Προς το περιεχόμενο

Νέο pc


SpeedygonZales

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποσό που διαθέτουμε : 800-1400

 

Χρήση υπολογιστή :Παιχνίδια. Θ'ελω να μπορώ να παίζω όλα τα απαιτητικά παιχνίδια που θα βγούν τα επόμενα 2-3 χρόνια.

 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: matlab ,mathematica. Επίσης παίζω σκάκι αρκετά και χρησιμοποιώ διάφορα σκακιστικά προγράμματα όπως houdini καί rybka.

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Eχω την Lg M2250d

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Εχω

 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Θεσνικη

 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? ¨Ολα από ένα Visionstudio ή plaisio

 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Θέλω και συναρμολόγηση

 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . win 7 64bit eng

 

Δεν γνωρίζω πολλά απο υπολογιστές αλλά μετά απο τρελλό ξενύχτι χθές το βράδυ στο forum σας (βέβαια για να είμαι ειλικρινής μπερδεύτηκα με τόσες πληροφορίες γι αυτό και στο budget υπάρχει τέτοια απόκλιση) κατέληξα σε μια σύνθεση του δεινοσαυρου και συκγεκριμένα αυτήν

 

 

 

1. Κουτί: Corsair Carbide 400R Midi Tower no PSU Black

2. Μητρική:
Gigabyte Socket 1155 GA-Z77X-UD3H GLan Audio Raid

 

 

3. CPU:
Intel Core i5 3570K 3.4 GHz Quad Core Socket 1155 77W Box (BX80637I53570K)

4. Τροφοδοτικό:
Thermaltake Power Supply 630W ATX 24 pin Berlin W0393RE Active-PFC Retail

 

 

5. Ssd:
Samsung 128GB 830 Series MZ-7PC128B Solid State Drive SATA III SSD 2.5''

 

 

6. Hdd:
Hitachi 1TB Deskstar 7K1000.D HDS721010DLE630 SATA III 7200rpm 32MB

 

7. Gpu:
ATI Radeon HD7970 3GB DDR5 PCI-E DVI HDMI Dual Mini-DP (Gigabyte) (GV-R797OC-3GD)

 

8. Ram:
Corsair Vengeance LP 8GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (CML8GX3M2A1600C9) (Kit 2 x 4096)

 

 

9. Ψύκτρα:
Cpu Cooler Coolermaster Hyper 212 Evo for Intel and AMD Socket 775 / 1155 / 1156 / 1366 / AM2 / AM2+ / AM3 / AM3+ / FM1

 

10. Dvd:
Samsung DVD±RW SH-222BB Dual Layer SATA Black Bulk

 

 

να το πάρω ή μπορώ να μειώσω και άλλο το budget?Δεν με νοιάζει αν δώσω και κάτι παραπάνω απλά θέλω να κάνει την δουλειά που ανέφερα πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλωσήρθες. Δεν φαίνεται η σύνθεση στην οποία αναφέρεσαι. Κάνε λίγο πιο συγκεκριμένο το μπάτζετ σου, αν θέλεις. 800-1400 είναι μεγαλη η απόκλιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θ'ελω να μπορώ να παίζω όλα τα απαιτητικά παιχνίδια που θα βγούν τα επόμενα 2-3 χρόνια.

 

Αν και δεν είμαι gamer, θα τολμήσω μία επισήμανση στο σημείο αυτό. Το τι θα κυκλοφορήσει μετά από 2-3 χρόνια και τι απαιτήσεις hardware θα έχει, δε μπορεί να το γνωρίζει κανείς, ούτε καν οι κατασκευαστές καρτών γραφικών. Δε νομίζω λοιπόν, ότι μπορεί κάποιος με μια πρόταση του «σήμερα», να εγγυηθεί ότι αποκλείεται να χρειαστείς αναβαθμίσεις μέσα σ' ένα χρονικό πλαίσιο όπως αυτό.

 

Αν κάπου είναι λανθασμένος ο συλλογισμός μου, ας με διορθώσει κάποιος γνώστης του αντικειμένου.

 

 

Το Δεινόσαυρο μην τον ακούς. Πρόκειται περί γνωστού, χρηματιζόμενου από τις εταιρείες hardware, καθάρματος, που προωθεί όποια του στάξει μεγαλύτερο πακέτο.

 

 

 

:devil: :devil: :devil:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν μπορώ να ανεβάσω αρχείο γι αυτό τα έγραψα.(θα το βρώ όμως που θα πάει)

 

Για δες και αυτήν. Πρόσθεσe και ένα hdd:

 

Αν και δεν είμαι gamer, θα τολμήσω μία επισήμανση στο σημείο αυτό. Το τι θα κυκλοφορήσει μετά από 2-3 χρόνια και τι απαιτήσεις hardware θα έχει, δε μπορεί να το γνωρίζει κανείς, ούτε καν οι κατασκευαστές καρτών γραφικών. Δε νομίζω λοιπόν, ότι μπορεί κάποιος με μια πρόταση του «σήμερα», να εγγυηθεί ότι αποκλείεται να χρειαστείς αναβαθμίσεις μέσα σ' ένα χρονικό πλαίσιο όπως αυτό.

 

Αίσθησή μου είναι ότι μπορούμε με σχεική ασφάλεια να εικάσουμε πώς οι σημερινές τοπ κάρτες δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα στα παιχνίδια των επόμενων 2-3 χρόνων. Αν πρέπει τώρα να χαμηλώσει ο χρήστης κάποια επιμέρους settings, δεν μπορώ να το ξέρω.

post-228313-0-03335900-1348656757_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δεύτερη έχει καλύτερο κουτί και τροφοδοτικό, διπλάσια μνήμη, λίγο χειρότερη κάρτα γραφικών και καλύτερη ψύκτρα. Και με τις 2 θα είσαι υπερικανοποιημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστωώ πολύ φίλε αλλά χρειάζομαι μια ώθηση προς τα που να κλίνω... Αν πάρω την δεύτερη με Samsung ssd Πειράζει?

 

Οι μνήμες να μην είναι Lp ? (Το παίζω ειδικός τώρα... αλλά θυμάμαι ότι χθές το βράδυ κάτι διάβασα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκουγκλάρουμε το μοντέλο, πάμε στη σελιδα του κατασκευαστή και ψάχνουμε. Αυτό που σου εβαλα δεν έχει απλά φίλτρα σκόνης, έχει και ηχομόνωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...