Προς το περιεχόμενο

Dredd


Toufas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Prometheus το αναφέρεις για καλό,ε;

Ταινίες τύπου Dredd δεν ήταν ποτέ mainstream. To θέμα για εμένα είναι ότι από το συγκεκριμένο Dredd δεν ήθελα τίποτα περισσότερο, μου άρεσε έτσι ακριβώς όπως ήταν. Δεν θέλω ούτε μεγαλύτερο budget, ούτε μεγαλύτερα ονόματα στα credits, και φυσικά δεν με ενδιαφέρει ούτε το rating του, ούτε το πόσοι θα το δουν.

 

το τι θελεις εσυ απο μια ταινια ειναι τελειως ασχετο με το λαθος της δηλωσης σου οτι οι ταινιες τυπου Dredd, δεν ηταν ποτε mainstream.

αληθεια η πρωτη ταινια Judge Dredd με τον Sly, δεν ηταν mainstream? r-rated action scifi ηταν και εκεινο, απευθυνομενο σε mainstream κοινο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Dredd είναι όσο mainstream ήταν και το Robocop ή το Terminator 1 στα 80ς, ασχέτως αν σήμερα αυτού του είδους τα r-rated sci-fi δεν γνωρίζουν ούτε το 1/5 της αποδοχής που είχαν από το ευρή κοινό τότε...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κάπως νεαρός είναι η αλήθεια και δεν θυμάμαι τί αίσθηση είχε δημιουργήσει το Robocop ή ο Εξολοθρευτής όταν κυκλοφόρησαν και αν θεωρούνταν mainstream ή όχι.

Δηλαδή θεωρείς ότι τα δύο Dredd απευθύνονται στο ίδιο κοινό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τα ενθαρρυντικά σχόλια το κατέβασα για να ρίξω μια ματιά. Είδα ένα αξύριστο μάγκα με κράνος και ανάποδο στόμα να σκοτώνει από την αρχή μέχρι το τέλος ότι κινείται ενώ τα αίματα των κακών ανθρώπων πετάγονταν πέρα δώθε.  Προτίμησα να κάνω κάτι καλύτερο από το να κακοποιήσω τον εαυτό μου.

 

 

Σου αρέσει το Terminator-robocop-die hard-Cobra? Θα σου αρέσει και ο Dredd. Στους υπόλοιπους ξέρουμε ότι αρέσουν τα αγόρια.

 

 

 

Ότι ο Terminator και το Dredd συγκρίνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α το hunger games.. Mια ομάδα παιδιών αλληλοσκοτώνεται και στο τέλος δύο παραμένουν ζωντανά. The end. Μου αρέσει οτιδήποτε μου δίνει in-spiration, έν-πνευση  Αυτά που γουστάρετε είναι νεκρά πράγματα, από ένστικτο θα τρομάζατε στην ιδέα να τα δει ένα μωρό. Πιστολίδι και φόνος και πιστολίδι και φόνος και πιστολίδι και φόνος. Μόλις περιέγραψα τις μισές ταινίες του χόλιγουντ. 

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α το hunger games.. Mια ομάδα παιδιών αλληλοσκοτώνεται και στο τέλος δύο παραμένουν ζωντανά. The end. Μου αρέσει οτιδήποτε μου δίνει in-spiration, έν-πνευση  Αυτά που γουστάρετε είναι νεκρά πράγματα, από ένστικτο ποτέ δε θα αφήνατε ένα μωρό να τα δει. 

 

οπα.. εμβαθύνεις πάρα πολύ, κάτσε να πεταχτώ να φέρω τον αναπνευστήρα μου!

 

μια χαρα ο dredd το διασκεδασα με το παραπανω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Είδα ένα αξύριστο μάγκα με κράνος και ανάποδο στόμα να σκοτώνει από την αρχή μέχρι το τέλος ότι κινείται ενώ τα αίματα των κακών ανθρώπων πετάγονταν πέρα δώθε. 

