Προς το περιεχόμενο

Οι φίλοι μου έμπλεξαν με αιρέσεις!


xlapacas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@slimdata: Tα κενά γνώσης που όμως ουκ ολίγες φορές προσπαθούν οι περισσότεροι να εξηγήσουν με μεταφυσικό/παραφυσικό τρόπο. Απ' το πως δημιουργήθηκε ο κόσμος, μέχρι την σκιά που είδαν στο δρόμο και το "μοιραίο" γεγονός που τους συνέβη.

Άσε που οι περισσότεροι θρήσκοι δεν βλέπουν τη θρησκεία τους σαν ένα φιλοσοφικό σύστημα με αλληγορίες, αλλά υπάρχουν κάποιοι που όντως πιστεύουν ότι πχ το φίδι μίλησε, το απαγορευμένο μήλο ευθύνεται για την έκπτωση του ανθρώπου, κλπ. Και ναι, η επιστήμη δεν μπορεί να εξηγήσει τις θρησκείες, γιατί πως άλλωστε να εξηγήσει κάτι που δεν αντιλαμβάνεσαι με καμία απ' τις αισθήσεις σου; Από που να ξεκινήσει και που να στηριχθεί; Πέρα απ' αυτό όμως, πρώτοι απ' όλους είναι οι πιστοί που λένε: "πίστευε και μη ερεύνα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχω μια θεωρία την οποία βασίζω πάνω σε κάποια πράγματα εκ των οποίων μερικά έχουν αποδειχθεί επιστημονικά ότι δεν ισχύουν, πως είναι δυνατόν να την υποστηρίζω?

 

Ίσως και να μην αντιλαμβάνομαι το νόημα της ερώτησης.

Υπάρχει κάτι που πρέπει να καταλάβω πέραν του προφανούς?

 

Δεν ξέρω πως να αποδείξω σε κάποιον που δεν πιστεύει, πως υπάρχει θεός.

Επίσης δεν ξέρω πως να αποδείξω σε κάποιον που πιστεύει, πως δεν υπάρχει θεός.

 

Το όλο οικοδόδημα των απανταχού πίστεων βασίζεται κατά κύριο λόγο σε πράγματα που προς το παρόν δεν γίνεται να αποδειχθούν. Εκεί ο καθένας διαλέγει τι θα πιστέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν μιλάω για απόδειξη θεού, αλλά για απόδειξη της "έκδοσης" του θεού που ισχυρίζεται μια θρησκεία..

 

γιατί κάλιστα μπορεί να ισχυριστεί κάποιος πχ ότι ο θεός "εφήυρε" τη φυσική και ότι έγινε μετά το άφησε στον αυτόματο πιλότο (τη φυσική δλδ) χωρίς να επηρεάζει άμεσα εκείνος ότι συμβαίνει στο σύμπαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω με την σειρά μου το παρακάτω επιστημονικό σύγραμμα, αποτέλεσμα των χρόνιων επιστημονικών μελετών πάνω στο Νευρογλωσσικό προγραμματισμό:

 

100thesecret.jpg

 

Ναι , για αυτους μιλαγα....ακριβώς κάτι τέτοιοι εκμεταλευτηκανε το NLP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μιλάω για απόδειξη θεού, αλλά για απόδειξη της "έκδοσης" του θεού που ισχυρίζεται μια θρησκεία..

 

γιατί κάλιστα μπορεί να ισχυριστεί κάποιος πχ ότι ο θεός "εφήυρε" τη φυσική και ότι έγινε μετά το άφησε στον αυτόματο πιλότο (τη φυσική δλδ) χωρίς να επηρεάζει άμεσα εκείνος ότι συμβαίνει στο σύμπαν...

 

Μα δεν διαφωνούμε καθόλου. Ήθελα να το αναφέρω πριν αλλά θα κατέληγε σε έκθεση και το απέφυγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας! πριν λιγες μερες ειδα 2 παλιους μου φιλους μετα απο χρονια! καθησαμε να πιουμε ενα καφεδακι καπου ησυχα για να τα πουμε! μετα απο λιγη ωρα αρχησαν να λενε κατι ασχετα! οτι ειχαν καποια προβληματα στη προσωπικη τους ζωη και με ηρεμια και χωρις να εχουν νευρα τα εδιοξαν αυτα τα προβληματα!

 

μεχρι εδω δε μου φανηκε κατι περιεργο! η κουβεντα ομως δεν αλαζε και η ηρεμια που ελεγαν πριν εγινε αγαπη! οτι δε πρεπει να βαζουμε ταμπελες στους αλους να εχουμε αγαπη μεσα μας και οτι ειμαστε ολοι το ιδιο! με την καταληλη προσευχη ολα διορθωνονται και ολα γιατρευονται! και οταν λεμε ολα εννοουμε ολα!!! μεχρι και αρωστιες! εκει που αρχησα να νιωθω λιγο αβολα σταματησαν και μου ελεγαν οτι πανε σε κατι συναντισεις σε εθουσες και μιλανε για τα προβληματα τους! πως να τα λυσουν! ειναι λεει καποιος Νικολαος απο την Κρητη και πως παρατησε τα πλουτοι του και εγινε ο σοφος που διαβαζει τις προσευχες των ατομων που πανε στις συναντισεις! αυτος λεει δεν εμφανιζετε ποτε αλα τον εχουν εκει σε μια φωτογραφια με τα χερια σηκομενα! μου ειπαν και αλα,οτι τραγουδανε οτι φωναζουν ''ΦΥΓΕΕΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΑΑΑ'' !

 

μηπως ξερει κανενας τι ειναι ολα αυτα γιατι αρχησα να φρικαρω λιγο! εχει ακουσει καποιος κατι για αυτο γιατι εμενα για αιρεση μου κανει!

 

Μάλλον θα διάβασαν κανα βιβλίο που γράφτηκε υπό το όνομα του Γέροντα Παισιου. Αγάπα τους κι εσύ όπως αγαπάνε και αυτοί τον κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μα δεν διαφωνούμε καθόλου. Ήθελα να το αναφέρω πριν αλλά θα κατέληγε σε έκθεση και το απέφυγα.

 

η εκδοχή πάντως που ανέφερα παίζει να ικανοποιεί την μεγαλύτερη μερίδα των άθεων :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...