Προς το περιεχόμενο

Ανάκτηση serial number των windows


sargio01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έλεγξε στις ιδιότητες αν σου εμφανίζει κι εκεί οτι δεν είναι ενεργοποιημένα και ξαναπέρνα το κλειδί. Αν εξακολουθούν να μην ενεργοποιούνται, τότε ενεργοποίησέ τα τηλεφωνικώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έλεγξε στις ιδιότητες αν σου εμφανίζει κι εκεί οτι δεν είναι ενεργοποιημένα και ξαναπέρνα το κλειδί. Αν εξακολουθούν να μην ενεργοποιούνται, τότε ενεργοποίησέ τα τηλεφωνικώς.

προσπαθησα να καλεσω στον αριθμο που ειναι δωρεαν αλλα μου λεει οτι δεν γινεται και οτι δεν υπαρχει  :wacko: δεν εχω και σταθερο μητε καρτα για να παρω τηλ στον αριθμο που δινουν με χρεωση....Μηπως επειδη το κλειδι που εβαλα δεν αντιστοιχεί στο cd των windows? παιζει κατι τετοιο? παντως ο κερατας που το αγορασα δεν μου εδωσε cd και ηλπιζα οτι θα ειμαι ενταξει μονο με το product key αλλα τελικα τζιφος... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντως, μεγάλη πατάτα που δεν δίνουν dvd αλλά συνηθίζεται (πού να φανταστεί ο μέσος καταναλωτής, οτι μπορεί να του χρειαστεί ώστε να το ζητήσει... :wacko: )

 

Κάνε το εξής: Κατέβασε αντίγραφο των windows και φτιάξε απο την αρχή δικό σου dvd για να κάνεις την εγκατάσταση. Στο παρακάτω link θα βρείς ό,τι χρειάζεσαι γι αυτό.

http://www.pcsteps.gr/1545-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AD%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1-windows-7-%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%B5%CE%AC%CE%BD-microsoft/(οι πληροφορίες που χρειάζεσαι είναι στην παράγραφο "Έχετε product key των windows 7;".

Επεξ/σία από sargio01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Ενας φιλος, ειχε τα win8 προεγκατεστιμενα σε ενα lap top hp pavilion. Του ηρθε ομως να κανει φορματ σε 7 για 30 μερες για να τα δοκειμασει. Τωρα ομως που θελει να ξαναγυρισει στα 8 πως γινετε να ανακτησει το product key των 8 απο την στιγμη που ουτε σε αυτοκολιτακι υπαρχει αλλα ουτε και τα 7 θελει να τα ενεργοπηοισει. Υπαρχει καμια περιπτωση να υπαρχει στο bios/uefi του lap top?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει και η λυση, που χρησιμοποιω εγω...

 

Το παρακατω copy-paste στο notepad

Set WshShell = CreateObject("WScript.Shell")
MsgBox ConvertToKey(WshShell.RegRead("HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\DigitalProductId"))

Function ConvertToKey(Key)
Const KeyOffset = 52
i = 28
Chars = "BCDFGHJKMPQRTVWXY2346789"
Do
Cur = 0
x = 14
Do
Cur = Cur * 256
Cur = Key(x + KeyOffset) + Cur
Key(x + KeyOffset) = (Cur \ 24) And 255
Cur = Cur Mod 24
x = x -1
Loop While x >= 0
i = i -1
KeyOutput = Mid(Chars, Cur + 1, 1) & KeyOutput
If (((29 - i) Mod 6) = 0) And (i <> -1) Then
i = i -1
KeyOutput = "-" & KeyOutput
End If
Loop While i >= 0
ConvertToKey = KeyOutput
End Function

Μετα Αρχειο -> Αποθηκευση ως , εκει που λεει "αποθηκευσω ως" αλλαξτε το και βαλτε "Ολα τα αρχεια"  και ως ονομα βαλτε ο,τι θελετε και μετα .vbs ( π.χ productkey.vbs) κι αποθηκευστε το στην επιφανεια εργασιας για ευκολια. Μετα διπλο κλικ στο αρχειο που δημιουργηθηκε και ετοιμο το κλειδι των Windows!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει και η λυση, που χρησιμοποιω εγω...

