Προς το περιεχόμενο

London Calling: Στην ουρά για το iPhone 5


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω αν ημουν Apple με τοσα κοροιδα θα ελεγα αν θελεις πρωτος

 

Ενώ εσύ ανήκεις στην κατηγορία αυτών που δεν γουστάρουν το iphone και επομένως δεν είσαι κορόιδο όπως λες. Μπράβο... Απλά θα ήταν καλό να μας πείς τι αυτοκίνητο έχεις ή θες να πάρεις, τι κινητό, τι τηλεόραση , τι μάρκα είναι το τζιν σου και γενικά όλες τις άλλες αγορές σου σίγουρα για κάποιες από αυτές μπορώ με επιχειρήματα να σε χαρακτηρίσω όπως άλλοστε κάνεις και εσύ, πολύ εύκολα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 243
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3) Εδω ειναι ακυρο το σχολιο σου. Εγω ποτε ειπα κατι τετοιο;;;; εγω ειπα οτι αν με χαρακτηρισουν προσωπικα ανταπαντω με το ιδιο υφος!!! ποσο πιο μασημενο το θες για να το καταλαβεις;;;

Φοβάμαι ότι δεν είπες αυτό. Τους απαντάς "στο ίδιο ύφος" αν τολμήσουν και πουν οι βλάσφημοι ότι το iPhone έχει την καλύτερη οθόνη!

 

Γράφω:

αλλά αρνείσαι το δικαίωμα κάποιου να αγοράζει συγκεκριμένα προιόντα χωρίς να χαρακτηρίζεται αρνητικά (πρόβατο, θύμα, κλπ)

 

Και απαντάς:

3) Φιλε μου εγω δεν αρνουμαι καποιον να αγορασει μια συσκευη apple αν του αρεσει. Εγω μιλαω για τις βαρυγδουπες εκφρασεις του στυλ εχει τη καλυτερη οθονη που δεν ισχυουν και λενε ψεμματα.

Νομίζω είναι ξεκάθαρο ότι δεν αλλάζω εγω τα λεγόμενά σου, πόσο μάλλον εσκεμμένα.

 

Το point μου είναι το εξής:

Να εξασφαλίσουμε ένα περιβάλλον τέτοιο που ο καθένας να μπορεί να εκφέρει άποψη για οτιδήποτε (ακόμα και αν είναι τραγικά λάθος) χωρίς το φόβο των προσωπικών επιθέσεων και προσβλητικών επιθέτων. Μπορούμε; Ως μέλη; Θέλουμε; Αν δε θέλουμε και δεν μπορούμε, τότε καλώς επεμβαίνουν οι mods όταν εκείνοι το κρίνουν απαραίτητο. Τώρα, ας συνεχίσουν κάποιοι να αναφέρονται σε πρόβατα, θύματα κλπ, να διαμαρτύρονται που το φόρουμ δεν τους επιτρέπει να βρίζουν περισσότερο και συχνότερα τους πελάτες της Apple (χωρίς καν να εξαιρούν τους "παρόντες"), να μιλούν για φασισμό κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει έστω και ένας άνθρωπος εδώ μέσα που πιστεύει ότι αυτό που βλέπουμε δεν είναι κατάντια? Και δεν μιλάω για τον Hal, αυτός τη δουλειά του κάνει. Μιλάω για τους ταλαίπωρους που περιμένουν στην ουρά.

Εγώ

Να σου πω κατάντια θεωρώ να ασχολούμαι σαν να είναι δικό μου θέμα με το τι γουστάρει και τι όχι ο άλλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

