Προς το περιεχόμενο

Δικογραφία για κακουργηματικής φύσεως φοροδιαφυγή για 5 γνωστές εταιρείες


kaban22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύμηνη έρευνα της Υπηρεσίας Οικονομικής Αστυνομίας και Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος σε πέντε εταιρείες κατέληξε σε σχηματισμό δικογραφίας για κακουργηματικής φύσεως φοροδιαφυγή,ύψους 5,8 εκ.ευρώ..Πρόκειται για εταιρείες ηλεκτρονικού εμπορίου και παροχής υπηρεσιών διαδικτύου, παραγωγής και εμπορίας CD’s και DVD’s, ανακύκλωσης, έκδοσης βιβλίων και διαφημιστικών προϊόντων, καθώς επίσης διαφήμισης και γραφικών τεχνών και συγκεκριμένα για τις eshop.gr,Ανακυκλωση ανώνυμος βιομηχανική εταιρία,eurosun εταιρία παραγωγης dvd και cd,textcoloure γρφικές τέχνες Α.Ε.,Αγγελίδης Μάριος και ΣΙΑ Ο.Ε.

 

Κλιμάκια αστυνομικών του Τμήματος Φορολογικής Αστυνόμευσης της Υποδιεύθυνσης Οικονομικής Αστυνομίας πραγματοποίησαν επιτόπιους ελέγχους στις εγκαταστάσεις των συγκεκριμένων εταιρειών, κατά τη διάρκεια των οποίων βρέθηκαν και κατασχέθηκαν πλήθος στοιχείων, που σχετίζονται με κακουργηματικές παραβάσεις της φορολογικής νομοθεσίας.

 

Από την αξιολόγηση και επεξεργασία των φορολογικών αυτών στοιχείων, διαπιστώθηκε η έκδοση και λήψη εικονικών φορολογικών παραστατικών (τιμολογίων), για ανύπαρκτες συναλλαγές κατά το χρονικό διάστημα από 07.01.2010 έως 30.09.2011. Ειδικότερα οι εταιρείες αυτές το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα διακίνησαν μεταξύ τους (εξέδωσαν ή/και παρέλαβαν) συνολικά (115) εικονικά τιμολόγια αξίας (5.892.704,43) ευρώ.

 

Οι συλληφθέντες με τη δικογραφία που σχηματίστηκε σε βάρος τους, θα οδηγηθούν αύριο (27-09-2012) στον κ. Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Αθηνών.

 

Source.png Πηγή: astynomia.gr

Link.png Site: prezatv.blogspot.com

Επεξ/σία από kaban22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωχ.. τέρμα τα crazy sundays... :(

 

Πλάκα πλάκα έχει διαφορά το eshop από τα φασόν plaisio, getitnow, multirama. Κατ αρχήν είναι το μονο (γνωστό) που φέρνει δικές του εισαγωγές με laptop χωρίς win 7 (με free-dos) με αποτέλεσμα χαμηλότερες τιμές.

 

Θα στεναχωρηθώ αμα κλείσει.. :(

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι λεω οτι τελικα πρεπει να ξεβρωμισει αυτη η χωρα και να βρει τον δρομο της πολυ συντομα γιατι καποιοι απο εμας βλεπουν την αρπαχτη και την ρεμουλα σαν ενα φυσιολογικο συμβαν ..... ΠΡΕΠΕΙ η Ελλαδα να αλλαξει αλλιως μαυρο σκοταδι μας εφαγε που λενε ..

  • Like 28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κατάλαβα κάτι λάθος δεν έχει γίνει η δίκη redcom7.

 

Εάν είναι αθώοι θα πρέπει να ζητήσουν ολοι συγνώμη πρώτα η αστυνομία και τέλος εγω που έκανα απλα ένα πόστ αλλα νομίζεις δεν υπάρχει κάτι που να είναι λάθος εδω ;;;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να ξέρω, πραγματικα. Το δικό σου το σχόλιο πάντως ήταν σχετικα μετρημένο σε σχέση με κάτι κανιβαλικά σαν αυτό:

 

καλα του κανανε..ετσι!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι ψιλά ρε παιδιά! Ένα ρουσφέτι - στουρνάρι στο ελληνικό δημόσιο κοστίζει σε εμάς μέχρι να πεθάνει 1 εκατομμύριο ευρώ.Τι να λέμε τώρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να ξέρω, πραγματικα. Το δικό σου το σχόλιο πάντως ήταν σχετικα μετρημένο σε σχέση με κάτι κανιβαλικά σαν αυτό:

Εγώ πάλι το βρίσκω αρκετά φυσιολογικό αν η μητέρα του δεν έχει περίθαλψη (την οποία πλήρωνε) της έκοψαν την σύνταξη (την οποία πλήρωνε) και είναι κ άνεργος και δυσαρεστημένος πελάτης... Δεν τον ξέρω τον κύριο κ δεν κάνω κρίση γι'αυτον αλλά ξέρω 1000δες τέτοιους κυρίους που φέρονται ως φοροφυγάδες και το προϊόν αυτής της πράξης το έχουν κάνει περιουσία κομπάζοντας κιόλας .. Δεν μ'ενδιαφερει επίσης αν υπάρχουν κ χειρότεροι από αυτόν,ούτε αν αυτά τα χρήματα αντί να πάνε στα ταμεία πάνε οπουδήποτε αλλού,αλλά μ'ενδιαφερει πολύ να σταματήσει η ασυλία σε αυτούς τους ανθρώπους σε αυτή την χώρα.. Γι'αυτους που πραγματικά θα στεναχωρηθώ θα είναι για τους εργαζόμενους και όσους χάσουν την εγγύηση από δικής τοιυς εισαγωγής προϊόντα.. αν κλείσει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...