Προς το περιεχόμενο

Κατάληψη δημοσίου σχολείου


DimitrisPas13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν τα παιδια είναι πανω απο 30 μέσα στο σχολειο η αστυνομία οχι μεσα δεν μπαινει αλλα ουτε απέξω δεν περναει και λιγοτεροι να ειναι.

Μονο ο ισαγγελέας μπορεί να ανοίξει το σχολείο και αυτός μόνο αν έχουν γίνει ζημιές/φθορές στο σχολείο.

 

Από πού προκύπτουν αυτά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε κατάληψη θα' πρεπε να έχουν ευθύνη για τις όποιες ζημιές (αν γίνουν), τα μέλη της επιτροπής που την αποφάσισε και οι κηδεμόνες αυτών.

Τα κορόϊδα που μια ζωή πλήρωναν για τις "επαναστατικές πράξεις" της νεολαίας που "βράζει το αίμα" της, τώρα πολύ απλά δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι στα @@ σας τα παιδια του ιδιωτικου να μαθαινουν κατι (εστω και λιγα) και εσεις τιποτα επειδη το χετε κλειστο! Καλα να μου πεις και ανοιχτο τι μαθαινεις αλλα δεν κερδιζεις κατι με το να το κλεινεις με καταληψη. Τωρα θα με πεις φυτουκλακι και γω στην ηλικια σου το ιδιο θα ελεγα σε καποιον που μου τα λεει αυτα. ΠΑρολα αυτα σκεφτειτε αν η καταληψη συμφερει περισσοτερο απο το να κανετε εστω το μαθημα που κανετε. Σιγουρα δεν ειναι ολοι οι εκπαιδευτικοι καφενεία (ειχαμε εναν που εμπαινε εγραφε 2-3 ασκησεις στο πινακα και μετα μιλουσε για οσφπ μονο και το στυλ αλεφαντου κιολας . Τις ασκησεις στον πινακα τις εγραφε επειδη αν εμπαινε η διευθυντρια και καλα να προσποιουταν οτι εκανε μαθημα...) Κλείνωντας πιστευω πως υπαρχουν πιο δυναμικες μορφες κινητοποίησης απο το να κανετε μια απλη καταληψη.

 

Ναι ε....Σε μια τέτοια κοινωνία ΄τετοια παιδεια ......όχι μονο καταληψη αλλα να το κλεισουν τελειως το σχολειο και πανε να κανουν καταληψη σε δημαρχεια και υπουργεια.

ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΠΑΝΤΟΥ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΛΥΝΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι βλακίες λέτε ρε;;; Ο νόμος για την ασυλία υσχύει μόνο για τα ΤΕΙ / ΑΕΙ

Καμία σχέση τα σχολεία.

Αν τα παιδια είναι πανω απο 30 μέσα στο σχολειο η αστυνομία οχι μεσα δεν μπαινει αλλα ουτε απέξω δεν περναει και λιγοτεροι να ειναι.

Μονο ο ισαγγελέας μπορεί να ανοίξει το σχολείο και αυτός μόνο αν έχουν γίνει ζημιές/φθορές στο σχολείο.

 

 

Σε ποιο νομο το λεει αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιο νομο το λεει αυτο;

 

Ετσι είναι αγόρι μου...Ποιος νόμος;; αμα είναι 30 πίσω από την πόρτα τι νομίζεις ότι θα μπορέσουν να μπουν οι μπάτσοι;;;

Τίποτα δεν μπορεί να κάνει η αστυνομία και ούτε καν να ακουμπήσει κάποιο παιδί.

Μόνο με εντολή εισαγγελεα μπορεί να ανοίξει το σχολείο και ΜΟΝΟ ΑΝ έχουν γίνει ζημιές/φθορές. ( αλλιώς ο εισαγγελεας δεν έχει λόγο να βγάλει εντολή να ανοίξει το σχολείο τι δεν καταλαβαίνετε ;;

 

Από πού προκύπτουν αυτά;

 

Έτσι είναι...