διαβάζω από την αρχή του την συγκεκριμένη ανάρτηση και τα σχόλια και θα ήθελα να αναφέρω τα εξής. Νομίζω ότι η όποια αντίδραση των διαχειριστών του Insomnia προέκυψε από μηνύματα τα οποία περιείχαν χαρακτηρισμούς οι οποίο μπορεί να θίγουν κάποιους ανθρώπους και οι οποίοι όπως αναφέρθηκε σε προηγούμενο post διαγράφηκαν στα πλαίσια των όρων του forum και όχι επειδή κάποιοι έκαναν κριτική για αυτό ς. Για αυτό άλλωστε και τα μηνύματα που ανήκουν στη δεύτερη κατηγορία συνεχίζουν και είναι δημοσιευμένα. Βεβαίως και όλοι έχουμε το δικαίωμα να πιστεύουμε ότι θέλουμε πχ ότι όσοι κάθονται στην ουρά έξω από applestore είναι πρόβατα, ζώα, μ@μ@κες κλπ κλπ αλλά είναι πολύ διαφορετικό το απλά να το πιστεύουμε από το να το διατυμπανίζουμε δημόσια θίγοντας τους. Στην προκειμένη περίπτωση οι άνθρωποι αυτοί δεν κάνουν κανένα κακό σε κανένα συνάνθρωπο τους ούτε ότι κάνουν το κάνουν εις βάρος των άλλων. Γουστάρουν να είναι εκεί , θέλουν να χάσουν το χρόνο τους περιμένοντας , θέλουν ίσως να βρουν κάποιον να αγοράσει την θέση τους για 1000 δολάρια (αν έχει να τα δώσει δικαίωμα του είναι να το κάνει και αυτός) θέλουν να πάρουν πρώτοι την συσκευή ή θέλουν να βγουν σε ένα τηλεοπτικό κανάλι λέγοντας την ιστορία τους κλπ. Είναι δικαίωμα τους το οποίο δεν περιορίζει την δική μου ελευθερία μπορεί να μην μου αρέσει σαν εικόνα οκ… μέχρι εκεί το να βγαίνω και να τους λέω άχρηστους βλάκες ή οτιδήποτε άλλο απλά είναι αστείο. Στην τελική περί ορέξεως κολοκυθόπιτα… Αν όμως δημόσια επιτρέπεται ο καθένας να μπορεί να με χαρακτηρίζει , θίγοντας τελικά την προσωπικότητα μου, επειδή διαφωνεί μαζί μου ή με την λογική μου και τις όποιες ενέργειες μου.. τότε μπορώ να το κάνω και εγώ και να χαρακτηρίζω και εγώ ως «ζώα» όλους αυτούς που πριν μερικές μέρες περίμεναν 2 ώρες έξω από το ΟΑΚΑ για να δουν του RHCP (ήμουν και εγώ μέσα σε αυτά τα ζώα) , όλους αυτούς που πάνε στο γήπεδο να δουν τον Ολυμπιακό , ΑΕΚ , Παναθηναϊκό, (ήμουν και εγώ κάποτε ένα από αυτά τα ζώα) , όλους αυτούς που θα πάνε αύριο στο ΟΑΚΑ στην συναυλία για τον μεγάλο μας μουσικοσυνθέτη περιμένοντας άλλες δυο ώρες (σε αυτά τα ζώα δεν θα είμαι) και πολλά άλλα παρόμοια πράγματα. Αν λοιπόν κάποιοι από αυτούς που εύκολα και γενικά χαρακτηρίζουν δεν ανήκουν σε κάποια από τις παραπάνω κατηγορίες ας μου στείλουν pm να τους αναφέρω και μερικές κατηγορίες ακόμα.

Όσο για το άλλο περί κρίσης κλπ δεν θέλω καν να το σχολιάσω…. Αρκεί μια βόλτα το Σάββατο το βράδυ από την Ιερά οδό και την παραλιακή.

Επομένως χαίρομαι να διαβάζω κριτικές καλές και κακές. Με κάποιες από αυτές και από τις δύο πλευρές συμφωνώ και με κάποιες άλλες μπορεί να διαφωνώ και μπορώ να το εκφράσω. Δεν μπορώ όμως να λέω αδέλφια όσους συμφωνώ και βλάκες όσους δεν συμφωνώ. Αν δε το κάνω καλώς θα πρέπει ένα mod να με βάλει στην θέση μου.

 

Δεν ειναι ακριβως το ιδιο μια συναυλια ή ενας αγωνας ειναι κατι που αν δεν πας στην ουρα δεν θα το δεις ποτε. Το iPhone 5 θα το βρεις το αργοτερο ενα μηνα μετα. Επισης ειναι και το περιβαλλον και η εμφαση που δινετε στο γεγονος.

Σιγουρα δεν κανουν σε κανενα κακο αλλα ειναι λυπηρο κατα την γνωμη μου σαν εικονα ολο αυτο. (προσωπικη αποψη)

 

 

Στο δια ταύτα τώρα δεν θα πήγαινα να στηθώ στην ουρά για το iphone λόγω έλλειψης χρόνου και λόγω νοοτροπίας , χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι που το κάνουν γενικά όποτε αυτοί κρίνουν ότι πρέπει να το κάνουν, είτε για ένα προϊόν είτε για μία συναυλία , πολλές φορές τους ζηλεύω άλλες φορές μπορεί να τους λυπάμαι ,και άλλες μπορεί να προσπαθώ να το κάνω και εγώ με δυσκολία και τέλος ΝΑΙ είμαι ένα από τα «ζώα» που θα ήθελα αύριο το πρωί να έχω το νέο Iphone στα χέρια μου. Sorry αν αυτό ενοχλεί κάποιους αλλά ναι το θέλω και με την πρώτη ευκαιρία θα το πάρω ανεξάρτητα κρίσης, φιλοσοφίας, κόστους, χρησιμότητας και να για μένα είναι το καλήτερο samrtphone ever για εμένα αυτό πιστεύω, δικαίωμα μου. Όποιος δεν συμφωνεί δικαίωμα του ασ μου το πεί δέχομαι την γνώμη του με χαρά.. μέχρι εκεί … και όπως προείπα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα …..

 

Θα συμφωνισω σε αυτο οτι ειναι δικαιωμα σου να το να το θεωρεις το καλυτερο για σενα. Οποιος πει το αντιθετο ειναι λαθος.