 

Εμ... και τι ακριβώς περίμενες από Judge Dredd...;

Musical; :P

 

Όσο για το Hunger games δεν το έχω δει, αλλά διαβάζοντας το "παιδιά αλληλοσκοτώνονται και μένουν 2 στο τέλος" μου φέρνει σε Battle Royale. Που ήταν ιαπωνέζικο. :)

Και είχε αίμα. Και σκοτωμό. Και το manga είναι πιο κάφρικο από την ταινία. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμβαθύνεις πάρα πολύ

Χμ.. Αν η ταινία είχε βάθος θα μπορούσα να εμβαθύνω! :-) Να σχολιάσω την υπόθεση, τα μυνήματα που μου πέρασε η ταινία (!??!?), τα headshots, το κυνήγι γύρω γύρω όλοι ποιος θα σκοτωθεί πρώτος, τον αριθμό των νεκρών και των τραυματιών, ή την σπλατεριά.

 

Αυτές οι ταινίες είναι σαν τα ποπ-κορν (αυτά που φτιάχνουμε μόνοι μας είναι υγιεινά) και τα πατατάκια που μασολογάμε στο σινεμά που απλά απασχολούν το στόμα για να ανοιγοκλείνει μηχανικά και την αίσθηση της γεύσης ενώ η πρακτική τους αξία σαν φαγητό είναι μικρή. Σίγουρα περνάμε καλά τρωγοντάς τα αλλά δε μας δίνουν κάτι. Πλήθος οι ταινίες που απλά κρατάνε το μυαλό απασχολημένο με εντυπωσιακές εικόνες και δράση αλλά πραγματικά η "διατροφική" τους αξία είναι μηδαμινή. Στερούνται νοήματος το λιγότερο ή ακόμα χειρότερα είναι κακοποίηση του μυαλού και του πνεύματος. Μια στις τόσες junk ίσως και να είναι αναγκαίο, αλλά για πολλούς είναι τρόπος ζωής.

 

Να δώσω και ένα άλλο παράδειγμα.. Το δάσος εμπνέει ησυχία σε κάποιους, για να απολαύσουν το πράσινο, το φως του ήλιου ανάμεσα στα δέντρα, το δροσερό αεράκι στο πρόσωπο, τα πουλιά που κελαηδάνε. Άλλοι πάλι με το που φτάνουν στο δάσος λένε "πολύ ησυχία έχει ρε μαλάκα" και ανοίγουν το στερεοφωνικό του αυτοκίνητου στο τέρμα, βγάζουν τη δωδεκάδα τις μπύρες και αφού καλοπεράσουν αφήνουν ένα βουνό σκουπίδια. Η διαφορά έγκειται στην αντιληπτική ικανότητα να συλλαμβάνουμε την "ομορφιά" την οποία όλοι έχουμε κοιμισμένη σαν δυνατότητα αλλά ο καθένας ατομικά αφυπνισμένη σε διαφορετικό βαθμό. Αυτό που βλέπω προσωπικά και είναι άποψή μου ότι αυτά τα ένστικτά μας πηγαίνουν συχνά βόλτα στην πηγή της λήθης όταν ταΐζουμε τον εαυτό μας με προϊόντα της εβδόμης τέχνης. Δεν αισθανόμαστε τί βλέπουμε.

 

Now αυτό ήταν εμβάθυνση :-)

 

Και είχε αίμα. Και σκοτωμό. Και το manga είναι πιο κάφρικο από την ταινία. :P

Φίλε μου σπεύδω να το δω!!!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Skylined μου θυμιζεις ατομο που βλεπει ταινια που εμφανεστατα δεν θα του αρεσει ή θα την περασει στο ντουκου. Ταινια που φερει τιτλο Dredd (ή Captain America ή Avengers ή δεν ξερω και εγω τι αλλο) τι ακριβως περιμενεις να βρεις? Το νοημα της ζωης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ikaruga24 αν δεν είναι πολύ βαρετό να μιλάμε για το τί μ' αρέσει και το τί κανω δε βλέπω ταινίες που δε μου αρέσουν, μερικές φορές το έχω κάνει και αυτό βέβαια αλλά το Dredd σύμφωνα με την απλή αντιληπτική μου ικανότητα είναι πολύ άσχημο και δεν υπάρχει περίπτωση να το δω. Πάντα περνάω τις ταινίες μια γρήγορη ματιά πριν τις παρακολουθήσω, βλέπω 10-15-20 σκηνές επί τροχάδην γιατί δε μπορώ τις ασχήμιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...