Προς το περιεχόμενο

Wifi κατευθυντική κεραία, πως βλέπω μέχρι πόσα μέτρα πιάνει;


Latency

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και η tp link εχει κατι ετοιμες φτηνες λυσεις αλλα ειναι tp link.φτηνο μεν αλλα μην περιμενει κανεις τρελλα πραγματα.μεχρι και High power εχει κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδια μια βοηθεια σημερα πηρα την 5210G και ενω τα κανω ολα σωστα νομιζω δεν εχω προσβαση στο ιντερνετ σε δικο μου ρουτερ. περα απο αυτο τελευταια που μπηκα στο μενου του το εβαλα ετσι για δοκιμη στο AP Router MODE και απο τοτε δεν μπορω να ξαναμπω στο μενου. ξερει καποιος πως επανερχεται? ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πανελακια ειναι μικρα και για 300 μετρα ειναι μια χαρα.εγω δωσει με Panel κοντα στα 500.αν και θα ηταν καλυτερα να ειχε γινει με grid κτλ για καλυτερο Link.απλα στην συγκεκριμενη περιπτωση εγινε με Panel για χ υ λογους που δεν ειναι του παροντος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχω αγοράσει αυτήν την κεραία http://www.tp-link.com/en/products/details/?model=TL-ANT2424B#spec τη άλλο χρειάζομαι για να φτιάξω το ίδιο που έφτιαξες και εσύ δηλαδή να πιάνω αλλά δίκτυα wifi στην περιοχή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αγοράσει αυτήν την κεραία http://www.tp-link.com/en/products/details/?model=TL-ANT2424B#spec τη άλλο χρειάζομαι για να φτιάξω το ίδιο που έφτιαξες και εσύ δηλαδή να πιάνω αλλά δίκτυα wifi στην περιοχή μου.

εγω δεν το εκανα για να πιασω αλλα δικτυα στην περιοχη μου αλλα ηθελα να δωσω ιντερνετ στο αλλο μισο ξενοδοχειο το οποιο ηταν 500 μετρα απο την αρχικη κεραια.απο την μια πλευρα εβαλα ενα πανελακι το ιδιο και απο την αλλη εκανα wds και ολα οκ.απλα η grid ειναι ακομα καλυτερη για τετοιες δουλειες επειδη ειναι πιο κατευθυντικη.εσυ συνδεεις την grid πανω στο access point /repeater,expander οτι ειναι αυτο και αρχιζεις να σαρωνεις για δικτυα.απλα επειδη ειναι πολυ κατευθυντικη η grid θα πρεπει να την γυρνας συνεχεια για να σαρωσεις γυρω γυρω τι υπαρχει.οπως να ξερεις και το αλλο.εσυ απο την μια εχεις μια κεραια που ειναι κατευθυντικη η οποια μπορει να στειλει πολυ μακρια αλλα ο αλλος που θα παρεις απο την αλλη πλευρα εχει μια  Omni η οποια δεν μπορει να φτασει πολυ μακρια .οποτε μην περμενεις οτι επειδη εβαλες κεραια καλη εσυ απο την μια οτι θα πιασεις δικτυα στα 10 Km.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα, 

Θέλω να πάρω σήμα από τον αδερφο μου που είναι γύρω στα 300 μέτρα απόσταση με κάποια δέντρα και σπίτια και όχι καθαρό πεδίο,θα πρέπει να αγοράσω μια κεραία τύπου grid για να το επιτυχω; κ να την συνδέσω σε κάποιο repeater/access point για να συνδεθώ; αν είναι οντως ετσι έχετε να μου προτείνεται κάποια καλή που υπάρχει στην αγορά για να έχω εγγυημένο αποτελεσμα;

Υ.Γ απλό ρούτερ έχει ο αδερφός μου και όχι κάποιον ιδιαίτερο εξοπλισμό,

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ee4649 είπε

Καλησπέρα, 

Θέλω να πάρω σήμα από τον αδερφο μου που είναι γύρω στα 300 μέτρα απόσταση με κάποια δέντρα και σπίτια και όχι καθαρό πεδίο,θα πρέπει ...

