Προς το περιεχόμενο

Ανάκτηση serial number των windows


sargio01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/2/2020 στις 2:45 ΜΜ, Τέρης Α. είπε

Έχω κάποια OEM κλειδιά από Windows 7, 8, 10 τα οποία έχω εγκαταστήσει πειραματικά σε υπολογιστές με διαφορετικό Hardware κάθε φορά για να δω πως συμπεριφέρονται. Κάποιες φoρές έκανα deactivate το κλειδί, άλλες όχι και μετά έκανα πλήρες format στο δίσκο και όταν ήταν να βάλω το κλειδί σε άλλο σύστημα δεν ενεργοποιούνταν. Άντε να θυμηθώ σε ποια σύνθεση έχω βάλει το κάθε κλειδί και αν ήταν 32 ή 64 bit.

Υπάρχει κάποιος τρόπος εύρεσης των κλειδιών;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

51 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Το είδα, μόνο που στον υπολογιστή που είχα εγκαταστήσει Windows 7 Professional μετά έκανα πλήρες format το δίσκο και εγκατέστησα Windows 7 Home premium. Πως θα βρω το κλειδί; Δε μου βγάζει τηλεφωνική ενεργοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορει να σου δωσει ΟΛΑ τα κλειδια που ειναι μεσα ακομη και αν εχει γινει αναβαθμιση,
δηλαδη σε π.χ. σε 8αρια, μου δινει τοσο το κλειδι των 8αριων, οσο και ολα τα στοιχεια με
το κλειδι της αναβαθμισης των 10αριων = ειναι απο τα ελαχιστα τοσο κομπλε στα data! 😃
[Και ετσι μπορω να πω οτι ειναι μαλλον το πλεον "εξυπηρετικο", απο οσα εχω δοκιμασει]

Επεξ/σία από TheDevilMayCare
ορθογρ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πολλά χρόνια είχα εκδόσεις Windows N μέσω της σχολής. Φέτος έκανα ένα νέο install και ήθελα να βάλω έκδοση που δεν ήταν Ν, οπότε πήρα ένα κλειδί από keysworld για Windows 10 Pro.

Έκανα clean install σε νέο δίσκο και χρησιμοποίησα το κλειδί από keysworld. Όλα καλά, κανένα πρόβλημα. Σήμερα τσέκαρα να δω το κλειδί με χρήση του ProductKey (αλλά και ενός άλλους 3rd party προγράμματος για cross reference). Και τα δύο προγράμματα μου εμφανίζουν το ίδιο κλειδί, το οποίο όμως δεν είναι του keysworld. Δεν είναι ούτε το key της N έκδοσης. Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει; Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από spahar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα...

πήρα ένα pc μέσω αγγελίας και έχει ψηφιακή άδεια win 10....

Θέλω όμως να κάνω fresh install πάνω σε SSD... θα αναγνωρίσει αυτόματα το σύστημα τη ψηφιακή άδεια 

και θα κάνει αυτόματα ενεργοποίηση των win 10?? 

Επεξ/σία από IcemanGr71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Mr_Terror είπε

Nαι θα γινει η ενεργοποιηση αυτοματα.Εννοειτε περνας την ιδια εκδοση windows που εχει.

OK... Αυτό ήξερα... οπότε προχωρώ άφοβα σε clean και καθαρό installation..... 

Δεν χρειάζεται να έχω κάνει link το microsft account μου με τη digitlal άδεια? Είναι προαιρετικό.... σωστά?

Χρειάζεται μόνο αν θέλω να την μεταφέρω σε άλλο pc... σωστά?

Επεξ/σία από IcemanGr71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 24/6/2020 στις 4:10 ΜΜ, spahar είπε

Για πολλά χρόνια είχα εκδόσεις Windows N μέσω της σχολής. Φέτος έκανα ένα νέο install και ήθελα να βάλω έκδοση που δεν ήταν Ν, οπότε πήρα ένα κλειδί από keysworld για Windows 10 Pro.