 

Το παρακατω copy-paste στο notepad

Set WshShell = CreateObject("WScript.Shell")
MsgBox ConvertToKey(WshShell.RegRead("HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\DigitalProductId"))

Function ConvertToKey(Key)
Const KeyOffset = 52
i = 28
Chars = "BCDFGHJKMPQRTVWXY2346789"
Do
Cur = 0
x = 14
Do
Cur = Cur * 256
Cur = Key(x + KeyOffset) + Cur
Key(x + KeyOffset) = (Cur \ 24) And 255
Cur = Cur Mod 24
x = x -1
Loop While x >= 0
i = i -1
KeyOutput = Mid(Chars, Cur + 1, 1) & KeyOutput
If (((29 - i) Mod 6) = 0) And (i <> -1) Then
i = i -1
KeyOutput = "-" & KeyOutput
End If
Loop While i >= 0
ConvertToKey = KeyOutput
End Function

Μετα Αρχειο -> Αποθηκευση ως , εκει που λεει "αποθηκευσω ως" αλλαξτε το και βαλτε "Ολα τα αρχεια"  και ως ονομα βαλτε ο,τι θελετε και μετα .vbs ( π.χ productkey.vbs) κι αποθηκευστε το στην επιφανεια εργασιας για ευκολια. Μετα διπλο κλικ στο αρχειο που δημιουργηθηκε και ετοιμο το κλειδι των Windows!

 

Ευχαριστω φιλε.. Αυτο ειναι αποκληστικα για το bios που ειναι αποθηκευμενο το product key των windows 8 ακομα και ας τρεχω αλλο λειτουργικο των windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα windows 7 home premium, και έκανα αναβάθμιση σε Windows 10.  Aν χαλάσει ο σκληρός ποια ειναι η καλύτερη λύση αν εγκαταστήσω ξανά τα 10 σε νέο σκληρό για να περάσω το κλειδί; Πως μπορώ να το αποθηκεύσω κάπου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα windows 7 home premium, και έκανα αναβάθμιση σε Windows 10.  Aν χαλάσει ο σκληρός ποια ειναι η καλύτερη λύση αν εγκαταστήσω ξανά τα 10 σε νέο σκληρό για να περάσω το κλειδί; Πως μπορώ να το αποθηκεύσω κάπου; 

Μπορεις να τον γραψεις καπου τωρα που εχεις την δυνατοτητα και σε περιπτωση επανεγκαταστασης τον εχεις ετοιμο και τον αντιγραφεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να τον γραψεις καπου τωρα που εχεις την δυνατοτητα και σε περιπτωση επανεγκαταστασης τον εχεις ετοιμο και τον αντιγραφεις

Δηλαδή εκτελώ τον κώδικα όπως δείχνουν τα προηγούμενα μηνύματα και δημιουργείται το αρχείο *.vbs  και αυτό το αρχείο το σώζω σε  στικάκι  και όταν εκτελεστεί σε νέο σκληρό στο ίδιο σύστημα με ίδια μητρική και περασμένα τα  Windows 10 τα ενεργοποιεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εκτελώ τον κώδικα όπως δείχνουν τα προηγούμενα μηνύματα και δημιουργείται το αρχείο *.vbs  και αυτό το αρχείο το σώζω σε  στικάκι  και όταν εκτελεστεί σε νέο σκληρό στο ίδιο σύστημα με ίδια μητρική και περασμένα τα  Windows 10 τα ενεργοποιεί;

Ναι η μπορεις να κατεβασεις αλλα προγραμματα του ιδιου κωδικα ετοιμα ουσιτικα οπως το ShowKeyPlus το ProduKey και πολλα ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σε λιγο καιρο θελω να κανω φορματ και να αλλαξω hardware (μητρικη-CPU)

Η αναβαθμιση εγινε μεσω windows update (απο 8.1~>10)

Τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση πως μπορω να βρω το key και να κανω format απο USB stick (μεσω DL απο MS)?

