Προς το περιεχόμενο

To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μιζέρια είναι να δικαιολογείς τα αδικαιολόγητα

να σε μουντζώνει η εταιρία μου ταΐζεις και να λες έτσι είναι το σωστό

να φταίνε πάντα οι άλλοι

να είσαι γενικά από άλλο πλανήτη

 

Καμία εταιρία δεν ταίζω φίλε, πάντα μεταχειρισμένα παίρνω..Είμαι με 3gs και δεν θα το αλλάξω.

Απλά δε με νοιάζει για τα μαμίσια προγράμματα, έτσι κι αλλιώς δεν τα χρησιμοποιώ...

Το αν είμαι απο άλλο πλανήτη το αφηνω ασχολίαστο γιατι μπορεί και να είμαι....

 

και γιατι να μην υπαρχουν αλλες 2 -3 εταιριες που να βγαζουν καλυτερα κινητα απο την apple? που θελει να τα πατενταρει ολα.. η γνωμη σου διαφερει απο αυτη της αpple που θελει το ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ

 

Δε με ενδιαφέρει η apple, όπως και καμία άλλη εταιρία, καθόλου! Εννοείται πως διαφέρει η άποψή μου απο της apple, γιατι απλά δε με ενδιαφέρει καθόλου ως εταιρία! Απλά βρήκα ενα κινητό που με βολεύει και δε με δυσκολεύει και το χρησιμοποιώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάσιμες υποψίες πως όλα αυτά δεν είναι λάθη.. Απλά οι νέοι χάρτες της Apple μας ήρθαν από ένα ενναλακτικό σύμπαν, μια άλλη πραγματικότητα. Μία πραγματικά "εξωπραγματική" εφαρμογή.. ;)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είναι από άλλο πλανήτη, ψάξε το

είναι το στάτους της απλ

το διακυβεύει η ίδια

 

όποιος κρατάει προϊόν απλ είναι κοινωνικά ανώτερος, όλοι οι άλλοι είναι κατώτεροι,φτηνιάριδες κλπ

αυτό διαφημίζει, αυτό ψάχνουν το 80% των αγοραστών

μια θέση στην κοινωνία

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα όλο αυτό είναι χαρακτηριστηκή αλαζονική συμπεριφορά Apple. Δε μπορώ να πιστέψω ότι δεν ήξεραν τα θέματα που αναφέρει το άρθρο, απλά είναι το στυλάκι της: "Ουρές για το νέο iPhone και hi5s με τα κορόιδα ,πάρτε και ένα πολυδιαφημιζόμενο τίποτα που γυρνάει τους χάρτες στο καιρό του Netscape.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

“Customers around the world are upgrading to iOS 6 with over 200 new features including Apple Maps, our first map service,” spokeswoman Trudy Muller told AllThingsD. “We are excited to offer this service with innovative new features like Flyover and Siri integration, and free turn by turn navigation. We launched this new map service knowing that it is a major initiative and we are just getting started with it. We are continuously improving it, and as Maps is a cloud-based solution, the more people use it, the better it will get.

 

Ξεκατινιαστειιτε τωρα αδερφια !! Χωστε !!

 

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ακούσαμε και αυτό. Οι χάρτες της TomTom έχουν πρόβλημα. Και εντάξει να έχουν πρόβλημα στην Ελλάδα όπως το 99%, αλλά και στις ΗΠΑ;

 

Apple Maps is the best maps app ever created.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είναι από άλλο πλανήτη, ψάξε το

είναι το στάτους της απλ

το διακυβεύει η ίδια

 

όποιος κρατάει προϊόν απλ είναι κοινωνικά ανώτερος, όλοι οι άλλοι είναι κατώτεροι,φτηνιάριδες κλπ

αυτό διαφημίζει, αυτό ψάχνουν το 80% των αγοραστών

μια θέση στην κοινωνία

 

Φίλε μου το καταλαβαίνω αυτό που λες και συμφωνώ...Βλέπω και εγω κόσμο που παίρνει κάτι απλά για να δείξει οτι το έχει...