Μόνο με εντολή εισαγγελεα μπορεί να ανοίξει το σχολείο και ΜΟΝΟ ΑΝ έχουν γίνει ζημιές/φθορές. ( αλλιώς ο εισαγγελεας δεν έχει λόγο να βγάλει εντολή να ανοίξει το σχολείο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι είναι αγόρι μου...Ποιος νόμος;; αμα είναι 30 πίσω από την πόρτα τι νομίζεις ότι θα μπορέσουν να μπουν οι μπάτσοι;;;

Τίποτα δεν μπορεί να κάνει η αστυνομία και ούτε καν να ακουμπήσει κάποιο παιδί.

Μόνο με εντολή εισαγγελεα μπορεί να ανοίξει το σχολείο και ΜΟΝΟ ΑΝ έχουν γίνει ζημιές/φθορές. ( αλλιώς ο εισαγγελεας δεν έχει λόγο να βγάλει εντολή να ανοίξει το σχολείο τι δεν καταλαβαίνετε ;;

 

 

 

Έτσι είναι...

Μόνο με εντολή εισαγγελεα μπορεί να ανοίξει το σχολείο και ΜΟΝΟ ΑΝ έχουν γίνει ζημιές/φθορές. ( αλλιώς ο εισαγγελεας δεν έχει λόγο να βγάλει εντολή να ανοίξει το σχολείο...)

 

 

 

Αρα δεν ειναι θεμα νομου, αλλα το ποιος ειναι πιο ισχυρος; Αν ειναι πισω απο την πορτα 10 και οι μπατσοι ειναι 30 μπορουν να μπουν; Αν ειναι οι μπατσοι 100, μπορουν;

Τι σχεση εχει ο εισαγγελεας λοιπον; Θα τον φοβηθουν αμα ειναι περισσοτεροι οι μαθητες;

 

Επειδη λοιπον το "ετσι ειναι" δεν μου δειχνει καποια νομιμοτητα, αν δεν εχεις καποιο νομο που να τα λεει αυτα, οφειλω να πω οτι λες χοντραδες απλα για εφφε. Διοτι καναμε κι εμεις τις καταληψεις μας καποτε, και σε πιο δυσκολα χρονια "αγορι μου", και η αστυνομια οποτε ηθελε μια χαρα μας το χαλουσε, απλα δεν εκανε αποτομες κινησεις μη γινει κανενα παρατραγουδο, για κανενα αλλο λογο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα δεν ειναι θεμα νομου, αλλα το ποιος ειναι πιο ισχυρος; Αν ειναι πισω απο την πορτα 10 και οι μπατσοι ειναι 30 μπορουν να μπουν; Αν ειναι οι μπατσοι 100, μπορουν;

Τι σχεση εχει ο εισαγγελεας λοιπον; Θα τον φοβηθουν αμα ειναι περισσοτεροι οι μαθητες;

 

Επειδη λοιπον το "ετσι ειναι" δεν μου δειχνει καποια νομιμοτητα, αν δεν εχεις καποιο νομο που να τα λεει αυτα, οφειλω να πω οτι λες χοντραδες απλα για εφφε. Διοτι καναμε κι εμεις τις καταληψεις μας καποτε, και σε πιο δυσκολα χρονια "αγορι μου", και η αστυνομια οποτε ηθελε μια χαρα μας το χαλουσε, απλα δεν εκανε αποτομες κινησεις μη γινει κανενα παρατραγουδο, για κανενα αλλο λογο.

 

Δεν ξερω τι εκανε σε εσας...Σε εμας εχει ερθει τοσες φορες η αστυνομια και ποτε δεν το εχει ανοιξει...και οι μπατσοι δεν θα μπουν μεσα απλα θα το ανοιξουν και θα φυγουν.......αλλα συνηθως με εντολο εισαγγελεα ερχονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να παραθέσει το link με τον Νόμο όπου ρητά αναφέρει και περιγράφει την ανάγκη "εμπλοκής" κάποιου "εισαγγελέα" για να ανοίξει ένα σχολείο ?