Mολις ξεκινησει το format και μου το ζητησει τοτε να το βάλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ναι η μπορεις να κατεβασεις αλλα προγραμματα του ιδιου κωδικα ετοιμα ουσιτικα οπως το ShowKeyPlus το ProduKey και πολλα ακομα.

καλησπέρα,

3 προγράμματα δοκίμασα και βγάζουν τον ίδιο κωδικό, μετά διάβασα ότι αυτό ισχύει για όλους όσον αφορά στα windows 10 ότι βγάζει τον ίδιο κωδικό, μιλάω για την περίπτωση που έγινε από upgrade, άρα το ερώτημα παραμένει αν αλλάξω σκληρό δίσκο ή μητρική μετά ποιον κωδικό θα βάλω στη νέα εγκατάσταση ? θα πρέπει να περάσω τα 7αρια από την αρχή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει και η λυση, που χρησιμοποιω εγω...

 

Το παρακατω copy-paste στο notepad

Set WshShell = CreateObject("WScript.Shell")
MsgBox ConvertToKey(WshShell.RegRead("HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\DigitalProductId"))

Function ConvertToKey(Key)
Const KeyOffset = 52
i = 28
Chars = "BCDFGHJKMPQRTVWXY2346789"
Do
Cur = 0
x = 14
Do
Cur = Cur * 256
Cur = Key(x + KeyOffset) + Cur
Key(x + KeyOffset) = (Cur \ 24) And 255
Cur = Cur Mod 24
x = x -1
Loop While x >= 0
i = i -1
KeyOutput = Mid(Chars, Cur + 1, 1) & KeyOutput
If (((29 - i) Mod 6) = 0) And (i <> -1) Then
i = i -1
KeyOutput = "-" & KeyOutput
End If
Loop While i >= 0
ConvertToKey = KeyOutput
End Function

Μετα Αρχειο -> Αποθηκευση ως , εκει που λεει "αποθηκευσω ως" αλλαξτε το και βαλτε "Ολα τα αρχεια"  και ως ονομα βαλτε ο,τι θελετε και μετα .vbs ( π.χ productkey.vbs) κι αποθηκευστε το στην επιφανεια εργασιας για ευκολια. Μετα διπλο κλικ στο αρχειο που δημιουργηθηκε και ετοιμο το κλειδι των Windows!

Σ εμενα δεν δουλευει. Μου βγαζει αλλο κλειδι και αλλο (ιδιο) τα προγραμματα ShowKeyPlus και ProduKey.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

καλησπέρα,

3 προγράμματα δοκίμασα και βγάζουν τον ίδιο κωδικό, μετά διάβασα ότι αυτό ισχύει για όλους όσον αφορά στα windows 10 ότι βγάζει τον ίδιο κωδικό, μιλάω για την περίπτωση που έγινε από upgrade, άρα το ερώτημα παραμένει αν αλλάξω σκληρό δίσκο ή μητρική μετά ποιον κωδικό θα βάλω στη νέα εγκατάσταση ? θα πρέπει να περάσω τα 7αρια από την αρχή ?

Tο διαβασα και εγω ότι τα προγραμματακια αυτα εμφανίζουν ενα κωδικό, σε σωστη μορφή μεν, αλλά γενικευμένο και μαλιστα εδινε και καποιους κωδικους το αρθρο και ηταν ιδιοι μ αυτούς που ειχα εγω. (δυστυχως δεν εχω λινκ).

 

 

 

Δε γινεται να δημιουργηθουν στα win10 δίσκοι επαναφοράς συστηματος? Οχι επιδιόρθωσης, αλλά είδωλο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...