Δε γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω και έναν άλλο φίλο από απέναντι με ανοιχτό ορίζοντα γύρω στα 200 μέτρα,με τον εξοπλισμό που αναφέρω θα κάνω δουλειά; και αν ναι ποια κεραία να προτιμήσω για να επιτυχω τον στόχο μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα. Εγώ θέλω να λαβω σήμα wifi στο χωριό από hotspot που έχουν φτιάξει, στα περίπου 600 μέτρα. Στο wifi του κινητου δεν το.πιανω καθόλου. Με εξωτερική κεραία παίζει να πιάσω?

Υπάρχει κεραία που να λαμβάνει το σήμα από το hotspot και ταυτόχρονα να εκπέμπει wifi στην περιοχή του σπιτιού?  

Θα ήθελα όποιος γνωρίζει να δώσει μια λύση κυρίως στο δεύτερο ερώτημα, χωρίς πολλά παρελκόμενα γιατί ψάχνοντας κάπου χάθηκα. Για εξωτερική χρηση

κάτι τέτοιο έχει στο hotspot, πληροφοριακα

IMG-814d35851bb42db603fc75e95ee1573e-V.jpg

Επεξ/σία από george_gr1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α. Εξαρτάται τι κεραία έχει το hotspot και αν υπάρχει οπτική επαφή. Σε τέτοιες αποστάσεις κανείς δεν είναι σίγουρος.

β. Το συγκεκριμένο ΑΡ και όλα τα παρόμοια, είναι κατευθυντικό. Που σημαίνει ότι λαμβάνει και εκπέμπει σε συγκεκριμένο τόξο προς τα εκεί που είναι στραμμένο. Άρα ακόμη και αναμετάδοση να έκανε (που αρκετά το κάνουν), πολύ δύσκολα θα έπιανες το σήμα του αν είσαι πίσω από αυτό, εκτός κι αν είσαι δίπλα του.

Η λύση είναι να κάνεις χρήση και ενός εσωτερικού ΑΡ (ή router) ώστε να παίρνει την σύνδεση από αυτό και να την μοιράζει τοπικά. Σου κάνει και ένα modem/router που έχει ξεμείνει ως εφεδρικό από κάποιον πάροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/10/2019 at 12:01, ee4649 said:

Καλησπέρα, 

Θέλω να πάρω σήμα από τον αδερφο μου που είναι γύρω στα 300 μέτρα απόσταση με κάποια δέντρα και σπίτια και όχι καθαρό πεδίο,θα πρέπει να αγοράσω μια κεραία τύπου grid για να το επιτυχω; κ να την συνδέσω σε κάποιο repeater/access point για να συνδεθώ; αν είναι οντως ετσι έχετε να μου προτείνεται κάποια καλή που υπάρχει στην αγορά για να έχω εγγυημένο αποτελεσμα;

Υ.Γ απλό ρούτερ έχει ο αδερφός μου και όχι κάποιον ιδιαίτερο εξοπλισμό,

Ευχαριστώ 

αν υπαρχει σπιτι το ξεχνας.αν υπαρχει δεντρο υπαρχει πιθανοτητα αλλα σιγουρα θα επηρεασει το σημα. και grid μπορει και Yagi μπορει και ετοιμες λυσεις της ubiquiti μπορεις. η Ubiquiti βγαζει ετοιμα πραγματα (λυσεις) που ειναι και Poe. βεβαια πρεπει και ο brother σου να κανει το ιδιο.δεν μπορεις να πιασεις το σημα απο την Omni κεραια που εχει το ρουτερ και που το ρουτερ ειναι μεσα στο σπιτι.εσυ θα στελνεις κατευθυντικα αλλα αυτος θα στελνει γυρω γυρω(Omni) οποτε δεν το λες αμφιδρομο αυτο αφου αυτος δεν θα μπορει να φτασει εσενα απο καθολου εως ελαχιστα.ειδικα με εμποδια μαλλον καθολου.