 

Σε ενάντια περίπτωση ολα αυτά ειπώνονται απλά και μόνο για εντυπωσιασμό και νάχαμε να λέγαμε ( το πιθανότερο δηλαδή )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν με απατά η μνήμη μου, η αστυνομία μπορεί να ανοίξει το σχολείο απλά με εντολή του λυκειάρχη ή οποιουδήποτε έχει την ευθύνη του σχολείου. Δημόσιος χώρος είναι, άσυλο δεν υφίσταται, ποιος ο λόγος να χρειάζεται εισαγγελέας για να μπει η αστυνομία;

 

Όσον αφορά το τι χρειάζεται να γίνει για να σπάσει η κατάληψη (νομικά μιλώντας) για τα πανεπιστήμια π.χ. υπάρχει νόμος που λέει πως η διακοπή του εκπαιδευτικού έργου αλλά και της εν γένει λειτουργίας ενός ΑΕΙ είναι παράνομη (Άρθρο 25, παρ. 4, Ν. 1268/1982). Σίγουρα υπάρχει παρόμοιο άρθρο για κάθε δημόσια υπηρεσία, δεν ξέρω αν τα σχολεία περιλαμβάνονται σε αυτό. Αν περιλαμβάνονται μπορούν να την σπάσουν και χωρίς να υπάρχουν υλικές ζημιές.

 

Για τους 30 μέσα/10 έξω τώρα, πάσο, αλλά εδώ μιλάμε για το νομικό του ζητήματος, δεν συγκρίνουμε δυνάμεις. Το αν η αστυνομία φοβάται να επέμβει ή δείχνει την οποιαδήποτε ανοχή είναι άλλο θέμα.

 

Δεν λέω να μπούνε να τους σαπίσουνε με το έτσι θέλω.

 

Αλλά εάν αποδεδειγμένα υπάρχει φθορά δημόσιας περιουσίας ή ξεπερνούν τα όρια, όπως συμβαίνει σε αρκετές περιπτώσεις, να μπούν να τους πετάξουν έξω όπως θα έπρεπε να κάνουν και στις σχολές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δ) Γιατί πρέπει να μείνετε στο Δημοτικό μέχρι να μάθετε ορθογραφία, γραμματική και συντακτικό.

ε) Το οτι ξερεις να γραφεις χωρις λαθη δεν σε κανει καλυτερο,
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα και πριν στο παιδί που ρώτησε

Και συνέχισε να ρωτάς τα πάντα. Δεν φαντάζεσαι τι ανοησίες θα ακούσεις στη ζωή σου από ανθρώπους που θα ισχυρίζονται ότι "το ξέρουν".

Εδώ έχουμε ένα κλασικό παράδειγμα.

Τίποτα δεν μπορεί να κάνει η αστυνομία και ούτε καν να ακουμπήσει κάποιο παιδί.

Μόνο με εντολή εισαγγελεα μπορεί να ανοίξει το σχολείο και ΜΟΝΟ ΑΝ έχουν γίνει ζημιές/φθορές. ( αλλιώς ο εισαγγελεας δεν έχει λόγο να βγάλει εντολή να ανοίξει το σχολείο τι δεν καταλαβαίνετε ;;

Έτσι είναι...

Μόνο με εντολή εισαγγελεα μπορεί να ανοίξει το σχολείο και ΜΟΝΟ ΑΝ έχουν γίνει ζημιές/φθορές. ( αλλιώς ο εισαγγελεας δεν έχει λόγο να βγάλει εντολή να ανοίξει το σχολείο...)

Έτσι είναι γιατί έτσι, επειδή το λέω εγώ. Οπότε ξαναλέω, μην πιστεύεις κανέναν, αν δε σου δείχνει στοιχεία.

 

Κι επειδή δεν αντέχω να μην σχολιάσω την άποψη "Μόνο με καταλήψεις λύνονται τα προβλήματα", θα πω απλά ότι με τόσες καταλήψεις τόσα χρόνια θα έπρεπε να μην υπάρχει ούτε ένα πρόβλημα σε αυτή τη χώρα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...