Έκανα clean install σε νέο δίσκο και χρησιμοποίησα το κλειδί από keysworld. Όλα καλά, κανένα πρόβλημα. Σήμερα τσέκαρα να δω το κλειδί με χρήση του ProductKey (αλλά και ενός άλλους 3rd party προγράμματος για cross reference). Και τα δύο προγράμματα μου εμφανίζουν το ίδιο κλειδί, το οποίο όμως δεν είναι του keysworld. Δεν είναι ούτε το key της N έκδοσης. Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει; Ευχαριστώ.

Απο που το κατεβασες το iso; μη πως εχεις κατεβασει cracked; 

Στις 31/7/2020 στις 2:58 ΜΜ, IcemanGr71 είπε

OK... Αυτό ήξερα... οπότε προχωρώ άφοβα σε clean και καθαρό installation..... 

Δεν χρειάζεται να έχω κάνει link το microsft account μου με τη digitlal άδεια? Είναι προαιρετικό.... σωστά?

Χρειάζεται μόνο αν θέλω να την μεταφέρω σε άλλο pc... σωστά?

Σωστα 

Στις 31/7/2020 στις 10:05 ΠΜ, IcemanGr71 είπε

Καλημέρα...

πήρα ένα pc μέσω αγγελίας και έχει ψηφιακή άδεια win 10....

Θέλω όμως να κάνω fresh install πάνω σε SSD... θα αναγνωρίσει αυτόματα το σύστημα τη ψηφιακή άδεια 

και θα κάνει αυτόματα ενεργοποίηση των win 10?? 

Ναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα. Εχω έναν υπολογιστή turbo-X που τον αγόρασα πέρισυ με προεγκατεστημένα windows 10 home. Με ποιο τρόπο θα μπορούσα να βρώ το κλειδί τους ώστε να το έχω καλού κακού κάπου αποθηκευμένο αν χρειαστεί για επανεγκατάσταση? Νομίζω μέσω του hardware όταν ξαναπερνάς τα windows αναγνωρίζεται αυτόματα το κλειδί, αλλα θα ήθελα να το έχω απο πριν κάπου. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

καλησπέρα. Εχω έναν υπολογιστή turbo-X που τον αγόρασα πέρισυ με προεγκατεστημένα windows 10 home. Με ποιο τρόπο θα μπορούσα να βρώ το κλειδί τους ώστε να το έχω καλού κακού κάπου αποθηκευμένο αν χρειαστεί για επανεγκατάσταση? Νομίζω μέσω του hardware όταν ξαναπερνάς τα windows αναγνωρίζεται αυτόματα το κλειδί, αλλα θα ήθελα να το έχω απο πριν κάπου. ευχαριστω

Όπως είπες, δεν χρειάζεσαι κλειδί -ούτε έχεις κλειδί. Ο υπολογιστής σου έχει μια ψηφιακή άδεια να χρησιμοποιεί τα windows 10 home. Δεν υπάρχει κάτι άλλο να βρεις. Αν βάλεις ένα από τα προγράμματα που ανιχνεύουν τα κλειδιά, θα σου δώσει ίσως ένα generic «κλειδί», το οποίο αργότερα πρακτικά θα σου είναι άχρηστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πηρα τον σκληρο ssd με το λειτουργικο (στο οποιο ηταν ενεργοποιημενα -αγορασμενα τα windows 10 pro-RETAIL) και τον μετεφερα σε αλλο συστηματακι(mobo κτλ) στο οποιο boot αραν κανονικα Aλλα ζητα ξανα ενεργοποιηση και ενω βαζω το serial δεν το δεχεται,πρεπει να τα ξανααγορασω παλι η υπαρχει τροπος? ευχαριστω

Επεξ/σία από blackhill66
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, heros είπε

στην ενεργοποιηση εχει μια επιλογη που λεει αν αλλαξες  hardware.....  το δοκίμασες?

ολα οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε Windows 10 έκδοση Education ποιό iso χρειάζεται ώστε να φτιάξω το Usb .

Το είχα κατεβάσει απο σελίδα του ΤΕΙ , αλλά πλέον δέν λειτουργεί . Έδινε σε όλους τους φοιτητές δωρεάν ενεργοποιήση .

Θα προχωρήσω σε αλλαγή Hardware και θέλω να κάνω καθαρή εγκατάσταση εξ αρχής .

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...