κει που ειναι η κουβεντα συνηθως ειναι σε ανακριβιες του στυλ "εχει μακραν την καλυτερη οθονη" "Το iOS δεν κρασαρει" και αλλα τετοια σχολια που συνηθως ειναι προϊοντα ειτε αγνοιας ειτε φανατισμου..

 

υ.γ. μπορει να μην συμφωνω απολυτα σε οτι λες αλλα παραδεχομαι το οτι επιχειρηματολογεις και ενας τετοιος διαλογος ισως να οδηγουσε καπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ εσύ ανήκεις στην κατηγορία αυτών που δεν γουστάρουν το iphone και επομένως δεν είσαι κορόιδο όπως λες. Μπράβο... Απλά θα ήταν καλό να μας πείς τι αυτοκίνητο έχεις ή θες να πάρεις, τι κινητό, τι τηλεόραση , τι μάρκα είναι το τζιν σου και γενικά όλες τις άλλες αγορές σου σίγουρα για κάποιες από αυτές μπορώ με επιχειρήματα να σε χαρακτηρίσω όπως άλλοστε κάνεις και εσύ, πολύ εύκολα...

Ειμαι κατοχος Samsung SGS III το πηρα γιατι ηταν το καλυτερο οταν βγηκε και πριν απο αυτο ειχα 5 χρονια το Νοκια Ν95 8G οποτε δεν τρεχω να παρω το νεο μοντελο με του που βγει!!!

 

Αν ενα ατομο που στηνετε 2 μερες στην ουρα για να παρει ενα κινητο δεν ειναι κοροιοδο-προβατο τοτε τι ειναι ???

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα, λένε στο χωριό μου. Διεκδικείς το δικαίωμα να λες ό, τι θες χωρίς να σε χαρακτηρίζουν, αλλά αρνείσαι το δικαίωμα κάποιου να αγοράζει συγκεκριμένα προιόντα χωρίς να χαρακτηρίζεται αρνητικά (πρόβατο, θύμα, κλπ), πόσο μάλλον όταν δηλώνει δημόσια ότι του αρέσουν, κιόλας. Στην πυρά!!!!

Έχουμε να κάνουμε με ένα επικίνδυνο φαινόμενο του οποίου την εξάπλωση και την επικινδυνότητα είχα διαπιστώσει (και πολλοί άλλοι, φαντάζομαι) προ καιρού. Προφανώς και αυτό οφείλεται στην κρίση, τη γενικότερη κρίση.

 

 

 

σχεδον κινδυνευει η δημοκρατια μας απο κατι τετοιες συμπεριφορες :X

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ενα ατομο που στηνετε 2 μερες στην ουρα για να παρει ενα κινητο δεν ειναι κοροιοδο-προβατο τοτε τι ειναι ???[/b]

 

Για μένα είναι ένα άτομο που μπορεί ή θέλει να κάνει κάτι που δεν μπορείς η θες να κάνεις εσύ. Αν επιμένεις ότι αυτός για εσένα είναι κορόιδο επιμένω ότι αυτός για εμένα απλά είναι πιο ικανός από εσένα. Και οκ εσύ για μια συσκευής κινητής δεν ενδιαφέρεσε όσο εκείνος,... Θες να μας πεις κάτι άλλο που σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα έντονα εσένα ως προϊόν, ιδέα, χόμπυ , οτιδήποτε να δούμε μήπως εσύ για αυτόν είσε κορόιδο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι κατοχος Samsung SGS III το πηρα γιατι ηταν το καλυτερο οταν βγηκε και πριν απο αυτο ειχα 5 χρονια το Νοκια Ν95 8G οποτε δεν τρεχω να παρω το νεο μοντελο με του που βγει!!!

 

Αν ενα ατομο που στηνετε 2 μερες στην ουρα για να παρει ενα κινητο δεν ειναι κοροιοδο-προβατο τοτε τι ειναι ???

 

Απλώς ένα άτομο που μπορει να το κάνει....

Εδω στήνονται με το μάτι γαρίδες στα forum να κράξουνε οποιοδήποτε θέμα περιέχει στον τίτλο την λέξη apple. Αυτα τα άτομα τι είναι ?

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

Αν ενα ατομο που στηνετε 2 μερες στην ουρα για να παρει ενα κινητο δεν ειναι κοροιοδο-προβατο τοτε τι ειναι ???

 

Φαν σκέτο απαγορεύεται να είναι; Από τη στιγμή που ο άλλος νιώθει καλά, ποιοι είμαστε εμείς που θα του υποδείξουμε το τι είναι "σωστό"?

 

Με την ίδια λογική στήνεσαι στην ουρά για να πάρεις τα εισιτήρια για τον τελικό του αγώνα, τη συναυλία του αγαπημένου σου συγκροτήματος κλπ κλπ. Και αυτά δεν είναι εξίσου περιττά; Ηρεμηστε λίγο, δεν χρειάζεται τόση ανάλυση το πράγμα.

 

Ps: Hal, ένα 32gb σε άσπρο παρακαλώ! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...