Προς το περιεχόμενο

Wifi κατευθυντική κεραία, πως βλέπω μέχρι πόσα μέτρα πιάνει;


Latency

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, jkoukos said:

Χοντρικά θέλεις (το κατάστημα εντελώς τυχαία επιλέχθηκε, καθώς είχε όλες τις συσκευές):

  1.  Ένα εξωτερικό κατευθυντικό Access Point για να συνδεθεί με το hotsdpot.
  2.  Ένα εξωτερικό Access Point και μία Omni κεραία για να μοιράζει ασύρματα περιμετρικά.
  3.  Ένα εσωτερικό ασύρματο router, για να συνδέονται τα εξωτερικά ΑΡ και να μοιράζει μέσα στο σπίτι.

Επειδή το κόστος όπως καταλαβαίνεις είναι σχετικά μεγάλο, καλύτερα είναι το κάθε σπίτι να έχει το δικό του εξωτερικό ΑΡ, με κατευθείαν σύνδεση με το hotspot.

απλα το 2 δεν ειναι υποχρεωτικο αμα δεν θελει να δινει εξωτερικα οποτε μπορει να μειωσει λιγακι το κοστος.δηλαδη να πιανει και να το μεταφερει κατευθειαν μεσα στο σπιτι οπου θα το μοιραζει με ενα router/access point. αυτο σε περιπτωση που αποφασιζει οτι δεν θελει να δωσει στους αλλους λογω κοστους πχ.

14 hours ago, george_gr1 said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Ας υποθέσουμε ότι θα υπάρχει σύνδεση με οπτική επαφή και όλα μια χαρά (θα βάλουν σύντομα 2η σε άλλο σημείο πιο κοντά καπου 400 μετρα και χωρίς εμποδια), τι προτείνετε να επιλέξω σε ολοκληρωμένη λυση λήψης και εκπομπής του wifi σε μια γειτονιά 4-5 σπιτιών με ακτινα 30 μέτρων περίπου. 

Τα κατέχω γενικώς τα τεχνολογικά αλλά απέχω κάμποσο καιρό και δεν έχω χρόνο για πολύ ψάξιμο όπως κάποτε! Ευχαριστώ για οποιαδήποτε συμβουλή.

θες για σενα μονο ή θες να δωσεις και σε αλλα σπιτια. στο ενα ποστ λες για 4-5 σπιτια ενω στο αλλο λες στο χωρο του σπιτιου. γιατι θα αλλαξεις και ο εξοπλισμος και το κοστος. εκτος αν μπορουν ολοι να πιανουν απο μια εξωτερικη κεραια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

poulinos Καλύτερα όπως το έθεσες στο τέλος, να πιάνουν όλοι μια ακτινα 30 μετρα από μια εξωτερική κεραία. 

Σκέφτηκα για το σπίτι μου μόνο για αρχή αλλά ξέρω ότι θα θέλουν και οι άλλοι, συγγενείς, οπότε θα συνδράμουν και οικονομικά, μη γεμίσουμε κεραίες και μόντεμ. 

Όποιος θέλει ας βάλει ένα μικρό αναμεταδότη μεσα στο σπιτι αν δεν πιάνει τοσο καλά σε κάποιους χώρους. 

Οπότε μια κεραία να λαμβάνει, μια να εκπέμπει. Αν γνωρίζεις να προτείνεις μοντέλα και τι ακριβώς χρειάζεται θα είμαι υπόχρεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, george_gr1 said:

poulinos Καλύτερα όπως το έθεσες στο τέλος, να πιάνουν όλοι μια ακτινα 30 μετρα από μια εξωτερική κεραία. 

Σκέφτηκα για το σπίτι μου μόνο για αρχή αλλά ξέρω ότι θα θέλουν και οι άλλοι, συγγενείς, οπότε θα συνδράμουν και οικονομικά, μη γεμίσουμε κεραίες και μόντεμ. 

Όποιος θέλει ας βάλει ένα μικρό αναμεταδότη μεσα στο σπιτι αν δεν πιάνει τοσο καλά σε κάποιους χώρους. 

Οπότε μια κεραία να λαμβάνει, μια να εκπέμπει. Αν γνωρίζεις να προτείνεις μοντέλα και τι ακριβώς χρειάζεται θα είμαι υπόχρεος.

στα εγραψε ο @jkoukos.

η φτηνη λυση ειναι πραγματι να βαλει καποιος ενα repeater οποτε ουτε καλωδια ουτε τιποτα περα απο σενα που θα εχεις και με καλωδιο μεχρι κατω.ολα ειναι θεμα κοστους. αν τωρα μπορεις να μοιρασεις καλωδια ethernet σε καθε σπιτι και να βαλει ο καθενας το δικο του access point καλως.απλα ανεβαινει το κοστος και η δυσκολια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...