έχω έβνα πρόβλημα και παθαίνω πανικό , ε , το πρόβλημα διογκώνεται..

 

Πάνω σε αυτό , έχει στηθεί ένα σύστημα "αιρέσεων" , όπως to Rebirthing , οι εναλλακτικές θεραπείες , η γίογκα , το ένα και το άλλο.

 

Εάν πίσω απο αυτό , δεν υπάρχει μια σωστή εταιρία , με εκπαιδευμένους δασκάλους , τότε είναι απάτη.Δεν μας είπες πόσα πληρώσανε για όλα αυτά.

Ακόμα και εταιρία να είναι , πρέπει να είμαστε πολύ καχύποπτοι ...

Έχω κάνει σεμινάρια NLP , και εδώ και στην Αγγλία , γιαυτό το λέω , και είναι διαφορετικό να σε μαθένουνε μια διαφορετική προσσέγγιση για την ζωή , και διαφορετικό να σε μαθαίνουνε ότι με την προσευχή θα φύγει ο καρκίνος πχ.

 

Ο καρκίνος , θα πολεμηθεί , αν αποφασίζεις να τον πολεμήσεις , ΚΑΙ με προσευχή , ΚΑΙ με δημιουργικό οραματισμο ( ΝΑ οραματίζεσαι ότι είσαι υγιης ) , και με την καταλληλη αντι-καρκινική θεραπεία.

 

Απλά , ο τύπος που λες , κατάλαβε ότι έχει ψωμί η υπόθεση , διαβασε ξέρω γω 2-3 βιβλία σχετικά με NLP , και διδάσκει αρλούμπες.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουνε διάφοροι , που εκμεταλλευόμενοι κάποια πραγματικά επιστημονικές μελέτες που έχουνε γίνει για τον Νευρογλωσσικό προγραμματισμό , που διδάσκετε σε όλο τον κόσμο

 

Απλά , ο τύπος που λες , κατάλαβε ότι έχει ψωμί η υπόθεση , διαβασε ξέρω γω 2-3 βιβλία σχετικά με NLP , και διδάσκει αρλούμπες.....

 

Προτείνω με την σειρά μου το παρακάτω επιστημονικό σύγραμμα, αποτέλεσμα των χρόνιων επιστημονικών μελετών πάνω στο Νευρογλωσσικό προγραμματισμό:

 

100thesecret.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πλάκα που έχει να βλέπεις θρησκειόπληκτους να μαλώνουν :lol:

Βασικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εν έτει 2012 να υπάρχουν νέοι άνθρωποι που πιστεύουν σε τέτοια, γιατί τι πιο απλό να βάλεις το μυαλό σου να λειτουργήσει και να δεις τι είναι λογικό και τι όχι. Και το λογικό όχι βέβαια σε σχέση με την κοινή λογική.

Εγώ πάντως κάνω παρέα που και που με μάρτυρα του Ιεχωβά και όταν το θέμα γυρίζει στη θρησκεία δεν παλεύεται (γιατί για άθεη αυτά που ακούν τ' αυτάκια μου είναι εξωφρενικά) αλλά με πραγματικά επιχειρήματα το χάνει.

Στη θέση σου, αν εξακολουθούσα να κάνω παρέα μαζί τους, θα έλεγα την άποψή μου για όλα αυτά και με τρόπο θα έφερνα αλλού την συζήτηση. Και εν τέλει τι το ψάχνεις και τι σημασία έχει αν έμπλεξαν με αιρέσεις και ποιές είναι αυτές, άλλοι πιστεύουν σε τέτοια και διαβάζουν απλά Κοέλιο.!

Κουλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πλάκα που έχει να βλέπεις θρησκειόπληκτους να μαλώνουν :lol:

Βασικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εν έτει 2012 να υπάρχουν νέοι άνθρωποι που πιστεύουν σε τέτοια, γιατί τι πιο απλό να βάλεις το μυαλό σου να λειτουργήσει και να δεις τι είναι λογικό και τι όχι. Και το λογικό όχι βέβαια σε σχέση με την κοινή λογική.

Εγώ πάντως κάνω παρέα που και που με μάρτυρα του Ιεχωβά και όταν το θέμα γυρίζει στη θρησκεία δεν παλεύεται (γιατί για άθεη αυτά που ακούν τ' αυτάκια μου είναι εξωφρενικά) αλλά με πραγματικά επιχειρήματα το χάνει.

Στη θέση σου, αν εξακολουθούσα να κάνω παρέα μαζί τους, θα έλεγα την άποψή μου για όλα αυτά και με τρόπο θα έφερνα αλλού την συζήτηση. Και εν τέλει τι το ψάχνεις και τι σημασία έχει αν έμπλεξαν με αιρέσεις και ποιές είναι αυτές, άλλοι πιστεύουν σε τέτοια και διαβάζουν απλά Κοέλιο.!

Κουλ..

 

Σε τέτοιους καιρούς οι έξυπνοι θησαυρίζουν επί των ανασφαλών, και δώσε του επουράνια σωτηρία..αφού όλα πάνε σκατά εδώ, ε, εκεί καλά θα πηγαίνουν..του πούστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πλάκα που έχει να βλέπεις θρησκειόπληκτους να μαλώνουν :lol:

Βασικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εν έτει 2012 να υπάρχουν νέοι άνθρωποι που πιστεύουν σε τέτοια, γιατί τι πιο απλό να βάλεις το μυαλό σου να λειτουργήσει και να δεις τι είναι λογικό και τι όχι. Και το λογικό όχι βέβαια σε σχέση με την κοινή λογική.

Εγώ πάντως κάνω παρέα που και που με μάρτυρα του Ιεχωβά και όταν το θέμα γυρίζει στη θρησκεία δεν παλεύεται (γιατί για άθεη αυτά που ακούν τ' αυτάκια μου είναι εξωφρενικά) αλλά με πραγματικά επιχειρήματα το χάνει.

Στη θέση σου, αν εξακολουθούσα να κάνω παρέα μαζί τους, θα έλεγα την άποψή μου για όλα αυτά και με τρόπο θα έφερνα αλλού την συζήτηση. Και εν τέλει τι το ψάχνεις και τι σημασία έχει αν έμπλεξαν με αιρέσεις και ποιές είναι αυτές, άλλοι πιστεύουν σε τέτοια και διαβάζουν απλά Κοέλιο.!

Κουλ..

 

Καλά, όσο αστείο είναι να ακούς κάποιον θρήσκο να επιπλήτει "τους άθεους κι αμαρτωλούς" που δεν βλέπουν την αλήθεια, άλλο τόσο αστείο είναι να ακούς έναν "άθεο" να πιστεύει πως όλους τους βάζει στη θέση τους με επιχειρήματα...

 

Μην ξεχνάς ότι οι θρησκείες δεν βασίζονται σε ατράνταχτα επιχειρήματα αλλά σε κενά γνώσης, σε πράγματα που δεν μπορεί η επιστήμη να εξηγήσει. Πως να επιχειρηματολογήσεις σε μια τέτοια περίπτωση? Το τι φαίνεται σε εμένα/εσένα/οποιονδήποτε λογικό ή παράλογο δεν είναι επιχείρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

αν έχω μια θεωρία την οποία βασίζω πάνω σε κάποια πράγματα εκ των οποίων μερικά έχουν αποδειχθεί επιστημονικά ότι δεν ισχύουν, πως είναι δυνατόν να την υποστηρίζω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...