Υπάρχουν όμως και άνθρωποι που δεν το κάνουν γιαυτό το λόγο.Όπως σου είπα πήρα το 3gs μεταχειρισμένο γύρω στα 200 ευρώ, είναι σε άθλια κατάσταση-γρατζουνισμένο, σπασμένο πίσω το πλαστικό. Και δεν είμαι παιδάκι, είμαι 35 χρονών. Αλλα το έχω 3 χρόνια και δε μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα, δεν έχει κολλήματα όπως είχε το htc diamond που είχα πρίν, το χρησιμοποιώ καθημερινά για να μπαίνω στο internet,χρησιμοποιώ το navigon και δε θέλω gps, σπάνια παίζω κανα παιχνιδάκι αν βρω χρόνο...Αυτά...

Χέστηκα προσωπικά για την apple σαν εταιρία.Όπως ξαναλέω χέστηκα για όλες τις εταιρίες...Γιατι όπως όλοι ξέρουμε όλοι αυτοί μας έχουν γραμμένους στα @@ τους όσο δεν πάει άλλο....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι καθολου σωστο κατα τη γνωμη μου το γεγονος οτι η Apple ζηταει το Feedback των χρηστων για να χτισει απο την αρχη τους χαρτες της.

Απο τη στιγμη που η νεα συσκευη κοστιζει το ιδιο ισως και λιγο παραπανω, δεν δικαιολογειται να μη σου δινει ενα τοσο σημαντικο feature, το οποιο στο εδινε πιο παλια.

Η Apple επισης δεν συνηθιζει να προσφερει υπηρεσιες οι οποιες δεν δουλευουν. Πολλες φορες μαλιστα λειπουν καποιες, μεχρι να ειναι σιγουρη οτι θα δουλευουν και ετσι να τις λανσαρει.

Και... Μην γελοιομαστε, ολα ειναι θεμα χρηματων. Θα μπορουσε να τα σκασει χοντρα και να επαιρνε ετοιμους χαρτες απο το Tom Tom, στους οποιους απλα θα εβαζε το ονομα της.

Γιατι να γινουμε beta testers για κατι που μονο για beta δεν το πληρωνουμε;

Δεν ξερω τι φταιει και αν αυτο ειναι λογω απουσιας Steve Jobs, αλλα αρχιζω να ανυσηχω για τις κινησεις που κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όσοι λένε για την TomTom και τους χάρτες της, ίσως δεν γνωρίζουν ότι η TeleAtlas της ανήκει. Η τελευταία είναι η εταιρεία που προμηθεύει με δεδομένα το Google Maps.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Apple λέει ότι τα maps είναι cloud based solution ! Δεν είπε ότι είναι beta version ! Αυτό σημαίνει ότι όσο περισσότερα δεδομένα περνει από τους χρήστες - όπως κάνει τόσα χρόνια η Google via GPS user tracking - τόσο πιο λεπτομερείς θα γίνονται οι χάρτες ! Αυτό που λείπει αυτή την στιγμή είναι τα public transit data - που είναι λογικό γιατί μόλις έγιναν ενεργοί οι χάρτες - . Αν σε μερικές εβδομάδες εφαρμογής τα πράγματα είναι ακόμα στον αέρα .....τότε ναι υπάρχει πρόβλημα !! Αλλά το να κρίνουμε τόσο γρήγορα ένα νεο τόσο πολυδιάστατο σύστημα πλοήγησης μου δένεται απλά ....αφελές !

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Apple λέει ότι τα maps είναι cloud based solution ! Δεν είπε ότι είναι beta version ! Αυτό σημαίνει ότι όσο περισσότερα δεδομένα περνει από τους χρήστες - όπως κάνει τόσα χρόνια η Google via GPS user tracking - τόσο πιο λεπτομερείς θα γίνονται οι χάρτες !

