Προς το περιεχόμενο

Δικογραφία για κακουργηματικής φύσεως φοροδιαφυγή για 5 γνωστές εταιρείες


kaban22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάθε κίνηση για να ξεκαθαρίσει το τοπίο στην ελληνική αγορά, αρκεί να υπάρχει συνέχεια σε τέτοιου είδους ενέργειες και να μην είναι κάτι το πρόσκαιρο καθαρά για επικοινωνιακούς λόγους, καλή είναι.

Τόσα χρόνια που το χρήμα έρεε άφθονο, έκαναν αρκετοί τα στραβά μάτια.

Τώρα που σφίξαν οι κwλοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι ωραια και ρομαντικα τα βρισκουν μερικοι παντως ολα ε;

 

Τα καημενα τα παιδια/βιοπαλαιστες ξεκινησαν σε ενα γκαραζ και εκαναν ενα τεραστιο ομιλο για να φτιαξουν ενα σπιτακι για την καημενη την μανα τους και αφου κλεβουν οι αλλοι ας κλεψουν και αυτοι βρε τι πειραζει;

 

Κανενας σχεδον βεβαια δεν ανεφερε οτι αυτο το Αγιο καταστημα σουταρε με συνοπτικες διαδικασιες ολους τους αποφοιτους ΤΕΕ που δουλευαν στην συναρμολογηση(Μεταμορφωση) για να φερει φτηνα εργατικα χερια Πακιστανων και Κινεζων,οτι πολλα eshop points ειχαν απληρωτους τους υπαλληλους για μηνες και στο τελος του απελυε,τα περι εγγυησεων eshop ειναι γνωστα.

 

Και οταν βγηκε το Plus4U και οι υπολοιπες "θυγατρικες" κλπ ολοι εκαναν την παπια.

 

Δεν ειμαι Χρυσαυγιτης και τσαντιζομαι για τους αλλοεθνεις υπαλληλους,ουτε πρωην εργαζομενος μα ουτε και ανταγωνιστης ειχα μια καρτελα με παραγγελιες πανω απο 30.000€ αφου για γνωστους και φιλους εγω εκανα τις παραγγελιες και αν και η εξυπηρετηση που ειχα ηταν 50/50 αλλα οι λαμογιες τελος.

 

Και για αυτους που φερνουν την καταστροφη "μονο το plaisio εμεινε πια κλαψ σνιφ μπουχου" ξυπνατε!

 

Amazon και μικρα μαγαζακια (σε περιπτωση που καιγεστε για κατι γρηγορα και φτηνα) και ξεμπερδεψατε

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είναι αθώοι θα πρέπει να ζητήσουν ολοι συγνώμη πρώτα η αστυνομία και τέλος εγω που έκανα απλα ένα πόστ αλλα νομίζεις δεν υπάρχει κάτι που να είναι λάθος εδω ;;;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Eσύ γιατί να ζητήσεις συγνώμη; Δεν αναφέρεις ονόματα;

 

Η αστυνομία γιατί να ζητήσει συγνώμη; Δεν αναφέρει ονόματα.

 

Τα ονόματα εταιριών εμφανίστικαν ως "δια μαγίας" στα blogs.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ'αρέσει το πόσο εύκολα δικαιολογείται η φοροδιαφυγή (εκατομμυρίων μάλιστα) αν αυτός που την κάνει είναι ιδιώτης και όχι δημόσιος υπάλληλος ή πολιτικός (από πολίτες εννοώ, όχι από το νόμο).

Όσο για τη μειωμένη ανταγωνιστικότητα, επειδή κλείνουν καταστήματα, υπάρχουν ένα σωρό άλλα.

 

Στα πρόχειρα, μερικά γνωστά και απ'ότι λένε αξιόπιστα από στο skroutz, χωρίς διάθεση για διαφήμιση και σε τυχαία σειρά, μικρά και μεγάλα:

you

msystems

mgmanager

zero1

visionstudio

cosmodata

electroworld

birdphone

open365

 

Και υπάρχουν και πολλά άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το eshop δουλεύει ακόμα. Αν παραγγέλνει κανείς δεν ξέρω.. :(

Και άν (κανείς παραγγείλει), μονο αντικαταβολή και χωρίς να υπολογίζει εγγύηση! Το νού σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχω ξαναγράψει και παλιότερα. το eshop δούλευε με οριακά κέρδη για να δίνει τέτοιες τιμές..