14 hours ago, george_gr1 said:

Καλησπερα. Εγώ θέλω να λαβω σήμα wifi στο χωριό από hotspot που έχουν φτιάξει, στα περίπου 600 μέτρα. Στο wifi του κινητου δεν το.πιανω καθόλου. Με εξωτερική κεραία παίζει να πιάσω?

Υπάρχει κεραία που να λαμβάνει το σήμα από το hotspot και ταυτόχρονα να εκπέμπει wifi στην περιοχή του σπιτιού?  

Θα ήθελα όποιος γνωρίζει να δώσει μια λύση κυρίως στο δεύτερο ερώτημα, χωρίς πολλά παρελκόμενα γιατί ψάχνοντας κάπου χάθηκα. Για εξωτερική χρηση

κάτι τέτοιο έχει στο hotspot, πληροφοριακα

 

εσυ λαμβανεις το σημα και μετα με Utp το φερνεις μεσα στο σπιτι.μεσα στο σπιτι βαζεις ειτε ενα παλιο wifi modem router που περισσευει ειτε ενα router με wifi ειτε ενα access point.οτιδηποτε κανει την δουλεια με χ ψ ρυθμισεις. αν ειναι να αγορασεις παιρνεις access point.αν ομως περισσευει κατι απο τα παραπανω εννοειται μπορεις να το κανεις χρηση.το αν θα παιξεις ειναι παντα σχετικο.οτι δεν το λαμβανεις καθολου δεν ειναι καλο εκτος αν εννοεις δεν το λαμβανεις μεσα απο το σπιτι.αν βγεις σε μπαλκονι ταρατσα το λαμβανεις?

18 hours ago, ee4649 said:

έχω και έναν άλλο φίλο από απέναντι με ανοιχτό ορίζοντα γύρω στα 200 μέτρα,με τον εξοπλισμό που αναφέρω θα κάνω δουλειά; και αν ναι ποια κεραία να προτιμήσω για να επιτυχω τον στόχο μου;

κατι σε ubiquiti μπορεις να πας.υπαρχουν αρκετα εξωτερικου χωρου που τα 200 μετρα ειναι τιποτα.μερικα παιζουν σε καμποσα χιλιομετρα.καλο ειναι να παρεις κατι στα 5ghz. πχ Nanostation κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Ας υποθέσουμε ότι θα υπάρχει σύνδεση με οπτική επαφή και όλα μια χαρά (θα βάλουν σύντομα 2η σε άλλο σημείο πιο κοντά καπου 400 μετρα και χωρίς εμποδια), τι προτείνετε να επιλέξω σε ολοκληρωμένη λυση λήψης και εκπομπής του wifi σε μια γειτονιά 4-5 σπιτιών με ακτινα 30 μέτρων περίπου. 

Τα κατέχω γενικώς τα τεχνολογικά αλλά απέχω κάμποσο καιρό και δεν έχω χρόνο για πολύ ψάξιμο όπως κάποτε! Ευχαριστώ για οποιαδήποτε συμβουλή.

 

Επεξ/σία από george_gr1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χοντρικά θέλεις (το κατάστημα εντελώς τυχαία επιλέχθηκε, καθώς είχε όλες τις συσκευές):

  1.  Ένα εξωτερικό κατευθυντικό Access Point για να συνδεθεί με το hotsdpot.
  2.  Ένα εξωτερικό Access Point και μία Omni κεραία για να μοιράζει ασύρματα περιμετρικά.
  3.  Ένα εσωτερικό ασύρματο router, για να συνδέονται τα εξωτερικά ΑΡ και να μοιράζει μέσα στο σπίτι.

Επειδή το κόστος όπως καταλαβαίνεις είναι σχετικά μεγάλο, καλύτερα είναι το κάθε σπίτι να έχει το δικό του εξωτερικό ΑΡ, με κατευθείαν σύνδεση με το hotspot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...