Sent from my iPad using Insomnia

Οχι Γιαννης, Γιαννακης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σχέση έχει το cloud με αυτό

 

 

attachment.php?attachmentid=109692&d=1348233425

 

αυτό έχει να κάνει με τον αλγόριθμο υπολογισμού διαδρομής και μόνο

 

επίσης αν η διαδρομή μου περνάει από το κάτω αχλαδοκάμπο τι κάνω για να βρω 3g ?

πως γίνετε όλοι οι dev να έχουν λιώσει σε όλα τα φορουμ/μπλογ και μερικοί να στέκονται σθεναρά στο apple is god δεν το καταλαβαίνω

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

...μπορείς να μου ορισεις το Γιάννης για να καταλάβω τι εννοείς !

 

Sent from my iPad using Insomnia

Ναι αμε.

Εγω που ειμαι ασχετος ειχα την εκδοση iOS 5.1.1. Εγινε αναβαθμιση και ολα τα φωτα ειναι πανω στην εκδοση iOS 6 και ετσι ο γειτονας μου, μου εβαλε αυτην την τελευταια super εκδοση.

Συχνα χρησιμοποιουσα τους χαρτες για να μπαινω σε λεωφορια και εβλεπα ποιο περναει απο που και ποτε. Επειδη μαλιστα ειμαι απο επαρχια περα απο ασχετος, στην Αθηνα χρησιμοποιουσα τα Maps σαν GPS και εβρησκα που ηθελα να παω.

 

Τωρα ξαφνικα δεν μπορω και υπαρχει η δικαιολογια οτι θα φτιαξει με τα Feedbacks των χρηστων και λενε και κατι για Cloud που ειναι και της μοδας.

 

Τη δουλεια μου την κανω οπως εκανα;

ΟΧΙ.

Γιατι και ποτε θα μπορω να την κανω;

ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ. ΕΓΩ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Apple λέει ότι τα maps είναι cloud based solution ! Δεν είπε ότι είναι beta version ! Αυτό σημαίνει ότι όσο περισσότερα δεδομένα περνει από τους χρήστες - όπως κάνει τόσα χρόνια η Google via GPS user tracking - τόσο πιο λεπτομερείς θα γίνονται οι χάρτες ! Αυτό που λείπει αυτή την στιγμή είναι τα public transit data - που είναι λογικό γιατί μόλις έγιναν ενεργοί οι χάρτες - . Αν σε μερικές εβδομάδες εφαρμογής τα πράγματα είναι ακόμα στον αέρα .....τότε ναι υπάρχει πρόβλημα !! Αλλά το να κρίνουμε τόσο γρήγορα ένα νεο τόσο πολυδιάστατο σύστημα πλοήγησης μου δένεται απλά ....αφελές !

 

Sent from my iPad using Insomnia

http://gizmodo.com/ios-6-maps/

Καλό διάβασμα.

Άσχετο αλλά το θέμα εδώ δεν είναι ότι θα βελτιωθούν οι χάρτες με τον καιρό αλλά ότι μια μεγάλη εταιρεία πλασάρει μια υπηρεσία ως σούπερ ντούπερ και είναι μια πατάτα που αν μου πει κάποιος ότι δεν το γνωρίζανε πριν το βγάλουνε στο εμπόριο θα γελάω ώρες. Με λίγα λόγια μπορεί να θεωρείται και κοροϊδία μιας και είναι Key feature στην πώληση του πακέτου συσκευής/λογισμικού καθώς ο χρήστης τώρα θα πρέπει να πληρώσει ή να περιμένει για κάποια αξιόπιστη εφαρμογή καθώς η υπάρχουσα είναι παντελώς αναξιόπιστη και καθιστά την χρήση της αδύνατη με αποτέλεσμα ο πελάτης να χάνει το freature των Maps που μπορεί να είναι υπέρ απαραίτητο για αυτόν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...