σε κάποια είδη έμπαινε μέσα (βάζοντας και τα λειτουργικά), σε κάποια άλλα ρέφαρε τη χασούρα.

 

........

έπαιζε δηλαδή στα όρια.

 

ούτε κλέφτες ούτε απατεώνες ήταν, απλά ρίσκαραν με δανεισμό και απ' ότι φαίνεται δεν τους βγήκε..

 

===============================================================

 

Γενικότερα καλό θα ήταν να διαβάσουμε το αναλυτικό πόρισμα όταν αυτό βγει, πριν γράψουμε ότι μας κατέβει.

 

.........είναι να εξέδωσε εικονικά για να δείξει καλύτερα αποτελέσματα,

 

 

Ξαναλέω , αν δεν διαβάσουμε το τι έχει κάνει ποιος, συμπέρασμα δε βγαίνει, οπότε οι αναμάρτητοι ξερόλες που άρχισαν να πετροβολούν ας κάνουν λίγο κράτει..

 

ειναι μεγαλη παραβαση να κατεχεις εικονικα τιμολογια (καταβαλεις μικροτερο ΦΠΑ)

Εγω δεν ειπα οτι ειναι απατεωνες αλλα οτι εγιναν "απατεωνες" για να επιζησουν σε αυτην την αγορα . Γιατι να πας απο το γκαραζ στην μαγαζαρα δεν ειναι ευκολο .

 

Παντως παλιοτερα οι χρηστες του ινσομνια το ειχαν θεοποιησει το eshop . Απατεωνες ανεβαζαν τα μαγαζακια απατεωνες τα κατεβαζαν οι χρηστες του ινσομνια επειδη ειχαν τιμες 3-5-10€ .

 

Αν καποιος διελυσε την αγορα ειναι οι ιδιοι οι πελατες (που εφαγαν το παραμυθι του "φθηνου") . Καλα να παθουμε ολοι . Αντι να πας στο μαγαζακι να παρεις ενα καλωδιο 4€ το επαιρνες απο το eshop 1€ αλλα προσθετες και στην παραγγελια αχρηστα πραγματα.

 

Οταν λεω θα "μεινουμε με το πλαισιο' εννοω οτι τις τιμες πια θα τις καθοριζει το πλαισιο αντε και το αμαζον και φυσικα τα "φθηνα" τελειωσαν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αν δεν δω ονόματα (εταιριών και ανθρώπων) από αξιόπιστη πηγή, δεν πιστεύω τίποτα. Η αστυνομία κάνει λόγο για λεφτά και για ηλικίες μόνο. Από κει και πέρα τα ονόματα που βγήκαν είναι από κουτσομπολιά και φήμες. Blogs και Πρώτο Θέμα για μένα δεν είναι αξιόπιστες πηγές.

Όποιες και να είναι αυτές οι 5 μεγάλες εταιρίες πάντως, αν ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να τις κλείσει δεν θα τις κλείσει, θα τις διοικεί ακόμα και μέσα από το κελί του, σε κελί πολυτελείας με laptop και TV και σαλόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να ξέρω, πραγματικα. Το δικό σου το σχόλιο πάντως ήταν σχετικα μετρημένο σε σχέση με κάτι κανιβαλικά σαν αυτό:

 

 

 

 

γιατι ρε μεγαλε ολοι εμεις που πληρωνουμε εφορια ειμαστε τα ζωα και αυτος ο εξυπνος??? διαφωνω!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το χειρότερο είναι για τα παιδιά που δουλεύουν στα e-shop και που είναι απλήρωτη από οτι έχω μάθει 6-7 μηνες. Φανταστείτε ποτέ θα πάρουν τα λεφτά τούς τώρα!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα καταστήματα franchising δεν είναι ? Τι λέμε τώρα ? τόσο απλά κ ρομαντικά είναι τα πράγματα ? άντε κάναμε μια φορολογική παρατυπία ? και όλες αυτές οι οικογένειες που πληρώνουν 2 χρόνια + τις λάθος σου επιλογές ? Ποιος νοιάζεται έτσι ? Περάστε έξω από αυτά τα μαγαζιά σήμερα να δείτε πόσους πελάτες θα έχουν.. Να δούμε το πόρισμα λέει ο άλλος λες και οι διώξεις κακουργηματικού χαρακτήρα είναι με μανταλάκια σε περίπτερο.. και όταν βγει το πόρισμα και είναι 1000 άνεργοι και 50 μαγαζιά κλειστά ? ας είμαστε λίγο σοβαροί..

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι μεγαλη παραβαση να κατεχεις εικονικα τιμολογια (καταβαλεις μικροτερο ΦΠΑ)

Εγω δεν ειπα οτι ειναι απατεωνες αλλα οτι εγιναν "απατεωνες" για να επιζησουν σε αυτην την αγορα . Γιατι να πας απο το γκαραζ στην μαγαζαρα δεν ειναι ευκολο .

 

Παντως παλιοτερα οι χρηστες του ινσομνια το ειχαν θεοποιησει το eshop . Απατεωνες ανεβαζαν τα μαγαζακια απατεωνες τα κατεβαζαν οι χρηστες του ινσομνια επειδη ειχαν τιμες 3-5-10€ .

 

Αν καποιος διελυσε την αγορα ειναι οι ιδιοι οι πελατες (που εφαγαν το παραμυθι του "φθηνου") . Καλα να παθουμε ολοι . Αντι να πας στο μαγαζακι να παρεις ενα καλωδιο 4€ το επαιρνες απο το eshop 1€ αλλα προσθετες και στην παραγγελια αχρηστα πραγματα.

 

Οταν λεω θα "μεινουμε με το πλαισιο' εννοω οτι τις τιμες πια θα τις καθοριζει το πλαισιο αντε και το αμαζον και φυσικα τα "φθηνα" τελειωσαν .

 

Λυπαμαι που στο λεω αλλα εισαι πολυ λαθος. Το να επιλεγει καποιος το φθηνο της αλυσιδας αντι του ακριβου του συνοικιακου, ειναι (δυστυχως ή ευτυχως) νομος της συγχρονης αγορας. Αυτο που πρεπει να κανουν τα συνοικιακα για να επιβιωσουν ειναι να στηριχθουν σε οτι ΔΕΝ μπορει να σου προσφερει η αλυσιδα (τεχνογνωσια, καλυτερη και πιο προσωπικη εξυπηρετηση, καλο service)

 

Αν παρατηρησεις ολα τα καταστηματα που εχουν αναφερει οι προηγουμενοι εχουν ακριβως αυτα. Δεν ειναι τυχαιο νομιζω οτι βρισκεσαι στο Νο1 τεχνολογικο forum της Ελλαδας και οταν θελησεις να αγορασεις κατι ζητημα να βρεθουν 2-3 στους δεκα να σου προτεινουν Πλαισιο. Και αυτο σου εγγυωμαι οτι θα χειροτερεψει αν το συγκεκριμενο καταστημα δεν αλλαξει πρακτικες.

 

Και ενα παραδειγμα. Προσφατα εστειλα ενα φιλο μου (ασχολειται με 3d animation) να ψωνισει απο το Msystems (το φυσικο τους καταστημα). Τα παιδια εκει τον κερδισαν αμεσως με ενα πολυ απλο τροπο...ηξεραν τη δουλεια τους! Νομιζω οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα εχουμε ιστοριες να σου πουμε απο "διαμαντια" που πεταξαν υπαλληλοι Πλαισιου επειδη απλα δεν κατειχαν το αντικειμενο.

 

Το e-shop οπως ειπε και ενας φιλος παραπανω εχασε το παιχνιδι οταν ξεκινησε να ανοιγεται με 300 καταστηματα και 4 υπαλληλους ανα καταστημα. Κακη επιχειρηματικη επιλογη ηταν...για την συγκεκριμενη περιοδο τουλαχιστον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις ότι έκανε κάτι τέτοιο?

 

κοιτα δεν θα μπω στην διαδικασια να απαντησω στην σκεψη σου

θα σου απαντησω πως οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια!!!!!

 

και το να κρινεις σχολια των αλλων διχως να γνωριζεις ποιος γραφει απο πισω ειναι λαθος!

 

τωρα το αν ειναι κριμα για τους εργαζομενους του eshop να μεινουν διχως δουλεια η που ειναι απλητωτοι αρκετο καιρο ,σαφως και ειναι λυπηρο

 

δικαιωμα στην εργασια εχουμε ολοι μας και μαλιστα το γραφει το συνταγμα...

 

ομως μας το στερουν κατι τυποι σαν και αυτους που λογο κακοδιαχειρισης φερνουν αυτα τα αποτελεσματα

 

και προσεχε τα γραφω διχως να ειμαι εξω απο τον χορο..προσφατα απολυμενος ειμαι...και διχως αποζημειωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...